Brand

Diskuse - bezzrcadlovka - zvířata v pohybu

Juliet

39 příspěvků

Dobrý den, chtěla bych si pořídit bezzrcadlovku na focení zvířat v pohybu i na větší vzdálenost ( psi, ptáci…), ale i na krajinku
Cena by měla být do cca 40, 45tis. Poradíte ? Děkuji!

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj, pohyb nefotím téměř vůbec a navíc většinou ostřím manuálně, ale několik postřehů:

S takovým rozpočtem se určitě dá vybrat skvělý foťák a pokud je priorita hmotnost/rozměry(bezzrcadlovka), koukal bych po foťácích s menším senzorem (APS-C, m4/3), které tak snáze "uvidí do dálky" (spíš než FF).

Stejně budeš muset někam zajít je vyzkoušet v ruce, protože nejde jen o foťák ale i o to jak padne tobě do ruky.

Jako jednoho kandidáta bych vybral Fujifilm X-T20 se stabilizovanými seťáky 16-50 a 50-230mm.

Jako druhého Olympus E-M10 II s objektivy 14-42 EZ a 40-150mm.

Zkušenosti k rychlostí ostření (sledování pohybujícího se objektu), ani těmito foťáky nemám.

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Juliet... Já se přidám do diskuze....fotím totiž naopak od Standy pohyb téměř pořád...konkrétně svý dva WSS hafáky.. Osobně nemám nic proti bezzrcadlovkám, ale nedovedu si představit fotit cokoliv takového bez použití velmi kvalitního hledáčku a ty se moc na bezzrcátkách prostě neobjevují, alespoň mně to tak přijde. Sledovat totiž rozběhnutého psa a zároveň dodržet alespoň jakousi kompozici na LCD to je téměž nadlidský kousek... Takže doporučuju také mimo jiná kritéria se koukat i na takové vlastnosti aparátu a potom...Tvůj "rozpočet" je velice solidní a tak bych se poohlížel po slušném teleobjektivu s dobrou světelností... Myslím, že budeš ráda, když se dostaneš k něčemu co má tak 300mm přepočtených a světelnost ( napsal bych 2,8....ale to snad znám na jediném telobjektivu pro DSLR a to je Sigma 70-200mm, což rozhodně pro bezzrcátko není ) co nejlepší zejména na tom dlouhém konci ohniska teleobjektivu....pokud to nebude něco s pevnou clonou jako popsaná Sigma...

František

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Ahoj, pohyb nefotím téměř vůbec a navíc většinou ostřím manuálně, ale několik postřehů:

S takovým rozpočtem se určitě dá vybrat skvělý foťák a pokud je priorita hmotnost/rozměry(bezzrcadlovka), koukal bych po foťácích s menším senzorem (APS-C, m4/3), které tak snáze "uvidí do dálky" (spíš než FF).

Stejně budeš muset někam zajít je vyzkoušet v ruce, protože nejde jen o foťák ale i o to jak padne tobě do ruky.

Jako jednoho kandidáta bych vybral Fujifilm X-T20 se stabilizovanými seťáky 16-50 a 50-230mm.

Jako druhého Olympus E-M10 II s objektivy 14-42 EZ a 40-150mm.

Zkušenosti k rychlostí ostření (sledování pohybujícího se objektu), ani těmito foťáky nemám.

před 6 lety

Ahoj, už se rozhlížím, koukám na ten olympus .. objektiv 14-42 mi přijde na krátký vzdálenosti :-) a já tam na metr ty dogy celé prostě nenacpu :-) objektiv 40-150 - to asi bude ono , jak píše František, asi budu potřebovat teleobjektiv :-) moc díky, díky. já totiž nemám ani představu, co  co u fotáků a objektivů znamená :-)

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Ahoj Juliet... Já se přidám do diskuze....fotím totiž naopak od Standy pohyb téměř pořád...konkrétně svý dva WSS hafáky.. Osobně nemám nic proti bezzrcadlovkám, ale nedovedu si představit fotit cokoliv takového bez použití velmi kvalitního hledáčku a ty se moc na bezzrcátkách prostě neobjevují, alespoň mně to tak přijde. Sledovat totiž rozběhnutého psa a zároveň dodržet alespoň jakousi kompozici na LCD to je téměž nadlidský kousek... Takže doporučuju také mimo jiná kritéria se koukat i na takové vlastnosti aparátu a potom...Tvůj "rozpočet" je velice solidní a tak bych se poohlížel po slušném teleobjektivu s dobrou světelností... Myslím, že budeš ráda, když se dostaneš k něčemu co má tak 300mm přepočtených a světelnost ( napsal bych 2,8....ale to snad znám na jediném telobjektivu pro DSLR a to je Sigma 70-200mm, což rozhodně pro bezzrcátko není ) co nejlepší zejména na tom dlouhém konci ohniska teleobjektivu....pokud to nebude něco s pevnou clonou jako popsaná Sigma...

František

před 6 lety

Ahoj Františku, moc díky! Koukám na ty Tvoje hafáky :-) krásní pejsci, krásné fotky - lítací pes je jednička :-)))))

my máme dvě dogy , žlutý tygr a šedý tygr

Žlutá se jakž-takž vyfotit dá, ale ta šedivá .. už mi bylo vysvětleno, že malé kontrasty :-) mám ostřit na ucho :-)

no, plácám se v tom, fotím pár měsíců..  kompaktem... chic si(e) polepšit.

 

bezzrcadlovka mi byla doporučena fotografem, co zvířata fotí, sám ze zrc na bezrc přešel a moc si to chválí.

koukala sem na (snad můžu dát odkaz...)   https://www.olympusobchod.cz/katalog/objektivy/objektivy-pen-om-d/zoomove-485941/mzuiko-digital-ed-75-300-mm-148-67-ii-cerny-zpetny-bonus-2-600-kc-ART13579 

nebo tenhle, ale tam si nejsem jistá, že by  byl dobrý na focení pohybu https://www.olympusobchod.cz/katalog/objektivy/objektivy-pen-om-d/zoomove-485941/mzuiko-digital-ed-14-150-mm-140-56-ii-cerny-ART13705

  a k tomu tělo https://www.olympusobchod.cz/katalog/om-d/om-d-e-m5-mark-ii-516967/olympus-om-d-e-m5-mark-ii-telo-cerny-zpetny-bonus-5-200-kc-a-skoleni-zdarma-ART08768 

nevím, jak vybrat tělo, aby mi sloužilo i do budoucna, případně k ještě lepšímu objektivu

 

moc se mi líbí tenhle :   https://www.olympusobchod.cz/katalog/objektivy/objektivy-pen-om-d/zoomove-485941/mzuiko-digital-ed-40-150-mm-128-pro-cerny-clona-a-pouzdro-zdarma-ART14293 ale tam už můj rozpočet nestačí :-))))

 

té zrcadlovky se trochu bojím, velká, těžká....

 

docela slušně se v tom ztrácím ...

děkuji za rady !

Juliet

 

 

 

před 6 lety

František

921 příspěvků

A čímpak fotí ten kolega, co přešel na bezzrcátko??....obvykle je dobré použít to co se osvědčilo....není vždy dobrá cesta vymýšlet to vše znovu.. Zrcadlovky jsou sice větší, ale i ty jsou některé větší než jiné a úměrně se s tím táhne i ta váha... Já třebas používám Nikon 7000 a to je v ruce docela cítit, není to ale nic takového,, že bych si s tím nezašel fotit na louku... to klidně unesu hodinu v ruce ani o tom nevím. A jsou ji jiné menší a lehčí...třebas řada D 5xxx je taková oproti  řadě 7xxx i v ruce rozeznatelná. ( váhou i velikostí).. Záleží samozřejmě i na objektivech....některé váží a některé jsou lehčí. Jasně, bezzrcadlovky výrobcům vychází lehčí a jsou pro ně i konstrukčně jednodužší... U těch dobrých aparátů bych dnes velký rozdíl v amatérsky použitelné fotografii nehledal. A ještě jedna maličkost k váze aparátu....ono při focení z ruky nemusí být ta menší váha výhoda....těžší aparáty se drží stabilněji a pohyb vlivem parkinsonovy nemoci fotografawink není u těžkého těla tak znát... U bezzrcátek jsou dnes zase obvykle dobré a velmi dobré stabilizace, tak se to vyrovnává... Také a nebo i proto obvykle bezzrcátka zvládají velmi dobře videa, což třebas u DSLR Nik starších modelů říct nejde...

Co ostření se týká, na šedého tygra bych ostřil na oko, to je za prvé to co by jsi měla vidět na psovi téměř vždy.... fotky bez očí bývají neživé a oči by měly být ostré taky vždy. Kontrast pro AF to obvykle přinese. Pokud by se AF nechytal spíše bych ostřil na hranu hlavy a pozadí. Tam bude kontrast viditelný pro AF také vždy. Chce to samozřejmě nepřehánět to s malou hloubkou ostrosti....spousta lidí na tom ulítává a na fotkách pak je ostrý kousek hlavy a čumák už ne a horší případ- nos jako břitva a oči za ním už jako v mlze. Standardně používám k focení hafáků sekvenci a ostření na jeden středový bod.

Na bezzrcátka Olympus bych tady tipnul na radu tak Slaďase.... já je moc nepreferuju a proto zejména v objektivech bych asi neporadil nejlíp.....

 

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

laughinglaughinglaughinglaughing hmm, parkinson ještě ne, ale artroza už se hlásí :-DDDDDDDDDDDDDD

Ted mám půlkilový foták, po hodině, dvou focení už mně moc bolí lokty :-)

ale chci fotit pořádně .. s tou hranou hlavy .. jee, super, další dobrá rada (ty sbírám)

ještě to promyslím, nechci zbytečně utratit majlant ;-) a zjistit,m že zas pořádnou fotku neudělám :-))

 

díky díky !

před 6 lety

František

921 příspěvků

a... to fotíš přes LCD a nebo ten kompakt má nějaký rádoby hledáček? ono s tou zrcadlovkou, nebo bezzrcátkem s hledáčkem Tě moc ty ruce bolet nebudou, pokud budeš koukat do hledáčku a ne držet ruce natažené před sebe.... Nejen, že je to daleko pohodlnější, ale mimo jiné je to daleko pevnější držení aparátu a dost to ovlivňuje pohybovou neostrost, která vzniká právě nepevným držením.... ono stačí, že se pohybuje objekt....když se k tomu přidá pohyb těla a rukou fotografa nic pořádného vzniknout nemůže. 

Další způsob, který na focení hafáků platí je předvídání situace a přizpůsobení se tomu. Já když fotím běžícího psa, tak málo kdy ostřím na něj. Obvykle si předsadím do prostoru kam běží, tam si zaostřím a vteřinu před tím, než vběhne do expozičního místa spustím sekvenci.... Zaostřené to bývá dokonale a vždy se z té sekvence něco ujme. Úplně nejlepší způsob je to na scénu, kdy se pes pohybuje během přímo k tobě.... takový pohyb málo který AF přeplý na kontinuální činnost stíhá. A stačí použít AF-S s předostřením a je po problému... 

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

a... to fotíš přes LCD a nebo ten kompakt má nějaký rádoby hledáček? ono s tou zrcadlovkou, nebo bezzrcátkem s hledáčkem Tě moc ty ruce bolet nebudou, pokud budeš koukat do hledáčku a ne držet ruce natažené před sebe.... Nejen, že je to daleko pohodlnější, ale mimo jiné je to daleko pevnější držení aparátu a dost to ovlivňuje pohybovou neostrost, která vzniká právě nepevným držením.... ono stačí, že se pohybuje objekt....když se k tomu přidá pohyb těla a rukou fotografa nic pořádného vzniknout nemůže. 

Další způsob, který na focení hafáků platí je předvídání situace a přizpůsobení se tomu. Já když fotím běžícího psa, tak málo kdy ostřím na něj. Obvykle si předsadím do prostoru kam běží, tam si zaostřím a vteřinu před tím, než vběhne do expozičního místa spustím sekvenci.... Zaostřené to bývá dokonale a vždy se z té sekvence něco ujme. Úplně nejlepší způsob je to na scénu, kdy se pes pohybuje během přímo k tobě.... takový pohyb málo který AF přeplý na kontinuální činnost stíhá. A stačí použít AF-S s předostřením a je po problému... 

před 6 lety

:-) fotím většinou přes hledáček, lépe se mi hledá :))) ted mám panasonic dmc fz 1000, fotím na A.

vyzkouším ostřit před psa :-)) to mně nenapadlo, vždy na něj zaostřím a cvak a....  ...čmouha :-DDDDD

a když fotíš dva psy, kam zaměřuješ? zaměřím jednoho a ten druhej je trochu mázlej . když dám větší F, musím přidat i ISO a pak mám šumivku ..

.... a děkuji za typ na ostření na  "hranu hlavy" ! je ted waflička mnohem ostřejší :-P

 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

FZ1000... :'D

To trochu mění cíl, řekl bych. No, měli jsme se zeptat hned na začátku s čím fotíš. Máš jeden z nejlepších foťáků ve své třídě. Roky jsem spokojeně fotil s jeho "prapradědečkem"... vlastně mi vydržel prvních 7 let mého focení, kdy jsem fotil vše co mne zaujalo bez omezení a to byl kvalitou obrazu řádově pozadu od toho co máš teď ty. ; )

Doufám, že nebudeš příliš zklamaná, ale navrhuji nechat 40 tisíc v prasátku na později a nejprve se zaměřit na využití možností, které už máš k dispozici teď. V opačném případě by tě mohlo čekat zjištění, že žádný z námi navrhovaných foťáků neumí čarovat. A stejně budeš muset kouknout do manuálu a článků a zkoušet a experimentovat a učit se nové věci. ; )

Kouknul jsem na recenzi FZ1000 a zrovna schopnost fotit pohyb tam vychvalují a nemyslím si, že fotit psy by mělo být o tolik náročnější než třeba cyklisty. A upřímně, moc nevěřím, že jiné foťáky na tom budou o tolik líp, pokud jde o rychlost ostření. S FZ1000 máš i dobré video, což je třeba něco s čím se Fujifilm dlouhodobě pere. https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz1000/6

Samozřejmostí by mělo být, že se naučíš fotit s režimem "sledování objektu" AF-C (průběžné ostření na pohybující se objekt), oproti běžnému režimu jedné fotky AF-S.

Pak tam máš velice výkonný režim sekvenčního snímání, kdy ti foťák seká jednu fotku za druhou a pak vybereš ty nejlepší (ideálně v kombinaci s tím, že foťák zvládne neustále přeostřovat v AF-C režimu). Sekvence 13 snímků v maximální kvalitě rychlostí 6 snímků za sekundu? Trocha tréninku a bude z tebe ostrostřelec! ; )

Pokud jde o obrazovou kvalitu, největší skok by byl na větší senzor, který mají zpravidla zrcadlovky (APS-C). Rozdíl třeba oproti E-M5 už není zásadní. A myslím si, že v tuto chvíli by tě to nemělo tolik trápit.

Určitě bys ale měla pro maximální kvalitu fotit do JPEG Fine + RAW a v případě povedené fotky ji upravovat z RAWu v nějakém slušném editoru, který si tam s šumem poradí mnohem lépe. Standardní odšumování v JPEGu (u kterého určitě jde nastavit síla), často vymění šum za mazanici.

Nauč se pracovat s nastavením clony/času/ISO - pokud potřebuješ "zmrazit" pohyb, určitě potřebuješ krátký čas a clona a ISO hrají druhé housle. Zkusil bych tedy klidně režim priority času, nastavil nějaký krátký (1/800s?) a začínal trénovat ideálně za slunečného počasí, kdy je hodně světla a ISO se bude držet na minimu. Hlavní výhoda tvého foťáku s menším senzorem je ta, že máš k dispozici větší hloubku ostrosti (ať zaostříš kam chceš, stejně toho budeš mít dost okolo ostré - to třeba u zrcadlovky vůbec neplatí), takže o starost méně do začátků. Klidně bych tedy zkoušel fotit na otevřenou clonu a pokud to bude stačit tak nač clonit?

