Brand

Já na skle 17-55 f2,8 IS USM používám Hoya PRO1 Digital Circular PL. Taky mám pocit, jak píše Tomáš, že to trochu víc ochlazuje, v porovnání s Hoya HMC který jsem měl předtím. A taky si myslím, že efekt PRO1 filtrů není tak silný jako u těch tradičních... ale to může být jen pocit - netestoval jsem to. Ten HD filtr by dle výrobce měl propouštět o 25% více světla, což může být dobré třeba při focení wildlife nebo sportu, kde potřebuješ co nekratší čas abys "zmrazil" akci. U krajinek to nemá žádný zásadní vliv. Tam spíš musíš řešit tloušťku obroučky filtru kvůli vinětaci a to, jestli filtr má nebo nemá na druhé sraně závit pro Cokin / Lee filtry. Hoya PRO1 Digital Circular PL je na tom v tomto směru skvěle - je tenký jako slim filtry + má z druhé strany závit na našroubování redukčního kroužku (na který se pak nasadí držák Cokin nebo Lee fitrů)....což je to podstatné pro focení krajiny, protože ti to umožní kombinovat polarizák s přechodovými ND filtry. Jak jsou na tom v tomto směru HD filtry netuším, jelikož je nepoužívám, ale pokud bys chtěl koupit ten HD, tak bych doporučil ho v obchodě před zakoupením porovnat s PRO1 co se tloušťky obroučky a závitu týče. Jinak k objektivu 17-55 f2,8 IS USM musím podotknout (protože ho mám také), že právě s tou vinětací problém mívá...tzn. chce to opravdu tenký filtr. Bohužel v kombinaci cokin systému a i toho nejtenčího polarizačního filtru vinětuje až do 28mm, tzn. chce to s ním pak fotit buďto jen s polarizačním filtrem nebo Cokin systémem bez polarizáku a nebo pořídit Lee systém, který v tomto směru nemá žádný problém, ale je opravdu drahý. Takže když to shrnu, tak bych neřešil optickou kvalitu, ale spíš tloušťku obroučky a přítomnost závitu pro případné nasazení dalších filtrů..