Brand
Blog

3D fotky – dnes je ideálne začať!

Ak ste ešte nevyskúšali 3D fotografiu, tak je práve vhodný čas. Včera (3.2.2011) vyšiel časopis reflex s 3D fotkami, a čo je podstatné obsahuje aj farebné 3D okuliare na Anaglyf metódu. Rýchlo si skočte do stánku jeden kúpiť, je to najjednoduchšia cesta ako sa k týmto okuliarom dostať. Ak to nestihnete je možné ich kúpiť aj na internete, napr. tu: http://www.tridakt.cz/bryle/bryle.htm

Samotné fotenie je už potom hračka. Je potrebné urobiť dve fotky, ktoré sú mierne posunuté. Ideálne zhruba o vzdialenosť očí. Je vhodné sa zamerať na nejaký dominantný objekt v popredí a ten sa snažiť zachovať na rovnakom mieste v oboch fotkách. Samozrejme je vhodné fotiť na manuál, aby bola zachovaná totožná expozícia a vyváženie bielej na oboch fotkách.

No a posledným krokom je spojiť fotky do jednej. Dá sa to ručne, ofarbením každej zvlášť a spojením napr. vo photoshope, alebo sa jednoducho poobzeráte po internete po automatických programoch, ktoré to urobia za vás. Môžem doporučiť český Zoner 3D Photo Maker, ktorý sa dá stiahnuť tu: http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/ostatni/zoner-3d-photo-maker/

Za pár minút je vaša prvá 3D fotka na svete ;-)

Samozrejme, že technika anaglyfu má svoje úskalia. Je síce veľmi jednoduchá, ale bohužiaľ mení farebnosť, takže fotky do určitej miery ničí. Nedosahuje ani zďaleka kvalitu polarizačných techník, ale 20 korunovému koňovi na zuby nehľaď ;-)
Ďalším úskalím je, že musíme vyfotiť dve fotky. To znamená, že sa nemôže jednať o dynamickú scénu.

A už len posledná rada. Najlepšie vyzerajú fotky, ktoré majú výrazne oddelené pozadie a popredie. Takže hľadajte námety, kde hlavný objekt priestorovo vystupuje, prípadne kde scéna obsahuje dva objekty za sebou v rozdielnych vzdialenostiach. Dobre vyzerajú fotky mestskej architektúry, parky, aleje stromov. Ale prekvapivo pekne fungujú aj rôzne makro objekty. Veľa inšpirácie nájdete na internete po zadaní hesla anglyph.

Nemám ambíciu v tomto článočku rozoberať samotnú technológiu 3D, o tom je kvantum iných článkov, ale skôr vás nakopnúť na toto zábavné odvetvie fotografovania. Tak hor sa do novinového stánku!

P.S. ...neodpustím si ešte jedno obľúbené anaglyfové video na pobavenie: http://www.youtube.com/watch?v=uKujOudUk0w

http://photomor.blogspot.com/

Štítky:

Diskuse

Maryla

5.2.2011 15:56

ambice neambice klidně k tomu kvantu článku můžeš přidat další, ať to člověk nemusí hldat ;) Ty 3D brýle bývají přibalené take ke krabicové verzi Zoneru, ale je fakt, že já mám asi něco s očima a když jsem takové fotky zkoušela prohlížet, tak se mi udělalo blbě (ale většina lidi takové problemy asi nemá, takže bys nějaký ten konkretnější návod mohl napsat)

Petr V

5.2.2011 16:12

Na pár fotek takto dělaných už jsem se díval. Upřímně řečeno, chvíli to vidím červeně, chvíli zeleně, chvílemi něco jako 3D, připomínající podhlednice z dávných dob s nějakou polarizovanou fólií (či co to bylo). No prostě, tahle technologie mě naprosto nenadchla. Nicméně, proti gustu... , no a pokud se tím někdo chce zabývat, myslím že Tvůj článek je dobrý úvod.

Loun.cz

27.3.2011 18:45

Stereofotografie

Pro více informací o stereofotografii (nesprávně nyní označované 3D) mohu dopouručit stránky klubu stereoskopické fotografie: http://klub.stereofotograf.eu Dynamické scény lze samozřejmě fotit, ale nej stereofotoaparátem, který se prodává nebo synchronizovanou dvojicí fotoaparátů. Zoner je fajn, ale v tomto směru trošku pokulhává za Stereo Photo Makerem: http://stereo.jpn.org/eng/stphmkr/

Tylinek

30.6.2011 20:55

3D

Já 3D fotky dělám v Zoneru a je to docela zajímavá práce. Nejlepší jsou scény s předměty v popředí a to má člověk pak chuť do obrázku sáhnout. Můžu jenom doporučit!!

Petrin

4.4.2013 11:15

3D fotky

3D fotky super, ale ještě trochu víc mě baví hrát si s 3D videem. Jen je trochu opruz, že nástroje na to nejsou úplně dokonalé. Docela dobré tipy na dělání 3D fotek a videa jsou tady - v eknížce zadarmo: http://www.slasti.cz/cz/knihy-zdarma-ke-stazeni-eknihy-mobi-epub-pdf-download.php. Narazil jsem na ní, protože používám už dlouho soft 3DJournal z 3DJournal.com - fakt je, že je placený, ale mám ho asi 6 let (ještě starší verzi) a tenkrát jsem nějak nic, co by bylo free a mělo trochu rozumné funkce, nenašel.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada