Brand
Blog

Backfocus Nikon V

Minule jsem definitivně zjistil, že i přes veškerou mou snahu ostří některé AF senzory příliš daleko a některé příliš blízko. Co s tím? Možností korekce AF je několik:

 • Lokalizace přesné polohy AF senzorů
 • SW korekce ostření úpravou firmware objektivu (např. Tamron TAP-01 USB docking station či Sigma USB Dock)
 • SW korekce nastavením v menu Nikonu (pokud jí foťák umí)
 • mechanická korekce posunem zrcadlem (tuto zásadně nedoporučuji, ba zakazuji, ale abych vás neošidil tak jí stručně popíši)
 • mechanická korekce AF senzoru jeho posunem
   

První bod, lokalizace přesné polohy senzorů, už mám za sebou. Ostřím nikoli středem AF senzoru ale imaginárním červeným křížkem. Ale příliš to nepomohlo.

SW korekci uvedenou v dalších dvou bodech jsem již mírně nastínil dříve včetně jejich výhod i nevýhod. Dále jí plně ponechám na osobní aktivitě čtenářů a manuálu.  Ze zbylých dvou nejprve (pro výstrahu) zmíním korekci zrcadel ale hlavně se budu věnovat možnosti poslední.

Optická soustava

Nejprve něco málo o uspořádání senzorů a zrcadel pro pochopení funkce. Takto vypadá zjednodušené schéma těla foťáku.

 Backfocus_08.png

Obraz procházející zleva objektivem dopadá na hlavní zrcadlo. Zde se rozděluje. Část (modrá šipka) se odráží vzhůru a přes LCD panel putuje do optického hledáčku, expozimetru a do oka. Jejím prostřednictvím zaostřuji manuálně. Druhá část (červená) prochází polopropustným okénkem v hlavním zrcadle a odráží se o vedlejší zrcadlo do AF senzoru. Při expozici se obě zrcadla sklopí vzhůru a paprsky putují přímo na čip (zelená).

Cesta všech tří zobrazených paprsků musí být stejně dlouhá. A to včetna zalomení v zrcadle, které zde není zobrazené. Obě zrcadla musí být na sebe striktně kolmo a ve správné vzdálenosti od hledáčku i AF senzorů. Pokud je některé ze zrcadel vychýlené, projeví se to špatným zaostřením na čipu, na AF senzoru nebo v hledáčku. Nebo na všech najednou.

V mém případě jsem zjistil, že manuální ostření přes hledáček je v pořádku. Což znamená, že cesta  modré a zelené šipky je stejná, hledáček ani hlavní zrcadlo nejsou nijak vychýlené. Problém je v poloze Af senzoru, který je posunutý nebo nakloněný.

Drobná technická vsuvka: Ona ta zrcadla na sebe nemusí být přesně kolmá. U Nikonu svírají, tuším, úhel 54°. Je to dáno konstrukčně proto, že AF senzory nejsou vodorovné ale mírně nakloněné. Na principu nic nemění, zda je úhel 90°či 54°. Každopádně musí být úhel zrcadel přesně dodržen a není radno do nich jakkoli šťouchat.

Korekce AF senzorů posunem zrcadel

Tato oprava je vlastně velmi triviální. Na webu a youtube je k dispozici několik návodů. A též řada pochvalných reakcí spokojených čtenářů. Princip je prostý: obě zrcadla, hlavní i vedlejší, se při sklopení do spodní polohy opírají o dorazy. Sejmu objektiv a opatrně nadzvednu zrcadlo. Mohu manuálně špičkou prstu nebo lépe nastavením v menu fotoaparátu. Lesklé plochy pokoveného zrcadla se nedotýkám, jinak budu proklet. Při pohledu na čip vidím na pravé straně komory 2 šroubky. To jsou ty zmíněné dorazy zrcadel.

Hlavičky šroubů jsou excentrické a jejich pootočením  vpřed či vzad se poloha příslušného zrcadla (hlavního či vedlejšího) posune blíž či dál ad AF senzoru. Zadní šroub, blíže čipu, je doraz pro vedlejší zrcadlo odrážející obraz AF senzoru.  Přední šroub (blíže objektivu) je doraz pro hlavní zrcadlo odrážející obraz do hledáčku.

Jemným natáčením zadního šroubu imbusem 1,5mm lze docílit ostrého autofocusu v jednom z AF bodů. Předním šroubem, blíže k přírubě objektivu, se nastavuje manuální ostření na matnici hledáčku.

Backfocus_09.png

Fakt to nedělejte! Protože:

 • stačí škrtnout imbusem o čip a foťák mohu použít už jen místo květináče, Jeden nešikovný dotek a mám o květinovou výzdobu postaráno...
 • rozhodím si tím nastavení zrcadel a jejich vzájemnou kolmost; i když zlepším ostření některého AF senzoru, rozhodím vzdálenosti a tím manuální ostření v hledáčku..
 • pokud se mi přeci jen takto podaří opravit jeden z AF senzorů (např. prostřední) tak se o to více rozhodím ostatní AF senzory
 • nelze se vrátit zpět, náprava není těžká ale bez měřícího kolimátoru a dalších speciálních pomůcek to doma nikdy neudělám
 • neodstraňuji příčinu závady ale koriguji jí přidáním závady další.

Příště podrobněji rozeberu možnou korekci polohy AF senzoru.

Štítky: Backfocus Nikon

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd