Brand

Srovnávací test blesků Metz 58 AF-2 a Metz 50 AF-1

metz_af_2_metz_af_1.jpgExterní systémové blesky Metz 58 AF-2 a Metz 50 AF-1 jsou velmi zajímavé alternativy k bleskům originálních výrobců (např. Nikon, Olympus, Canon,...). V dnešním srovnávacím testu si ukážeme, jak se s těmito blesky v praxi fotí, jaké mají ovládání a také který z nich poskytne lepší poměr cena/výkon.

Metz 58 AF-2 a Metz 50 AF-1 - hlavní vlastnosti

Metz 58 AF-2 i Metz 50 AF-1 jsou externí systémové blesky, které se vyrábí s paticemi pro hlavní výrobce zrcadlovek (Canon, Nikon, Pentax, Sony, Olympus, Panasonic a Leica). Jedná se o velmi zajímavé alternativy k externím bleskům originálních výrobců.

Mezi hlavní vlastnosti obou blesků patří:

  • Směrné číslo 50 / 58.
  • Velký rozsah zoomovací hlavy - úhel záblesku 12-105mm.
  • Režimy TTL Auto, Manual, FP TTL Auto, FP Manual, Stroboskop (jen 58 AF-2).
  • Rozsah naklopení a natočení zábleskové hlavy: vertikálně: -7°/+90°, horizontálně: 300°.
  • Vestavěný difuzér (pro větší úhel záblesku).
  • Napájení čtyřmi AA akumulátory.
  • Podsvícený displej.
  • Kovová patice.
  • Možnost nahrání nového firmwaru přes USB rozhraní z počítače.
  • Modelační osvětlení.
  • Bezdrátový slave režim (u 58 AF-2 i Master), bezdrátový Servo režim.
  • Synchronizace s druhou lamelou, vysokorychlostní synchronizace.
  • Malý sekundární záblesk v přední části blesku (pouze u modelu 58 AF-2).

Model Metz 58 AF-2 je oproti modelu Metz 50 AF-1 o trochu výkonnější a umí fungovat i jako Master v sestavě několika blesků (50 AF-1 umí fungovat jenom jako slave). Kromě toho má Metz 58 AF-2 i režim Stroboskop a konektor pro připojení externího zdroje energie.

metz_af_2_metz_af_1_b.jpgmetz_af_2_metz_af_1_c.jpg

Metz 58 AF-2 a Metz 50 AF-1 - ovládání a praxe

Ačkoliv jsou oba testované blesky Metz 58 AF-2 i Metz 50 AF-1 v podstatě velmi podobné, jejich ovládání je docela odlišné.

Metz 58 AF-2 je v současnosti nejvýkonnější systémový blesk od společnosti Metz. Tomu odpovídá i jeho ovládání, které je propracované a nabízí opravdu hodně možností k nastavení. K dispozici jsou čtyři tlačítka, která mění funkci podle aktuálního nastavení menu (třeba jako u mobilu). Osobně bych uvítal větší počet tlačítek, ovládání by pak bylo jednodušší.

Všechny funkce a nastavení jsou vcelku dobře dostupné. Nejčastěji používané volby (jako například kompenzace výkonu blesku) je k dispozici na dvojí zmáčknutí tlačítka "Para" (parametr). Poté už stačí snižovat nebo zvyšovat její hodnotu.

metz_af_2_metz_af_1_d.jpgmetz_af_2_metz_af_1_e.jpg

Metz 50 AF-1 má ovládání znatelně přímější a jednodušší. Ani ne tak kvůli tomu, že by některé funkce nebo možnosti chyběly. Spíš je to ovlivněné tím, že hned na první stisknutí tlačítka se mění nejčastěji používané hodnoty a funkce: režim blesku (M/TTL + vysokorychlostní synchro) a kompenzace výkonu. Pro ostatní nastavení je potřeba zmáčknout naráz dvě prostřední tlačítka a pohybovat se v hlubší struktuře menu (v té je bohužel například skryta synchronizace na druhou lamelu).

Pokud chci kompenzovat výkon blesku, stačí mi u modelu 50 AF-1 zmáčknout plus nebo mínus a je to. U modelu 58 AF-2 musím dvakrát zmáčknout tlačítko Parametr, najet na kompenzaci a pak ji měnit. Na druhou stranu další změny (synchronizace na druhou lamelu, režim slave,...) se snadněji nastavují u modelu 58 AF-2, protože tato druhá úroveň menu je u něj přehlednější.

Modře podsvícené menu je Metz 58 AF-2, žlutě je Metz 50 AF-1:

metz_58_af_2_menu.jpgmetz_58_af_2_menub.jpg

metz_58_af_2_menuc.jpgmetz_50_af_1_menu.jpg

metz_50_af_1_menub.jpgmetz_50_af_1_menuc.jpg

U obou modelu platí, že mají méně tlačítek, než některé konkurenční blesky originálních výrobců. Tím pádem je potřeba si na ovládání zvyknout (pokud jste zvyklí od Canonu či Nikonu, kde na každou funkci je pomalu samostatné tlačítko).

Osobně mi přijde velká škoda, že tak do detailu promyšlené blesky neumí otáčet zábleskovou hlavu o celých 360°, ale pouze o 300°. Ta 1/4 otáčky při focení může někdy dost chybět a přitom se přeci jedná o pouhou mechanickou vlastnost blesku, nic komplikovaného. Alespoň u modelu 58 AF-2 bych tuto možnost bral jako samozřejmost. Naopak u modelu 50 AF-1 mi chybí ukazatel stavu akumulátoru.

Oba testované blesky umí režim Servo - to znamená, že je lze bezdrátově odpalovat jakýmkoliv jiným zábleskem. Doporučuji ale toto využívat spíše v interiéru - venku, kde je dost světla, nelze očekávat vysokou spolehlivost. Tam je lepší použít bezdrátový režim na principu Master - Slave, kdy jedním bleskem odpalujeme pomocí rádiového signálu druhý blesk (nebo více blesků).

Hodnocení a závěr

Oba testované blesky poskytují velmi solidní funkční výbavu a dobře se s nimi v praxi fotí. Jak už bylo zmíněno výše, je jenom škoda, že nemají víc tlačítek (jako třeba blesky od Canonu či Nikonu).

Blesk Metz 50 AF-1 se nyní prodává za cenu pod šest tisíc korun - na to, jaký výkon tento blesk poskytuje, je to velice dobrá cena. Pro účely běžného fotografování je tento blesk naprosto vyhovující. Poměr cena / výkon je u blesku Metz 50 AF-1 na vysoké úrovni.

Blesk Metz 58 AF-2 má jenom o trochu vyšší směrné číslo a některé funkce navíc (stroboskop, master, větší rozsah výkonu, sekundární blesk, možnost externího napájení). Chybí mi ale u něj možnost otáčet zábleskovou hlavu o celých 360°. Metz 58 AF-2 se prodává za cenu pod deset tisíc korun, takže je zřejmé, že za tyto funkce navíc si musí uživatel připlatit.

Otázkou je, který z výše dvou testovaných blesků je lepší? Na to není jednoduchá odpověď. Metz 50 AF-1 má jednodušší ovládání a podle mého názoru lepší poměr cena/výkon. Pokud nepotřebujete režim Master a stroboskop, potom je Metz 50 AF-1 ideální volbou. Jestliže tyto funkce vyžadujete, připravte si trochu víc peněz - za nejlepší blesk od Metzu, kterým je v současnosti Metz 58 AF-2, si budete muset trochu připlatit.

Štítky:

Diskuse

duves

18.1.2011 15:05

Externý zdroj pre Metz 58

Predal som blesk Metz 48-AF1 a idem kupiť novy Metz 58-AF2. No ako však pozeram, som v rovnakej kaši ako predtym. Aby som vysvetlil moju situaciu: potrebujem riešiť dlhe časy medzi dobitím ext.blesku a to podla všetkeho zaistí iba externý pack energie - http://foto-video-nabijecky-a-zdroje.heureka.cz/metz-energie-power-pack-p76/ Lenže ta cena! Nikde neviem objaviť lacnejsiu nahradu. Neviem, či sa to da zhotoviť v hobby rovine. Čo ak napätie na konektore ma byť už určite napätie (radovo stovky voltov) z toho battery packu a iba 4,8 V. Neviete niekto? Mal som predstavu, že si zhotovím battery pack zo 4 ks Ni-MH 1,2V a výstupne napätie by teda bolo 4,8 V (zapojenie do serie). No podla všetkeho taku alternativu môžem zahodiť, pretože pri tom blesku Metz je poznamka, že kryt konektora pre externý zdroj musí byž vždy zatvorený, inak hrozí úraz! Som opäť v kaši, len v omnoho drahšej. Na stranke českeho Metz-u som objavil pokec k napajaniu pre iny blesk, že su na konektoroch rozne napätia. Ano, môžem zabudnuť na neoficialne riešenie. http://www.metz-foto.cz/metz-katalog/power-pack-p40/ \"Power pack dodává vysoké napětí do kondenzátoru blesku a nízké napětí do elektronického obvodu blesku.\" Takže mi vychádza asi to, že staršie battery packy nebudu možno použitelne a to nerozoberam, či to bude pasovať v rovine konektorov. Ma to štve, lebo vraj lacna nahrada na Nikon blesk cez ebay je za 30euro! Vopred vdaka za vaše rady.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa