Brand

Ahoj. Nikdo nepíše, tak se k tomu vyjádřím alespoň všeobecně, osobně totiž tyto nemám a ani jsem je neměl v držení, byť z filtrů některé typy používám. 

Jsem toho názoru, že je dobré držet se faktu, co za fototechniku má člověk v ruce a na co to chce nasadit. Můj názor je, že nemá cenu na dobrý objektiv nasadit filtr bez zaručených parametrů a degradovat tak kvalitu snímku vykoupenou cenou pořízení objektivu.

Naopak na běžný setový zoom bych se nerozpakoval v případě potřeby nasadit i levnější filtr. Ono totiž některé snímky bez filtru prostě dost dobře nejdou realizovat. ( Teď mám na mysli minimálně filtry ND a polarizační. Nutnost UV filtru ...no to záleží co fotíš a kde to fotíš. ) Dokonce jsem časem "rozchodil" i svůj záporný postoj k funkci UV filtru jako krytu předního členu objektivu a to v okamžiku, kdy jsem za objektiv dal víc jako za tělo aparátu. 

Ale dotazoval jsi se na zkušenosti s EVPlus. Zkušenost praktická bude nepochybně souviset s cenou a to v kontextu přísloví "za málo peněz málo muziky." A tak zejména v přesnosti provedení, kvalitě skla, předpokládaným možným ztrátám světla při průchodu filrem, vlivu na plošnou ostrost snímku a v kvalitě a trvanlivosti nanesených MC vrstev nelze předpokládat, že tyto filtry budou fyzicky vyrovnávat parametry drahých kousků. Co funkce se týče samotné, polarizační bude nepochybně polarizovat, UV bude tlumit záření a přechodové budou svou práci také dělat.. Takové funkce totiž najdeš na prvních brýlích proti slunci nebo pro rybáře za pár korun....takže moje rada... na amatérské použití a zkoušku jak využívat filtry...klidně bych do toho šel, moje první také nebyly za 1,5-5t....a fungovaly.... 

František