Brand

Začínáme fotit portrét

Dříve nebo později se v podstatě každý, kdo si s foťákem tyká,  dostane k fotografování lidí a portrétů obecně. Někteří z vlastní vůle skrz brouky, přírodu a například krajinu. Jiní z donucení. Možná už jste se i Vy dostali do situace jako: "Hele Pepo, ty máš ten velký černý stroj, neudělal bys nám pár fotek? Hm a kdo je další na řadě?  Strejda Ondra ... Tak teda jo." Ať už jsou vaše pohnutky jakékoli, v následujícím článku si zopakujeme pár rad, aby to při portrétním focení nakonec dopadlo co nejlépe.

Co budeme potřebovat

_mg_4889.jpgLeckde se dočtete, že to přeci není o technice, ale o nápadu, emocích, pocitech.  Samozřejmě dobrý snímek se dá pořídit i krabičkou od mýdla, ale hodně usnadní, pokud použijete o něco sofistikovanější techniku. U portrétů je velmi důležitá práce s hloubkou ostrosti a s tou vyvstává potřeba použití větších snímačů. Ideální je tedy jakákoli DSLR, a pokud možno co nejsvětelnější objektiv.

Pro zrcadlovky s APSC velikostní snímače se osvědčilo ohnisko kolem 50mm, pro stroje se snímačem velikosti kinofilmového políčka je k dispozici spousta výborných (a drahých) skel s ohniskem 85mm. Použít se samozřejmě dají i zoomové objektivy, hlavně ty lepší s clonou f2,8 po celé délce, které mají nezastupitelné místo při reportážním stylu focení. Pokud máte na záběr čas, použití pevných objektivů je dobré ještě z jednoho důvodu. Přinutí člověka myslet nad kompozicí scény a ne jen točit zoomovacím prstencem. Rozhodně doporučuji pevné sklo když ne koupit, tak jen půjčit a vyzkoušet.

Dalším neocenitelným pomocníkem je odrazná deska, pro změkčení stínů odrazem světla či jeho zastínění, případně externí blesk. Já osobně ve fotobrašně nosím ještě například malý ručník. Kdo četl Stopařova průvodce po galaxii, tomu nemusím nic vysvětlovat. Krom toho se ručník hodí, když si modelka musí v těch krásných nových šatech sednout na zem, nebo se o něco opřít. Na otření špinavého skla v zoo, případně vlastního čela, pokud se nějaká slečna při focení začne svlékat. Tím se dostáváme k další kapitole..

Kde sehnat modelku

Pro první focení se samozřejmě nabízí použití kamarádky, přítelkyně a podobně. V případě že nikoho takového z rovna k dispozici nemáte, není důvod věšet hlavu. Na internetu existují stránky určené k řešení právě takových problémů.

Velmi  oblíbeným serverem je Fotopatracka.cz ,kde se zaregistrujete jako fotograf/fotografka. Pak jen stačí nechat vyhledat  všechny modely z vašeho města, nebo kraje a hned je z čeho vybírat. Kvalita modelek se samozřejmě různí od lidí ,kteří si tyto stránky pletou s Xchatem až po naprosté profesionálky.

Rozhodně se vyplatí potenciální modelku dopředu upozornit, že s portrétem teprve začínáte a prezentovat se nějakou svou dosavadní prácí. Podle té si každý udělá aspoň přibližnou představu, jakým stylem se bude fotit a co má očekávat. Výhodné je sehnat někoho, kdo přistoupí na focení formou TFP (time for prints, neboli fotograf si nafotí pěkné fotky, modelka dostane tištěné fotky) potažmo TFCD (time for cd, neboli fotograf si nafotí pěkné fotky, modelka CD). Nebudete modelce muset platit, její odměnou budou snímky na CD.

V dnešní době je rozumné nechat si podepsat model release, což je smlouva vymezující práva a povinnosti mezi fotografem a modelkou. Plno hotových smluv se dá najít na internetu, není třeba se toho bát.

_mg_3849.jpg_mg_4368.jpg_mg_4823.jpg

Kde a kdy na to jít

Pro začátek je lepší začít s přirozeným světlem a záblesky a ateliérová světla  nechat zatím odpočívat.

Důležité je měkké rozptýlené světlo, které je častěji k nalezení ve stínu než na přímém slunci :) Pokud není na nebi ani mráček, vyplatí se s focením začít ráno nebo počkat na podvečer. Volba dobrého světla je pro portrét klíčová a je lepší si na ty správné podmínky počkat, než pak lamentovat nad fotografickým editorm. V krajním případě se dá uchýlit pod koruny stromů, ale pokud svítí opravdu vydatně, i tak se občas nevyhnete přepalům v místech kde se slunečním paprskům nepostavilo nic do cesty. Naopak pokud je trochu pod mrakem, máte nakročeno ke skvělým výsledkům.

Důležité je i pozadí a proto hurá do parků a lesíků. Bude ale lepší, když se v dané oblasti nebude pohybovat moc lidí. Model se snadněji uvolní, pokud nebude okukován davy - jeden foťák mnohdy zařídí trémy až až :)

Pár tipů na závěr

_mg_1410_bw.jpgUrčitě se vyplatí připomenout si pravidlo třetin. Pokud nemáte jasnou představu co fotit, není od věci inspirovat se u fotografií někoho, jehož tvorba  Vás oslovila. Klidně si pár snímků vytiskněte a vezměte s sebou. Až budete svůj záměr vysvětlovat té slečně před objektivem, obrázek je názornější než... určitě víc než slova.

Během focení se snažte udržet dobou náladu, zajímejte se, ptejte se, vtipkujte. Vzájemná pohoda je pro atmosféru zásadní. Pokud se fotka nepovede, lepší než nakyslý obličej a mručení "že tohle je rovnou na výmaz",  zafunguje něco ve smyslu "moc pěkné, teď to zkusíme ještě takhle..." :) Tak hodně štěstí, čistou hlavu a dobré světlo.

 

 

 

Jan Liberda

Jan Liberda je fotograf, kterému učaroval portrét a zachycení životních situací obecně.

Více o něm a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.janliberda.cz.

Diskuse

Jan Bainar

2.11.2011 18:59

Povedený článek

Povedený článek. Je takovým zpestřením k ostatním ryze krajinářským tématům :-)

Jan Liberda

2.11.2011 19:52

Díky, jsem rád že se líbil :)

Ján Žitniak

10.11.2011 07:48

Pochvala

Tiež chcem pochváliť autora za výborný článok a veľmi pekné fotogarfie. Páči sa mi jeho štýl. Aj kvôli tomuto článku som sa na www.fotoradce.cz zaregistroval :)

Jan Liberda

14.11.2011 18:39

Děkuji :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada