Brand

Začínáte se zrcadlovkou? Máme pro vás pár tipů a fotografický kurz

zaciname_s_dslr_clanek_kurz.jpgFotit se zrcadlovkou je velmi pohodlné, ale ne vždy snadné. Zvláště pokud je člověk zvyklý na kompakt, který vše nastavil sám. Proto vám v tomto článku přinášíme pár užitečných tipů, které vám pomohou při focení se zrcadlovkou.

Navíc jsme právě pro vás, kdo se chcete naučit se zrcadlovkou víc fotit, připravili fotografický kurz nazvaný Začínáme s digitální zrcadlovkou (bude v neděli 21. března).

Pár užitečných tipů do praxe

Začátky s digitální zrcadlovkou (DSLR, z angl. Digital Single Lens Reflex) jsou často krušné. Přístroj nabízí nepřeberné množství nastavení a ze špatně přeloženého manuálu se toho moc vyčíst nedá... Navíc oproti kompaktům nabízejí zrcadlovky větší volnost v nastavení, a tak bez dalšího "poštelování" jsou fotky mdlé, bez barev a kontrastu, rozostřené, často prostě nestojí za nic. Není to tím, že by fotoaparát byl špatný, ale spíše tím, že vyžaduje větší zásah fotografa do nastavení.

Proto pro Vás máme hned dvě užitečné věci zároveň - seznam užitečných tipů do praxe a fotografický kurz. Jestli se chcete se zrcadlovkou naučit, tak kurz je určený právě pro vás.

Nejprve ale ty praktické tipy, pak si povíme něco o kurzu.

  • Neděste se, že fotky z vaší zrcadlovky nejsou tak ostré jako z kompaktu. Je to zcela normální a měkčí kresba je naprosto v pořádku. Většina kompaktů totiž fotky zbytečně přeostřuje. Pokud chcete, nastavte ve fotoaparátu větší ostrost fotografií.
  • Naučte se správně používat autofokus - v hledáčku fotoaparátu vidíte několik bodů rozmístěných do pravidelného obrazce. To jsou ostřící body autofokusu - tam, kde je vidíte, bude fotoaparát ostřit. Můžete si vybrat jeden konkrétní bod nebo necháte na automatice jejich výběr. V praxi ale nelze zaostřit na něco, co je mimo tyto ostřící body. Mějte pod kontrolou, kam fotoaparát právě ostří a vyhnete se rozostřeným snímkům.
  • I když má vaše zrcadlovka režim živého náhledu (Live View), foťte raději přes hledáček - je to rychlejší a pohodlnější. Živý náhled se hodí na focení detailů ze stativu nebo pro ostření při focení noční oblohy.
  • Natrénujte si práci s hloubkou ostrosti - ta je u zrcadlovek daleko menší, než u kompaktů, takže je potřeba pracovat s ní s daleko větší přesností. Pokud chcete mít vše ostré, hodně cloňte. Jestliže naopak fotíte portrét s rozostřeným pozadím, použijte ideálně nějaký světelný objektiv s malou hodnotou clony.
  • Když fotíte ve špatném světle, použijte vyšší citlivost ISO - zrcadlovka dovoluje použít vyšší citlivost, než kompakt, aniž by došlo k takové ztrátě kvality fotek. Takže se nebojte použít citlivost třeba i ISO 1000, pokud je to nutné.
  • Opusťte vody úplné automatiky a vyzkoušejte si nanečisto poloautomatické režimy Priorita času a Priorita clony. Pokud je ovládnete, budete mít své fotky daleko víc pod kontrolou.
  • Vyzkoušejte si rozdíly v různých režimech měření expozice - třeba bodové měření bude brát v úvahu jen malý bod uprostřed hledáčku, zatímco celoplošné měření bude nastavovat expozici podle všeho, co je v záběru.
  • V nastavení fotoaparátu si vyberte takové hodnoty kontrastu, saturace barev a ostrosti, která vám vyhovuje.
  • Naučte se používat histogram - náhled na displeji není přesný a bez histogramu přeexponovaná a podexponovaná místa neodhalíte.
  • Zkuste si při focení venku i za jasného dne nastavit režim vyvážení bílé se symbolem Oblačno. Snímky dostanou teplejší nádech, což může být třeba právě při focení portrétu ku prospěchu.
  • Sžijte se s kreativními scénickými režimy, které dnešní digitální zrcadlovky nabízí. Některé sice nestojí za nic, ale občas se objeví i takový scénický režim, který může být užitečný.
  • Pokud chcete ze své zrcadlovky dostat maximum, vyzkoušejte si záznam do RAW souborů. Editace umožňuje daleko širší možnosti úprav, navíc někteří výrobci dodávají software pro konverzi RAW souborů zdarma s fotoaparátem.
  • Sebelepší a sebedražší zrcadlovka neudělá kvalitní fotky sama - přemýšlejte, co fotíte. Než zmáčknete spoušť, zamyslete se nad tím, co fotíte - a to, co fotíte, se snažte na snímku kompozičně, zaostřením nebo i expozičně zdůraznit.

A to je jen malý zlomek toho, co budeme probírat a v praxi zkoušet na fotografickém kurzu Začínáme s digitální zrcadlovkou.

Fotografický kurz: Začínáme s digitální zrcadlovkou (21.3.2010)

Cílem tohoto kurzu je naučit účastníky bezchybně ovládat digitální zrcadlovku, umět s ní fotit v různých situacích, používat její funkce a měnit nastavení. A co nejvíc, umět se zrcadlovkou pořídit pěkné fotografie.

Zkušený lektor Vás v průběhu kurzu provede fotografováním s digitální zrcadlovkou od naprostých základů. Nemusíte mít tedy se zrcadlovkou vůbec žádné zkušenosti. V průběhu kurzu si budete moci vyzkoušet i fotografování lidí, protože na kurzu bude přítomna zkušená modelka.

Více se dozvíte na stránce, která obsahuje detailní nabídku tohoto fotografického kurzu.

Začínáme s digitální zrcadlovkou (zobrazit detail kurzu)

Termín: 21.03.2010
Kde: Fotoateliér Photon Europe, Starokošířská 6/11, Praha 5 - Smíchov. Odkaz na mapu. Pohled z ulice na dům, kde je ateliér.
Lektor: Lukáš Konvička: www.fotoradce.cz, www.fotime.fotoradce.cz
Čas: 10:00 - 17:30
Cena kurzu: 1199Kč

Tento kurz je určen především pro čerstvé majitele digitálních zrcadlovek a pro ty, kdo o koupi digitální zrcadlovky vážně uvažují. To znamená, že pro úspěšné absolvování tohoto kurzu nepotřebujete žádné zkušenosti s focením se zrcadlovkou. Vše bude probíráno od základů, takže se nemusíte obávat, že byste něčemu nerozuměli.

Štítky: fotoaparát

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada