Brand

Diskuse - Bezzrcadlovka s APS-C vs. 4/3" s 5-ti osou stbilizací

Luboš

1 příspěvků

Dobrý den,

 

prosím o radu při výběru bezzrcadlovky do cca 15 tisíc/600 euro. Prostudoval jsem již spoustu recenzí na různé fotoaparáty, četl různé články, shlédl videa atd. Nakonec mi z toho vypadly tito favorité: Canon EOS M5 (výhoda APS-C,ovládnání a držení) nebo M50 (horší ovládání oproti M5), Panasonic GX9 (stabilizace v těle, kompaktní, nabíjení přes USB), Panasonic G80 (odolné provedení, držení, stabilizace), Olympus OM-D E-M10 Mark II (stabilizace, nejnižší cena, Live Composite).

 

Chci se věnovat hlavně focení krajinek (chození po horách) a města (architektury). Sem tam natáčení videa z cest (4K není pro mě důležité). Nějaké zkušenosti již mám s Nikon D3100 a i s lehkými úpravami RAW.

 

Největší dilema u mě nastává co se týče senzoru. Jestli raději vybrat APS-C a oželet 5-ti osou stabilizaci v těle a nebo vzít raději 4/3" se stabilizací. Zajímalo by mě, jestli je velký rozdíl mezi těmito senzory v kvalitě, například u těchto fotoaparátů, nebo pro někoho kdo chce teprve více začít s focením a úpravou fotek a dělat jen hoby fotky pro sebe z cest a sem tam si něco vytisknout (menší obraz, plakát) tento rozdíl ani nepozná?

 

Co by jste si vybrali vy k těmto účelům?

 

Předem děkuji za rady

 

před 4 lety

Erik

4 příspěvků

Ahoj. Mám presne tú istú dilemu ako ty, dokonca aj podobný výber eos250d, d5600, m50, g80 a gx9. Ako si to vyriešil? Stále ma láka g80, ale neviem čo s tým snímačom m4/3. Tak čo si uprednostnil a ako si spokojný?

před 3 lety

František

921 příspěvků

Hezký večer. Odpovídal jsem před chvílí Erikovi na hodně podobné téma. Osobně myslím, že dnešní aparáty se snímači 4/3" se díky novým technologiím a sw těsně vyrovnávají výstupu APS-C. Jinak řečeno rozdíl je velmi malý. Zároveň je třeba porovnávat i zde souměřitelné soupeře. Tedy ne nejkvalitnější nový model bezzrcadlovky s poněkud postarší D 3100. Tolik co se týče těla aparátu...pokud bych nechtěl zabrousit do rozdílů zásadních, které různí fotografové mohou cítit jako limitní pro práci. Já si kupříkladu těžko zvyknu na focení s aparátem drženým před sebou a pozorováním ( jakkoliv kvalitního ) LCD. Prostě považuji kvalitní hledáček na oku jako nutnost pro dobré vidění scény i pevné držení přístroje. Jinému fotografu to ani nepřijde. Hledáčky elektronické některých bezzrcadlovek mne zatím neoslovily a nepřesvědčily o jejich výhodnosti a některá bezzrcátka je stále ani nemají. O pevném uchopení obdobného aparátu a eliminaci pohybové neostrosti vzniklé špatným držením přístroje a dokonce volbě místa ostření prstem na dotykovém LCD při focení dynamické scény, kdy se cíl pohybuje raději ani nemluvím. Prostě vše má své limity a smysl.

Pokud zamýšlíte nějaké zvětšeniny pak výhodou bude vyšší rozlišení a zejména způsob zpracování a příprava snímku do tisku. Luboši jistě jste zaregistroval rozdíly  mezi zpracováním RAWů a tím, co Vám nabídl aparát ve formátu jpg. Jako poslední - obdobně jako v odpovědi Erikovi - bych chtěl zdůraznit, že velká výhoda je dobře zvolený objektiv. A Ano...na určitý druh snímků je malým lékem dobrá stabilizace zejména stabilizace na snímači, která jde poté využít s jakýmkoliv z pořízených objektivů. Stabilizace není plná náhrada světelného objektivu. Hloubku ostrosti - stejně jako světelný objektiv - totiž ovlivnit nedokáže a rychlost ostření také ne. 

No a pokud stále vybíráte dovolím si doporučit něco u "konkurence"...Když se podíváte na web "digimánie" tak tam vychází již velmi dlouho doporučení na pořízení fotoaparátů ze současné nabídky i s krátkými recenzemi a hodnocením jednotlivých modelů fotoaparátů. To je docela užitečné pro lepší zorientování se v tom, který systém co umí či neumí a když si jich přečtete pár dozadu v čase zjistíte i to, kam se vývoj posouvá.. Ale Erik jak vidím v diskuzi už i tam nakoukl a výsledek je další váhání co zvolit. Nejlepší je ale skutečně si fotoaparát osahat a vyzkoušet. Neznám horší pocit, než když TEĎ potřebujete ulovit nějaké tlačítko na těle aparátu a za žádnou cenu se na něj nemůžete vejít prstem. To k pohodě při focení rozhodně nepřispívá a ergonomie fotoaparátu je tak jedna z velmi podceňovaných věcí. Tak jsem zvědav jak dopadne zkuška objednaného přístroje.  Doba výběru moc nepřeje.. alespoň co do fyzického výběru... F

před 3 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.