Rozhovor s... Ladislav Renner
V novém seriálu Rozhovor s... se vám pokusíme přiblížit tvorbu kvalitních českých fotografů, které v současnosti považujeme za špičku ve svém oboru. V prvním díle seriálu jsme pro vás připravili rozhovor se zajímavým fotografem z České Lípy, s Ladislavem Rennerem (30).
Ladislave, vaše fotografické zaměření je poměrně neobvyklé. Fotíte zejména historická centra českých měst. Jakým způsobem jste se k tomu dopracoval?
Souvisí to s mými zájmy, kdy tím hlavním je cestování, které se postupem času začalo doplňovat se zálibou v historii a architektuře. Přitahují mě výtvory přírody stejně jako to, co dokázali během věků vytvořit lidé. Sbíral jsem pohlednice v infocentrech už v době, kdy jsem o fotografování neměl ani páru. Jenže jsem brzy zjistil, že nabídka bývá většinou nejen pro mne dost neuspokojivá. S tím, jak jsem postupem času začal vážněji fotit, tak bylo mou první fotografickou metou probojovat se do IC jako autor pohlednic. Ovšem ani kvalitní fotografie zdaleka bohužel neznamenají automatický zájem ze strany obcí. Tam hraje roli celá řada dalších věcí.
Oproti obyčejným a poněkud nudným pohlednicím jsou vaše fotky charakteristické úžasným světlem a atmosférou, čím to je?
Snažím se vyvarovat alespoň základních chyb, které jsou na pohlednicích až příliš často.
Není se ale co divit, někdy jsou jejich autory i samotní pracovníci IC apod., kteří se jinak focením zrovna moc vážně nezabývají. Odfláklé to ale bývá často i na zakázku od `profíků`.
Místní fotograf má samozřejmě obrovskou výhodu chytit atraktivní podmínky (počasí, menší výskyt aut atd.), ale velmi často se ukazuje, že člověk odjinud dokáže vidět dané město jinak. Pro místního je většinou už jeho město příliš všední. Dá se tedy říci, že mám občas snadnou práci:)
Jsem trochu perfekcionista a snažím se o takové záběry, které běžně návštěvník nespatří či nenafotí. Jen takové pohlednice mají šanci na dobrý komerční prodej a zároveň mi nekazí jméno.
Kolik času strávíte v dané obci pro získání vhodné kompozice a světla?
Pokud se to díky šťastné náhodě nepovede hned, tak tam strávím 1-2 noci, kdy si to pořádně prošlápnu, zkusím záběry nanečisto. Pak si to v hlavě někde v klidu přeberu, až z toho vykrystalizují vyřazovací metodou finální záběry, kdy už jen defacto čekám na vhodné světlo.
O prodej se staráte sám nebo přes nějakého prostředníka či server?
Teď již z větší části sám, ale nejsem živnostník, stále si focením jen přivydělávám. Spolupracuji i s několika výrobci upomínkových předmětů (magnetky, leporela apod.), kalendářů apod. - od nich získávám část objednávek. Je to spíše sezónní činnost (nikdo moc nechce zimní fotky a mimo léto je turistické mrtvo) a krize se tu bohužel samozřejmě citelně projevila (snížení rozpočtu mnohých IC, stop stav apod.). Proto jsem začal spolupracovat např. i se saskými městy, kam to nemám daleko.
S jakými problémy se během focení nejčastěji setkáváte?
Počasí je zhruba poslední 2 roky nevyzpytatelné, s velkými výkyvy. Jeden den pěkně, pak týden nízká oblačnost. Rozhodně bych se nechtěl věnovat focení výhledů, kde je potřeba opravdu dobrá viditelnost - to bych toho moc nenafotil. U mého focení největší problém mimo zmíněného počasí představují jednoznačně auta (zejména na náměstích), někdy i stromy (občas jsou např. památkové objekty neúměrně zarostlé).
Jaké problémy mají naopak města, která fotografujete?
To ví nejlépe místní a samospráva:) Historická centra ale určitě od dřívějších dob zkrásněla skoro všude, někdy až k nepoznání. Kdo viděl např. fotky z centra Kadaně za komunistů, tak musel být v šoku. Z krásných měsťanských domů zbyla jen průčelí (tedy to, co bylo vidět z ulice). Za nimi už jen neobyvatelné sutiny. Celé historické předměstí srovnáno se zemí, místo toho paneláky. Tohle `vandalství`, neúcta k tomu, co naši předkové pracně vytvořili, byla ale běžná. Všude jen šeď.
