Brand
Blog

Backfocus Nikonu

Jsou vaše snímky neostré? Trpí vaše snímky backfocusem a fotoaparát ostří dál než by měl? Nebo blíž? A jste přesvědčeni, že vina není na vaší straně?

Pomíjím příčiny patřící do mateřské fotografické školy jako jsou příliš dlouhý čas, "strhnutí" foťáku agresivním  zmáčknutím spouště, příliš rychlé spouštění, kdy autofocus (AF) nestihl doostřit, případně snímek při nevyhovujícím kontrastu, s nímž si AF senzor neumí poradit. Náprava je snadná: naučit se pevně držet tělo foťáku, citlivě mačkat spoušť, použít kratší čas (menší clonu, větší ISO), vyčkat na potvrzení AF senzoru , že je zaostřeno, použít stativ... Prostě naučit se ovládat techniku.

 Soustředím se na technické závady. Tedy špatný (poškozený, nekvalitní) objektiv případně tělo fotoaparátu. Náprava je obtížná a většinou je řešením reklamace nebo návštěva specializovaného servisu. Nejsem si ani jistý, zda v dnešní době u nás existuje servis, který má k dispozici kolimátor a dokázal by opravit rozhozenou optickou soustavu objektivu.

Vedle návštěvy servisu, kde sáhnout foťáku do útrob je dalším z možných řešení softwarová oprava. Pokud máte tuto možnost, využijte jí. Některé objektivy lze uživatelsky "doladit" změnou firmware podle konkrétního těla. Podobným způsobem Nikon umožňuje doladit a uložit do paměti několik typů objektivů. Tyto možnosti jsou výtečným způsobem jak zlepšit některé optické parametry, včetně zaostření. Nicméně mají také svá negativa. Neodstraňují příčiny vad. Pouze korigují jejich následky. Prostě neostrému objektivu patřičně "rozhodím" tělo tak, aby se vady vzájemně rušily. Případně opačně: špatnému tělu "rozhodím" objektiv. Korekce firmware objektivu znamená, že objektiv nebude univerzálně použitelný s jiným tělem. Uživatelské nastavení nelze aplikovat na všechny objaktivy, ne každý výrobce tuto možnost nabízí.

I SW korekce těla fotoaparátu má své limity. Předně to musí tělo umět a nabízet tuto možnost v menu. Některé vady neostrosti jsou tak velké, že je prostě korigovat nelze, protože dostupná stupnice má omezený rozsah. Mechanická závada se časem zhoršuje a neostrost dále roste. A podobně jako u objektivů, je korekce použitelná pro konkrétní dvojici objektiv + tělo. S jiným tělem se chová objektiv zase špatně. Pro konkrétní postup vás odkážu na manuál a na spousty článků a videí na webu. Jistě si poradíte.

 Dlouho jsem váhal, zda napsat tento článek. Jednak to je nudné čtení. A druhak, není nic jednoduššího než si rozštelovat foťák tak, že ho už nikdo nedá dohromady. To asi tuší každý, kdo v dětství rozebíral budík. Proto vážné varování: nečtěte dál. A když budete číst, prosím, nenechte se zlákat k zásahu do foťáku. A když už, tak jedině na vlastní rizoto. A když něco pokazíte, nedávejte mi vinu. Reklamace přijímám výhradně s finančním darem. Nepouštějte se do opravy nového foťáku nebo drahého foťáku. Je to nuda, je to frustrující a trvá to.

Mé váhání nakonec zlomilo několik webových stránek, před kterými bych rád důrazně varoval. V naprosté většině mění pro doladění AF polohu zrcadel. Nejen že si tak lze velmi snadno svépomocí naprosto "rozklížit" nastavení zrcadel. A ta bez speciálního kolimátoru a distančních podložek nedáte dohromady. I při úspěšném nastavení středového AF senzoru přijdete o ostré snímky z ostatních, rohových senzorů. A také o manuální ostření optickým hledáčkem. Ale navíc existuje vysoké riziko poškrábání čipu. A pak bude backfocus to poslední, co vás bude trápit.

Berte tento seriál spíš jako reportáž o tom, jak jsem se s tím osobně popral, než jako návod. Pokud vás bude přesto jakkoli motivovat, zvažte, zda vám návštěva servisu neušetří nepříjemnosti a případnou frustraci. Nechci ji mít na svědomí. Ale pokud se přeci jen najde byť jediný blázen, komu tento článek pomůže prodrat se odvážně a zdárně celým procesem, budu potěšen. 

 Dostal se mi do ruky postarší Nikon D90 trpící backfocusem (BF). Po krátkém brouzdání se ukázalo, že BF je u Nikonu poměrně častý problém a to bez ohledu na konkrétní typ a výrobní řadu. Řeší to řada uživatelů a příznaky jsou totožné: autofocus ostří dál, než by měl, tj. za objekt. U portrétu ostřím na oči. Ale ostré jsou uši a pozadí (myšleno to fotografické). Frontfocus (FF) se vyskytuje méně. Existuje řada příčin a ne všechny je možné odstranit. Já se soustředím na nastavení AF senzorů. Následující popis se tedy bude týkat Nikonu D80. Ale s velkou mírou platí pro všechny typy Nikonů.

Příště něco o jednoduchém testu ostrosti.

Štítky: Backfocus Nikon

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd