Brand

Bílé Karpaty v proměnách roku

Bílé Karpaty jsou synonymem spojení „harmonická krajina“. Pravděpodobně nikde jinde v České republice není krajina se svou historií, geografickými podmínkami i působením člověka tak malebná, jako právě v tomto koutu jihovýchodní Moravy. V roce 1980 zde byla na rozloze 747 km2 vyhlášena chráněná krajinná oblast, o 16 let později zařazená i do programu Člověk a biosféra pod patronací organizace UNESCO jako biosférická rezervace. Solitérní stromy na loukách, desítky druhy orchidejí či pestrobarevné podzimní bučiny dělají z Bílých Karpat ráj i pro fotografy.

2010_10_21_15m.jpg

Rozkvetlé louky

Jedním z charakteristických znaků této chráněné krajinné oblasti a zároveň biosférické rezervace jsou květnaté karpatské louky. Ty vznikly pastvou, provozovanou po dlouhá staletí na vymýcených partiích, často na hřebenech hor, kde se z rozsáhlých luk tyčí osamocené stromy, převážně buky a duby. Mezi nimi najdeme i mnohé vzácné či méně rozšířené ovocnářské odrůdy, jako je jeřáb oskeruše. Výhodná poloha na styku několika biogeografických jednotek dala vzniknout druhově mimořádně bohatým společenstvům, kde rostou mimo jiné i mnohé druhy orchidejí.

2008_01_01_10bm.jpg

Právě ty jsou nejcharakterističtějšími rostlinami Bílých Karpat a do jedné z mnoha desítek přírodních rezervací, chránících právě louky s orchidejemi, vyráží každoročně stovky lidí i fotografů. Známá je třeba PR Drahy, ležící nedaleko Horního Němčí, kterou tvoří pastviny s rozptýlenými dřevinami – mj. jalovci a višní, pozůstatků dřívějšího sadu. Zde rostou třeba vemeník dvojlistý, vstavač vojenský, pětiprstka žežulník i nejhezčí (a nejvzácnější) exemplář vstavačovitých, tořič včelonosný, který je ale poměrně těžké najít.

2012_06_02_12.jpg

Karpatské výhledy

Na Jelenci, 925 m vysokém kopci, stojí již delší dobu kovová věž, obklopena (v dnešní době již z větší části rozpadlými) budovami. Dříve sloužila mimo jiné i jako výcvikový cíl pro piloty, poslední desetiletí ale není armádou využívána – jistě i díky tomu, že celý areál leží přesně na státní hranici. K rozhledně vede neznačená hřebenová cesta, která se odpojuje ze zelené spojnice Velké Javořiny a vesnice Květná. Odbočka k vrcholu měří necelý kilometr a vede bezzásahovou rezervací, chránící typický bukový prales. Samotná věž, vysoká zhruba 30 m, je přístupná jen po několika žebřících. Výhled z vrcholu ale stojí za to – zvláště za jasného počasí se otvírají pohledy na karpatský hřeben, Slovensko i třeba Pálavu nebo Beskydy. Jako na dlani je vidět Strání, táhnoucí se blízkým údolím.

2010_10_23_08m.jpg

Nejvyšší bod Bílých Karpat, Velká Javorina, nabízí krásné výhledy (za jasného počasí jdou vidět Jeseníky na severu i Pálava na jihu) a také bukový „prales“ (zvláště na podzim hýřící všemi barvami), jehož věkovité stromy jsou domovem například tesaříka alpského.

2010_03_01_05m.jpg

Dalším typickým zvířetem Karpat je mlok. Zvláště po dešti jich jsou zdejší lesy plné. V lesích žijí i zástupci našich největších šelem – kočka divoká, rys ostrovid, medvěd hnědý nebo vlci, ale na ty nejspíš nenatrefíte, spíše se sem jen občas zatoulají ze Slovenska.

2012_06_02_08m.jpg

Karpaty zimní

2009_01_01_15m.jpg

Bílé Karpaty, zejména část okolo Javoriny a kopce Lesná, jsou po Pálavě a Pohansku mou třetí srdeční krajinou. Několikrát do roka sem jezdívám na chatu, strávil jsem zde i několik silvestrů, které byly typické stejným počasím – mlhou a námrazou. Tak vznikly série nazvané zamrzlá krása Bílých Karpat – přestože byly vyfocené v rozmezí několika let, fotky k sobě náladou pěkně ladí.

2010_12_31_21m.jpg

Štítky: krajina, fauna, Flora, cestopis

Jan Miklín

Jan Miklín se věnuje převážně krajinářské a cestovatelské fotografii, fotografie a články pravidelně publikuje v nejrůznějších cestovatelských a přírodovědných časopisech.

Více na webu www.janmiklin.cz nebo Facebooku.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

8.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada