Brand

Ahoj Ondro.

 

Zjistit, zda je fotoaparát v pořádku by servis měl umět. Myslím ale, že se těžko někdo bude v servisu zabývat podrobným prozkoušením všech funkcí aparátu. Na rozdíl od běžného a fotografa však jistě mají víc zkušeností se stavy "foťáků" v různých stádiích jeho používání i se závadovostí modelů, takže pokud by se na něm něco neadekvátně tvářilo asi by to rychle poznali.

Pokud budeš pořizovat starší kus z druhé ruky jsou v podstatě dvě možnosti. Přes bazar, kde prohlídku dělá technik a slušný bazar poskytuje na aparát obvykle i "zkrácenou" záruku, tak má člověk trošku za zády pevnější půdu a nemusí se tolik o koruny bát. Při koupi od přímého prodejce - fotografa je v každém případě třeba sepsat alespoň krátkou smlouvu o prodeji a koupi pomocí které se v případě zatajené vady lze domoci nápravy užitím tuším občanského zákoníku...někde jsem podrobné doporučení viděl i na netu, ale normální člověk to takle dělá, protože 15tisícovek nejsou úplně peníze , které najdeš na ulici. 

Vidím, že míříš do Canonu, tak se k přímému typu nevyjádřím, ale popíšu to jak to mám já s Nikonem. Když jsem řešil před léty tento rébus, pořídil jsem nejprve tělo aparátu z druhé ruky. Nejnižší výrobní segment amatérských DSLR jsem nebral vážně, obvykle nabízí úplný základ ( nechci říct že to neumí fotit, ale odhadl jsem, že by mi nabízené brzo přestal stačit ). Bral jsem tedy tělo ze středu amatérské třídy. Fotil jsem spokojeně s D5000, ale i tak jsem ve velmi krátké době šáhl po nabídce ještě vyšší řady D 7000, která byla sice používanější, ale slouží dodnes. Po této zkušenosti můžu říci, že se finančně vyplatí starší aparát s co nejvyšší výbavou. Dále se asi vyplatí ujasnit si model aparátu, a pak počkat na slušnou nabídku...jak cenou, tak stavem přístroje. Objektiv bych buď vůbec nepořizoval s tělem a nebo pouze v případě, že mám zjištěno, že typově stojí za koupi a parametricky mi bude vyhovovat. Objektiv bych pro začátek pořídil jeden a slušný - to jsou dobře investované peníze, než dva setové a později je buď pod cenou prodávat a pořizovat jiné....to je jen práce navíc.

Co se týče cenové kalkulace, kterou uvádíš, myslím, že je více než dostatečná ke koupi slušného aparátu i s objektivem.

Hodně štěstí při výběru

František