Brand

Naprosto souhlasím... Ještě si dovolím přidat zásadní věc, a to, jakým způsobem fotky upravuješ (přes RAW)? Nebo používáš rovnou tak, jak jsou vyfocené...? Postproces může udělat velký rozdíl... Znáš všechny funkce foťáku? Víš, co které nastavení znamená, co udělá? Jakým způsobem ostříš? (To nemyslím nijak zle...jen abychom neřešili nuance). V tuto chvíli již vlastníš pokročilejší fotovýbavu. Zvyšování kvality pak už roste s cenou exponenciálně...:-)

 

Pokud Ti jde o kvalitu (předpokládám ostrost), pak bych spíš zvažoval jiné objektivy - to tělo toho v tom moc nepřidá - kromě toho Panasonicu máš základní setové objektivy. Bohužel cena kvalitnějších je spíš nad 15 000/kus. Záleží, jakým ohniskem nejčastěji fotíš. Pokud spíše širším, tak je velmi dobrý (a malý) objektiv Olympus 9-18, zvláště na té širší straně, který se dá sehnat pod 10000 na bazaru. A může Ti nahradit záklaďák... Pokud bys chtěl nekompromisní krajinářský model, tak pak bych velmi doporučil 12-100/4 od Olympusu, ale to je cenově jinde. (Ale kvalita je neskutečná od širokého úhlu až po kratší teleobjektiv...bez nutnosti přehazovat objektivy!) To jen, kdyby Tě to focení chytlo, tak pak to máš i k nejlepším současným tělům m4/3 - přesně expediční výbava...) Nechci ale rozvádět rady za téměř 2x cenu, než cos navrhoval...

Další možností v oblasti ultraširokáčů je výborný Loawa 7,5/2,0 (ale manuální ostření!), u teleobjektivů pak jsou Olympus 75/1,8 (na bazaru i pod 15000) nebo 40-150/2,8 (kolem 22000 se dá v zahraničí sehnat nový)...

 

Naopak bych třeba nedoporučil Olympus 12/2,0, Olympus 12-40/2,8 - třeba jsem měl pech na horší kusy.

 

Píšu jen o objektivech, se kterými mám vlastní zkušenost.

 

Filtry ostrosti nepřidají...maximálně příliš neuberou:) Co se týče oparu, nečekej zázrak ani od UV filtru...

 

Zrcadlovkou si v této cenové hladině "pomůžeš" akorát tak co do hmotnosti batohu... (Hlavně by k tomu chyběly objektivy-jiný systém!, tudíž bys za 15000 nakoupil nejzákladnější model s nejzákladnějšími objektivy, a byl bys na tom hůř než teď!)

 

Jenom doporučím osobní zkušenost, pokud bys zvažoval objektiv z druhé ruky, pak je dobrá nabídka na www.paladix.cz, pokud bys zvažoval nový, tak je velmi výhodná nabídka na www.hdewcameras.co.uk (mnohokrát i levněji než na bazaru!).