Brand

Vybíráme objektiv (4): rozumíme pojmům a značení objektivů Tamron

Objektivy Tamron patří celkově mezi oblíbené mezi majiteli digitálních zrcadlovek různých značek. Není se čemu divit, protože Tamron vyrábí objektivy s bajonety všech významnějších výrobců zrcadlovek.

V dnešním čtvrtém pokračování našeho seriálu o objektivech se zaměříme právě na objektivy Tamron. Vysvětlíme si, co jednotlivé zkratky a značení znamenají (a že jich je docela dost) a také si vysvětlíme, k čemu jsou v praxi dobré.

Úvodem o Tamronu

Tamron je původem japonská firma založená v listopadu roku 1950. Devět let poté bylo označení Tamron registrováno jako ochranná známka.

V současnosti je společnost Tamron Co., Ltd. celosvětově známým výrobcem objektivů pro různá těla zrcadlovek. Objektivy Tamron se vyrábí s bajonety Canon, Nikon, 4/3 standardu, Sony a Pentax. Z toho vyplývá značná rozšířenost mezi objektivů Tamron mezi majiteli dnes především digitálních zrcadlovek.

Poznámka: uvedené zkratky jsou převzaty ze stránky výrobce tamron-objektivy.cz, a proto by měly odpovídat oficiálnímu značení.

Zkratky a značení používané přímo v názvech objektivů Tamron

Di (digitally integrated design)

Objektivy, které mají v názvu zkratku Di, jsou jednoduše řečeno vyráběny primárně tak, aby vyhovovaly digitálním zrcadlovkám. Nic víc za tím není potřeba hledat, je to takové označení spíše "do počtu"... Ale Di II objektivy, to už je něco jiného.

Di-II objektivy Tamron

Objektivy Tamron, které mají v názvu Di II, jsou vyvíjeny pro výhradně pro digitální zrcadlovky s menší velikostí snímacího čipu a přebírají všechny výhody a vlastnosti výše uvedených Di (digitálních) objektivů. Tyto objektivy nejsou vyvíjeny a ani nejsou použitelné pro kinofilmové zrcadlovky (35 mm film) a digitální zrcadlovky se snímacím senzorem větším než 24x16 mm.

Di II objektivy jsou prakticky ekvivalentem objektivů Canon EF-S a Nikon DX, které jsou určeny také pro digitální těla s menším snímačem.

VC, neboli Vibration Compensation

V současné době Tamron nabízí jediný opticky stabilizovaný objektiv - je značený VC (Vibration Compensation). Jedná se o Tamron AF 28-300mm F/3,5-6,3 XR Di VC LD Macro.

XR - technologie k dosažení lepší kompaktnosti objektivu

Takto označené objektivy se vyznačují kompaktními rozměry - nejsou tak dlouhé a těžké.

XR technologie zmenšuje celkovou délku optické soustavy při zachování hodnoty světelnosti. Optická výkonnost je zvýšena použitím speciálního tvaru inovovaných XR (mimořádný index lomu) skel, která zabezpečují minimální optické vady.

Jedná se například o objektivy:

LD skla s nízkým rozptylem

Barevná vada je častou vadou optiky, projevující se mnohými způsoby. Často hovoříme o takzvané barevné aberaci, která se vyskytuje častěji u širokoúhlých objektivů průměrné kvality.

LD členy jsou vyrobeny ze speciálních optických skel s extrémně nízkým rozptylem světla (charakteristika, jak je světelný paprsek po průchodu tímto optickým sklem rozložen do barev duhy), které efektivně kompenzují barevnou vadu obzvláště patrnou při používání teleobjektivů v krajní poloze.

Jinak řečeno jsou LD skla velmi užitečná a pomáhají eliminovat barevné vady. Mezi takové objektivy patří například Tamron AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD Macro, Tamron AF 18-250mm F/3,5-6,3 Di II LD Macro a mnohé další.

AD skla s anomálním rozptylem

Základní charakteristikou skla s anomálním rozptylem světla je abnormálně široké pásmo s odlišným rozptylem světla. Kombinací AD členů a prvků z klasického optického skla s různými hodnotami rozptylu světla může být efektivně řízena kompenzace osových barevných vad u teleobjektivů nebo mimoosé barevné vady u širokoúhlých objektivů s běžnou optickou konstrukcí.

Opět se tedy jedná o eliminaci barevných vad objektivů. V současnosti je AD technologií vybaven jediný objektiv od Tamronu, a to Tamron AF SP 24-135mm F/3.5-5.6 AD Macro.

IF: vnitřní zaostřovací systém

Objektivy Tamron, které mají v názvu zkratku IF, jsou vybaveny takzvaným interním ostřením, které jsme si vysvětlovali již u objektivů Canon a Nikon.

Primární výhodou interního ostření je vyšší rychlost a pohotovost. Další výhodou vnitřního zaostřovacího systému je nehybný zaostřovací kroužek, nezávislý na zaostřovacím procesu. Díky tomu se polarizační filtr nasazený na objektivu neotáčí.

Interním ostřením je vybaven například objektiv Tamron SP AF 70-200mm F/2.8 DI LD IF MACRO.

AF / MF objektivy

Veškeré objektivy Tamron mají v názvu buď zkratku AF nebo MF. Jak už název napovídá, jedná se o automatické nebo manuální ostření. Ty, které mají v názvu AF, jsou vybaveny jak autofokusem, tak možností ostřit manuálně (těch je drtivá většina).

Ty, které mají v názvu zkratku MF, autofokus nemají a je nutné ostřit manuálně.

SP objektivy, neboli Super Série

Některé objektivy Tamron mají v názvu označení SP. Je to například:

Nebudu zde doslova psát to, co Tamron uvádí na svých stránkách, protože to je nic neříkající odstavec o extra kvalitě těchto objektivů. Jednoduše řečeno se u SP objektivů u Tamronu snaží dosáhnout vysoké výkonnosti a kvality vzhledem k použitým materiálům a konstrukci objektivu.

U SP objektivů tak můžete očekávat nadprůměrnou kvalitu a celkovou vyšší výkonnost.

To jsou v současnosti veškeré zkratky, které se vyskytují přímo v názvech objektivů Tamron. Nyní si ještě vysvětlíme zkratky a značení, které se vyskytují v technických popisech objektivů Tamron.

Zkratky a značení v popisech objektivů Tamron

Efektivní řízení rotace filtru (FEC)

Nové efektivní řízení rotace filtru je navrženo tak, aby otáčelo filtr do vhodné pozice při ostření. Toto je dosaženo otáčením FEC kroužku, který otáčí přední částí objektivu, kde je nasazen filtr, a to proti rotaci objektivu způsobené zaostřováním.

Zoom Lock (ZL)

Mechanismus zamknutí zoomu asi není potřeba nijak zvlášť vysvětlovat. Spočívá jednoduše v tom, že znemožní dočasně použití zoomu objektivu.

Zámek zoomu se hodí například při nošení nasazeného objektivu na těle (kdy hrozí samovolné vyjíždění objektivu). Především však v situacích, kdy fotografujeme ze stativu více expozic stejného motivu a fotografie budeme následně skládat. A nebo prostě tam, kde potřebujeme nafotit sérii snímků se stejným zoomem.

Zoom lock je velmi užitečný například při fotografování noční oblohy, kdy je potřeba nafotit několik stejných snímků, které se pak skládají v počítači (a tím se různé objekty noční oblohy zvýrazní). Pak je klíčové fotit tyto snímky při naprosto stejné ohniskové vzdálenosti.

Závěrem

Jak vidíte, ani Tamron se svými objektivy z hlediska množství zkratek a značení rozhodně nezaostává za ostatními výrobci.

V příštím pokračování našeho seriálu o objektivech se budeme věnovat dalšímu výrobci "neoriginálních" objektivů. Vysvětlíme si totiž zkratky a značení objektivů Tokina.


Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš