Brand

Ahoj Petře, ten Helios mám také a je to moc fajn sklo. Obecně manuální objektivy fungují v režimu M (plný manuál) a režimu A (priorita clony). Důvod je prostý - u plně manuálního režimu je foťáku jedno co je jak nastavené, to nechá zcela na fotografovi. U priority clony změří kolik světla mu prochází objektivem a dopočítá čas a ISO, aby to odpovídalo "správně exponovanému snímku", včetně případné kompenzace expozice. Není důvod, aby režim A nefungoval, pokud tedy foťák zvládne to měření.

A zde jsem se setkal se dvěma přístupy v měření - na Canonu a Fujifilmu foťák průběžně měří a přepočítává podle toho jak se nastavuje clona. Na Pentaxu totéž foťák provede jen když stisku "zelené tlačítko" a novou hodnotu si drží, automatický přepočet nemá (pokud nemá objektiv samotný režim A). U objektivů, kde lze mechanicky ovládat clonu (to musí podporovat i tělo foťáku - u Pentaxu to tak je, u Nikonu vůbec netuším), si při stisku "zeleného tlačítka" foťák mechanicky přicloní objektiv pro potřeby měření, jinak je objektiv odcloněný až do doby expozice.

Jak to má Nikon nevím. Předpokládal bych, že po vzoru Canonu bude měřit průběžně a že nemá mechanické ovládání clony z těla, tedy že otáčením clonového kroužku se musí rovnou měnit clona i fyzicky. Ale nehledal jsem odpověď.