Brand

Zrcadlovka za vás hezké fotky neudělá

Ty totiž musíte udělat sami. Poslední dobou si čím dál více nadšených fotografů pořizuje hromadně zrcadlovky s očekáváním krásných fotek. Jenže ono to bohužel často zůstává pouze u toho očekávání. Protože zrcadlovka je sice magické slovo, ale sama vám krásné fotky neudělá. V tomto článku bych chtěl objasnit, proč je pro většinu amatérských fotografů zrcadlovka zbytečně drahý špás.

zrcadlovka.jpg

Velmi často dostáváme do redakce dotazy týkající se výběru nového fotoaparátu, a to konkrétně zrcadlovky. Není se čemu divit, když takovou zrcadlovku koupíte dneska už za cenu lepšího kompaktu, tedy něco málo přes deset tisíc korun. Mít zrcadlovku je asi sen každého druhého nadšeného fotografa. Jenže ačkoliv se kolem slova "zrcadlovka" vznáší zářivá pomyslná aura (té může konkurovat snad pouze Apple :), tak lepší fotky to automaticky neznamená.

Zrcadlovka je pouhé označení konstrukce fotoaparátu - a ne fotoaparátu, který bude dělat sám hezčí fotky (spíš naopak, ale o tom až níže). Digital Single Lens Reflect, neboli zkráceně DSLR, je označení pro takovou konstrukci fotoaparátu, u kterého obraz projde objektivem a pak se odrazí od zrcátka do optického hledáčku (který je opticky napojený na objektiv). Česky v žargonu pak jednoduše "zrcadlovka".

Uveďme si teď na pravou míru, a to zcela objektivně, v čem bude pro nadšeného fotografa zrcadlovka přínosná a proč bude její přínos často velmi komplikovaný.

Větší snímač

:)

Větší plocha snímače zrcadlovky zajistí, že fotky nebudou při vysoké citlivosti ISO obsahovat tolik šumu, jako při použití kapesního kompaktu. Takže se zrcadlovkou budete moci pořídit solidní fotky i v trochu horším světle, než s obyčejným kompaktem.

canon_eos_60d_snimacx.jpg

 

:(

Je ale potřeba citlivost ISO ideálně nastavovat ručně, nebo alespoň nastavit automatice maximální hodnotu, přes kterou nepůjde. Aby automatika nenastavila zcela zbytečně ISO 3200 tam, kde by bývalo stačilo ISO 800. Také bude potřeba umět pracovat s bleskem, resp. jej používat jen v nejkrajnějších případech. Totiž jakmile na zrcadlovce aktivujete interní blesk, tak ten většinou zcela pokazí atmosféru fotky a pak už je většinou jedno, jestli jste to fotili s kompaktem nebo "zrcadlem". Navíc abyste opravdu ocenili výstup z většího snímače, tak nebude stačit náhled na mobilu, tabletu nebo malém monitoru. Kvalitní obraz oceníte až tehdy, když si fotku zvětšíte na 100% velikost nebo ji vytisknete na opravdu velký formát.

Malá hloubka ostrosti

:)

Kdo by nechtěl fotit krásné portréty s úžasně rozostřeným pozadím? Právě takové lze se zrcadlovkou pořídit. Velká plocha snímače si vyžádá delší reálnou ohniskovou vzdálenost objektivu, a tak bude hloubka ostrosti u fotek pořízených zrcadlovkou všeobecně výrazně menší, než u kompaktů. Jinak řečeno, se zrcadlovkou budete moci pozadí víc rozostřit, než u kompaktu. Což bude vynikající třeba na portréty. A samozřejmě všude tam, kde je vhodné popředí / pozadí rozostřit a nechat vyniknout jen hlavní objekt zájmu.

