Brand

Nejsem si jistý, jestli koupě nového foťáku bude ta správná cesta k lepší fotografii. Obecná pravda nám říká, že nový fotoaparát bychom měli kupovat v případě(když pomineme nefungující, či nespolehlivé přístroje), že nám stávající model přestane vyhovovat. Ovšem, vyhovovat ve smyslu parametrů. Pak budeme volit takový model, který nám žádané parametry poskytne. Po novém přístroji se poohlédneme, narazíme-li u starého přístroje na jeho limity. Prostě tehdy, až už z něj nedokážeme víc vymáčknout. Obávám se, že u 90% autorů, toužících po novém přístroji a očekávajících od něho lepší fotografie, je problém limitů v nich samých. A u těch 90%  existuje cesta k lepší fotografii za mnohem méně nákladné investice. Sebevzdělávání. Nezlepšujme vlastnosti přístroje(když je neumíme využít), zlepšujme svoje schopnosti kvalitní fotku vytvořit. A tam má rezervy 99,9% z nás.

Přemýšlím, v čem má v kvalitě výstupu bezzrcátko na zrcadlovku navrch. Rozhodně mě nemůže uspokojit tvrzení, že má lepši JPEGy. Prosím, je to možné, ale je třeba si uvědomit, že výstup ve formátu JPEG se děje za předem daných algoritmů, tedy bez možnosti, přesněji řečeno s minimálními možnostmi, ho jakkoli ovlivnit. Ovlivnit lze až následně strojově vyprodukovaný a komprimovaný obrázek. Někdy bude výstup špičkový, jindy bude na smazání. Budu-li chtít "vytáhnout z fotky co nejvíce, budu se snažit mít výstup maximálně ve vlastních rukou.

Ale to jsem odbočil. Chtěl jsem říct, že kupovat nový přístroj budu tehdy, jestliže mi nabídne něco, co můj starý nemá a co potřebuji.

Já bych ve vaší situaci spíše investoval do kvalitnějších skel. I průměrný pevný objektiv má lepší kresbu, než průměrný zoom. A pak bych se snažil vytáhnout z možností přístroje maximum.

Rozhodně bych nepodceňoval postproces. Budu-li chtít vytvořit fotografii v maximální technické kvalitě jaké budu schopen, úpravám se nevyhnu. A čím víc o možnostech postprocesu budu vědět, tím víc se kvalitní fotografii přiblížím. Pokud se ovšem nebudu chtít úpravou fotografií zabývat, budu se muset spokojit s tím, co mi foťáček sám vyplivne, bez ohledu na můj názor. Pak mi ovšem bude stačit nějaký lepší automat. Volba je na každém.

Sám mám zrcadlovku a z ní se snažím vytáhnout maximum. Kdyby v mých digizačátcích existovaly bezzrcadlovky dnešních parametrů, možná bych měl dnes bezzracátko(pokud by umělo RAW) a snažil bych se vytáhnout maximum z něho. A můj příspěvek by zněl stejně.

St.