Brand

No já fotím s Lee, ale dřív jsem fotil i s Cokinem a tak z praxe můžu říct, že ono spíš než na velikosti filtru záleží na redukčním kroužku + držáku. Například Cokin je v tomto tak hloupě vymyšlený, že když přejdete z velikosti "P" na větší a dražší "Z" nebo "X" tak si nepomůžete, právě proto, že to co u některých objektivech vinětuje není držák, ale redukční kroužek (který je ve všech kategoriích stejný). S Hitech filtrama jsem nefotil, ale jestli to je 85mm nebo 100 mm bych vůbec neřešil a spíš bych si ověřil jak na tom je s vinětací ta redukce + držák (držák sice odpovídá velikosti skla, ale firmy často nabízí víc druhů držáků - klasika / širokoúhlý). Dva sloty jsou rozumné...používat víc než 2 filtry zároveň není kvůli ztrátě optické kvality vhodné a myslím že na začátek si bohatě vystačíte s jedním ND přechodovým 0.9 hard případně soft + pokud by se fotilo ze stativu a kreativně tak se hodí i ND 0.9 na spomalení expozice. Není potřeba kupovat nějaké rozsáhlé sady filtrů, protože to člověk stejně nevyužije.. v praxi pak zjistíte, že krajináři odfotí 90% fotek s ND grad 0.9 ...tedy s jedním fíltrem.