Brand

Světelnost objektivu - důležitější, než jste si mysleli (1. díl)

objektiv 18.4.2007

Světelnost objektivu digitálního fotoaparátu hraje při fotografování významnou roli. Přesto však bývá neprávem opomíjena.

Byli jste někdy nemile překvapeni rozmazanými fotografiemi? Pak věřte, že právě světelnost byla nejspíše jejich příčinou. Pojďme si tedy vysvětlit, co vlastně světelnost je, jak ji číselně vyjadřujeme a zjišťujeme.

Hádanka na začátek

Abych Vás trochu navnadil, mám pro Vás na začátek hádanku. Který objektiv má lepší světelnost? Ten se světelností f2.8-3.4 nebo f3.1-3.4? (odpověď a vysvětlení naleznete v druhém díle článku o světelnosti, který vyjde za týden).

Světelnost se týká objektivu

Světelnost je jedna z mála vlastností fotoaparátů, která se týká pouze objektivu a se zbytkem fotoaparátu nemá co do činění. Proto, pokud mluvíme o světelnosti, máme všeobecně na mysli světelnost objektivu jako takového.

Pro pochopení, co světelnost vyjadřuje, je nutné vědět, co je to ohnisková vzdálenost objektivu:

Objektiv fotoaparátu se skládá z mnoha různých druhů čoček, které jsou poskládané za sebou tak, aby v ohniskové vzdálenosti vykreslily přijatelně kvalitní obraz. To, jakou dráhu od čočky do místa vykreslení obrazu musí světlo urazit, značíme ohnisková vzdálenost.

Ohniskovou vzdálenost vyjadřujeme v milimetrech. Objektiv s delší ohniskovou vzdáleností vykreslí obraz dál od první čočky objektivu, než objektiv s krátkou ohniskovou vzdáleností (ten vykreslí obraz blíž čočkám).

objektivy s různou ohniskovou vzdáleností

Na obrázku výše vidíte dva různé objektivy - ten vlevo má větší ohniskovou vzdálenost, ten vpravo menší.

Věděli jste, že ohnisková vzdálenost objektivu je jen jinak vyjádřený optický zoom? Pokud podělíte maximální ohniskovou vzdálenost objektivu s tou minimální, dostanete rozsah zoomu. Takže například objektiv s ohniskovou vzdáleností 30-90mm má optický zoom 3x.

Co vyjadřuje světelnost a jak ji zjistím

Kromě toho, že objektivy mají různé ohniskové vzdálenosti (jsou různě dlouhé = různě přibližují), mají také odlišné průměry čoček.

Pro kvalitní objektiv je velmi důležité, aby dokázal vykreslený obraz podat dostatečně výrazný, světlý. To dokáže jen tehdy, bude-li schopen "pochytat" hodně světla - to dá rozum. A to dokáže díky většímu průměru vstupní čočky.

Aby se dalo nějak vyjádřit, kolik světla je objektiv schopen soustředit do výsledného vykresleného obrazu, používá se právě pojem světelnost (značíme malým písmenem f).

Světelnost tak jednoduše řečeno vyjadřuje, kolik světla je objektiv schopen využít a soustředit do vykresleného obrazu.

Jak světelnost zjistím? Výše jsem vysvětlil, že světelnost objektivu souvisí s jeho průměrem, zároveň souvisí i s jeho ohniskovou vzdáleností.

Světelnost totiž zjistíme, pokud podělíme průměr (vstupní čočky) objektivu s ohniskovou vzdáleností.

Příklad: pokud mám objektiv o průměru 50mm a ohniskové vzdálenosti 150mm, tak světelnost je 50/150 = f1/3. Správně bychom měli světelnost psát ve tvaru zlomku, ale v praxi se používá samotný jmenovatel, takže se v praxi používá tvar f3, popř. můžeme říci, že "světelnost je jedna ku třem".

Zooomovací objektivy

V praxi se ale téměř vždy setkáme se světelností vyjádřenou dvěma čísly - například f2.8-4.8. Jak je to možné?

O pár odstavců výše jsem uvedl, že ohnisková vzdálenost závisí na průměru objektivu a na ohniskové vzdálenosti. Průměr objektivu se nemění, ten je dán již při výrobě. Ale ohnisková vzdálenost se u zoomovacích objektivů měnit může. Pak hovoříme o objektivech s proměnlivou ohniskovou vzdáleností.

Z toho logicky vychází, že u těchto objektivů se bude měnit i hodnota světelnosti dle toho, jakou ohniskovou vzdálenost budeme zrovna brát v úvahu. Aby se tento oříšek vyřešil, uvádí se u těchto objektivů světelnost při minimálním zoomu a přim maximálním zoomu.

Příklad: máme objektiv s průměrem 50mm a s proměnlivou ohniskovou vzdáleností 150-450mm. Potom bude světelnost při minimálním zoomu 1/3 (50/150) a při maximálním zoomu 1/9 (50/450). Pak budeme psát, že objektiv má světelnost f3-9 (tři až devět).

Pokud u objektivu s proměnlivou ohniskovou vzdáleností uvidíte pouze jedno číslo vyjadřující světelnost, pak tento objektiv používá clonu (uvnitř těla objektivu), která se přivírá a otevírá tak, aby se zdánlivý průměr objektivu měnil tak, aby byl poměr průměr/ohnisková vzdálenost (tedy světelnost) stále zachován.

Čím menší číslo, tím lepší

Z výše uvedených informací vyplývá, že čím je číslo vyjadřující světelnost menší, tím lepší. Například objektiv se světelností 2.8 má lepší světelnost než objektiv se světelností 4.8.

Závěrem

Nyní byste již měli vědět, co to světelnost je, jak ji vyjadřujeme a jak ji zjistit. Jakkoli nevýznamnou vlastností se světelnost může jevit, je to jeden z nejdůležitějších údajů, podle kterých byste měli hodnotit kompaktní fotoaparáty.

Pro Vaše dotazy, připomínky, návrhy a názory k článku slouží téma v naší diskuzi týkající se právě světelnosti.

V druhém pokračování o světelnosti se na základě praktických příkladů budeme věnovat tomu, proč a jak světelnost ovlivňuje kvalitu fotografií. U příštího článku se na Vás těší...


Štítky: objektiv

Diskuse

Žaneta

27.2.2013 17:32

dotaz

dobrý den,prosím o radu. Když si pořídím tento fotoaparát Canon PowerShot SX150 IS, Ohnisková vzdálenost: 5,0 – 60,0 mm (ekvivalent pro 35mm film: 28 – 336 mm) Zoom Optický: 12násobný Světelnost: f/ f/3,4–f/5,6 Konstrukce: 11 prvků v 9 skupinách (1 čočka UD, 1 oboustranná asférická čočka) Stabilizace obrazu: yp s posunem objektivu, 4kroková, inteligentní IS jsem laik,bylo by to na rodinné fotografie a hlavně při focení z bližší vzdálenost,děkuji vám moc za radu :-D

Tomáš

27.2.2013 22:48

Dobrý den, tento fotoaparát je na rodinné focení vyhovující. Samozřejmě jsou i lepší (například Olympus XZ-1), které mají světelnější objektiv, ale jsou výrazně dražší. V dané cenové kategorii je Canon SX150 dobrou volbou.

Adam2605

10.3.2013 19:27

Dotaz

Dobrý deň, chystám sa kúpiť lacný kompakt. Uvažujem medzi Samsung ES90, Olympus VG-160, Canon PowerShot A2400 IS najviac sa mi pozdával Samsung ale má svetelnosť iba F 3,5 – 5,9, Canon má f/2,8 – f/6,9 a Olympus f 2.8 - 6.5. Keďže má ten Samsung najnižšiu svetelnosť znamená to že má aj najhoršiu kvalitu?

Tomáš

10.3.2013 20:29

Dobrý den, ty rozdíly ve světelnosti nejsou zase tak zásadní, aby stálo za to vybírat fotoaparát jen dle nich. Ta nejhorší světelnost znamená, že objektiv pojme méně světla a tím pádem se s takovým fotoaparátem bude hůře fotit v horším světle (interiéry, šero,...), ale ten rozdíl bude opravdu minimální. Spíše bych se být Vámi zaměřil na ostatní parametry, protože světelnsot u těchto přístrojů shledávám téměř srovnatelnou.

Adam2605

10.3.2013 20:50

Dotaz

Ďakujem za odpoveď. Chcel by som sa ešteb opýtať ktorý kompakt vy ste my z týchto troch doporučili vy pretože čo sa týka parametrov vyzerajú veľmi podobne. Ide mi skôr o kvalitu fotiek pri dennom svetle interiér až tak zásadný nie je.

