Brand

Zařizujeme živnost na fotografování

Začínáte s fotografováním a řešíte, zda-li si už konečně nezařídit živnost? Ale řešíte obavu z daní, hromady papírování, záloh na zdravotní a sociální, dph a podobně? Tyto obavy jsou zbytečné. V tomto článku zjistíte, jak je to s živností, že nejspíš žádné daně platit nebudete a co vás vlastně při zařízení živnosti čeká.

man-ftp-obrazek.jpg

Opravdu se nevyplatí fotit "načerno". Nahlásit vás na živnostenský úřad může kdokoliv a následné postihy za to opravdu nestojí. Zařídit si živnost je totiž v dnešní době velmi snadné a nesvazující. Nemusíte se obávat žádných omezení, zbytečných výdajů nebo nepříjemností. Jak to tedy je s živností?

Vše vyřídíte na živnostenském úřadě

Jednoduše si zajděte na živnostenský úřad s působností ve vašem bydlišti. Tam řekněte, že si chcete udělat živnost na fotografování a pokud s sebou máte občanku, tak je za chvíli hotovo. V podstatě musíte splnit pouze tyto podmínky:

  • Způsobilost k právním úkonům (věk min. 18 let),
  • Bezúhonnost (to si úřad sám ověří v trestním rejstříku).

Dnes už nedostanete klasický živnostenský list jako v minulosti. Dnes už se funguje na tzv. "živnostenské oprávnění", což je v podstatě jen zápis v databázi. Nemusíte tudíž nikam nosit orazítkovaný papír (živnostenský list). Fotografování patří mezi živnosti volné, a tak k tomu nepotřebujete žádné znalosti ani praxi. Poplatek za zřízení živnosti stojí 1000kč.

Tip: Když už na úřadě budete, raději si zaškrtněte všechny obory činností, které ve vašem případě přichází v úvahu. Vybrat si totiž můžete klidně všechny (nebudete platit nic navíc - výběr je na vás a je to zcela zdarma). Takže je vždy lepší zaškrtnout i ty obory, které nyní třeba provozovat neplánujete, ale je do budoucna o nich můžete uvažovat. Ať nemusíte na úřad znovu, když budete za půl roku chtít nabízet např. prodej foto produktů apod.

Tip: Dříve bylo potřeba navštívit ještě finanční úřad, sociálku a zdravotní pojišťovnu. To už dnes naštěstí není potřeba. Přímo na živnostenském úřadě se totiž můžete zaregistrovat k platbám záloh na sociální a zdravotní a také daně z příjmu fyzických osob. Právě zálohám a daním se věnuji v příštím pokračování tohoto článku.

Zhruba do měsíce vám z finančního úřadu přijde dopis s přiděleným daňovým identifikačním číslem (tzv. "DIČ"). To je normální a nic zásadního to neznamená. Živnostenský úřad vám přidělí "živnostenské oprávnění", a tak aby to finančnímu úřadu nebylo líto, přidělí vám "DIČ" :)

A co potom?

Vznik živnosti s sebou pro vás přináší tyto změny:

  1. už můžete fotografovat oficiálně,
  2. budete si vést daňovou evidenci a vystavovat daňové doklady (viz níže),
  3. budete si platit zálohy na sociální a zdravotní (o tom v pokračování tohoto článku),
  4. v únoru nebo březnu příštího roku vyplníte a podáte daňové přiznání (v dalším pokračování tohoto seriálu),
  5. pokud nebudete vydělávat opravdu balík peněz, tak žádné daně platit nebudete.

A jak je to v praxi?


Poté, co si zařídíte "živnost", fungujete nadále zcela stejně, jako doposud. S tím rozdílem, že placené zakázky fotíte oficiálně a vystavujete na ně daňové doklady. To bude nejčastěji faktura za fotografické služby nebo příjmový pokladní doklad. Prostě je potřeba nějak zaznamenat, že vám někdo za focení zaplatil (převodem - faktura, hotově - příjmový pokladní doklad). Náležitosti faktur si můžete dohledat na internetu, není to nic složitého (můžete si stáhnout různé vzory nebo si faktury vystavovat třeba v excelu). A bloček příjmových pokladních dokladů si můžete koupit třeba v papírnictví. Takže opravdu nepotřebujete žádný specializovaný software.

Vystavené daňové doklady je potřeba zaznamenat v "daňové evidenci". Nevedete ale žádné účetnictví, nic takového. Zákon nestanoví přesnou podobu daňové evidence, takže opět nemusíte používat nějaký speciální program. V podstatě vám k tomu vystačí opět tabulka v excelu, kde si dle data (chronologicky) zaznamenáte jednotlivé příjmy a výdaje související s podnikáním. A pokud budete vykazovat náklady paušálně (viz příští díl seriálu), tak vám stačí evidovat jen příjmy (datum, č. dokladu, popis, částka). To je vše. Takže i vedení daňové evidence je opravdu hračka.

V pokračování tohoto článku si povíme, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní. Také si ukážeme, jak je to ve chvíli, kdy máte živnost při zaměstnání a co je to živnost na "vedlejší činnost".

 

Štítky: daně, živnost, osvč

Diskuse

Jiří

27.4.2016 15:15

Super! těším se na pokračování, toto je takový známější, ten zbytek by mě docela zajímal

Michal

27.4.2016 15:39

Super seriál, který se bude mnoha lidem určitě hodit, ale možná by se na začátek slušelo zmínit, že pokud jsou příjmy z vedlejší činnosti do 30 000,- Kč ročně, není nutné mít živnostenské oprávnění. Aby nějaký pracující fotograf, co si občas vezme nějakou tu kačku za focení (jako jsem já), neběžel hned na úřad a pak neměl zisk 10 000,- Kč za rok. Ale možná to bude zmíněno v příštím dílu "živnost při zaměstnání". ;-)

Tomáš

27.4.2016 17:55

Jiří, díky moc za komentář a Michale - to právě chystám v tom pokračování, ale je fajn, že jste to nakousnul ;)

jiriko

28.4.2016 08:10

Drobná poznámka k "vystavujete na ně daňové doklady"

Ty vystavuje pouze plátce DPH. Viz třeba vysvětlení zde http://www.golan.cz/nalezitosti-dokladu-u-neplatce-dph

Robert

28.4.2016 09:22

Dobrý den, předem díky za super článek, určitě hodně fotografů bude zajímat jak si přivydělat bez živnostenského oprávnění, ale výklad zákona je asi nasledující..... Pokud se jedná o soustavnou činnost za účelem přivýdělku.... Tak je určitě lepší volit možnost registrace. Robert

Tomáš

28.4.2016 09:40

pro Jiriko: tak já plátcem DPH nejsem a normálně daňové doklady vystavuji. Vím že to třeba většina zákazníků nechce / nepotřebuje, ale přijde mi to normální vystavit fakturu.

Tomáš

28.4.2016 09:42

Aha, tak jestli jste to myslel tak, že to není "daňový doklad" ve smyslu zákona, tak pak je to klidně možné, zákon jsem už dlouho nestudoval.

Veronika

29.4.2016 19:01

Perfektní článek, neboť v pondělí si jdu zakládat živnost a na vaše stránky jsem šla ze zcela jiného důvodu smile moc děkuji za uklidnění!!!

Veronika

29.4.2016 19:07

To Jiriko a Tomas: platit DPH a vystavovat daňové doklady jsou dvě různé věci! Daňové doklady musí vystavovat každý, kdo podniká, tedy i živnostník, neboť podléhá dani z příjmu fyzických osob. Daň z přidané hodnoty je něco úplně jiného!! Dávejte si na to pozor, neboť pokud provozujete činnost za účelem zisku, musíte vést daňovou evidenci dokladů. Jestli je v papírové podobě klientovi dáte, nebo ne, je už na vaší dohodě a důvěře. Doporučuji je ale dát a jestli to klient zmačká, je jeho věc.

Tomáš

1.5.2016 17:22

Samozřejmě že DPH a daň z příjmů fyzických osob je něco jiného. O tom jsem přeci nic nepsal... psal jsem že nejsem plátcem DPH a vystavuji faktury ;)

Martin

2.5.2016 14:56

Díky za článek. Kdy bude pokračování? smile

jiriko

3.5.2016 18:12

Veronika: Omyl. Daňový doklad je pouze a jen záležitost DPH. Neplátce DPH daňový doklad vystavit nesmí. Vystavuje fakturu nebo jen doklad (účetní). Náležitostí účetního dokladu (faktury) není DIČ (ve tvaru, jak je definováno). Je pouze náležitostí daňového dokladu. To jen pro informaci, jak zamezit případným problémům v budoucnosti. Vím, že to spoustě lidí splývá a možná i zdá malicherné, ale ten rozdíl je podstatný.

STigre

4.5.2016 15:07

Tomáš taky neuvedl, že jako neplátci DPH (byť jste "majiteli" DIČ), máte možnost pro výpočet daně z příjmů buď:

- vést daňovou evidenci příjmů, výdajů, majetku a závazků (ale vystavujete DOKLADY, nikoliv DAŇOVÉ DOKLADY,    

              nebo

- uplatňovat tzv. paušální výdaje procentem z příjmů podle druhu příjmů, kde stačí pouze evidovat příjmy.

Při uplatňování paušálních výdajů jako % z příjmů evidujete pouze své příjmy a pohledávky. Můžete pak uplatnit v případě živnostenského podnikání "fotografické služby" jako výdaje 60% z příjmů.

Neplátce DPH neuvádí DIČ ani na dokladech (fakturách) - DIČ u neplátců DPH se užívá pouze v kontaktu v daňovou správou (finančním úřadem).

 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš