Brand
Blog

Barum Czech Rally Zlín 2012

Již 42. ročník slavné Barum Rally se konal v okolí Zlína ve dnech 31.8 - 2.9 2012. I tento rok se Barumky zúčastnila světová i domácí špička.

 

Barumku jsem navštívil již počtvrté. Jako každý rok sedíme týden před Barumkou s kamarády v hospodě a plánujeme, na které erzety pojedeme. Tento rok byl vyjimečný tím, že jsme konečně sehnali auto.Sice to byl starý "favoš", kterému zbýval jeden měsíc do šrotu, ale i tak lepší než nic.Mělo to ale i své výhody. Mimo rally auta jsme budili asi největší pozornost.Lidé nás zdravili i na ulici :) .Ono když musíte startovat auto pod plynem tak ten vzhled a burácející motor zaujme hodně lidí.Změnou oproti minulým letům bylo i to, že jsme si na kole projeli pár erzet a to Tesák, Lukov a Slušovice. Dohromady nám to dalo 132km.

1.Den

Je pátek ráno a nás čeká první štace a to  testovací jízdy neboli Shakedown v Pohořelicích.Start byl naplánován na osm hodin a my jsme na místo dojeli půl hodinu předem.Na první místo na trati jsme se dostali k "vracečce" přímo v Pohořelicích.I přes množství lidí se něco málo podařilo vyfotit.Po pár snímcích už ale jdeme dál po trati, aby jsme vše stihli.

Další místa podél trati byla také zajímavá.Po asi třech hodinách jsme se vrátili i z důvodu, že většina atraktivních jezdců už jela a nás ještě čekala servisní zona.

První rychlostní zkouškou byla Superspeciálka ve Zlíně.Jako každý rok bylo všude strašně moc lidí a pokud jste včas neobsadili dobré místo, nebyla už moc velká šance něco vidět.My jsme si našli jedno místo v křoví u Náměstí práce.Nebylo nic moc, ale z důvodu, že jsem nic nefotil, tak stačilo.Ono fotit na Superspeciálce je hodně obtížné hlavně kvuli tomu, že  nevlastním externí blesk a bezpečnostní opatření je tak masivní, že dostat se na nějaké dobré fotografické místo bez vestičky je skoro nemožné.

Superspeciálka byla zahájena okolo sedmé hodiny nejdříve průjezdem historických vozů a poté se už jelo naostro s tím rozdílem, že se jelo odzadu startovního pole.Poslední jezdci projížděli okolo jedenácté.Ve Zlíně to jěště žilo, my jsme ale jeli domů protože příští den byl pro nás náročný.

2.Den

Je asi šest hodin ráno a náš první cíl je erzeta Slušovice.Plánujeme jet přes Hvozdnou, abychom potom byli schopni přejet na další erzetu.Bohužel celkem nepochopitelně to už blokují policisté a parkující auta podél silnice.Jediná možnost je vrátit se a jet ještě větší zajíždku.Čas vychází tak tak a asi dvacet minut před startem dorážíme na místo.Už z naší předjízdy na kole máme vyhlídnuté pěkné místo s umělě vytvořeným skokem.Podařilo se mi najít celkem solidní volné místo a tak vznikly některé slušné snímky.

 

 

Po asi hodině focení plánujeme přejezd na další erzetu Lukov, kde chceme stihnout i přejezd veteránů.Dojíždíme do obce Vlčková a šlapem do kopce k přilehlým loukám, které slibovali dobré fotografické i bezpečné místa.Do startu nám zbývájí asi dvě hodiny a tak si nejdřív projdu celou trať a nacházím jedno dobré místo v zatáčce.

 

To už z této erzety pro mě stačilo a tak vyrážíme na poslední dnešní štaci a to na erzetu Tesák.Počasí nebylo nic moc kvůli husté mlze.Zaparkovali jsme pod Trojákem kde viditelnost byla ještě celkem dobrá, ale čím výš jsem stoupal na louky v okolí Trojáku, tím viditelnost klesala.To trochu zmařilo mé plány, protože jsem chtěl jít fotit do zatáček, ale kvůli husté mlze bych musel jít moc blízko a to se mi nechtělo moc riskovat.Zůstal jsem tedy kousek pod meteorologickou stanicí v blízkosti Trojáku a zkusil pár snímků metodou panning.

Jelikož to byla poslední erzeta toho dne, která startovala skoro v sedm hodin, byly už znát slabé světelné podmínky, které se projevily až moc dlouhými časy i na mé ISO 1600 a tak jsme to zabalili a jeli domů.

3.Den

Třetí den jsme jako první měli naplánovanou erzetu Halenkovice.Start byl v devět hodin.Přijel jsem na místo o něco dřív abychom jsme stihli dojít na vytipované místo.Cestou jsme jestě natankovali naše Ferrari a jeli do Halenkovic.

Došel jsem na místo v kopci za Halenkovicemi do jedné zatáčky.Společně s partou Němců jsem se snažil něco odfotit, tak abychom si moc nezavazeli.Podle předpovědi mělo už v neděli být hezky bez přeháněk.Bohužel jsem musel kvůli malé přeháňce vytahovat pláštěnku na foťák.Mimochodem, nechal jsem si ji ušít podle návodu na fotorádci a dobře se s ní pracuje, takže pokud fotíte venku, určitě můžu doporučit.

 

Po obvyklé hodince focení jsme jeli na další erzetu a cestou se ještě stavili do servisu v Otrokovicích.Náhodou jsme šli kolem stáje mého oblíbeného jezdce Václava Pecha a jak už jsme z Halenkovic podle jeho slabší jízdy tušili, zklamal ho jeho nový Mini Cooper.

Po krátké zastávce v servisu jsme už rychle jeli na poslední erzetu Barumky a to na Maják.Maják se projíždí i přes Malenovice a protože už jsme neměli moc času a já Malenovice trochu znám střihli jsme si cestu kolem místních zahrádek a po poli došli k trati.Asi po pěti minutách co jsme očekávali předjezdce erzety mi volal kámarád, že právě zrušili přímý přenos v televizi a že asi s největší pravděpodobností se zruší i tato erzeta.Podobné informace jsme se dozvěděli i od ostatních diváků.Jak jsme se poté postupem času dozvěděli, jeden jezdec vyletěl na erzetě Halenkovice při druhém průjezdu z trati a smrtelně zranil jednoho z diváka.Bylo to o to horší, že to místo kam vletěl bylo vyhrazeno od poředatele ke sledování závodu.Na vyhlášení vítězů jsme ani nejeli, protože nebylo jisté jestli vůbec bude.A tak jsme tento ročník Barumky zakončili úspěšně, až na to neštěstí co se stalo.

Na závěr bych chtěl dodat, že tento článek je můj první fotografický, který někam publikuji.Moc si s psaním článků nerozumím a celkem dlouho jsem přemýšlel jak to vůbec napsat.Nakonec jsem se trochu tu na fotorádci inspiroval a zvolil tento popis z mého pohledu.Budu rád za každou odezvu, kterou byste k článku nebo k fotkám měli.

Pro více fotek navštivte můj Flickr    www.flickr.com/photos/zvonicek

 

 

 

 

Štítky:

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš