Brand

Canon představuje nový EOS 1D X

2746d.jpgCanon představuje novou profesionální zrcadlovku Canon EOS 1D X. Jedná se o další model v dosavadní řadě EOS 1D. Nový EOS 1D X má CMOS full-frame snímač s rozlišením 18.1MPix, má dva DIGIC 5+ procesory, a tak dokáže snímat rychlostí až 14 snímků za sekundu.

Natáčí Full HD video, má rozsah citlivosti ISO 100 - 51200 a nový 61bodový systém autofokusu. Více o této novince se dozvíte v našem článku.

Canon EOS 1D X: rozumně a s chladnou hlavou... asi tak nějak by mohl znít titulek tohoto článku uvádějící 1D X na trh. Vývojáři v Canonu totiž zdá se vzali rozum do hrsti a zaměřili se na opravdu užitečné vlastnosti - a ty dali EOSu 1D X do výbavy. Konkrétně rozlišení 18.1MPix je velice příjemným překvapením vzhledem k současnému trendu "nacpat" na snímač co největší počet pixelů. Díky tomuto rozumnému číslu lze očekávat, že Canon 1D X bude poskytovat fotky s nižší úrovní šumu.

Nový Canon EOS 1D X nahradí současné modely EOS 1Ds III a EOS 1D IV. Je to velmi zajímavé, ale opravdu nahradí oba přístroje, ačkoliv ty nejsou zcela stejné kategorie. Canon totiž chce nabídnout jeden univerzální profesionální fotoaparát, který uspokojí potřeby větší skupiny fotografů.

Celé nadšení však může opadnout při informaci, že nový Canon EOS 1D X se má začít prodávat až v březnu 2012. Doporučená prodejní cena pro Evropu není v době psaní tohoto článku známá, cena pro zámoří však ano, a to 6800 USD.

2746b.jpg2746c.jpg

 

Hlavní funkce a vlastnosti Canonu EOS 1D X:

 • Full-frame CMOS snímač s rozlišením 18.1MPix.
 • Utěsnění proti vlhku a prachu.
 • Zcela přepracované ovládání (možnost přiřazení uživatelských funkcí k mnoha tlačítkům).
 • Natáčí Full HD video (1980 x 1020, 30fps).
 • Má nový 61 bodový autofokus (41 křížových bodů), na výběr ze 6 různých režimů AF, viz níže)***.
 • Autofokus využívá technologie EOS iTR (intelligent Tracking and Recognition), která detekuje barvy a tváře, zlepšuje i sledovací systém AF. Systém navíc využívá informace o barvách z RGB senzoru pro měření expozice a snáze sleduje objekty ve scéně.
 • Dva DIGIC 5+ procesory, jeden vyhrazený DIGIC 4 procesor pro autofokus a měření expozice.
 • Duální slot na CF paměťové karty.
 • Sekvenční snímání rychlostí 12 snímků za sekundu (nebo až 14 při zafixovaném autofokusu).
 • 8cm LCD displej s rozlišením 1.04 milionů bodů.
 • Rozsah závěrky 1/8000 - 30 sekund (plus režim Bulb).
 • Rozsah citlivosti ISO 100 - 51200 (lze rozšířit na 50 - 50 - 204 800).
 • Tělo samozřejmě z hořčíkových slitin, hledáček z optického hranolu.
 • Ethernet, USB a HDMI porty.
 • Více informací naleznete v naší přehledné specifikaci Canonu EOS 1D X.

Také pro vás máme porovnání parametrů Canonů: EOS 1Ds III, EOS 1D IV, EOS 1D X.

2746.jpg2746e.jpg

2746f.jpg2746g.jpg

 

*** 6 různých nastavení autofokusu funguje následovně:

 • Nastavení číslo 1 – Univerzální multifunkční nastavení. Univerzální nastavení je ideální pro řadu různých scén.
 • Nastavení číslo 2 – Umožňuje nepřetržité sledování objektů a ignorování možných překážek. Zaostřuje na sledovaný objekt, i když se vzdálí od AF bodů. Ideální pro fotografování akčních scén s objekty, které se pohybují na okraji snímku. Vhodné nastavení pro fotografování freestyle lyžování, tenisu a nebo plavání motýlkem.
 • Nastavení číslo 3 – Okamžité zaostření na objekty zadáním AF bodů. Toto nastavení umožňuje přeostřit při detekci nového objektu. Nejefektivnější nastavení, když chcete za sebou fotografovat různé objekty, například při alpském lyžování nebo na začátku závodu silničních kol.
 • Nastavení číslo 4 – Pro objekty, které zrychlují nebo zpomalují. Určeno pro průběžné zaostřování pohybujících se objektů, které mohou měnit rychlost nebo směr, jako například při průjezdu auta zatáčkou  nebo při fotbale.
 • Nastavení číslo 5 – Pro nevyzpytatelné objekty, které se pohybují všemi směry. Lze použít pouze při nastavení 61 bodů s automatickým výběrem AF, AF zóny a AF s pomocnými body. Nastavení je ideální pro průběžné sledování objektů, které se při fotografování mohou rychle pohybovat nahoru/dolů nebo doleva/doprava. Fotoaparát automaticky přepíná na nejbližší AF body. Typické situace například při krasobruslení nebo leteckých závodech.
 • Nastavení číslo 6 – Pro objekty, které mění rychlost a pohybují se chaoticky. Lze použít pouze při nastavení 61 bodů s automatickým výběrem AF, AF zóny a AF s pomocnými body. Nastavení je podobné jako „Nastavení číslo 4“, ale využívá více AF bodů. Umožňuje sledovat pohyb předmětu a automaticky přepnout AF body. Ideální pro fotografování například basketbalového zápasu nebo moderní gymnastiky.
Štítky: fotoaparát

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Novinky

Všechny články kategorie

Nová edice presetů a profilů pro Lightroom a Camera RAW

Po půl roku intenzivního vývoje mám pro všechny fotografy dobrou zprávu. Podařilo se mi vyvinout zcela novou edici profilů, které…

17.3.2020

Tomáš

Novinky Manfrotto: zajímavé batohy řady Advanced2, RedBee a stativy GT XPRO

Pokukujete po novém batohu či brašně? Pak by vás mohla zaujmout nová řada profesionální batohů a brašen Manfrotto Advanced, ve…

1.10.2019

Tomáš

Nikon představuje nové fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a nové objektivy

Společnost Nikon představuje nový systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z a uvádí dva fotoaparáty mirrorless s obrazovým polem ve…

23.8.2018

Tomáš

Novinky Tamron: 70-210mm f4 Di VC USD a TAMRON 28-75mm Di III RXD

Společnost Tamron představila dva zcela nové objektivy. Prvním z nich je zoomový teleobjektiv 70-210mm f/4, který nabídne…

22.2.2018

Tomáš

FUJIFILM X-H1: představení

FUJIFILM představil nový systémový kompakt s APSC snímačem.

17.2.2018

Michal Kroupa

Aktualizace: Lightroom Classic CC v7.2 / CC v1.2

Společnost Adobe dnes vydala novou aktualizaci pro obě současné verze Lightroomu. Nový Lightroom Classic CC v7.2 přinese…

13.2.2018

Tomáš