Brand

Ahoj Jaroslave.

Myslím, že chápu filozofii do které míříš. Na ten návrh lze pohlížet všelijak. Já dnes dobré kompakty považuji za ekvivalent dobrého aparátu - bezzrcátka s použitým zoom objektivem. Pokud se tato kombinace použije a objektiv i tělo je přijatelné obvykle z toho vyjdou i podobné výsledky. V případě, že pomýšlíš na práci pro kterou je potřeba použít ne příliš běžné ohnisko, nebo využíl lepší kresby pevných objektivů ( byť i ty jsou povedené a povedenější :-) ) pak má smysl pořídit systém, který to umožní. Bezzrcátka, ( některá) pak skutečně mohou mít i dostatečně kompaktní rozměr i na pohodlné cestování. Ale to jen tak na okraj. 

Já jsem zpočátku bezzrcátka moc nepreferoval. Absence slušného hledáčku, který při focení používám v 99% případů mi prostě vadila. Dnes už se některá bezzrcátka s tím vypořádala a hledáčky použitelné jsou, byť prostě hranol to není a nebude a možnost podívat se přes objektiv bez zapnutí aparátu tam taky nejde použít, ale budiž, systém má zase jiné výhody, tak něco za něco.

Protože jsi si předběžný výběr udělal sám, tak jsem dál nepátral po možnostech, beztak bych nic převratného nezjistil. Olympus EM 10-III je jak typové číslo napovídá třetí verzí tohoto aparátu a přesto, že je mi velmi sympatický vzhledem ( pořád tíhnu k fotoaparátům co i tak vypadají ) tak se od prvé verze velká revoluce ve vývoji nekonala. Pro mě - protože velmi často nosím aparát v ruce a fotím "teď hned" je naprosto neergonomicky umístěno tlačítko zapínání. Ten aparát se totiž jednou rukou zapnout nedá.. co se týče AF , je drobet pomalejší zejména v režimu průběžného ostření, ale s tím zápasí nejedna zrcadlovka...tak to prostě je.

Canon M5 je díky adaptéru také použitelný s objektivy Canon řady EF, jinak je technologií poplatný roku 2016 a je to model se kterým tuším Canon začínal. Je možná i proto velmi podobný zrcadlovce i když jí není. Má jen Full HD video a i pro něj vhodný použitý SW a HW, takže starší. Jinak by se mi líbil právě proto, že ergonomicky je to skorozrcadlovka....

Sony 6300....napsal jsem "proč ne" a i když nabízí - zejména v možnostech nastavení systému téměř několik bezesných nocí jaksi mi dnes vadí, nebo u ní postrádám dotykový LCD. To by přístroj zaměřený mimo focení na video dnes měl mít. tak proč ne ? - proto.

No a jak jsi si všiml zůstaly mi dva Panasoniky. Věrný svému přesvědčení, že pokud si kupuju nový aparát pak pokud nemám zásadní důvod ( třeba koruny :-) )budu pošilhávat po novém modelu i dnes bych preferoval GX9. Má snímač 4/3 s dobrou dynamikou a větším rozlišením, než jeho předchůdce. Výrobci se u něj povedlo zvládnout video 4K - byť je velikostí ořezáno a pouze v 30p, ale Full HD běží v 100p a plné velikosti. Co je na modelu velmi dobré je jeho AF. Ten používá technologii DFD, což je jakýsi styl fázového ostření. pracuje dobře mimo nastavení ostření na jeden bod, kde je ostření trošku pomalejší, ale pořád jisté za 0,8s. Skvěle ostří i za slabých světelných podmínek. Výborná je detekce očí a detekce tváří a pokud se povede chytit AF pohybující objekt, tak to spolehlivě taky drží. No a objektivy ? Asi bych se neobával výběru. Jen tak zkusmo jsem zadal filtr do MPX obchodu a hele: https://www.megapixel.cz/objektivy/produkty?p=50698 ...je jich tam vhodných 7 stránek. K nim bych chtěl podotknout, že je to s nimi jako vždy...kvalita se platí... a někdy i zbytečně. Proto je potřebu dalšího objektivu a jeho parametrů promyslet, než se člověk naštve, že je to drahé. Paradoxně pak překvapí, že co do obrazu na běžné focení je výborně ceněn setový objektiv 12-60mm sice se světelností začínající na 3,5, ale dosahující ostrosti v dobré kvalitě po celé ploše snímku.

Takže za mně...vyhrál Panák GX9. Podrobně byl jistě probrán v recenzích jako je například https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-gx9-postrehy-z-praxe/7333-2 tato.

s pozdavem a přáním dobrého výběru a pohodového užívání František