Brand

Hezký večer. Odpovídal jsem před chvílí Erikovi na hodně podobné téma. Osobně myslím, že dnešní aparáty se snímači 4/3" se díky novým technologiím a sw těsně vyrovnávají výstupu APS-C. Jinak řečeno rozdíl je velmi malý. Zároveň je třeba porovnávat i zde souměřitelné soupeře. Tedy ne nejkvalitnější nový model bezzrcadlovky s poněkud postarší D 3100. Tolik co se týče těla aparátu...pokud bych nechtěl zabrousit do rozdílů zásadních, které různí fotografové mohou cítit jako limitní pro práci. Já si kupříkladu těžko zvyknu na focení s aparátem drženým před sebou a pozorováním ( jakkoliv kvalitního ) LCD. Prostě považuji kvalitní hledáček na oku jako nutnost pro dobré vidění scény i pevné držení přístroje. Jinému fotografu to ani nepřijde. Hledáčky elektronické některých bezzrcadlovek mne zatím neoslovily a nepřesvědčily o jejich výhodnosti a některá bezzrcátka je stále ani nemají. O pevném uchopení obdobného aparátu a eliminaci pohybové neostrosti vzniklé špatným držením přístroje a dokonce volbě místa ostření prstem na dotykovém LCD při focení dynamické scény, kdy se cíl pohybuje raději ani nemluvím. Prostě vše má své limity a smysl.

Pokud zamýšlíte nějaké zvětšeniny pak výhodou bude vyšší rozlišení a zejména způsob zpracování a příprava snímku do tisku. Luboši jistě jste zaregistroval rozdíly  mezi zpracováním RAWů a tím, co Vám nabídl aparát ve formátu jpg. Jako poslední - obdobně jako v odpovědi Erikovi - bych chtěl zdůraznit, že velká výhoda je dobře zvolený objektiv. A Ano...na určitý druh snímků je malým lékem dobrá stabilizace zejména stabilizace na snímači, která jde poté využít s jakýmkoliv z pořízených objektivů. Stabilizace není plná náhrada světelného objektivu. Hloubku ostrosti - stejně jako světelný objektiv - totiž ovlivnit nedokáže a rychlost ostření také ne. 

No a pokud stále vybíráte dovolím si doporučit něco u "konkurence"...Když se podíváte na web "digimánie" tak tam vychází již velmi dlouho doporučení na pořízení fotoaparátů ze současné nabídky i s krátkými recenzemi a hodnocením jednotlivých modelů fotoaparátů. To je docela užitečné pro lepší zorientování se v tom, který systém co umí či neumí a když si jich přečtete pár dozadu v čase zjistíte i to, kam se vývoj posouvá.. Ale Erik jak vidím v diskuzi už i tam nakoukl a výsledek je další váhání co zvolit. Nejlepší je ale skutečně si fotoaparát osahat a vyzkoušet. Neznám horší pocit, než když TEĎ potřebujete ulovit nějaké tlačítko na těle aparátu a za žádnou cenu se na něj nemůžete vejít prstem. To k pohodě při focení rozhodně nepřispívá a ergonomie fotoaparátu je tak jedna z velmi podceňovaných věcí. Tak jsem zvědav jak dopadne zkuška objednaného přístroje.  Doba výběru moc nepřeje.. alespoň co do fyzického výběru... F