Brand

Hezký večer Lenko. Podle toho co píšete nemyslím, že 50mm/1,8 je to východisko....i když to bude lepší,, než nastavených 50mm a f5 na zoom objektivu... Já bych spíše hádal na tu pětatřicítku. Padesátka se sice dá označit za takové to "portrétní" sklo....na Vašem aparátu je to po přepočtu 75mm objektiv. Stejně tak ta Vaše 35ka je vlastně skoro padesátka a pokud s ní nebudete dělat přímo portrét ve smyslu detail obličeje a nepůdete k osobě na minimální vzdálenost je to docela šikovné sklíčko. Obzvláště na celé postavy a na malé skupinky Vám to bude totiž vycházet s dobrou možností snímat z větší blízkosti .. je tam širší úhel záběru a postavy se vám tam prostě vejdou...s padesátkou si budete muset poodstoupit a ztratíte tu kontaktní vzdálenost. A jak jsme psali i je uvedeno v doporučeném článku...je opravdu důležité objekt fotit zblízka a pozadí odsadit do dálky.

Doporučil bych si možnosti sestavy D5100 s Nikkor f35/1,8G v klidu vyzkoušet na něčem co můžete libovolně sestavit ve vhodném prostředí. Udělejte zkušební fota a pokud ani za simulované situace nebudete mít snímky dle představ, pak jste jen narazila na možnosti sestavy se snímačem APS_C. Nedoporučuju to zkoušet na dětech.. chce to klid a jistě najdete vhodnou "oběť" :-D

A co do těch vzdáleností... pro zajímavost do galerie dám dnes pořízený snímek mého hafáka. ( viz. "Na lovecké cestě") Bylo to foceno sigmou 105mm s použitou clonou 4,5. Vzdálenost při focení byla cca 15m a ten les vzádu byl nejméně 75m daleko. Jak je vidět k úplnému rozmazání na APS-C nedošlo, ale také je vidět, že dosažená reálná hloubka ostrosti tak tak stačí kousek před psa a zabere tak max jeho hlavu... hádám tedy tak asi 0,5m.. takže to pozadí by muselo být sakra daleko a pokud možno jednolité....

Fotil jsem dnes i na cloně 2,8...jen "portrét" toho psíka....pozadí rozmazané bylo, ale už na 2,8 se mi do hloubky ostrosti nevešel nos a oči...teda buď jedno a nebo druhé...takže s tím krémovým bokehem na APS-C je to opravdu svízel. Jo....mohl bych nasadit na aparát 300mm a bylo by po potíži, ale už by to nebyl welššpringr, ale boxer... Píšu to tak obšírně jen aby jste nechtěla po svém aparátu totéž co někdo cvakl FF, nebo ještě větším formátem... 

František