Brand

Honzo, s Těmi zoomy je to tak,, že se musíš koukat na ohniska, odkud - kam se dostaneš. Jestli to bude málo.....?

...kdo je zvyklý používat přiblížení 24x , tomu to jistě málo přijde a ani nevezme v potaz, že druhá polovina zoomu od 15x - 24x je použitelná velmi omezeně z důvodů jak ztráty ostrosti, zvýšení nejnižší použitelné clony a v neposlední řadě i díky tomu, že se z ruky prostě nic solidního teleobjektivem na ohnisku 600mm nedá udržet...a to nemluvím o tom, že tam by čas musel být už jen podle toho známého pravidla aspoň 1/600 a tím pádem Ti vyjde ISO 800 - 1200....co to udělá se snímkem je nasnadě. Ale výrobci na tom založili komerční nabídku a co horší....uživatelé na to slyší...a výsledky tomu také obvykle odpovídají. 

Naopak ten, který kdy měl v ruce zrcadlovku s "oblíbeným" setovým objektivem 18-55mm s tím mnohdy fotí od pořízení až do konce a ani si neuvědomuje, že vlastně používá zoom pouhých 3x...... Tak odpověď je v tomto jasná. Zoom je hezká věc,, ale jak velký je skutečně potřeba a jak velký se dá využít ? Myslím, že se v odpovědi dostaneme skutečně tak k hodnotě max 8x.  nebo ať nejsem při zemi 10x na což pomýšlíš... Ovšem i výrobci zrcadlovek objektivy na takové změny ohnisek běžně nekonstruují...a dělí rozsah mezi alespoň dva zoom objektivy. Důvod je jasný. Vyrobit to jde, ale obvykle výsledek nestojí za to. Ostatně se to ukazuje i při používání toho FZ200, kde jsem již psal, že ten objektiv je na začátku a konci prostě v kresbě slabší...to je právě přesně ta daň za 24x přiblížení...a výrobce zcela rozumně umístil nejlepší oblast zoomu do těch nejvíce používaných ohnisek.( ale musím říci, že i tak mi přišly ty výsledky z Panas. nadstandardní ve třídě UZ s tak malým snímačem) Kdo chce ale opravdu seriózně používat ex dlouhá ohniska tak si na to nekoupí UZ.....byť se to tak jmenuje , tváří i prezentuje...tak tudy cesta nevede. Jo a ještě si půjčím to reportážní...."máš pocit, že máš nedobré fotky?...tak jdi blíž....!!!! " Nikde tam není napsáno tak zazoomuj..... :-D 

Co se týče toho Olymp. jestli to bude stačit.... no bude, jestli nemáš vyslovně už teď jiné požadavky a záměry. Nad hlavou mám odloženu svou Prakticu B100,, což je kinofilmová zrcadlovka a je na ní nasazen tehdejší dostupný "teleobjektiv" s ohniskem 135mm. Olympus má na konci zoomu 112mm což je opravdu jen o krok dopředu méně. 

František