Brand

Víte, ono žádat radu, zda volit mezi Nikonem a Canonem je tak trochu o ničem. Nikonista bude vychvalovat Nikon, Canonista nedá dopustit na Canon a když se přidají ještě Sigmáci, či Pentaxáci, nedozvíte se zhola nic!

Ať už zvolíte mezi Nikonem, či Canonem(nebo čímkoli jiným), bude vždy záležet na tom, jak budete umět s přístrojem zacházet. Kvalita obou značek je natolik srovnatelná, že z fotografie rozhodně nepoznáte, jakou značkou byla ta která fotografie fotografována!

Zdánlivě nedůležitý detail bude i skutečnost, zda někdo ve vašem okolí  vlastní jednu z těch značek! Bude-li váš kamarád fotit kupříkladu Nikonem, můžete, pokud byste se rozhodl pro stejnou značku, s ním konzultovat problémy s ovládáním, popřípadě si vyzkoušet nějaké příslušenství ještě před nákupem, nebo si prostě vypomoci zapůjčením příslušenství!

Jaký model zvolit je ovšem otázka jiná. Lze s největší pravděpodobností očekávat, že nejposlednější model bude i "nejvymakanější", ovšem i nejdražší.

Z objektivů bych volil zatím nějaký nejzákladnější "seťák" a tím nějaký čas fotografoval. Po čase, až vám přestane vyhovovat, už budete vědět sám, jaké vlastnosti od objektivu očekáváte a dokážete jej vybrat sám.

Za sebe, nedovolím si doporučovat konkrétní objektiv, či fotoaparát, se kterým nemám žádnou osobní zkušenost a o  jehož vlastnostech vím jen z netu!

St.