Brand

Zoom versus ohnisková vzdálenost

vybirame_objektiv_10.jpgPři posuzování optického výkonu objektivů fotoaparátů se používají mimo jiné dva parametry: zoom a ohnisková vzdálenost. Přestože se jedná o dva odlišné pohledy na podobnou věc, často se zaměňují a vznikají tak zmatky.

V tomto článku si na praktických ukázkách velmi jednoduše vysvětlíme, co je zoom a ohnisková vzdálenost a co je při výběru fotoaparátu a objektivu důležité.

Ohnisková vzdálenost

Nejprve se podíváme na pojem nazvaný ohnisková vzdálenost - to je vzdálenost mezi zakřivenou čočkou (nebo zrcadlem) a jeho ohniskem.

ohniskova_vzdalenost.gifVe fotografickém odvětví se ohnisková vzdálenost udává v milimetrech a určuje, jaké bude mít objektiv zorné pole.

Zorné pole ovšem nezávisí jen na ohniskové vzdálenosti, ale i na velkosti filmu / snímače. V praxi platí, že zorné pole objektivu je dané poměrem ohniskové vzdálenosti objektivu a velikosti snímacího prvku.

To je teorie, nyní praxe:

  • Pokud budeme na zrcadlovku nasazovat objektivy s čím dál větší ohniskovou vzdáleností, budeme dosahovat čím dál menšího zorného pole.
  • Jinak řečeno - objektivy s větší ohniskovou vzdáleností budou přibližovat více, než objektivy s malou ohniskovou vzdáleností.

To znamená, že pokud na Nikon D90 nasadím objektiv s ohniskovou vzdáleností 50mm, např. AF Nikkor 50mm f/1.8D, potom bude zorné pole daleko větší a přiblížení menší, než když nasadím objektiv s ohniskovou vzdáleností 150mm, např. Sigma 50-150mm F2.8 APO EX DC.

Takže ohnisková vzdálenost, neboli ohnisko, v praxi udává, jak velké bude mít objektiv zorné pole a jak bude prakticky přibližovat vzdálené předměty.

zoom_ohnisko_17mm.jpgzoom_ohnisko_50mm.jpg

zoom_ohnisko_70mm.jpg

Jenže dnes se u kompaktních fotoaparátů i zrcadlovek používají objektivy, které mají proměnlivé ohniskové vzdálenosti. A to už jsme právě u zoomu...

Zoom

vybirame_objektiv_konstrukce.gifAč by se tak mohlo na první pohled zdát, kouzelné slovíčko "zoom" nevzniklo od zvuku motorku objektivu, který při změně ohniska vydává "vzuuuuuum" zvuky. Jednak toto slůvko nevzniklo ve fotografickém odvětví, navíc první objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností byly manuální :)

Nicméně, co tedy označuje slovo zoom, které bylo do češtiny přebráno z jazyka anglického? Zoom označuje schopnost objektivu měnit svou ohniskovou vzdálenost. A je zcela jedno, jestli se jedná o profi zrcadlovku nebo nejlevnější kompakt.

V praxi se uvádí, že fotoaparát má zoom 12x, zoom 3x nebo zoom 5x. Tato čísla ukazují na poměr maximální a minimální ohniskové vzdálenosti, kterou objektiv dokáže použít. To znamená, že například zoomový objektiv o rozsahu ohnisek 50 - 500mm bude mít zoom 10x. A jiný objektiv o rozsahu ohnisek 12-60mm bude mít zoom 5x.

Takže podíváme-li se například na fotoaparát Fujifilm FinePix F80EXR, tak zjistíme, že jeho objektiv má rozsah ohnisek 27-270mm, takže má 10x zoom.

Otázkou ale je, co je v praxi důležité a na co se při výběru fotoaparátu nebo objektivu zaměřit?

Zoom nebo ohnisko - co je důležitější?

Odpověď na otázku vznesenou v nadpisu této kapitoly neexistuje. Zoom i ohnisko jsou velmi důležité pojmy, které se v běžné praxi používají. Záleží spíše na kontextu a na probírané tématice.

Tak například u kompaktních fotoaparátů se většinou hovoří o zoomu, ačkoliv z toho není zřejmé, jaký má objektiv přesný rozsah ohnisek. Naopak u objektivů k zrcadlovkám se téměř výhradně používá pojem ohnisko / rozsah ohnisek.

Trochu záludné je, že dva objektivy o různých ohniskových vzdálenostech mohou mít stejný rozsah zoomu. Tak například Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM má očividně zoom 2x. No a Olympus ZUIKO DIGITAL 7-14mm má také zoom 2x. A přitom to jsou objektivy o různých ohniskových vzdálenostech.

Z toho v praxi vyplývá, že zoom je relativní pojem a nelze z něj vyčíst, jak moc širokoúhle bude objektiv kreslit. Proto je vždy lepší se zaměřit spíše na rozsah ohniskových vzdáleností. A to z toho důvodu, že:

  • Z rozsahu ohnisek lze velmi snadno spočítat zoom (stačí podělit max. a min. ohnisko).
  • Z rozsahu ohnisek lze rychle odhadnout zorný úhel objektivu a tedy i to, jak širokoúhlé snímky bude možné fotit.

Takže až budete kupovat nějaký kompaktní fotoaparát, spíše se podívejte, jaký má jeho objektiv rozsah ohnisek. Může se stát, že bude mít ohromující 20x zoom, ale počáteční ohnisko bude začínat třeba na 36mm, což v praxi znamená, že s ním nevyfotíte moc širokoúhlé snímky. Na to jsou potřeba objektivy začínající na 28mm a menší.

 

Diskuse

Karel Trenda

16.1.2011 19:59

díky,díky,díky...

to je přesně článek,kterej jsem si potřeboval přečíst!!!Jasnej,jako denní světlo :-) dík

Fanys

29.7.2011 20:44

Děkuji

V tomto článku jsem našel to, co jsem hledal. Děkuji mnohokrát :-)

Ivo

10.9.2011 14:32

Diky

Mike

6.3.2015 22:33

Jeste chybi

prumer cocky a velikost sensoru, to jsou tez faktory ktere ovlivnuji "zoom". Resp. zmena ohniska sama o sobe sice znamena zoom, ale jinak zoomuje 52mm setovy Nikkor 18-55, a neco jineho je Sigma 17-70 se 72mm prumerem, no a pak zalezi jak velky sensor ma ten fotak. Pro priklad, fotil me kamarad pres udoli s kompaktem s 20x zoomem (takove to lakadlo prodejcu), ja byl rozmazana pixle na fotce, ja ho fotil zpetne na 55mm (Nikon 3200D) a on se dal rozeznat uz lepe, pritom kdyz si nekdo vezme muj fotak, tak prohlasi ze vubec "nezoomuje".

Tomáš

7.3.2015 07:31

Díky za komentář k článku. Nicméně aby to někoho nezmátlo, tak: průměr průměr přední čočky objektivu opravdu nemá vliv na zoom, ale na světelnost. Sigma 17-70 zoomuje jinak proto, že má jiný rozsah ohnisek (větší). No a velikost a rozlišení snímače pak má vliv na obrazovou kvalitu (ne na zoom), takže ve výsledku když si fotku zvětšíte, tak je někdy ostřejší a někdy ne. Tam pak hraje roli i kvalita objektivu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš