3 snadné kroky pro vkládání loga do fotek v Lightroomu
Minulý týden jsme vkládali logo do fotek v Photoshopu. Dnes si ukážeme, jak automaticky dostat logo do fotek v editoru Adobe Lightroom. Díky našemu návodu se naučíte snadno a rychle logo vložit do svých fotek, a to i hromadně . Také si ukážeme, jak díky presetům vkládat různá loga bez práce navíc.
V předchozím článku jsme si ukázali, jak automaticky vkládat logo do fotek v Adobe Photoshopu, a to pomocí akcí. Dnes pro vás mám návod, jak vkládat logo do svých fotek v Lightroomu. A to velmi snadno a rychle. Také si ukážeme, jak šikovně využít presety (přednastavení) pro ušetření práce při exportu většího množství fotek s různým logem.
Výroba loga
Jak si vyrobit vlastní fotografické logo jsme si již ukázali v článku nazvaném Vyrábíme logo v Photoshopu. Takže pokud ještě své logo nemáte, doporučuji si tento návod projít a své vlastní logo si vyrobit. Nicméně dále uvedený postup si můžete natrénovat v podstatě na jakémkoliv průhledném PNG souboru. Takové zkušební logo si můžete stáhnout zde.
Vkládání loga do fotek v Lightroomu
Logo se v Lightroomu vkládá až při jejich exportu. Logo tudíž při úpravách fotek neuvidíte, vloží se do nich až tehdy, když je po všech úpravách exportujete do JPEGů nebo jiných formátů. To se ale neděje zcela samo, je potřeba tuto funkci nastavit. A níže je návod, jak.
1. Výběr fotek a nastavení exportu
Označte si v Lightroomu ty fotky, do kterých budete chtít logo přidat. Nyní v horní liště vyberte Soubor (File) - Exportovat (Export). Objeví se dialogové okno jako to níže:
V nově otevřeném dialogovém okně máte na výběr spoustu možností:
- Nahoře v roletce: Exportovat pro pevný disk (Export to hard drive).
- Umístění pro export (Export location): vyberte složku, kam chcete fotky s logem uložit.
- Pojmenování souborů (File Naming): jestli chcete soubory přejmenovat, můžete právě zde.
- Video: nemusíte řešit.
- Nastavení souboru (File settings): zde nastavte výstupní kvalitu.
- Změna velikosti obrazu (image sizing): většinou se logo vkládá do fotek na web a podobně, takže my fotky zmenšíme například na 960px ten větší rozměr. Proto do obou políček napíšeme 960 a Lightroom fotky zmenší tak, aby se fotky do daných rozměrů vešly, ať už jsou na šířku nebo na výšku.
- Pokud snímky zmenšujete, můžete je nechat zostřit pro obrazovku (Output sharpening).
- V Metadatech vyberte, zda-li se mají do souboru zapsat EXIF údaje či nikoliv.
- A konečně jako předposlední volba je Vodoznak (Watermarking). Ten nás bude nyní zajímat ze všeho nejvíc.
2. Nastavení vlastností vkládaného loga
Aktivujte funkci vodoznaku a v roletce zvolte možnost Upravit vodoznak (Edit watermarks...), viz printscreen níže:
Nyní se vám otevře okno, ve kterém můžete upřesnit vzhled loga ve fotkách: jeho pozici, velikost, průhlednost, odsazení od okraje fotky, atd. V tomto novém okně vyberte (viz printscreen níže). Postupujte následovně:
- Zcela nahoře Typ vodoznaku: Grafika (Watermark style: Graphic).
- Volby obrazu (Image options): zde načtěte z disku vyrobené logo (ideálně png soubor).
- V záložce pro efekty vyberte průhlednost loga (Opacity), velikost vůči fotce (Size), odsazení od okraje (Inset), výchozí pozici (Anchor) a také případné otočení (což by ale nemělo být potřeba). To vše dle vlastního vkusu a potřeb.
- A pak klikněte na Uložit (Done). V tuto chvíli máte nastavené možnosti pro vzhled loga ve fotkách. Otevře se vám hned okénko pro pojmenování a uložení presetu - čtěte níže.
3. Uložení presetu pro vkládání loga
Lightroom se vám vždy snaží usnadnit práci, takže vám automaticky rovnou nabídne vytvořenou předvolbu k uložení jako preset (abyste jej příště nemuseli znovu ručně nastavovat). Pojmenujte si proto tento preset podle typu loga, které vkládáte (například "logo na web").
Příště, až budete chtít opět vyexportovat snímky s logem, tak už nebudete muset vlastnosti loga znovu ručně nastavovat. Pouze si zvolíte z již uložených přednastavení (zatím máte jedno) a usnadníte si tím práci. Takto si můžete vytvořit více presetů pro vkládání loga - například logo k sobě na web, logo na facebook, logo vpravo nahoře, logo vlevo dole, logo výrazné, logo sotva viditelné (s průhledností), atd. Všechny tyto presety se vám příště zobrazí v roletce v sekci pro Vodoznak (viz printscreen níže):
