Brand

Ahoj, HDR a exposure blending jsou dvě úplně jiné metody a dosahují odlišných výsledků. Dříve jsem se dost věnoval HDR, po zkušenostech dnes ale každému doporučím jednoznačně EB. Těch důvodů je několik: 1) HDR fotografie může mít své kouzlo, ale fotografie vždy vypadají nepřirozeně - jakoby "přesoftěné". Oproti tomu EB ponechá fotografiím přirozený nádech... u EB jde jen o zaznamenání toho, co naše oči vidí, ale senzory fotoaparátů nedokážou kvůli přílišnému kontrastu zaznamenat. 2) U EB mám lepení expozic plně pod kontrolou, právě tím, že se mohu rozhodnou které části fotografie chci lepit a jak štětec použít (nastavením jeho velikosti, intenzity, atd.), zatímco u HDR je tohle necháno na software, který slepuje všechny partie fotografie (ať chci nebo nechci). K tomu musím dodat, že spousta lidí si neuvědomuje možnosti jaké EB nabízí, jelikož neumí správně pracovat se štětcem. 3) HDR používá spousta začátečníků, kteří se tímto softěním snaží z nezajímavých fotek udělat fotky zajímavé. Ze špatné fotky ale žádným softwarem unikátní fotografie udělat nejde.. je to prostě krok špatným směrem. Nejdůležitějším rozdílem tedy je fakt, že v případě použití EB si mohu zvolit jaké části fotografie chci ovlivnit (většinou pouze oblohu, či přepaly) a do jaké míry je chci ovlivnit (to ovlivní nastavení štětce - jeho intenzita a velikost). Mám tedy svou práci plně pod kontrolou a dostávám přirozeně vypadající výsledek. Přiznám se, že poslední dobou se EB stává mojí hlavní metodou, jelikož přechodové filtry nelze vždy použít (když objekty přesahují horizont). Jinak díky za pochvalu článků, budu v nich pokračovat. Již teď už mám další připravené, jen ještě čekám než mi začne fungovat nový web, což bude trvat cca měsíc. Vašek