Brand
Blog

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem si upřesnil polohu AF senzorů. Nyní už vím čím ostřit. Zopakoval jsem si jednoduchý test ostrosti a bohužel chyba stále přetrvává, snímek je ostrý jinde než kam ukazuje AF senzor.

Pro seriózní práci mi už noviny jen tak pohozené na stole nebudou vyhovovat. Provedu několik drobných úprav, které mi usnadní život. Zajistím, aby se mi testovací podmínky, pokud možno, příliš neměnily, byly stálé a opakovatelné. Měření tak bude preciznější. A budu moci porovnávat výsledky navzájem.

Testovací obrazec

Vyčkám šera, sfárám potajmu robátkům do školních brašen a ukradnu jim lepící tyčinku. Stejně jí teď nebudou hledat a i kdyby, školní tašku v prázdninovém nepořádku stejně nenajdou.  Testovací obrazec nalepím na A3 podložku. Stačí kus papundeklu či kartonu z nějaké krabice.  Případné prohnutí nevadí. Když už si s ním hraju, tak mu přilepím i stojánek nebo alespoň ohnu horní stranu. Fotit budu vodorovně a testovací obrazec by měl mít opět sklon kolem 45°. Přesný úhel ale není podstatný, 30°nebo 60° bude taky vyhovovat. Bude-lí víc naležeto, rychleji se bude měnit hloubka ostrost a lépe se budou odečítat hodnoty. Podstatné je aby byl úhel stále stejný a mezi dalšími testy se zásadně neměnil.

 Pokud použiji noviny, vystřihnu a nalepím jen sloupečky obsahující text, bez obrázků. Svisle přes text nalepím papírové měřítko, na kterém budu odečítat vzdálenost od středu k ostrému textu. Ušetřím si odpočet titěrných řádků. Příklad je na obrázku v předešlém díle. Pokud jsem pečlivý, místo novin si vytisknu testovací obrazec z následujícího obrázku na A4. Bude se mi s ním lépe pracovat.

Backfocus_10.png

Obrazec má několik výhod. Tisk na bílém papíře je mnohem kontrastnější, než šedé noviny. Text je menší a lépe vyhodnotím ostrost. Šedý text uprostřed má snížený kontrast. Pro AF senzory bude neviditelný. Senzor uvidí jen černý středový kříž. I když se mi bude třást ruka, senzor zaostří na střed.

 Volba ostřících bodů

Vyberu rohové body a střed. U Nikonu D80 to budou tyto znározněné na obrázku.

Backfocus_11.png

Lépe když jich bude víc-například ještě levý a pravý střední. Umožní mi posoudit posuny v levé a pravé svislici. Já jsem použil pro jistotu všech 9 středových senzorů. Ale výše uvedených 5 základních postačí jako nutné minimum pro vysvětlení principu a postupu.

 Testovací snímky

Opět udělám testovací snímky postupem, který už znám. Foťák držím v ruce, pouze jej opírám o stativ, abych mohl přesouvat a mířit každým ze zvolených AF bodů na středový kříž. Objektiv míří vodorovně. Testovací obrazec je cca 1 m daleko a pod úhlem 45°, clona minimální atd... To už znám z minula.  Neostřím samozřejmě středem bodu ale známým červeným křížkem. Snažím se testovací obrazec i stativ umístit někam, kde do něj nikdo v nejbližší době nekopne. Nebo si alespoň poznačím polohu obrazce i stativu, abych je mohl dát příště do podobné konfigurace. Nejde o milimetry, centimetr sem nebo tam mě nevadí.

 Vyhodnocení

Fotky si v počítači zvětším a pro každou z nich určím, jak daleko od středu je ostrý text. Vzdálenější řádky, modrá část měřítka, znamená backfocus (BF) a značím kladně. Bližší řádky, červená část měřítka znamená záporné hodnoty a frontfocus (FF). Ostrých je vždy několik řádků v rozsahu cca 3-4 cm. Odhadnu tedy přibližný střed a pečlivě zapíši do tabulky, kterou budu střežit jako volské oko v hlavě. Prázdné řádky v dolní části tabulky využiji později.

Backfocus_12.png
 Příště něco o uspořádání AF senzorů a měření.

P.S.:"Příště" znamená článek č.V. zobrazený s datem 23.8.

Štítky: Backfocus Nikon

Diskuse

james eric

24.5.2020 18:17

Potřebujete finance? Hledáte finance? Hledáte finance pro rozšíření vašeho podnikání? Pomáháme jednotlivcům a společnostem získat finanční prostředky na rozšíření podnikání a založení nového podniku v libovolné výši. Získejte finance za dostupnou úrokovou sazbu 3%. Potřebujete toto financování pro podnikání a pro vyúčtování svých účtů? Pak nám pošlete e-mail nyní pro více informací kontaktujte nás nyní přes (financialserviceoffer876@gmail.com) whats-App +918929509036 Děkujeme

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd