Brand

FZ1000... :'D

To trochu mění cíl, řekl bych. No, měli jsme se zeptat hned na začátku s čím fotíš. Máš jeden z nejlepších foťáků ve své třídě. Roky jsem spokojeně fotil s jeho "prapradědečkem"... vlastně mi vydržel prvních 7 let mého focení, kdy jsem fotil vše co mne zaujalo bez omezení a to byl kvalitou obrazu řádově pozadu od toho co máš teď ty. ; )

Doufám, že nebudeš příliš zklamaná, ale navrhuji nechat 40 tisíc v prasátku na později a nejprve se zaměřit na využití možností, které už máš k dispozici teď. V opačném případě by tě mohlo čekat zjištění, že žádný z námi navrhovaných foťáků neumí čarovat. A stejně budeš muset kouknout do manuálu a článků a zkoušet a experimentovat a učit se nové věci. ; )

Kouknul jsem na recenzi FZ1000 a zrovna schopnost fotit pohyb tam vychvalují a nemyslím si, že fotit psy by mělo být o tolik náročnější než třeba cyklisty. A upřímně, moc nevěřím, že jiné foťáky na tom budou o tolik líp, pokud jde o rychlost ostření. S FZ1000 máš i dobré video, což je třeba něco s čím se Fujifilm dlouhodobě pere. https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz1000/6

Samozřejmostí by mělo být, že se naučíš fotit s režimem "sledování objektu" AF-C (průběžné ostření na pohybující se objekt), oproti běžnému režimu jedné fotky AF-S.

Pak tam máš velice výkonný režim sekvenčního snímání, kdy ti foťák seká jednu fotku za druhou a pak vybereš ty nejlepší (ideálně v kombinaci s tím, že foťák zvládne neustále přeostřovat v AF-C režimu). Sekvence 13 snímků v maximální kvalitě rychlostí 6 snímků za sekundu? Trocha tréninku a bude z tebe ostrostřelec! ; )

Pokud jde o obrazovou kvalitu, největší skok by byl na větší senzor, který mají zpravidla zrcadlovky (APS-C). Rozdíl třeba oproti E-M5 už není zásadní. A myslím si, že v tuto chvíli by tě to nemělo tolik trápit.

Určitě bys ale měla pro maximální kvalitu fotit do JPEG Fine + RAW a v případě povedené fotky ji upravovat z RAWu v nějakém slušném editoru, který si tam s šumem poradí mnohem lépe. Standardní odšumování v JPEGu (u kterého určitě jde nastavit síla), často vymění šum za mazanici.

Nauč se pracovat s nastavením clony/času/ISO - pokud potřebuješ "zmrazit" pohyb, určitě potřebuješ krátký čas a clona a ISO hrají druhé housle. Zkusil bych tedy klidně režim priority času, nastavil nějaký krátký (1/800s?) a začínal trénovat ideálně za slunečného počasí, kdy je hodně světla a ISO se bude držet na minimu. Hlavní výhoda tvého foťáku s menším senzorem je ta, že máš k dispozici větší hloubku ostrosti (ať zaostříš kam chceš, stejně toho budeš mít dost okolo ostré - to třeba u zrcadlovky vůbec neplatí), takže o starost méně do začátků. Klidně bych tedy zkoušel fotit na otevřenou clonu a pokud to bude stačit tak nač clonit?

Nejspíš s žádným jiným foťákem už nebudeš mít takovou univerzálnost použití jako máš teď. Takže nejdřív bych z něj zkusil vytřískat maximum. ; )