Přeskočit na navigaci
Lucie Dolejší | 15.10.2009

Vyhodnocení zářijové výzvy měsíce - Čas

Tématem pro fotografické klání Výzva měsíce byl v září Čas. Nyní je na čase si jej ohodnotit.

V následujícím článku naleznete tři nejlépe ohodnocené fotografie. U každé z nich si můžete přečíst krátký rozhovor s jejich autory. Jak odpovídali na položené otázky? :) Čtěte dále.

Ruka

Nejlépe hodnocenou fotografií zářijové Výzvy měsíce se stala fotografie Ruka. Do soutěže ji vložila Zuzka.

A co všechno nám o fotce a jejím vzniku prozradila?

1) Jakým způsobem tě napadl motiv, který je na tvé fotografii? Inspirovalo tě něco?

Šla jsem cestou nejmenšího odporu - focení toho co mám doma a co často fotím - tj. dětí. Na zobrazení času jsem použila ještě další aktéry, aby byla patrná nějaká změna.

2) Co pro tebe bylo náročnější - vymyslet motiv nebo jej poté technicky zrealizovat / nafotit?

Vždy se nejdřív zamýšlím nad tím, jestli jde ty děti do další Výzvy napasovat. Tady to šlo a napadlo mě to celkem brzy. Horší bylo najít čas - nejen můj. Ostatně kromě té nejmenší jsou všechny ty ruce špinavé od práce, jak od něčeho aktéři jen odběhli. Ta nejmenší ruka mi zas odbíhala ze záběru :) - teda nešlo o běh ale o mrskání. Technická realizace by šla určitě udělat mnohem lépe, ale nikdo se mnou neměl trpělivost, tak se na to můžu vymlouvat.

3) Jaký jsi použila postup při fotografování svého motivu? (svícení, expozice,...)

Focení - triviálně venku za oblačného počasí. Zpracování v editoru - výběr podobných úhlů záběru, ořez jednotlivých snímků, převod do čb přes barevné kanály, úprava křivek, slepení dohromady - vše v Zoneru.

4) Co si myslíš o ostatních fotografiích, které byly vložené do Výzvy měsíce na září? Máš nějakou oblíbenou, která se ti moc líbila?

Předně si myslím, že jich bylo hodně málo a mrzí mě to. Já bych žebříček seřadila dle mého oka takto: Cesta do minulosti, Time a Odvrácená strana času.

5) Plánuješ se zúčastnit dalších témat ve fotografickém klání Výzva měsíce? (doufám, že ano :)

Jasně, zejména když na další témata taky půjdou napasovat děti :D A hlavně doufám, že se zapojí i větší počet ostatních.

Time

Na druhém místě se podle hodnocení návštěvníků v zářijové Výzvě měsíce umístila fotografie s názvem Time. Pořídil ji giomdesampre, který na mé otázky odpověděl následovně:

1) Jakým způsobem tě napadl motiv, který je na tvé fotografii? Inspirovalo tě něco?

Motiv mě napadl, když jsem koukal na hodinky a předtím na motivy jedné paní, která vyhrála mezinárodní soutěž s touto technikou a která mi pochválila moje výtvory. No a pak koukám že je výzva měsíce, tak jsem něco přidal do mlýna.

2) Co pro tebe bylo náročnější - vymyslet motiv nebo jej poté technicky zrealizovat / nafotit?

Motiv je složitější.

3) Jaký jsi použil postup při fotografování svého motivu? (svícení, expozice,...)

Postup je jednoduchý. Ve studiu se nafotí předmět. Potom se přes 4 grafické programy vytvoří polotovar a nechá se 4 hodiny počítat na PC. Jak co a jak kdy, někdy je to snazší, nesmím prozrazovat.

4) Co si myslíš o ostatních fotografiích, které byly vložené do Výzvy měsíce na září? Máš nějakou oblíbenou, která se ti moc líbila?

Ostatní fotografie jsou moc hezké a každá má svoje kouzlo. Mně se velmi líbila fotografie, kde jsou v řadě za sebou fotoaparáty.

5) Plánuješ se zúčastnit dalších témat ve fotografickém klání Výzva měsíce? (doufám, že ano :)

Pokud budu mít něco hezkého do výzev, tak určitě ano. Jinak fotím pro radost druhých a plním jejich sny. Dál fotím zvířátka a jsem obyčejný člověk. Mám radost, když udělám druhým radost.

Cesta do minulosti

Třetí v pořadí se v zářijové Výzvě měsíce umístila fotografie s názvem Cesta do minulosti. Fotografii do Výzvy měsíce vložil Stefan. I ten mi odpověděl na několik otázek :)

1) Jakým způsobem tě napadl motiv, který je na tvé fotografii? Inspirovalo tě něco?

Abych pravdu řekl, tak to všechno byla jen náhoda. Při práci v dílně jsem zahlédl hezké polínko. A ty výrazné jemné letokruhy i barva dřeva mě hned zaujaly. Ten čas (i s tou prasklinou) z toho přímo vyčuhoval. Tak jsem polínko honem přebrousil, přeleštil a lehce potřel olejem pro zvýraznění kresby.

2) Co pro tebe bylo náročnější - vymyslet motiv nebo jej poté technicky zrealizovat / nafotit?

Jak jsem už řekl, vše byla jen náhoda :-) Ani jsem se původně výzvy nechtěl zúčastnit, jak víte specializuji se převážně na makrofotografii a v tomto oboru se vhodný motiv, který by odpovídal výzvě, málokdy objeví ;-)

3) Jaký jsi použil postup při fotografování svého motivu? (svícení, expozice,...)

Byl už podvečer a načervenalé světlo zapadajícího slunce barvy dřeva ještě zvýraznilo. Musím se s hanbou přiznat, že jsem si ani nedošel domů pro zrcadlovku. Jen jsem vytáhl z kapsy montérek Nikonka, kterým jsem si průběžně dokumentoval práci a cvaknul to na makro automat ;-). Pak už jen v ořez, lehká retuš, zmenšení a doostření pro web. Toť vše.

4) Co si myslíš o ostatních fotografiích, které byly vložené do Výzvy měsíce na září? Máš nějakou oblíbenou, která se ti moc líbila?

Nejvíc se mi líbily fotografie Archetta a Giomdesampreho.

5) Plánuješ se zúčastnit dalších témat ve fotografickém klání Výzva měsíce? (doufám, že ano :)

Pokud se mi podaří narazit na vhodný motiv, nebo budu mít další "vnuknutí" :-), tak se o to určitě pokusím.


Líbil se Vám článek? Pošlete autorovi hlas a zlepšete tak jeho hodnocení. POSLAT HLAS

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se nebo se zaregistrujte.

inzerceNakupujte fotografické vybavení výhodně na Mall.cz

Právě prodávané fotografické vybavení Canon

Canon PowerShot SX260 HS ..|..Canon PowerShot A4000 IS ..|..Canon PowerShot A2400 IS ..|..Canon PowerShot A1300 ..|..Canon PowerShot D20 ..|..Canon Ixus 240 HS ..|..Canon Ixus 125 HS ..|..Canon EOS 1D X ..|..Canon PowerShot SX40 HS ..|..Canon Ixus 230 HS ..|..

Přihlášení

Nová registrace

Hledat v katalogu

Hledat na fotorádci


google seznam
reklama:


Sigma Sigma Sigma
Sigma Sigma Sigma


specializovaná prodejna digitálních fotoaparátů

SLEVA
Canon EOS 600D
18-55 mm IS II
17 990 Kč s DPH

ZDARMA
Photoshop Elements 10

Další: DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY

VIDEOKAMERY

OBJEKTIVY

Průkazové fotografie
od 69 Kč

Kalendáře
z vašich fotek

od 287 Kč

WWW.AARON.CZ
WWW.AARONLAB.CZ

Inzerce:
Kvalitní baterie do digitálních fotoaparátů naleznete na Batteryshop.cz


Inzerce zdarma na internetu i v tisku. www.annonce.cz









RSS kanál Fotorádce.cz

Najdete nás na Facebook

RSS kanál Fotorádce.cz

Buďte v obraze díky RSS kanálu Fotorádce.cz