Brand

Ve středu večer bude úplné zatmění Měsíce - jak jej fotit?

zatmeni_mesice_2007_uvod.jpgDnes večer budeme moci sledovat na noční obloze velmi zajímavý jev, úplné zatmění Měsíce. Měsíc vyjde na východním obzoru po deváté hodině již ve tvaru srpku, úplné zatmění pak začne před půl desátou večer.

V tomto článku se dozvíte více o tom, jak zatmění pozorovat a také jak jej fotografovat.

Úplné zatmění Měsíce není tak vzácné, jako zatmění Slunce, je stále se jedná o velmi výjimečný jev. Zatmění Měsíce vzniká tehdy, když se Země dostane mezi Slunce a Měsíc. Stín, který Země vrhá do prostoru, zastíní Měsíc a vznikne tak jeho úplné zatmění.

Měsíc bude před i po zatmění ve fázi úplňku, protože jej bude osvětlovat Slunce "za námi". Jakmile Země začne stínit slunečním paprskům, začne nebeské divadlo.

Tento jev je velmi zajímavý i fotograficky, protože i v průběhu úplného zatmění je Měsíc viditelný a tudíž i pozorovatelný.

zatmeni_mesice_2007_ilustrace.jpg

Informace o samotném zatmění Měsíce

Měsíc vstoupí do stínu Země již pod obzorem, a tak budeme moci (pokud bude dobré počasí) sledovat naprosto fantastickou věc. A to východ Měsíce ve tvaru srpku. Měsíc se v této kuriózní podobě vyhoupne nad obzor v 21:09 (středoevropského letního času = to co máte teď na hodinkách). Čas je uvedený pro Prahu, pro ostatní části republiky se bude čas mírně odlišovat, i vzhledem k výšce vašeho horizontu.

Tip: Doporučujeme tedy sledovat tuto událost z vyvýšeného místa, ze kterého je velmi dobrý výhled na východní horizont.

zatmeni_cerven_vyrez.jpg

ČasFáze
21:09
Východ Měsíce nad horizont
21:22
Začátek úplného zatmění (úplné ztmavení měsíčního kotouče)
22:13 Maximální fáze úplného zatmění
23:03
Konec úplného zatmění (Měsíc začíná mít čím dál větší jasný srpek)
00:03 (čtvrtek)
Konec částečného zatmění (Měsíc už není vykrojen, je opět trošku tmavší úplněk)
01:02 (čtvrtek)
Výstup Měsíce z polostínu (Měsíc už není ani ztmaven, je normální úplněk), jde se spát :)

Jak fotografovat zatmění Měsíce

Jednotlivá zatmění se mohou jasností Měsíce při fázi úplného zatmění velmi lišit, což je pro fotografické účely zásadní faktor. Někdy je měsíc cihlově červený a docela dost jasný, při některých zatměních je Měsíc až cihlově hnědý a velmi málo jasný. Z toho vyplývá, že nelze jednoznačně předem říci, jaké expoziční hodnoty budeme muset použít.

Ale to nám až tak nevadí - pokud dodržíte následující postup, máte velkou šanci získat kvalitní fotografie zatmění Měsíce.

Pro všechny tři fáze platí následující nastavení fotoaparátu:

  • Fotíme ze stativu (se samospouští nebo s dálkovou spouští).
  • Fotíme na velké přiblížení pro jednotlivé snímky (teleobjektiv, ultrazoom na maximum).
  • Fotíme širokoúhle při intervalovém snímání (lze pak složit do jedné fotky celý postup zatmění).
  • Fotíme tak, aby časy expozice byly dostatečně krátké (podle přiblížení objektivu, obvykle do 1/100 sec. při focení ze stativu). Ideálně použijeme co nejnižší citlivost ISO a střední clonové číslo. Pokud je čas závěrky moc dlouhý, zvyšujeme ISO a snižujeme clonu.
  • Fotíme raději do RAWu, lze z něj vytáhnout lepší technickou kvalitu snímku.
  • Použijeme buď autofokus (pokaždé zaostříme na měsíční kotouč) nebo manuální ostření (předostříme, zde pozor abychom si s ostřícím prstence nepohnuli).

Zatmění Měsíce má tři základní fáze, které na sebe takto časově navazují:

  1. částečné zatmění,
  2. úplné zatmění,
  3. částečné zatmění.

Nyní vysvětlíme, proč a jak fotografovat tyto různé fáze rozdílně.

1. Jak fotografovat fázi částečného zatmění

Fáze částečného zatmění je z fotografického hlediska stejná, jako běžná měsíční fáze (je vidět vykrojený měsíční kotouč). Proto budeme fázi částečného zatmění Měsíce fotografovat tak, jako normální Měsíční fázi.

zatmeni_cerven_letak.jpgTrochu prekérní je to, že Měsíc již vyjde nad obzor vykousnutý, takže nebude možnost si expoziční hodnoty naměřit předem. Jelikož je to úkaz trvající řádově hodiny, není potřeba se s tím stresovat. Prostě až vyjde Měsíc nad obzor, vyzkoušejte si režim Priorita clony, bodové měření expozice, namiřte střed hledáčku na měsíční kotouč a uvidíte, jak to dopadne. Pokud na fotce budou přepaly, kompenzujte do mínusu. Naopak pokud měsíční kotouč bude moc šedivý (tmavý), kompenzujte do plusu.2

Tip: hodnotu clony použijte podle toho, jak dlouhé vychází časy. Pokud jsou časy dost krátké (1/200 sec. a kratší, tak můžete přiclonit pro lepší kresbu objektivu. Obvykle objektivy nejlépe kreslí při cloně zhruba f/8). Pokud budou časy moc dlouhé, odcloňte.

Výhodné je nebát se manuálního režimu (M) a expoziční údaje naměřené v režimu Priorita clony přenést do režimu M. Potom tyto hodnoty můžeme pohodlně ponechat na celou fázi částečného zatmění Měsíce - a výsledky budou nejlepší

Na takto přednastavené hodnoty můžete pohodlně fotografovat celý začátek zatmění Měsíce, tj. celou fázi částečného zatmění (kdy se bude měsíční kotouč postupně ukrajovat). Ke konci, když bude Měsíc stále víc a víc vykrojen, bude nutné trochu prodloužit expozici (nebo snížit clonové číslo), resp. kompenzovat expozici do plusu.

2. Jak fotografovat fázi úplného zatmění

Před půl desátou se Měsíc dostane do fáze úplného zatmění Měsíce. To se bude vyznačovat tím, že celý měsíční kotouč velmi ztmavne a bude cihlově červený až hnědý. Pro zachycení fáze úplného zatmění budeme muset změnit nastavení fotoaparátu.

Jelikož Měsíc hodně ztmavne, budeme muset velmi prodloužit expoziční časy, řádově na desetiny až jednotky sekundy. Proto je nezbytností použít stativ nebo stabilní podložku.

Pokud máte teleobjektiv a zjistíte, že je Měsíc na pořízené fotografii rozmáznutý (a stativem to není), budete muset zkrátit dobu expozice (Měsíc na obloze zdánlivě vykonává pohyb tím, jak Země rotuje - a proto se při dlouhých časech expozice může rozmáznout). Kompenzujte tedy zkrácení expozice zvýšením citlivosti ISO, resp. maximálním snížením clonového čísla.

Jak by měly fotografie vypadat

Abyste měli zhruba představu, co máte očekávat, níže si můžete prohlédnout pár fotografií zatmění Měsíce. Snímek vpravo uprostřed byl pořízen mezi fází částečného a úplného zatmění.

fotografie zatmění Měsíce

Co si nezapomenout

Stativ - zcela jistě si s sebou na fotografování úplného zatmění Měsíce vezměte stativ. Pokud stativ nemáte, můžete použít jakoukoliv jinou stabilní podložku, na kterou můžete fotoaparát posadit objektivem vzhůru.

Baterie - nezapomeňte si předem dobít baterie, popř. vzít si s sebou náhradní. V noci bude zima a výdrž baterií se tak razantně sníží (až o polovinu).

Dálková spoušť - pokud ji máte, určitě si je vezměte s sebou. Bude se vám při focení hodit - můžete si nastavit třeba i intervalové snímání a sami se kochat pohledem do dalekohledu.

Kartu s dostatečnou kapacitou - za ty necelé 4 hodiny se nastřádá hodně fotek a tudíž i hodně datového objemu.

Více informací se dozvíte na webových stránkách České astronomické společnosti a v článku věnovaném přímo letošnímu úplnému zatmění.

Závěrem

Samotný úkaz zatmění Měsíce je velmi atraktivní a trvá dost dlouho na to, abychom se mohli také kromě fotografování v klidu podívat. Takto se to těžko popisuje, ale je to nádherný úkaz - úplněk postupně zmizí a za chvíli je opravdová tma. Při fázi úplného zatmění Měsíce si můžete všimnout (pokud bude jasno), že bude vidět podstatně víc hvězd na nebi.

Přeji Vám mnoho úspěchů při fotografování zatmění, zbývá nám jen doufat, že počasí bude příznivé. Zajímavostí je, že toto zatmění bude páté nejdelší v tomto století (jaké štěstí).

Pokud se vám podaří pořídit nějaké zajímavé snímky, určitě je vložte do naší Fotogalerie nebo se podělte o své zážitky třeba v našem Blogu.

Diskuse

Patejl

15.6.2011 22:16

Njn,tak jsem se těšil,všechno dle tebe(díky)připraveno.Ovšem poručíme větru dešti se nekonalo a obloha v Liberci zůstala zatažená.

Tomáš

15.6.2011 22:23

Tak bohužel tady na Vysočině stejně tak. Vše jsem si připravil a když se začal jakž takž Měsíc rýsovat nad mraky, tak začalo pršet a je stejně vidět kulový... :(

Tomáš

15.6.2011 23:35

Tak se mi nakonec podařilo alespoň něco nafotit http://www.fotoradce.cz/galerie/displayimage.php?pos=-28112

myrkur

16.6.2011 00:48

zataženo...

gratuluji k pěkné fotografii, tady v Kladně je zataženo, občas vykoukl, ale byl v oparu, takže nic...

Clarke

16.6.2011 12:10

Praha

Tak jsem včera dvě hodiny postával u stativu a zíral na oblohu. Ani na vteřinu Měsíc nevykoukl :-(

hynna

16.6.2011 12:53

Kuřim

Severozápadně od Brna to docela šlo, i když mrak "kurvič" se taky našel. Nějaké foto poplatné technice u mě na webu : http://www.hynna.net/zatmeni.php

Tomáš

16.6.2011 12:59

Paráda, já myslim že na to, jaký bylo počasí, super fotky. Taky jsem ho sotva viděl kvůli oblačnosti, vidět byl pořádně taky až později. Kdyby nebyly ty mraky a opar, tak byl pěkně vidět už při východu, jenže počasí ještě neporučíme :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada