Brand

Tak to máš solidní sbírku na hraní! ; )

Ta 1,7/50 bude z nich nejspíš nejlepší - budeš s ní moc fotit za horšího světla (má největší světelnost 1,7) a zároveň jako pevná padesátka nejspíš bude kolem clon 5,6-8 nejostřejší. AF, pokud bude fungovat jak má, je do začátků spíš plus.

Rozdíly v automatickém a ručním ostření si můžeš zkoušet třeba s tím Heliosem. Ty jsou asi nejoblíbenější manuální objektivy. Takový "retro" - ne až tak dokonale ostré, ale hezky rozmazané pozadí. Tyhle Heliosy mají kroužek na nastavování clony u konce objektivu - otevíráš/zavíráš clonu od 2,8 do 16. Můžeš tam ale najít dvě červené tečky - jedna říká aktuální hodnotu clony a druhá maximální. Ty si totiž můžeš tuším že povytáhnutím toho kroužku (směrem od fotoaparátu) nastavit maximum třeba na hodnotu 8 a pak ani nemusíš koukat při focení na objektiv. Otočíš kroužkem na jednu stranu, jsi na minimu f/2,8 kde je obraz v hledáčku nejsvětlejší a nejlépe se ti zaostří kam potřebuješ, pak otočíš na druhou a máš zacloněno na f/8, kde zůstane zaostření, ale přidá se větší ostrost a větší hloubka ostrosti. S tím se dá hrát.

Na ten Helios a Soligor by nejspíš šly sehnat mezikroužky - něco co se našroubuje mezi tělo foťáku a objektiv, kdy se objektiv dostane dál od snímače a chová se víc jako "makroobjektiv", může fotit bližší detaily než by jinak bylo možné. Takové mezikroužky lze sehnat za pár stovek max, ale musí sedět napojení objektiv-mezikroužek-foťák.

Tipnu si, že 70-210 by mohla být o něco lepší než 70-300, protože má menší "zoom" (čím menší "zoom", tím většinou lepší výstup). Proto i ta 28-200 bude nejspíš nejméně zajímavý objektiv.

2,8/135 je klasika, neurazí nenadchne. Na APS-C senzoru už je to docela dlouhé sklo (úzký úhel záběru, méně univerzální než 50mm...).