portret4.jpg

:(

Jenže ale musíte počítat s tím, že to opravdu krásně rozostřené pozadí se setovým objektivem neuděláte, ani kdybyste se rozkrájeli. K tomu budete potřebovat pevný světelný objektiv (nebo zoomový světelný, jako např. Sigma 18-35/1.8). Mezi ty levnější pevné světelné objektivy patří např. Canon 50mm f/1.8 II, Nikkor 35mm f/1.8G a podobně. Tedy objektiv, který je velmi světelný a umožní hloubku ostrosti pořádně minimalizovat. Pak teprve budete moci fotit krásné portréty s rozostřením pozadím. Tedy téměř... málem jsem zapomněl, že se budete potřebovat naučit vnímat správně světlo kolem sebe, v praxi s ním pracovat, komunikovat s lidmi, které budete fotit, dobře vybrat prostředí pro focení, nafotit asi tak dva tisíce fotek (praxí se člověk učí) a upravit stejný počet fotek, číst literaturu, navštěvovat kurzy, atd. Což bude v případě učenlivého člověka otázka tak 1-2 let. Na to už bohužel většina uživatelů fotoaparátu zapomíná. A přitom to je to hlavní, co vám pomůže k lepším fotkám.

Navíc budete muset počítat s tím, že malá hloubka ostrosti je sice hrozně fajn na portréty, ale zároveň je to mrcha, která vám neodpustí sebemenší pochybení. Stačí, abyste zaostřili špatně o pár milimetrů a už budete mít na fotce ostrou špičku nosu a ne oči. Vůbec už nemluvě o focení pohybujících se lidí, to je výzva i pro velmi zkušené fotografy. Takže fotit úspěšně s malou hloubkou ostrosti vyžaduje značné zkušenosti.

Rychlé ostření

:)

Zrcadlovka je rychlá jako blesk a pořídíte s ní fotky klidně i běžícího psa. A to třeba i pět snímků za sekundu. No upřímně řečeno, tohle ale umí i lepší kompakty, které dnes už mají hybridní ostření a ostří stejně rychle, jako běžné zrcadlovky. Ale budiž, všeobecně platí, že zrcadlovky nabízí v praxi opravdu rychlejší ostření, takže máte větší šanci, že vám neuteče nějaký jedinečný moment, když budete potřebovat rychle zaostřit. To samozřejmě platí a nechci to zpochybňovat.

:(

Jenže ale budete muset počítat s tím, že celý systém bude tak rychlý, jako jeho nejslabší článek řetězu. A to bude objektiv - který bude u většiny nadšených fotografů bohužel opět setový. Není na něm nic špatného a některé setové objektivy jsou pro běžné užití více než dostatečně kvalitní. Jenže jeho nedostatky poznáte , až budete fotit třeba lidi tančící na tmavém parketu. Pak bude setový objektiv ostřit výrazně pomaleji, než venku odpoledne při slunečném počasí. V takovém případě by opět výrazně pomohl světelný pevný objektiv (který ale něco stojí).

Obrazová kvalita

:)

Ze zrcadlovky lezou fotky ostré jak břitva a technicky dokonalé. To je trošku přitažené za vlasy, ale ano, lze předpokládat, že zrcadlovka má předpoklady pro technicky kvalitnější fotky, než běžný kapesní kompakt. Poznáte to právě zejména v horším světle a tehdy, když si fotky budete zvětšovat, ořezávat nebo tisknout na opravdu extrémně velké formáty.

:(

Jenže opět bude celou obrazovou kvalitu limitovat použitý objektiv, který opět bude u většiny nadšených fotografů setový. Ono je to logické, protože kdo má jen tak nazbyt dvacet tisíc na kvalitní základní objektiv? Logicky pak většina majitelů zrcadlovek jistí své tělo proti vniknutí prachu právě setovým objektivem. Na druhou stranu jsou i výjimky, jako například výše zmíněný Canon 50mm f/1.8 II nebo Nikkor 35mm f/1.8 G, které pořídíte za pár tisíc.

Také je potřeba počítat s tím, že zrcadlovky tak, jak jsou nastavené z výroby, rozhodně neposkytují tak ostré a barevné fotky, jako běžné kompakty. Ono je to záměrné, aby fotograf měl volnější ruce při úpravách fotek - a mohl fotky flexibilněji upravovat (lépe se upravují paradoxně méně kontrastní a barevné fotky). Jenže to bude paradoxně pro většinu majitelů zrcadlovek nevýhoda, protože nebudou mít chuť a čas své fotky upravovat. Takže to skončí tak, že kolega z práce pořídí kompaktem a ne-li telefonem ostřejší a barevnější fotky... Lze to ale vyřešit nastavením ostrosti a barev přímo ve fotoaparátu, což je snadné a rychlé. Nebo ideálně pak samozřejmě postprodukcí fotek, tedy jejich systematickými úpravami.

Ergonomie - zrcadlovka je "dělo"

:)

Zrcadlovky většinou mají velmi pohodlný úchop pro ruku a poskytují lepší ergonomii, než například stylové kompakty. Třeba pro toho, kdo má velké ruce to bude výhoda, protože bude mít konečně něco většího do ruky a bude se mu to dobře držet.

:(

Jenže nakonec stejně většina lidí zjistí, že zrcadlovka je sice pořádné "dělo", ale je na výlety moc velká a těžká a většinu fotek pořídí mobilem. Což je pak smutná realita. Elegantní řešení je pak ve formě systémových kompaktů, ale k tomu tématu se ještě dostanu v doporučení ke konci tohoto článku.

Široké možnosti příslušenství

:)

Ano, zrcadlovky mají všeobecně tu výhodu, že k nim můžete připojit veškeré možné příslušenství, na které dokážete ve fotografickém průmyslu jenom pomyslet.Takže můžete rozšiřovat zrcadlovku jako systém, a tím i své možnosti.

:(

Jenže ono to příslušenství není zadarmo a je potřeba jej nakoupit. A pro nejednoho začátečníka mohou být ceny foto příslušenství více než hrozivé. V praxi není problém za blesk, dva světelné objektivy, filtry, stativ, battery grip, paměťové karty, externí GPS jednotky, dálkové ovládání i odpalovače, studiové blesky a foto batoh, do kterého to nejnutnější dáte, utratit pár desítek tisíc korun, ne-li víc. Samozřejmě nikdo vás nenutí nakupovat příslušenství ve velkém. Jen je potřeba při úvaze, že zrcadlovka je systém, který lze rozšířit o příslušenství, nezapomenout také na mnohdy astronomické ceny takového příslušenství.

2014_04_12_10_00_37_700_392_24_1417683637_sony_lens1.jpg

Shrnutí a doporučení

Výše jsem uvedl ty nejvýznamnější aspekty, které je potřeba při zvažování zrcadlovky promyslet. Nechci tímto článkem říci, že zrcadlovky jsou špatné - to totiž nejsou. Cílem tohoto článku je ukázat na fakt, že zrcadlovka nedělá krásné fotky proto, že je to dělo nebo proto, že ji mají profi fotografové. Nebo proto, že ji doporučil soused. Zrcadlovka bude umět dělat krásné fotky tehdy, až ji to vy naučíte - až ji "řeknete", jak na to. Takže bez vás to nepůjde.

Zrcadlovka jako pojem sice přitahuje pozornost mnoha fotografů, ale je potřeba si uvědomit, že sama za vás krásné fotky neudělá. Ty si musí každý zasloužit sám a v případě zrcadlovky to platí dvojnásob, protože ta vám žádnou chybu neodpustí. Fotit s kompaktem je jako pilotovat ultralight malé éro, které je hodné a promine vám leckterý prohřešek  - prostě vás téměř nenechá spadnout na zem. Oproti tomu fotit se zrcadlovkou je jako pilotovat středně velký Airbus, kde vás každá chyba může stát víc než peněženku. U focení to naštěstí bude maximálně ta peněženka, respektive utracené peníze.

Tím chci říct, že obyčejné kompakty jsou většinou uživatelsky velmi příjemné a dělané tak, aby s co nejmenším zásahem majitele, dělaly hezké fotky. To ale o zrcadlovkách většinou neplatí a tam už se s jistým zásahem fotografa počítá. A pokud ten nepřijde, tak nelze očekávat krásné fotky.

Pro většinu nadšených fotografů, kteří touží po zrcadlovce, bych doporučil zvážit systémový kompakt. Psal jsem na toto téma již samostatný článek nazvaný Zrcadlovku nebo systémový kompakt. Takže to nebudu znovu rozepisovat, nicméně... systémový kompakt bude výkonově srovnatelný se zrcadlovkou a přitom bude menší, lehčí a uživatelsky příjemnější.

Celkové shrnutí (pro ty, kdo jsou líní číst celý článek :)

Takže pokud bych měl shrnout hlavní myšlenku tohoto článku, tak asi takto. Nekupujte zrcadlovku s očekáváním automaticky krásných fotek jenom proto, že je to zrcadlovka. Ta sama za vás krásné fotky neudělá. Budete se muset nejprve naučit fotografování jako takovému a pak teprve budete mít v rukou velmi mocný nástroj, kterým budete umět pořídit úžasné fotky. Do té doby budou ale vaše fotky v podstatě stejné, jako z lepšího kompaktu. A pro to "naučení se" těm nejzákladnějším dovednostem běžný kompakt bohatě stačí. A pokud máte pocit, že už základy ovládáte, tak ještě můžete místo zrcadlovky zvážit systémový kompakt, který bude uživatelsky velmi příjemný, malý a lehký a přitom výkonově se zrcadlovkou zcela srovnatelný.

Diskuse

Zuzana

18.3.2015 06:25

:)

pěkný článek

Martin

18.3.2015 07:09

do kamene tesat :)

Stanislav Lepič

18.3.2015 08:16

Díky. Odpovídá to mé zkušenosti. Dokonce si myslím, že zrcadlovka může být pro začínajícího fotografa krok zpět. Pokud nechce věnovat -spoustu- času učení se, tak dokáže zrcadlovka dost otrávit život - je to velké, těžké! a hezké fotky to stejně (samo) nedělá. A lepší kompakt v kapse, než zrcadlovka ve skříni. ; )

Quido

18.3.2015 11:06

Sohlasím bez výhrad :o)))

vverosta

18.3.2015 11:27

Velký čip

nezávisí dnes na zrcadle, aps-c má i moje prťavá alfička! :-)) A jsou i FF bez zrcadla. Někde na Dpreview jsem četl vtipnou glosu: zrcadlo ve foťáku řeší technické problémy, které dneska už neexistují! Hlavním problémem bylo vidět snímek, zaostřit ho a přitom nechtěně neosvítit citlivý file vzadu, že?

Zajo

18.3.2015 12:53

Pěkný a pravdivý článek

Souhlasím s každým slovem, až na to, že by se měl člověk raději "prokousávat" různými fotoaparáty a systémy, než dorazí k zrcadlovce. Moje praxe je stejná v tom, že jsem si koupil zrcadlo a myslel, že budu fotit lépe, rychleji a hlavně rychleji ostřit. Částečně to byla i pravda, ale výsledky nebyly takové, jeké jsem čekal. To bylo rychlé "vystřízlivění". Na druhou stranu mi nic jiného nezbylo, než se tím co nejdříve "prokousat". Pokud jsem měl dříve několik kompaktů a ultrazoomů, které dělaly fotky "sami", nic mě nenutilo se s tím poprat i když fotily do RAWu a mohl jsem si s tím "hrát". Prostě jak se říká "hodit do vody" je někdy lepší, než dlouhá příprava. Dnes jsem spokojeným uživatelem "zrcadla" a nemohl bych se již vrátit ke kompaktu :)).

Erik Leitner

18.3.2015 18:22

Velmi pěkně napsaný a pravdivý článek. O systémovém kompaktu jsem přemýšlel. Nakonec mě odradily dvě věci, ergonomie a absence hledáčku, na který jsem za ta léta co fotím zvyklý.

tinkao

18.3.2015 19:36

Tak, tak. Koupí zrcadlovky to nekončí, ale začíná! Taky si myslím, že mnoho lidí vnímá pojem "zrcadlovka" jako synonymum nejvyšší kvality a neuvědomuje si, že jsou v tělech a zejména v objektivech velké rozdíly. Hodně lidí, když zjistí, že za vyšší kvalitu se víc platí, radši focení vzdá...

Martin

18.3.2015 20:38

za dobrou fotografií se neskrývá jenom technika, ale hlavně autor. kdo má nadání, udělá skvělý snímek i s mobilem, kdo nadání nemá, nepomůže mu ani fullframe DSLR a elkový objektiv.

ryger

18.3.2015 20:54

kompact versus zrcadlovka

Srovnávat špičkový kompakt s mizernou zrcadlovkou je nefér. Mám Canon G12 a ve srovnání s Canon 6D + Canon 35mm/1.4 má jedinou výhodu, že se vejde do kapsy u košile, ale jinak je ve všem lepší ta zrcadlovka. Takže nakonec s sebou zrcadlovku nosím i když nejdu fotit a když fotit jdu přiberu další objektivy a blesky.

Tomáš

18.3.2015 21:31

Vždyď ale o profi zrcadlovkách není vůbec řeč. Běžní spotřebitelé si kupují tzv. "entry level" zrcadlovky. Profi přístroje jsou kapitola sama pro sebe. Ačkoliv znám pár "majitelů fotoaparátů" (záměně nepíšu fotografů), kterí 5D III / 6D a podobné stroje vlastní :)

Tomáš

18.3.2015 21:33

Aha, pardon, špatně jsem to pochopil. Máte na mysli srovnání lepšího kompaktu a levné zrcadlovky. No, co je na tom nefér? Zásadní je asi investovaná částka, která bude např. u Olympusu Stylus 1 podobná, jako u levné zrcadlovky. Takže nepřijde mi to nefér, když to stojí stejné peníze.

ryger

19.3.2015 03:19

nadšený fotograf

Pod pojmem nadšený fotograf si nepředstavuji člověka, který netuší co to je clona a ohnisko, ale chce hezké fotky. Pro takového je kompakt opravdu nejlepší. U "nadšeného fotografa" očekávám, že se chce naučit fotit jako profesionál. Takovému doporučím, aby si koupil jeden opravdu dobrý objektiv a tělo na jaké má. Až narazí na jeho limity, tak si stejně koupí fulframe, ale to již bude přesně vědět co chce a jaké k tomu potřebuje objektivy.

Pavel

19.3.2015 07:16

Ad článek: Zrcadlovka, stejně jako jiný foťák, je nástroj. Lze pracovat i s horším nářadím, ale kdo chce mít dobré výsledky bez nutnosti překonávat nedostatky svého vercajku, musí mít nářadí kvalitní. Ad diskuse: Jedno fér srovnání zrcadlovky a kompaktu (za cca stejnou cenu) je u konkurence: http://www.digimanie.cz/recenze-zrcadlovka-vs-kompakt-canon-eos-1200d-s-18-55mm-vs-sony-rx100/5957

TomášJ

23.4.2015 19:05

amatér

Udělal jsem přesně to co "odsuzujete".. Fotil jsem maximálně mobilem, zjistil jsem, že mě focení prostě baví a chci fotit překrásný fotky.. Koupil jsem zrcadlovku a basta. Lehké vystřízlivění přišlo když mi zrcadlovka ani nechtěla vyfotit snímek při manuálním režimu.. A víte co? Lehce jsem se pousmál a řekl si, že to je to pro mě velká výzva. Jsem připraven se naučit fotit jako profík! Makám na tom denodenně, čtu články jeden za druhým a vím, že časem ty fotky prostě budou skvělý! Zdar

Aleš

29.5.2015 20:35

Aleš

Joj Tomáši,věru dobrý článek!!Držím palce a hodně dalších,stejně dobrých.

Aleš Holiš  Nový Jičín

 

František

18.12.2015 19:28

Taky napíšu pár písmenek...už jen proto, že zrovinka teď přispívám v tématu o fotoaparátu do 5000..a tazatelka tam zvažuje  i pořízení levné DSLR.

 

Chtěl bych jen podtrhnout slova z některých reakcí. Skutečně je daleko důležitější, co fotografující ví, jaké má znalosti  -  jak o konkrétním svém aparátu ( včetně objektivu), tak o  fotografování - než to, čím snímek pořizuje. Tam je alfa i omega budoucího výsledku - pořízeného snímku.  Fotoaparát - jakýkoliv - je pouze prostředek k dosažení výsledku. Pokud jej nedovedeme použít, pak dobré výsledky jsou náhodné. ( a tedy málo početné) Naopak použití i nedokonalé techniky při současné znalosti jejích nedostatků (a někdy i záměrným jejich využitím) vede k výsledkům dobrým i lepším, než jaké bylo očekávání. ..třeba kolečka a stará skla....

Doplnil bych Tomášovu větu ze závěru "... Nekupujte zrcadlovku s očekáváním automaticky krásných fotek jenom proto, že je to zrcadlovka...( svatá pravda )" o toto: Nekupujte žádný fotoaparát s očekáváním automaticky krásných fotek. :-D. Nejjednodužší zkouška o tom, kolik toho víte, Vás čeká hned při rozbalení a čtení manuálu aparátu. Pokud jste dolistovali na 3.stranu a už nevíte o čem to je - začněte se učit. :-))))) Teď jsem se díval - manuál na D 7000 má 330 stránek. :-D

 

Velmi to souvisí i s dnešním zobrazováním fotografií. Při amatérském focení, před érou digitální technologie, amatéři fotili téměř výhradně BW fotky a ty se vyvolávaly na malé formáty. Dnes se fotky amatérů promítají v PC a na TV s uhlopříčkou klidně 120cm. I když se na to dívá člověk z odstupu je vidět kde co. Zejména proto je důležité se vyhnout těm chybám, které by každý amatér při výsledku na černobílé papírové z koupelny 9x13 skousl. 

 

Ještě slůvko k objektivům (sety DSLR/ kompakt - běžný) Nemyslím, že by setové objektivy požívané spolu se základními DSLR  byly na tom hůř, než objektivy základních kompaktů. Alespoň pokud budu uvažovat, že je používá fotograf pro amatérské účely. Jsou adekvátní. V článku to trošku vyznívá, jako že se s nimi fotit nedá. O takovém vyjádření se jistě dá vést dlouhá polemika. Ale při srovnání výsledku základní DSLR+setový objektiv versus základní kompakt, bude výsledek nepochybně na straně DSLR. ( pokud to nebude rukama ) Ale i tak platí to lepší kompakt v kapse, než zrcadlovka ve skříni. Já ji ve skříni nenechávám...ale je to někdy fakt pro otrlé. 

 

 

Aleš

3.1.2016 15:21

   

Já přispěji jen svou troškou do "mlýna".S většinou příspěvků zde lze jen souhlasit.Jen si myslím,že dokonalý a ideální fotoaparát vlastně neexistuje.Jsou jen takové,které nám z jakéhokoliv důvodů vyhovují.Dobře se nám drží,mají dobrou ergonomii,dobře se ovládají ale hlavně se nám s nimi daří zachytit ten správný okamžik,nebo tu nejlepší kompozici a   s obrázky jsme spokojeni :-)

Přeji všem v Novém roce hodně zdraví a dobré světlo.                   

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada