Brand

0.9 není moc... zvlášť když to je verze "soft edge"!! Já nejvíce využívám 0.9 "hard edge", pak 0.9 "soft edge" a 0.6 používám jen vyjímečně. A nejen já... David Noton ve své knize "Waiting for the light" taky uvádí, že u 90% svých fotek používá 0.9 filtr. Kdyby šlo o verzi "hard edge" tak bych ještě řekl ok, ale je třeba nezapomínat, že ve verzi "soft edge" je to ztmaveno na 0.6 až u vrchního konce filtru! A kupovat ND 0.6 na zpomalení expozice mi pak přijde jako úplný nesmysl. Tam mi přijde, že i 0.9 často nespomaluje dostatečně. Proto mám už od Lee objednaný tzv. "Big Stopper filter", který je novinkou, která funguje podobně jako klasický ND filtr, ale spomaluje expozici 10krát! (tzn. 3krát a kousíček více než ND 0.9) Jinak Skotsko je nádherny... chtěl jsem tam už několikrát do oblasti kolem Glen Etive (u vesničky Glen Coe), která je asi v celém Skotsku pro focení nejpopulárnější, ale Skotsko je krásný celý.. pokud zrovna neprší :)) tak držím palce ať vyjdou nějaké zajímavé snímky (tu)