Ideální stav je tedy takový, kdy si vytvoříte potřebné presety pro vkládání loga (většině lidem stačí jeden nebo dva) a ty pak používáte. Takže do detailních možností nastavení loga už nemusíte vůbec chodit, což šetří čas.
Ve výsledku pak můžete vytvořený preset použít třeba na několik set fotek při jejich exportu. A logo se vám automaticky samo vloží do všech fotek (hodí se například pokud fotíte nějaké akce a chcete do všech fotek dát logo). Stačí nastavit správně export, vybrat logo (třeba presetem), dát exportovat a sledovat, jak počítač pracuje za vás.
Praktické tipy
Editace a mazání presetů
Tip: pokud by se vám stalo, že vytvořený preset pro vkládání loga se vám přestane hodit (nebo si uděláte jen nějaký zkušební), můžete jej samozřejmě odstranit. Při nastavování vlastností loga v roletce vlevo nahoře zvolte ten preset, který chcete smazat. Pak roletku znovu rozbalte a níže v roletce zvolte Vymazat přednastavení (Delete preset) (viz printscreen níže):
Editovat své presety pro vkládání loga samozřejmě nemusíte jen při exportu. Stačí v menu vybrat Úpravy - Nastavení vodoznaků (Edit watermarks) a dostanete se na stejné okno, jako při nastavení loga při exportu.
Chcete vidět logo ještě před exportem?
Pokud byste chtěli vidět, jak bude fotografie vypadat s logem ještě před exportem, můžete si to zobrazit. V horní liště vyberte Zobrazit (View) - Zvětšení lupu (Loupe Overlay) a vyberte si Vybrat obrázek layoutou (Choose layout image) a tam zvolte logo. Pak si jej můžete se stlačenou klávesou CTRL napozicovat, nastavit překrytí a velikost. Toto ovšem nemá na vzhled a umístění loga při exportu žádný vliv. Je to samostatná funkce, která slouží pouze k zobrazení překryvné grafiky při editaci fotek. Export a vložení loga při exportu to neovlivní.
Výška a šířka a individuální požadavky
Může se stát, že chcete logo vložit jinam do fotek na výšku, než do fotek na šířku. Nebo že do některých vybraných fotek chcete logo vložit vlevo dolů a do ostatních vpravo dolů. Třeba proto aby nerušilo. Vyberte si proto (nejlépe asi v módu Knihovna / Library) ty fotky, kterých bude méně - ty, kde bude logo výjimečně vlevo dole. Všechny si je myší se stisknutou klávesou CTRL označte. Dejte je exportovat s logem vlevo dole. Poté v horní liště zvolte Úpravy - Invertovat výběr a tento zbytek dejte exportovat s logem vpravo dole. Invertovaný výběr často šetří čas a přitom je to velmi podceňovaná funkce.
Preset nejen pro logo, ale i export
Vřele také doporučuji používat presety už při samotném exportu fotek. Nemusíte mít totiž pouze preset pro nastavení loga, ale i preset pro nastavení samotného exportu. Díky tomu nemusíte ručně nastavovat např. rozměry exportovaných fotek, jejich kvalitu, formát, atd.
Praktický příklad: můžete mít například preset pro export nazvaný "Fotky na můj web", díky kterému se vaše exportované fotky automaticky uloží s určitými rozměry, kvalitou a například bez loga. Také ale můžete mít preset pro export fotek na Facebook, ve kterém si uložíte, že fotky budou např. 960px (ten větší rozměr), budou mít nějakou kvalitu a logo se bude načítat z vytvořeného presetu. Takže vlastně preset pro export si načte preset pro logo a vy to máte celé bez práce.
Jak na takový preset pro export? To si povíme až příště, aby toho pro dnešek nebylo už příliš :) Jestli máte své zkušenosti, tipy nebo triky týkající se vkládání loga do fotek v Lightroomu, podělte se o ně v komentářích níže. Případné dotazy se opět budu snažit vždy co nejdříve zodpovědět.
Diskuse
Další články z kategorie Úpravy a tisk
Všechny články kategorie
Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad
Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…
7.4.2020

Zoner Photo studio X vs. Photoshop
Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.
21.11.2017

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek
Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…
21.11.2016

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek
Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…
3.6.2016

Editace fotografií - Čištění
Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…
28.3.2016

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma
Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…
24.3.2016
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.