Test čištění snímače s Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin
Protiprachový systém, který zabraňuje ulpívání prachu před snímačem je užitečný, ale nejsou jím vybaveny zdaleka všechny digitální zrcadlovky. Proto je mnoho fotografů čas od času postaveno před nepopulární krok, čištění snímače.
Dnes Vám přinášíme test čisticího systému Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin, který slouží právě k čištění snímače digitálních zrcadlovek. Jak tento čisticí systém funguje a jak je účinný? Vyplatí se jej koupit?
Prach a ostatní nečistoty ulpívají všude, kam se dostanou, tudíž i v zrcadlových komorách DSLR fotoaparátů. Ne, že by způsobily nějakou škodu, ale když se zachytí na low-pass filtru umístěném před snímačem, objeví se na fotografiích nepříjemné tečky a fleky.
Pojmem "čištění snímače" tedy nemám na mysli to, že bychom čistili snímač samotný - to ani není možné a v žádném případě žádoucí. Snímač bývá umístěn za celou řadou filtrů, jedním z nich je i takzvaný low-pass filtr. A právě tohoto filtru se čištění týká.
Provedení čisticí sady Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin
Čisticí sada Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin je vyrobena na principu přilnavosti prachu a jiných nečistot na speciální umělohmotné materiály. Sada se skládá ze dvou čisticích nástavců, které mají různou velikost. Větší nástavec pro vyčištění větších ploch a menší nástavec pro okraje a především rohy snímače (přesněji low-pass filtru).
Z fotografií to není vidět, ale čiré čisticí plochy (na konci nástavců) jsou vyrobeny z měkkého materiálu, takže jsou tak akorát poddajné. Nejsem odborník na materiály, ale měkkostí bych to přirovnal zhruba k silikonu.
Plochy umělohmotných zakončení nástavců jsou samy o sobě přilnavé - ne, že by přímo lepily, ale po přiložení na sklo s nimi nelze pojíždět tam a zpět, protože přilnou. A tím na sebe přichytí prach a jiné nečistoty.
Oba nástavce jsou skladovány v umělohmotné krabičce s otevíracím vrchním víčkem (na pant). Umělohmotná krabička je velmi dobře a bytelně zpracována, totéž platí pro praktické zavírání. Uvnitř krabičky jsou nástavce uloženy v modrém materiálu, který připomíná tvrdý molitan.
Princip čištění s touto sadou je následující (dle doporučení výrobce v návodu):
- Nejprve ofukovacím balónkem nebo štětečkem odstraníme prach ze zrcadlové komory fotoaparátu.
- Poté otevřeme závěrku a začneme čistit snímač tak, že pomocí nástavců jakoby orazítkujeme buďto jeho celou plochu nebo jen ty části, kde se prach nachází.
- Abychom se zbavili prachu a špíny z nástavců, orazítkujeme je na speciální destičku, která je na vnitřní straně víčka balení. Ta je sama o sobě velmi lepivá, takže na ní nečistoty zůstanou.
- Tímto způsobem se prakticky přenesou nečistoty cestou low-pass filtr - nástavec - destička.
- Ukončíme čištění uzavřením závěrky.
Poznámka: speciální destička na vnitřní straně víčka je opatřena ochrannou folií, kterou je nutné před použitím odlepit.
Jak je účinný Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin
Když mi pan Kuchař z firmy Photon Europe zapůjčil k otestování výše uvedenou čisticí sadu, nebyl jsem si jistý, jestli ji budu vůbec testovat. Čištění low-pass filtru není žádná legrace a člověk si nerad na low-pass filtr pouští něco nového a neozkoušeného.
Nakonec jsem si řekl, že to pro své čtenáře musím vyzkoušet a šel jsem otestovat, jestli budu vůbec mít co čistit. Mé srdce zaplesalo, když jsem zjistil, že mám low-pass filtr zašvihaný jako okna před vánočním úklidem. Na testovací fotografii se na mě usmívaly desítky šedivých teček... (viz první testovací foto níže).
Tip: Jak nejlépe zjistit, jak jste na tom s čistotou low-pass filtru? Je to prosté - stačí nastavit vysoké clonové číslo (já použil f/22), zaostřit manuálně na nekonečno a vyfotit bílý čistý papír. Jelikož bude asi vycházet delší expozice, můžete pohybem fotoaparátu fotku záměrně rozmazat. Tím jistější bude, že se na fotce objeví opravdu jen nečistoty na snímači a ne na papíře.
Sebral jsem tedy odvahu a započal čištění low-pass filtru výše uvedeným postupem. Potřeboval jsem vyčistit celou plochu snímače, takže jsem použil jak velký, tak malý nástavec (malým jsem "orazítkoval" rohy).
Pojďme se nyní podívat na výsledky čištění. Níže přikládám dvě testovací fotografie - první je před čištěním a druhá je po vyčištění. Fotografie si lze kliknutím zvětšit do původní velikosti.
Na výše uvedených testovacích fotografiích je vidět účinek čisticího setu Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin. První testovací fotografie je doslova poseta tmavými tečkami. Druhá testovací fotografie (po vyčištění) je na tom o dost lépe. Nedošlo sice k úplnému odstranění nečistot, ale výsledek je vynikající.
Tip z praxe: Z vlastní zkušenosti doporučuji používat tento čisticí set "razítkovacím způsobem". Tj. přiložit nástavec na low-pass filtr a poté ve stejném směru odejmout. Pokud byste s ním chtěli začít jezdit po filtru tam a zpět, udělali byste si na něm akorát šmouhy. Ty lze opětovným "razítkováním" zase odstranit, ale je to zbytečná práce navíc a stojí to nějaké ty nervy.
Tip z praxe č.2: Opět z vlastní zkušenosti doporučuji používat tento čisticí systém s rozumem. Ve většině případů stačí orazítkovat low-pass filtr jen jednou, maximálně dvakrát. Čistit snímač pořád dokola desetkrát po sobě nemá smysl, protože nějaké ty nečistoty tam stejně vždy zůstanou, což na fotografiích vůbec nebude vidět.
Závěrečné zhodnocení
Čisticí sada Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin je velmi účinným prostředkem pro odstranění nečistot z low-pass filtru digitálních zrcadlovek. Osobně oceňuji především originální řešení, které s sebou přináší několik výhod:
- Vysoká účinnost nejen na prach, ale i na jiné nečistoty, které nelze odfouknout balónkem.
- Jednoduchost a efektivnost použití (čištění je hotovo během půl minuty a vše je při ruce).
- Bezpečnost použití (tady opravdu není co pokazit).
Jedinou nevýhodou tohoto čisticího systému by mohlo být to, že nečistota, která se nepřichytí na nástavec, se postupným "razítkováním" ještě více uchytí na low-pass filtru.
Pokud vás trápí nečistoty na low-pass filtru a ofukovací balónek již nestačí (nebo jej nemáte), pak mohu čisticí systém Marumi Low Pass Filter Cleaner Twin vřele doporučit. Sice je jeho pořizovací cena necelých dvanáct set korun (což není zrovna málo) a navíc se mi s ním nepodařilo odstranit 100% všech nečistot, ale osobně si myslím, že i tak to za to stojí.
Děkuji firmě Photon Europe za zapůjčení tohoto čisticího setu.
Diskuse
Další články z kategorie Recenze a testy
Všechny články kategorieRecenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe
Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…
8.9.2020
Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze
Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…
11.1.2020
Rode Stereo VideoMic X - recenze
Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…
4.1.2020
Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor
Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…
13.5.2019
Recenze ND filtrů VFFOTO
Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o ND64x Gold series,…
10.12.2018
Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor
V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.
25.8.2018
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.