Brand

Co je to bokeh a jak ovlivňuje vzhled fotografií?

Co se skrývá pod tajemným názvem bokeh? Jak tento parametr ovlivňuje vzhled fotografií? Nejen tyto otázky si zodpovíme v následujícím článku.

Nejprve si vysvětlíme, co rozumíme pod pojmem bokeh. Dále si také uvedeme, jak pomocí bokehu změnit vzhled fotografií. A nebude chybět ani vysvětlení, jak se bokeh mění při použití různé techniky a různých nastavení.

Bokeh - vysvětlení

Když se řekne bokeh, tak si toto cizokrajné slůvko málokdo spojí s fotografováním. Přesto však je to, co nazýváme "bokeh", přítomno snad na všech fotografiích, které jste kdy pořídili.

Na každé normální fotografii se běžně vyskytují oblasti, na které je zaostřeno a naopak jsou tam místa, která se vyskytují zcela mimo hloubku ostrosti (o hloubce ostrosti vyšel článek s názvem Pracujeme s hloubkou ostrosti).

A právě tato místa vyskytující se mimo hloubku ostrosti jsou logicky rozostřená. A způsob, jakým jsou tato míst rozostřena, tedy jejich vzhled, popisuje právě bokeh.

Můžeme tedy říci, že bokeh popisuje vzhled rozostřených částí na fotografiích.

Je tu ale jeden zádrhel. Mnoho parametrů lze kvantifikovat přesnými čísly, které se u fotoaparátů a objektivů běžně uvádí. Bokeh ale nelze postihnout nějakými jednotkami - bokeh je čistě kvalitativní parametr. Co z toho vyplývá?

Vyplývá z toho fakt, že bokeh je čistě subjektivní záležitostí. Někomu se způsob rozostření pozadí (neboli bokeh) na fotografii líbit může, druhému nemusí. Jelikož bokeh nelze nijak změřit nebo zvážit, nelze objektivně stanovit, jaký bokeh je lepší nebo horší.

Proto tedy pokud hovoříme o bokehu, tak vždy popisujeme své vlastní subjektivní dojmy z něj. A zároveň akceptujeme to, že naše okolí na stejný bokeh (rozostření pozadí) reaguje jinak.

Nyní, když víme, co bokeh znamená a co tímto slůvkem popisujeme, přejděme nyní od teorie k praxi. Zaměřme se na to, co ovlivňuje vzhled bokehu.

Co ovlivňuje vzhled bokehu, tedy rozostřeného pozadí

Často když fotografujeme portrét, makro nebo různá zátiší či zvěř v přírodě, se potýkáme s rušivým pozadím. Abychom docílili toho, že pozadí přestane být rušivé, použijeme malou hloubku ostrosti (tedy malé clonové číslo). Opět o této tématice pojednává článek Pracujeme s hloubkou ostrosti.

A když použijeme nízké clonové číslo například v kombinaci s velkou ohniskovou vzdáleností, pak bude pozadí značně rozostřené. To je moc fajn, protože přestane rušit. Otázkou ale je, jakým způsobem bude toto pozadí rozostřené. Ne všechny objektivy totiž poskytují stejně hezky rozostřená pozadí.

Ano, je tomu přesně tak - vzhled bokehu neovlivňuje fotoaparát samotný, ale objektiv. Právě stavba objektivu, jeho světelnost, clona, počet členů hraje velmi významnou roli v tom, jak bude pozadí nakonec rozostřené. Jinak řečeno, jaký bude bokeh.

V praxi ale nelze stanovit, jaké objektivy (s jakými parametry) budou kreslit lepší bokeh. Jednak bokeh je (jak už jsme si uvedli) subjektivní záležitostí, navíc se na vzhledu bokehu podílejí snad všechny vlastnosti objektivu (a to nejenom ty kvantitativní, ale i kvalitativní).

Přesto ale existuje jeden parametr, který výrazně a přímo úměrně ovlivňuje vzhled rozostřeného pozadí. Je jím clona, a to ve smyslu jak jejího provedení (počet a tvar lamel), tak i použitého clonového čísla.

Pár stručných slov o cloně

Pokud jste někdy zkoumali, jak vypadá a pracuje clona, tak už víte, že se skládá z několika takzvaných lamel. Tyto lamely jsou uspořádány tak, aby vytvářely otvor o zhruba kruhovém tvaru.

Lamely zároveň reagují na změnu clonového čísla - použijeme-li malé clonové číslo, lamely vytvoří velký otvor. Naopak při použití vysokého clonového čísla (např. f11) lamely vytvoří malý otvor.

V praxi ale lamely málokdy dokáží vykreslit opravdu kruhový otvor - spíše se setkáváme s tím, že vytváří různé n-úhelníky. Např. to jsou pětiúhelníky, šestiúhelníky, atd. (to se liší podle počtu lamel v cloně).

V praxi platí přímá úměra - čím vyšší clonové číslo, tím menší otvor, a tím znatelnější jsou hrany na vytvořeném otvoru. Čím více se lamely přibližují k sobě, tím méně oblý dokáží vykreslit otvor.

Následuje pohled "skrz" objektiv - tedy až na clonu, a to při různých clonových číslech:

Proto když použijete menší clonové číslo, můžete očekávat spíše kulatější difrakční kroužky. Co to jsou difrakční kroužky? To si povíme nyní.

Stručně o difrakčních kroužcích

Pokud fotografujeme například portrét a na pozadí se vyskytují odlesky na vodě nebo jiné výrazné bodové zdroje světla, můžete si povšimnout, že tyto bodové zdroje světla se na pozadí vykreslí jako malé kruhy.

Všimnout si jich můžete prakticky u jakéhokoliv optického zařízení - například i ve filmech. I videokamery totiž používají objektivy, které poskytují určitý bokeh.

A jsou to právě tyto difrakční kroužky, které doslova utváří vzhled bokehu. Jinak řečeno - vzhled a atraktivita bokehu přímo záleží na tom, jaké difrakční kroužky (resp. n-úhelníky) objektiv mimo hloubku ostrosti vykresluje.

Vzhled těchto difrakčních kroužků opět logicky záleží na provedení objektivu a na použité cloně.

f/11 f/8 f/5,6 f/4 f/3,2 f/2,8

Shrňme si nyní vše, co jsme si doposud vysvětlili:

Každý objektiv mimo hloubku ostrosti vykresluje určité difrakční kroužky. Tyto difrakční kroužky tak ovlivňují pohlednost (vzhled) rozostřeného pozadí, tedy bokehu.

Vzhled bokehu tak můžeme ovlivnit použitým objektivem a nastavením clony.

Bokeh v praxi

Při fotografování se častěji než s pravidelnými n-úhelníky a kruhy setkáte s různě protáhlými kruhy a jinými útvary. Má to na svědomí jednak zdroj světla na pozadí (ten nemusí být konzistentní v celé své ploše), velkou mírou se na tom také podílí optické vady objektivu.

Pokud tedy vaše difrakční kroužky nebudou mít tvar kruhu, ale oválu, nepropadejte panice. Neznamená to, že bokeh na vašich fotografiích je ošklivý. Realita je taková, že ne všechny objektivy dokáží vykreslit hezky symetrické a zároveň nepříliš kontrastní difrakční kroužky.

Pamatujte, že bokeh je čistě subjektivní záležitost, a tak se někomu líbit může a nemusí.

Otestujte svůj objektiv

Pokud jste tak ještě neučinili, můžete si otestovat svůj objektiv (a to i v případě kompaktního fotoaparátu). Stačí manuálně rozostřit a namířit objektiv na nějaký bodový zdroj světla (nebo ještě lépe více zdrojů). Výsledkem budou difrakční kroužky, u kterých si můžete posoudit sami, jestli se Vám líbí či nelíbí. Jinak řečeno - budete si moci posoudit, jaký bokeh váš objektiv při konkrétních clonách poskytuje. A pak budete v praxi vědět, jakou clonu nastavit, abyste docílili nejhezčího bokehu.

Shrnutí a závěr

Jak již víte, pod pojmem bokeh se neskrývá nic jiného, než vzhled rozostřeného pozadí. Vzhled rozostřeného pozadí je ovlivněn konstrukcí objektivu a také použitým clonovým číslem. Ne všechny drahé objektivy poskytují krásný bokeh a naopak - ne všechny levné objektivy poskytují nehezký bokeh.

Často se i můžete setkat s tím, že starý objektiv po dědečkovi bude kreslit daleko hezčí bokeh, než nový objektiv se všemi vymoženostmi. Opravdu se to liší model od modelu.

Zároveň jsme si vysvětlili, že bokeh nelze nijak kvantifikovat, tedy číselně vyjádřit. Je to čistě subjektivní parametr - někomu se líbit může, někomu nemusí.

Až budete příště fotografovat s delším ohniskem, zkuste se trochu při fotografování zaměřit na pozadí a bokeh. Uvidíte, že vaše fotografie se kvalitativně posunou na vyšší úroveň - protože i rozostřené pozadí je důležité.


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Fotografie na doklady online

Požadavky na fotografie na doklady se v posledních letech zásadně změnily. Vlastně na úřední oficiální průkazy totožnosti, tedy…

30.4.2020

Pavel

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Fotografujete mobilem? Tak chcete jistě mít fotky co nejlepší i vytištěné na papíře. Jak nastavit fotoaparát, aby vše bylo i na…

19.6.2019

Pavel

Jak přežít focení "se mnou" v horách

Ať už se rozhodnete pro stanování vysoko v Dolomitech, Alpách nebo pro foto-expedice daleko za severním polárním kruhem, tak jako…

3.6.2019

Václav