Honza2013

19.3.2013 20:08

Dotaz

Dobrý den, měl bych dotaz. Rad fotím a chtěl bych zkusit fotit i svatby a tak bych chtěl pořídit vhodný objektiv jak na svatby tak i na další využití. Přemýšlel jsem o Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM nebo Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM. Mužete mi poradit? Jde mi take o svetelnost a nevim jestli u posledniho objektivu, o kdyz je z profi rady, je svetelnost dostatečna. děkuji

Tomáš

20.3.2013 08:23

Dobrý den, na jaké tělo to máte? 28-300 bych určitě nepořizoval, to není na svatby vůbec vhodné. Kombinace 24-70/2.8 a 70-200/2.8 je velmi dobrá (ovšem na full-frame, ne na crop faktor). Jenom bych Vám osobně dopourčil začít s něčím levnějším a pak za vydělané peníze dokoupit, protože takhle do toho vrazíte balík peněz a nikde není dáno, že se vám to vůbec vrátí... Světelnost f/2.8 je fajn, samozřejmě pevné světelné objektivy to nenahradí.

EndyeR

28.3.2013 16:48

sony vs. olympus

Dobrý den, jaký z těchto foťáku by jste mi doporučili? Sony DSC-W690 a Olympus VR-360? Sony má světlost objektivu od 3.3, Olympus od 3.0 Je to u kompaktu znatelný rozdíl? Předem děkuji

Tomáš

28.3.2013 19:44

Dobrý den, takovýto rozdíl ve světelnosti je v praxi minimální, to bych neřešil. Osobně bych dal přednost Olympusu, můžete mrknout i na toto srovnání http://www.fotoradce.cz/produkty-porovnani.php?polozka1=2848&polozka2=2799&pocet=2&skript=&produkt=fotaky

Monika Matúšková

11.9.2013 22:17

prosím o radu ve výběru objektivu

chtěla bych fotit pohyb v divadle - špatné světelné podmínky. Z blízka. Mám zrcadlovku Nikon 3100. Jsem amatér. Prosím o radu, který objektiv Nikor s jakou světelností kolen 10tis. Kč byste mi doporučili. Moc děkuji. Monika

Petr Černohlávek

27.11.2013 19:36

Prosím o radu ve výběru fotoaparátu na základě světelnosti

Přeji pěkný den, poraďte mě prosím fotoaparát se kterým bych mohl na úrovni fotit makra. Vyrábíme šperky a ty musíme následně fotit, ale s obyčejným kompaktem se nám to vůbec nedaří. Na základě Vašeho článku si myslím, že potřebujeme foťák s výbornou světelností. Jinak k aparátu nemám žádné další požadavky co do vybavení, jen s cenou by jsme se chtěli držet do 6 000,- Kč. Moc děkuji za radu. S pozdravem Černohlávek

Tomáš

28.11.2013 08:41

Dobrý den, v tomto případě nemusí být světelnost až tak zásadní, protože předpokládám, že fotografované šperky si nějakým zdrojem světla nasvítíte že? Velmi doporučuji na focení detailů malý foto stan, který zvenku nasvítíte a uvnitř budete mít krásně měkké světlo bez nepěkných odlesků. Jinak k fotoaparátu samotnému - velmi dobrý je Olympus XZ-1 - za ty peníze super koupě a ostří v režimu makro od 1cm.

Mirec

19.2.2014 17:10

Olympus, canon, sony, panasonic

Dobrý den, chcem kupit dobry kompaktny fotoaparat a zatial sa rozhodujem medzi: Olympus XZ-2/Olympus XZ-10 Canon PowerShot S120 Sony RX100 PANASONIC Lumix DMC-LX7 vsetky maju celkom slusnu svetelnost. Vedel by ste mi poradit, mozno zo skusenosti? Velmi pekne dakujem

Tomáš

19.2.2014 17:56

Dobrý den, všechno to jsou kvalitní fotoaparáty a záleží na tom, co s tím chcete fotit. Např. Olympus XZ-10 má výhodu v širooúhlém objektivu http://www.fotoradce.cz/fotoaparaty/olympus-xz-10-cislo2987, totéž platí o Canonu S120 a Panasonicu. Na všeobecné focení je širokoúhlejší objektiv fajn (krajina, dovolená, architektura, interiéry,...).

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada