Brand

Jsem přesvědčený, že přesně toto jsme tu už v minulosti rozebírali, i s podobnými "přestřelkami". Ale i přes snahu se mi staré vlákno nepodařilo najít.

To, že DOF kalkulátory skutečně mění DOF jen na základě změny velikosti senzoru je evidentní a předpokládám nezpochybnitelné.
https://www.cambridgeincolour.com/tutorials/dof-calculator.htm

To, že menší senzor dělá logicky "jen výřez" a tedy nemá co měnit hloubku ostosti předpokládám platí také.

Ďábel se tedy bude skrývat v jiném detailu a bez hlubších znalostí předpokládám, že to bude právě v tom pojmu COC, tedy že velikost/vlastnosti senzoru ovlivní -vnímání- hloubky ostrosti při výsledném zobrazení/tisku?
https://www.cambridgeincolour.com/tutorials/depth-of-field.htm

Tohle už je na mne natolik složité, že ani netuším, v čem by mi porozumění tomu mělo pomoct k lepším fotkám. Výpočet hloubky ostrosti mne v praxi nezajímá, protože s takovou přesností nepracuji. Když chci, aby bylo "pokud možno všechno ostré" - zacloním dle možností na F8 - F16. Pokud chci oddělit objekt od okolí, fotím na otevřenou clonu, na displeji si můžu zkontrolovat, jak jsem se trefil a případně přiclonit.

Crop faktor jako takový má smysl pro rychlou orientaci. Není potřeba si "přeměřovat" plochu senzoru a odhadnu, po kterém objektivu sáhnout, pokud vím jaký úhel záběru (ohnisková vzdálenost) nejlépe vyhovuje mému pohledu/záměru. V mém případě - zatím co na APS-C jsem jako nejoblíbenější objektivy měl 50mm (90mm by bylo už "docela dlouhé"), na FF to je 90mm (a 50mm by bylo "docela krátké").