Brand

S Martinem souhlasím...aspoň v souvislosti s Michalovým aparátem ano. Nakolik řeší nebo neřeší Lowpass filtr UV si netroufám hádat, byť je to zřejmě dostatečně účinný UV filtr, ale jestli na 100% netuším a nikde jsem se to nedočetl. Možná by se našel nějaký šťoural, aby takovou tématiku prakticky zkusil a dal k dobrému.. Pokud by koho všeobecně zajímala tématika UV filrů dá se přečíst kupříkladu toto: https://www.fotofiltry.eu/clanky/vsechno-o-uv-filtru-fototahak-online-i-ke-stazeni-zdarma-78.html

Já přidám svůj názor...v době , kdy jsem používal téměř všechny objektivy, které se daly označit přívlastkem "setové" jsem žádný ochranný filtr ve smyslu krytu čočky nepouříval. Laciný by to ještě zhoršil a kvalitní by stál víc než objektiv sám... Dnes na objektivu UV nasazeno mám. Časem jsem i na svém jednom objektivu našel na předním členu ťukanec a to dávám na techniku pozor. Naštěstí je to na laciném zoomu do 300mm tak na fotkách nic není poznat. 

Používání UV filtru možná bude zajímat některé fotografy, kteří mají těla v nichž není nově použitý antialiasing filtr, tak UV filtry možná dojdou použití i v té digitální éře.

F