Dá se říci, že nyní městská historická jádra zažívají zlaté časy. Ne vždy ale funguje průběžná regenerace a péče. Dříve se města zbavovala hradeb, městských bran apod. a dnes jsou paradoxně vděčna, když se jim něco historického zachovalo. Dnes je totiž turismus pro mnohá města nyní poměrně významným zdrojem příjmu.
Největším problémem je podle mne v posledních letech (ne)zaměstanost, vandalismus a neúměrný nárůst automobilové dopravy v centrech měst.
Podle čeho si vybíráte města na fotografování?
Města si už prakticky nevybírám, protože jsem byl skoro všude. Snažím se navštívit jako turista a fotograf opravdu vše, někam se vracím opakovaně. Někdy jsem zklamán, jindy mile překvapen. Pokud byla dopředu daná objednávka, pak je to jasné. Ale většinou kontaktuji dané město až poté, když z něj mám alespoň 1 fotku opravdu solidní. Pochopitelně obcí, které jsem za těch pár let mého focení kontaktoval, jsou pouze desítky, což je zlomek z celkového počtu v ČR.
Ale nejsem superman a některá města pro mne nejsou moc zajímavá. Největším překvapením byl asi Most - nad tím jsem dlouho ofrňoval nos kvůli předsudkům. Ve skutečnosti je to velmi zajímavé město, ale spíše pro toho, kdo se zajímá o urbanismus a novodobou architekturu. Nicméně i okolí je fotograficky dost vděčné.
Jaký máte názor na Kaplického návrh nové budovy Národní knihovny?
Funkčně určitě dobře promyšlená stavba, ale ten `obal` je opravdu dost kontroverzní/výstřední a to už ani raději nebudu rozebírat jeho původně plánované umístění. Mě osobně do vkusu nepadl.
Jaký význam má pro vás vaše fotografická technika?
Technika je pro mne v kategorii fotografie, kterou se zabývám, samozřejmě zásadní (zejména u nočních snímků). Jedna určuje to, jak pohodlně se mi s ní pracuje (výbava, ergonomie..) a dále kvalitu výstupu. Ještě před rokem jsem používal Nikon D70 (můj úplně první fotoaparát) se setovým 18-70. Zpočátku jsem jako asi spousta nováčků řešil dilema, zda Nikon či Canon. Nikon to u mne vyhrál díky lepší nabídce setu a ta značka pro mne osobně má lepší zvuk. Na základě ukázek v různých recenzích jsem čekal, že z foťáku tehdy za 25 tisíc Kč budou automaticky padat alespoň technicky brilantní snímky. Nepadaly. Brzy jsem dokoupil předchoďáky a polarizák. Asi před rokem D70 dosloužila, bylo mi smutno, zažila toho se mnou opravdu hodně. Ale když ji teď porovnám se svou novou D90, tak je to sakra skok. Ve všem. A teď je mi vlastně líto, že jsem už dříve nefotil s D90 :). Už třeba jen kvůli rozlišení na velké tisky. Žádné filtry už také nepoužívám.
Na závěr bych se vás rád zeptal na vaše plány do budoucna...
V krátkodobém horizontu (1-2 roky) bych rád vydal výpravnou publikaci `Krásná místa naší vlasti`, letos si zařizuji konečně také výstavy po ČR (většinou ale až na příští rok, protože je i přes krizi tlačenice). Jakmile se příroda zazelená, tak vyrážím realizovat nasmlouvané zakázky. Loni toho bylo i přes krizi docela dost, tak snad to letos nebude horší. Do budoucna bych se rád prosadil nejen na komunální úrovni, ale i v rámci krajských organizací až státních - např. agentura Czechtourism, ATIC aj. Nevzdávám ani německé a polské pohraničí.
Možná mám ,,velký voči“. Ale pokud do toho člověk dá všechno a vytrvá, tak s kusem štěstí může uspět. Samozřejmě to je na úkor zase něčeho jiného, ale priority si už v životě každý musí srovnat sám...
Galerie autora: http://www.photoextract.com/cs/foto/uzivatel/21696-ladislav-renner/
Kontakt: laren@centrum.cz

Jan Bainar
Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.
Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.
Diskuse

28.3.2011 09:21
díky
díky Honzo za zprostředkování rozhovoru a názorů pana fotografa, na jehož fotky se na Photoextraktu vždy těším a zároveň vždy padam na zadek. díky

28.3.2011 12:13
pěkná práce
opravdu pěkné zpracování a držím palce panu Renerovi v dalších fotopochůzkách po městech českých i moravských. Footgrafie mají takový "jiný" zajímavý nádech. A zamlouvá se mi fototechnikou D90,velmi dobrý stroj... :-)

28.3.2011 22:48
Pěkný rozhovor a krásné fotky.
Rozhovor jsem si přečetl s velkou chutí a i když většinu Láďovo fotografií znám z různých galerii, tak jsem se na opět moc rád podíval. Tobě Láďo přeji ať se ti plány vydaří - myslím si, že máš "našlápnuto" správným směrem.

31.3.2011 11:44
Paráda
Gratuluji k pěknému rozhovoru, s chutí jsem si přečetl. Ať se daří i nadále :-)

4.4.2011 10:16
:)
Honzo, nádherný článek...díky:)

11.4.2011 09:59
Bezva nápad s novým seriálem, bezva rozhovor i článek. Díky. Fotky Ládi Rennera znám, jsou krásné. Přeji hodně fotografického i "podnikatelského" štěstí.

26.4.2011 20:36
děkuji všem za jejich milé a povzbudivé reakce
..teprve teď jsem se tu zaregistroval:)

18.5.2013 22:52
faleš
Fotka Lokte (2.) je příjemná, to skutečně. Dala by se vyjmenovat řada důvodů. Jen dost tahá za oči zfalšovaný Měsíc. Ne z jednoho důvodu neodpovídající skutečnosti (např. úhel záběru vs. velikost, směr slunečního nasvícení vs. natočení Země. A to takovou fotku dosti shazuje a zbytečně.
Další články z kategorie Rozhovory
Všechny články kategorie
Rozhovor: Erik Johansson a jeho (ne)reálné fotografie
Hrátky s realitou, vzrušující perspektivu i mysl provokující motivy. To vše a ještě mnohem víc naleznete ve "fotografiích"…
8.4.2016

Rozhovor: netradiční pohled na svět Martina Mouchy
Martin je tak trochu jiný fotograf. Nefotí brouky, klasické krajinky ani krásné modelky. Na jeho fotkách místo toho uvidíte život…
11.3.2016

Rozhovor s Honzou Březinou o focení a fripitu
Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Janem Březinou. Honza je nejen vášnivý fotograf, ale i neuvěřitelně aktivní člověk,…
14.7.2015

Rozhovor s... Michalem Hykelem
Michal Hykel je mladý fotograf a student ochrany přírody na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zaměřuje se na fotografii zvířat,…
16.7.2013

Rozhovor s... Michalem Šoferem
Rozhovor s Michalem Šoferem (29) se od dříve publikovaných rozhovorů liší v tom, že jsme se sešli osobně v jeho kanceláři na půdě…
19.3.2013

Rozhovor s... Pavlem Szabo
V sérii rozhovorů s fotografy vám nyní přinášíme povídání s mladým fotografem hor, který je zároveň tvůrcem webových prezentací…
25.10.2012
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.