Brand

9 funkcí fotoaparátů, které opravdu potřebujete

Moderní fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí. Od režimu vylepšení pleti, přes online sdílení až po exotické hrátky s barvami. A často bývá těžké rozeznat, co je vlastně podstatné a co je zbytečnost. V tomto článku vám přinášíme výčet těch nejdůležitějších funkcí fotoaparátů. Vše ostatní je většinou jen marketingový tahák. Co by tedy měl umět fotoaparát pro nadšeného fotografa?

nikon-d300sl.jpg

1. Možnost nastavit clonu, čas a ISO

Možnost ovlivnit clonové číslo se v praxi hodí zejména proto, že díky tomu můžeme přímo ovlivňovat hloubku ostrosti. V praxi k nastavení clonového čísla slouží režim Priorita clony. Je to režim, ve kterém nastavíme clonové číslo a automatika dopočítá zbytek. Viz článek o režimu priorita clony.

Čas expozice patří mezi 3 základní parametry ovlivňující každou fotku (čas expozice, clonové číslo, citlivost ISO). A tak se v praxi také samozřejmě velmi hodí, pokud můžeme čas expozice (neboli závěrku) ručně nastavit. K tomu slouží režim Priorita času, ve kterém nastavíme čas závěrky a zbytek nastaví automatika za nás. Použijeme to třeba při focení pohybující se vody nebo panningu.

K tomu všemu se často velmi hodí i zcela manuální expoziční režim M. Tento expoziční režim dříve či později objeví a začne používat každý nadšený fotograf.

Možnost nastavit ručně citlivost ISO má téměř každý fotoaparát. I levné kompakty mívají funkci ručního nastavení citlivosti ISO. U lepších kompaktů a zrcadlovek je to pak samozřejmost. Některé fotoaparáty umožňují nastavit horní hranici citlivosti ISO při jeho automatickém nastavení. To může být v praxi vcelku užitečné - nemusíte se starat o nastavení citlivosti ISO (tu nastaví automatika) a zároveň víte, že nepřekročíte nějakou konkrétní hodnotu (např. ISO 1600), při které už fotky obsahují příliš mnoho šumu. Pak jde jenom o to, jak se taková automatika chová a zda-li nenastavuje zbytečně vysoké hodnoty citlivosti ISO tam, kde by stačily hodnoty nižší.

2. Autofokus

Rychlý autofokus, tedy zaostřování, je v praxi velmi užitečné. A to zejména při focení například pobíhajících dětí, sportu, zvířat a podobně. Není to zrovna nutnost při focení krajiny, architektury a jiných statických scén. Nicméně rychlost autofokusu patří mezi zásadní vlastnosti každého fotoaparátu, resp. jeho objektivu.

A když už je řeč o autofokusu, tak je potřeba zmínit i jeho režimy. Ty nejčastější jsou: jednotlivý a průběžný. V praxi je fajn mít možnost si vybrat režim AF dle toho, co fotíme.

A v neposlední řadě patří k tématu autofokusu také výběr místa zaostření. Když fotím, tak potřebuji vědět, na co automatika ostří. Tudíž je v praxi velmi užitečné mít možnost snadno a rychle vybrat oblast ostření. Velmi šikovnou funkcí je možnost zaostřit dotykem na displej fotoaparátu (tedy pokud má fotoaparát dotykový displej).

3. Měření expozice

Způsob, jakým automatika měří dostupné světlo - to je téma režimů měření expozice. V praxi je velmi užitečné mít možnost nastavit si režim například bodový nebo vázaný na ostřící bod, případně celoplošný se zdůrazněným středem. Většina fotoaparátů tyto režimy měření expozice naštěstí nabízí. Jen ty nejlevnější kompakty často postrádají bodové měření. U dražších modelů je to samozřejmost. S tématem měření expozice souvisí i funkce kompenzace expozice, která je tak zásadní a často používaná, až se z ní stala samozřejmost, kterou nabízí každý fotoaparát.

4. Světelný objektiv

Dříve či později se dostaneme do prostředí, kde bude málo světla. Typickou situací je focení ve špatně osvětleném interiéru. Pak bude světelný objektiv (ať už na fotoaparátu nasazený nebo s ním pevně spojený) k nezaplacení. Umožní totiž pojmout více světla, takže se zkrátí čas expozice a sníží se riziko rozmazaných fotek. A fotky nebudou obsahovat tolik šumu, jelikož bude možné použít nižší citlivost ISO. Světelný objektiv navíc umožní pracovat s hloubkou ostrosti, což je ve fotografování velmi kreativní nástroj.

5. Velký snímač

Sice se nejedná ani tak o funkci jako spíš o technickou vlastnost, nicméně do našeho výčtu jsme tuto volbu zařadili ze zřejmých důvodů. Velikost snímače přímo ovlivňuje vzhled i kvalitu fotek. V praxi platí, že větší snímač přináší nejen zpravidla kvalitnější fotky, ale i širší možnosti hrátek s hloubkou ostrosti. Na druhou stranu platí, že fotoaparáty s větším snímačem bývají dražší. Není to ale pravidlem.

6. Vyvážení bílé

Možnost nastavit vyvážení bílé na jinou hodnotu, než je AUTO, nabízí dnes většina fotoaparátů. Velmi užitečná funkce je také vyvážení bílé konkrétně ve stupních Kelvina. Tu použijete tehdy, když budete fotit v náročných světelných podmínkách (např. žárovkami osvětlený interiér) a budete chtít mít fotky správně barevně vyvážené. Nicméně při snímání do RAWu je i vyvážení bílé většinou zbytečnost, jelikož vyvážení bílé můžeme pohodlně a přesně provést až při konverzi RAWu.

7. Rychlé sekvenční snímání

Možnost pořídit rychlou sekvenci fotografií za sebou také patří mezi to, co v praxi rozhodně užijete. Je velký rozdíl mezi sérií o rychlosti 3 snímky za sekundu a 6 snímků za sekundu. Jen pozor na to, že někteří výrobci lákají na opravdu vysoké hodnoty (až desítky snímků za sekundu), to ale často platí jen při sníženém rozlišení fotek.

8. Záznam do RAWu

Tento bod je lehce diskutabilní, protože jsou nadšení fotografové, kterým JPEG vyhovuje a stačí. Nicméně i tak v praxi platí, že většina pokročilých fotografů velmi ráda sáhne po RAWu. I proto patří možnost záznamu do RAWu do našeho výčtu funkcí, které mohou být v praxi velmi užitečné. Proč je záznam do RAWu tak zajímavý se můžete dočíst např. v článku Focení do RAWu z pohledu běžného fotografa.

9. Zobrazení histogramu

Histogram nelže, tedy skoro :)... Mít možnost překontrolovat pořízenou fotku z hlediska expozice pomocí histogramu považuji za naprosto zásadní. Živý histogram je pak velmi příjemným doplňkem této užitečné funkce. Histogram je totiž zcela objektivní a hned vidíme, zda-li jsou na fotce přeexpozice nebo podexpozice. A to i tehdy, kdy na displej svítí přímé polední slunce. A že histogram nelže? To je pravda částečná. Pokud fotíme do RAWu, tak je histogram vygenerován z JPEG náhledu, takže je v praxi vlastně přísnější. Což ale nevadí (lepší než kdyby to bylo naopak). To ale nic nemění na tom, že histogram patří mezi naprosto zásadní nástroje každého fotoaparátu.

Shrnutí

To je stručný výčet funkcí, které jsou opravdu důležité. Samozřejmě to není výčet konečný - jsou i další funkce a vlastnosti, které jsou užitečné, jako například výklopný dotykový displej, manuální ostření nebo předsklopení zrcátka. Pak je tu ale celá řada dalších super úžasných funkcí, které použijete zcela minimálně nebo spíše vůbec. Jsou to zcela nepoužitelné marketingové taháky, jako třeba scénický režim kuchyň nebo zvýšení saturace růžové barvy na fotkách. Asi tušíte, co mám na mysli - jsou to funkce, které jen zbytečně komplikují menu a nikdo je stejně nikdy nepoužije.

V dnešní době, kdy fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí myslím není od věci se zastavit, oprostit se od všech vymožeností a uvědomit si, co z toho je opravdu zásadní. A to jste nalezli právě v tomto článku. Máte pocit, že v seznamu něco chybí? Máte jiný názor? Napište jej do komentáře níže. Třeba se nám podaří tento výčet ještě vylepšit. Tak trochu v to i věřím :)

Štítky: funkce

Diskuse

Karel

8.9.2015 18:25

Dobrý den, s uvedeným lze jen souhlasit. Já osobně neřeším pouze vyvážení bílé - dolaďuji to až v editoru z RAWu. Zároveň bych možná doplnil dvě další vlastnosti fotoaparátů (nikoli funkce), které jsou pro mě stejně důležité - horní stavový displej a možnost záznamu na dvě paměťové karty. Není to sice nezbytnost, ale stavový displej šetří čas a hlavně baterii, dvě paměťové karty přidávají na klidu (komu už vypověděla službu paměťovka ví o čem mluvím :-) )

MartyM

9.9.2015 00:07

já bych řekl, že nejdůležitější vlastnost moderních fotoaparátů je záznam na digitální nosič, tj. že mohu okamžitě vidět náhled toho co jsem vyfotil, a že toho mohu namrskat mnohem více než když se fotilo na film, min pro začátečníky je to veeeeeeeelká výhoda :-)

Pavel

9.9.2015 15:44

Mně se líbí i možnost chování foťáku si podle potřeby přizpůsobit, ať už mapování funkcí na tlačítka, změna rychlého menu nebo chování automatiky.

Radomír

24.4.2016 16:53

Dobrý den, můžete mi prozradit Váš názor na nastavení hodnoty ostrosti ve fotoaparátu, potažmo trochu rozvést jak toto nastavení funguje.

 

Děkuji

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada