Rozhovor s... Pavlem Szabo
V sérii rozhovorů s fotografy vám nyní přinášíme povídání s mladým fotografem hor, který je zároveň tvůrcem webových prezentací pro fotografy.
Západní Tatry
Jaký byl u tebe první impulz k započnutí fotografování krajiny a hor?
Za to, že jsem začal fotit krajinu a hory (v počátcích zejména panorama), může s trochou nadsázky Marián Matta. Někdy okolo 17 let jsem jeho stránky prohlížel téměř každý den a byl jsem fascinován jeho fotografiemi a místy, které navštívil. Několik měsíců na to jsem si pořídil svou první zrcadlovku Canon 400D, na kterou jsem si vydělal brigádou, kdy jsem balil SIM karty ve svém volném studentském čase. Pořízením kvalitního fotoaparátu započala cesta napříč mou krajinářskou fotografií. Dnes, když občas přemítám nad životními souvislostmi, si vybavují, že můj vztah ke krajinářské fotografii je nejspíš zapříčiněn tvorbou mého dědy, který se zabýval od mládí malbou krajinářský obrazů olejovými barvami. Některé exponáty mám dodnes doma pověšené a je to veliká inspirace.
Nízké Tatry
Do jaké míry tě ve fotografování ovlivňují tvé další zájmy? Mám na mysli hlavně klasickou kytaru a programování.
Na kytaru hraji od svých 11 let, to jsem ještě neměl páru o tom, že by mně někdy mohlo bavit fotografování. U IT je to zajímavější, neboť je pro mě práce z PC, potřebná pro post-proccess, zcela spontánní. Důležitá je taktéž propagace mých foto obrazů, kterou řeším od samotného začátku fotografování přes webové stránky, které si realizují zcela sám ve svém informačním systému. Někdy s trochou nadsázka říkávám, že mám smysl pro krásu - hudba, fotografování a v neposlední řadě čistá a dokonalá logika.
Dolomity
Jako programátor se zaměřuješ i na tvorbu webových stránek pro fotografy. Jaké hlavní aspekty by podle tebe měl takový web mít, aby byl úspěšný?
Ano, webové stránky fotografů byla jedna z mých cest ke zdokonalení se ve vývoji webových aplikací. Vytvořil jsem unikátní redakční systém postavený na vlastním frameworku, tak aby rychlost stránek byla co nejvyšší. Za několik let jsem tedy vytvořil ideální řešení pro portfolia fotografů, kde je hlavním předností jednoduchá správa webu, originální design a spokojenost klientů.
Dnešní moderní web by měl mít originální design vytvořený profesionálním grafikem, neboť vzhled je to, co návštěvníka celou dobu na webu provází a špatný design může návštěvníka až odpudit. Přesvědčit ale klienta o tom, že design je opravdu jeden z nejdůležitějších faktorů, je ale velmi těžké a mnohdy kvalitně naprogramovaný web vypadá jako web z 90. let minulého století. Dále je důležitá dobrá optimalizace pro vyhledávače, tak aby byl fotograf a jeho fotografie dobře dohledatelné. Tím se zajistí dobrá návštěvnosti, potenciální zákazníci o fotografie a v neposlední řadě i větší sláva fotografa. No a jeden z nejdůležitějších faktorů dobrého webu je aktualizace. Web nebude nikdy hodně navštěvován, když nebude jeho majitel pravidelně přidávat obsah (články, fotografie, aktuality). Je to důvod proč se na webové stránky budou pravidelně vracet věrní návštěvníci.
Beskydy
Vraťme se ale zpět k fotografování. Jakožto krajinář jsi fotografoval ve známých Dolomitech i Vysokých Tatrách. Ve svém portfoliu máš ale i zajímavé snímky z Karawanských či Stubaitlských Alp. Můžeš ostatním fotografům tyto a další lokality trochu přiblížit?
Před zhruba 5 lety jsem začínal Beskydami, Malou Fatrou. Později jsem si stroufl na fotografování krásných Západních a Vysokých Tater, které jsou pro srdeční záležitosti. Projel jsem mnoho horských lokalit po Evropě, ale Tatry mají své unikátní kouzlo. Velké díky patří Emilovi Čelůstkovi, který mně zasvětil později právě cestami po Alpách a prakticky všechny organizoval právě on. Organizoval několik Alpských fotosrazů, kde jsem se seznámil i z dalšími fotografy jako je Pali Hradisky, Vojta Herout, Lukáš Ondroušek, Tomáš Holub a další. Byli jsme s Emilem ve Stubaiských Alpách, v Zirelltalských Alpách, v Karavankách, ale i v Dolomitech. Byly to pro mě krásné zážitky a mnoho mých nejlepších fotografií pochází právě z těchto „expedic“. Rád bych se vrátil do Karavanek, které přesto, že nejsou moc vysoké, tak jsou fotograficky hodně půvabné.
Beskydy
Kdo jsou tví oblíbení fotografové, ke kterým vzhlížíš?
Hodně mně inspiruje Boris Michaliček (borievky) svými dokonalými snímky, které mají skoro vždy bezchybnou kompozici, krásnou atmosféru a styl. Poslední roky ale již tolik ostatní fotografy nesledují, spíše se sem tam podívám na fotoservery 500px.com, 1px.com apod.
Západní Tatry
Jaké jsou tvé plány do budoucna? Plánuješ navštívit nějaké nové lokality?
Mou snahou v poslední době je najít způsob jak nefotit pouhou realitu, ale dodat fotografiím i něco navíc. Zatím je mou cestou fotit neopakovatelné okamžiky, které neuvidíte „každý den“. Nicméně pořád to je pouze realita. Možná že se jednou odhodlám k pokročilému postprocessu a určité decentní fotografice. Vysněnými místy, které chci určitě v následujících letech navštívit je sopečný ostrov Madeira, překrásné skotské hory a země ohně a ledu Island. Výhledově bych pak chtěl navštívit Himaláje a Západ USA či Kanadu.
Dolomity Stubaiské Alpy
Webové stránky fotografa: www.krajinar.cz

Jan Bainar
Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.
Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.
Diskuse
Další články z kategorie Rozhovory
Všechny články kategorie
Rozhovor: Erik Johansson a jeho (ne)reálné fotografie
Hrátky s realitou, vzrušující perspektivu i mysl provokující motivy. To vše a ještě mnohem víc naleznete ve "fotografiích"…
8.4.2016

Rozhovor: netradiční pohled na svět Martina Mouchy
Martin je tak trochu jiný fotograf. Nefotí brouky, klasické krajinky ani krásné modelky. Na jeho fotkách místo toho uvidíte život…
11.3.2016

Rozhovor s Honzou Březinou o focení a fripitu
Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Janem Březinou. Honza je nejen vášnivý fotograf, ale i neuvěřitelně aktivní člověk,…
14.7.2015

Rozhovor s... Michalem Hykelem
Michal Hykel je mladý fotograf a student ochrany přírody na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zaměřuje se na fotografii zvířat,…
16.7.2013

Rozhovor s... Michalem Šoferem
Rozhovor s Michalem Šoferem (29) se od dříve publikovaných rozhovorů liší v tom, že jsme se sešli osobně v jeho kanceláři na půdě…
19.3.2013

Rozhovor s... Pavlem Szabo
V sérii rozhovorů s fotografy vám nyní přinášíme povídání s mladým fotografem hor, který je zároveň tvůrcem webových prezentací…
25.10.2012
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.