Nejspíš s žádným jiným foťákem už nebudeš mít takovou univerzálnost použití jako máš teď. Takže nejdřív bych z něj zkusil vytřískat maximum. ; )

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

:-DDD jee, tak to se teda budu muset podívat do manuálu !!!!!!!!!!! na AF-C fotím, režim A, ale čas se mi nastavuje sám, nastavuju pouze "F" a ISO

fotím v RAW, a úpravy dělám v zoneru - teda úpravy :-) většinou dám automaticky upravit a pak stáhnu/přidám světlo, odšumím :-))))

ted sem zkusila pár fotek jinak, jdu si je stáhnout a podívat se .. štelovala sem čas , ale nechala 800 iso, no, uvidím , co z toho vyleze ;-)

-- mně ty technický věcičky moc neříkaj :-) díky za rady (čtu už poněkolikáté, abych pochopila :-D) !!!!!

 

před 6 lety

František

921 příspěvků

Juli, plně souhlasím se Standou. Já bych tu koupi klidně zatím odložil a soustředil se přesně na to co píše Standa. Fotky dělej v co nejvyšší jpg a samozřejmě i do Raw. ( kapacita /ceny dnešních SD karet jsou pohodové a vůbec Tě nemusí zajímat, kolik jsi těch dat vyplácala) Pokud je fotka správně exponovaná, moc na ni nemusíš sahat a jpg po základních úpravách stačí téměř na cokoliv. I tak doporučuju fotky opracovat a doladit v nějakém solidním editoru. Já osobně používám Lightroom 5 a k němu i Zoner16 se kterým jsem pracoval před LR. Zoner si ponechávám jako pomocný program kvůli některým doplňkům, které LR neposkytuje...obvykle se spolupracuje s Photoschopem, ale to je na moje amatérské práce veliká cenová darda. LR mi poskytne téměř vše potřebné a navíc oproti Zoneru 16 si daleko lépe vede v práci s šumem. Takže prakticky vše dělám v LR a jen občas sáhnu do Zoneru třebas pro rámeček, text nebo nějaký efekt.

Co se týče toho kompaktu a kvality snímků... nemyslím, že by jsi hned dospěla k výrazně lepším výsledkům....ono totiž ta hloubka ostrosti se doběhnout nedá a pokud zrovinka neděláš detail, nebo portrét, tak si té plně otevřené clony prostě neužiješ. Lepší je myslím nejdříve zkusit práci s rawem, odšumovat jen co je potřeba a následně s mírným doostřením snímek rozměrově zmenšit. Stejně na to půl světa kouká na obrazovce PC a ne ve velikosti 1:1 jak to vypadne z aparátu... A to, co bude dobré na FHD monitoru bohatě postačuje pro běžný tisk ve fotolabech..

Ptáš se jak na dva psy....no jasně, jestli je budeš chtít ostré oba, tak Ti nic jiného než použít vyšší číslo clony nepomůže. Podle mých zkušeností na jednoho hafáka to vyjde tak na 5,6 a dva....no však si to vyzkoušej...posaď je za sebe, dej tam A a zvyšuj....oni těch 5 snímků Tygři jistě vydrží. ( samozřejmě záleží i na použitém ohnisku a vzdálenosti objektu) Běžně z praxe....na 35mm fotit psy nejde a nad 150mm už to stojí za starou bačkoru z jiných souvisejících důvodů ( viz expoziční trojúhelník)

S nastavením na S, jak radí Standa bych byl opatrný... automatika bude fotit opravdu tou nastavenou 1/800s což je slušný čas na takovou akci, ale pokud nebude pro automatiku dost světla půjde dolů nejprve s číslem clony a tudíž s hloubkou ostrosti a až potom začne ppod. automat zvyšovat ISO. Dá se to tedy doběhnout jen tím, že jakýsi šum budeš tolerovat už při začátku nastavení a napevno nastavíš u S režimu vyšší ISO.... Já na DSLR neřeším šum do 800 ISO...u toho kompaktu si tipnu že 400 ISO dá ještě dobrou kvalitu snímku. 800 už bude vyžadovat pozornou práci při odšumování s ohledem na následné zmenšení snímku a doostřování....chce se to s tím naučit. Tam už by jsi se za běžných světelných podmínek měla dostat k cloně 5,6 bez potíží...

Druhá taktika ( nevím, jestli jdepoužít na tvém kompaktu ) Nastavit režim A , automatické ISO a omezit nejkratší použitelný čas...to na mém Nikonu jde a já mám na hafáky nastaven čas 1/320...delší aparát použít nemůže a začne automaticky přidávat ISO při stále zachované nastavené cloně. Takto mi to běhá k mé spokojenosti.

A ještě jedna....šum obvykle vyleze hodně ven, když fotku dodatečně zesvětlíš...a to i pouhým zesvětlením stínů. Já proto používám celkem často nastavení kompenzace expozice na +0,3 až + 0,5. Je lepší snímek expozičně stáhnout, než zesvětlovat...

Sekvence, které máš k dispozici jsou úplně shodné rychlosti, jakou dokáže cvakat moje D 7000....tam by jsi nepostoupila a co do videa, tam třeba Nikon na amatérských DSLR včetně té mé dost pokulhával až do doby, kdy začal řešit pro amatéry nové objektivy s ozn. písmenkem P... Do té doby...stabilizace bídná, je slyšet zoomování, doostřování žádná sláva...prostě video máš rozhodně lepší, než já. Bavíme se o amatérském použití.

A ještě s tím ostřením před psa....to jsme si možná nerozuměli....před psa myslím do trajektorie jeho běhu, ale ostřit musíš na předmět, který tam stojí jako pecka a je kontrastní a přes nějž pes poběží. Jinak ti aparát zaostří samozřejmě na pozadí a k aparátu blíže běžící pes bude mimo oblast ostrosti. Proto hlavně používám jeden středový bod AF a ne celé jejich pole, kde si automatka AF vybírá na co ostřit....když v záběru pes není - obvykle by vybrala špatně.

Jedna z věcí kterou Ty nebudeš moci použít je přepnout aparát na MF a ostřit takové scény ručně. Na kompaktu to nejde tak jednoduše, jak na objektivech zrcadlovek. DSLR na to používají mechanický převod a kompakty různé motory a serva a to je prostě pomalé a nepoužitelné. MF zrcadlovky jde v nouzi použít když se prostě AF nechytá, nebo netrefuje daleko jednodušeji. Chce to cvik, ale přineslo mi to dobré snímky i s tak šíleným objektivem jako je Tamron 70-300 Makro 1:2. 

F

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Režim A použít když chci zvolit clonu a tím odkud a až kam to má být ostré, režim S k nastevení ryclosti závěrky, ISO dát třeba na auto s omezením do 800 ISO a s clonou bych šel tak do F5,6 výš se začíná prjevovat difrakce (celkové rozostření).   

před 6 lety

František

921 příspěvků

Slaďásku...to není realizovatelná rada. Když si zadáš na A clonu 5,6...což je podle mne na psa v běhu super hloubka a dokonce i objektiv tam bude mít slušný obraz, tak si aparát bude  s omezenou ISO dělat s nastavením času, co bude chtít...a bude jej natahovat tak dlouho dokud se pes nebude objevovat jako běžící šmouha. Věř mi, ty bestie běhají pěkně rychle :-D ...teda...ty moje jo...  Proto používám tu verzi respektovat ISO jakékoliv - tedy AUTO ISO, nastavit na A 5,6 a omezit délku času tak aby nemohla být delší jak /320s.   :-)

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Františku, nevím jak rychlé to je, ale manuální ostření to pokud vím má (přepínač na objektivu zoom-focus). Pro manuální ostření určitě bude nějaký pomocný zvětšený náhled pro přesné zaostření. Zda to ale má význam pro focení psů si netroufnu odhadovat. Prostě bych si s tím hlavu nelámal a nechal foťák zaostřit tam kam namířím a buď to udělá nebo ne... to je jeho práce. ; )

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

A Juliet, v rámci tréninku bych se vykašlal na nějaký šum. Priorita by měla být, zda zvládneš ostřit na pohybujícího se psa (AF-C, sekvenční snímání, ...?) a následně jak krátký čas je na nerozmazání jejich pohybu potřeba (1/320s, 1/500s, 1/800s ...?). Následně bych řešil, že na určitou clonu mám ostrého jen jednoho psa a tak potřebuju víc zaclonit. A ano, pro prezentaci třeba na webu se vyplatí fotku zmenšit a šetrně doostřit po zmenšení.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Juli, plně souhlasím se Standou. Já bych tu koupi klidně zatím odložil a soustředil se přesně na to co píše Standa. Fotky dělej v co nejvyšší jpg a samozřejmě i do Raw. ( kapacita /ceny dnešních SD karet jsou pohodové a vůbec Tě nemusí zajímat, kolik jsi těch dat vyplácala) Pokud je fotka správně exponovaná, moc na ni nemusíš sahat a jpg po základních úpravách stačí téměř na cokoliv. I tak doporučuju fotky opracovat a doladit v nějakém solidním editoru. Já osobně používám Lightroom 5 a k němu i Zoner16 se kterým jsem pracoval před LR. Zoner si ponechávám jako pomocný program kvůli některým doplňkům, které LR neposkytuje...obvykle se spolupracuje s Photoschopem, ale to je na moje amatérské práce veliká cenová darda. LR mi poskytne téměř vše potřebné a navíc oproti Zoneru 16 si daleko lépe vede v práci s šumem. Takže prakticky vše dělám v LR a jen občas sáhnu do Zoneru třebas pro rámeček, text nebo nějaký efekt.

Co se týče toho kompaktu a kvality snímků... nemyslím, že by jsi hned dospěla k výrazně lepším výsledkům....ono totiž ta hloubka ostrosti se doběhnout nedá a pokud zrovinka neděláš detail, nebo portrét, tak si té plně otevřené clony prostě neužiješ. Lepší je myslím nejdříve zkusit práci s rawem, odšumovat jen co je potřeba a následně s mírným doostřením snímek rozměrově zmenšit. Stejně na to půl světa kouká na obrazovce PC a ne ve velikosti 1:1 jak to vypadne z aparátu... A to, co bude dobré na FHD monitoru bohatě postačuje pro běžný tisk ve fotolabech..

Ptáš se jak na dva psy....no jasně, jestli je budeš chtít ostré oba, tak Ti nic jiného než použít vyšší číslo clony nepomůže. Podle mých zkušeností na jednoho hafáka to vyjde tak na 5,6 a dva....no však si to vyzkoušej...posaď je za sebe, dej tam A a zvyšuj....oni těch 5 snímků Tygři jistě vydrží. ( samozřejmě záleží i na použitém ohnisku a vzdálenosti objektu) Běžně z praxe....na 35mm fotit psy nejde a nad 150mm už to stojí za starou bačkoru z jiných souvisejících důvodů ( viz expoziční trojúhelník)

S nastavením na S, jak radí Standa bych byl opatrný... automatika bude fotit opravdu tou nastavenou 1/800s což je slušný čas na takovou akci, ale pokud nebude pro automatiku dost světla půjde dolů nejprve s číslem clony a tudíž s hloubkou ostrosti a až potom začne ppod. automat zvyšovat ISO. Dá se to tedy doběhnout jen tím, že jakýsi šum budeš tolerovat už při začátku nastavení a napevno nastavíš u S režimu vyšší ISO.... Já na DSLR neřeším šum do 800 ISO...u toho kompaktu si tipnu že 400 ISO dá ještě dobrou kvalitu snímku. 800 už bude vyžadovat pozornou práci při odšumování s ohledem na následné zmenšení snímku a doostřování....chce se to s tím naučit. Tam už by jsi se za běžných světelných podmínek měla dostat k cloně 5,6 bez potíží...

Druhá taktika ( nevím, jestli jdepoužít na tvém kompaktu ) Nastavit režim A , automatické ISO a omezit nejkratší použitelný čas...to na mém Nikonu jde a já mám na hafáky nastaven čas 1/320...delší aparát použít nemůže a začne automaticky přidávat ISO při stále zachované nastavené cloně. Takto mi to běhá k mé spokojenosti.

A ještě jedna....šum obvykle vyleze hodně ven, když fotku dodatečně zesvětlíš...a to i pouhým zesvětlením stínů. Já proto používám celkem často nastavení kompenzace expozice na +0,3 až + 0,5. Je lepší snímek expozičně stáhnout, než zesvětlovat...

Sekvence, které máš k dispozici jsou úplně shodné rychlosti, jakou dokáže cvakat moje D 7000....tam by jsi nepostoupila a co do videa, tam třeba Nikon na amatérských DSLR včetně té mé dost pokulhával až do doby, kdy začal řešit pro amatéry nové objektivy s ozn. písmenkem P... Do té doby...stabilizace bídná, je slyšet zoomování, doostřování žádná sláva...prostě video máš rozhodně lepší, než já. Bavíme se o amatérském použití.

A ještě s tím ostřením před psa....to jsme si možná nerozuměli....před psa myslím do trajektorie jeho běhu, ale ostřit musíš na předmět, který tam stojí jako pecka a je kontrastní a přes nějž pes poběží. Jinak ti aparát zaostří samozřejmě na pozadí a k aparátu blíže běžící pes bude mimo oblast ostrosti. Proto hlavně používám jeden středový bod AF a ne celé jejich pole, kde si automatka AF vybírá na co ostřit....když v záběru pes není - obvykle by vybrala špatně.

Jedna z věcí kterou Ty nebudeš moci použít je přepnout aparát na MF a ostřit takové scény ručně. Na kompaktu to nejde tak jednoduše, jak na objektivech zrcadlovek. DSLR na to používají mechanický převod a kompakty různé motory a serva a to je prostě pomalé a nepoužitelné. MF zrcadlovky jde v nouzi použít když se prostě AF nechytá, nebo netrefuje daleko jednodušeji. Chce to cvik, ale přineslo mi to dobré snímky i s tak šíleným objektivem jako je Tamron 70-300 Makro 1:2. 

F

 

před 6 lety

MF mám ! právě sem si přepla a když točím kolečkem na objektivu, objeví se čtvereček :-) a v něm se "to" zaostřuje :-O

jak si tu čtu, co mi píšete, tak zjišťuju, že svůj foťák VŮBEC neznám :-P

n ato iso 800 jsem měla tečkovaný fotky .. nastavila sem iso 400, nevím jak dát limit :-)

zítra budu zkoušet !

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

A Juliet, v rámci tréninku bych se vykašlal na nějaký šum. Priorita by měla být, zda zvládneš ostřit na pohybujícího se psa (AF-C, sekvenční snímání, ...?) a následně jak krátký čas je na nerozmazání jejich pohybu potřeba (1/320s, 1/500s, 1/800s ...?). Následně bych řešil, že na určitou clonu mám ostrého jen jednoho psa a tak potřebuju víc zaclonit. A ano, pro prezentaci třeba na webu se vyplatí fotku zmenšit a šetrně doostřit po zmenšení.

před 6 lety

naučila sem se hodně fotek prstě smazat :-) dřív sem kdejakou schovávala ... af-c používám, někde tam je i že se "chytne" ten objekt, pak to za ním "běží" :-))) nevím zas kde ..

nejde mi ten čas! nastavuju F, iso, a čas se sám dělá .. ted sem zkusila nastavit čas, ale asi sem trochu ztracená :-)

sepíšu si vaše rady ;-) a zítra vyzkouším

ty moje psice hodně běhaj, uxička hodně skáče, waflička taky pořád poskakuje a většinou běží vedle sebe .

--jak mám fotku zmenšit :-D udělám ořez, pak z raw uložím do jpg (tím se z +- 20 mega stane 3,5,8 mega - to myslíš?)

ořezávám, neb jak ti psi pořád lítaj, tak si nechávám prostor, mi nevylítli ze záběru , pak musím kousek oříznout

před 6 lety

František

921 příspěvků

Františku, nevím jak rychlé to je, ale manuální ostření to pokud vím má (přepínač na objektivu zoom-focus). Pro manuální ostření určitě bude nějaký pomocný zvětšený náhled pro přesné zaostření. Zda to ale má význam pro focení psů si netroufnu odhadovat. Prostě bych si s tím hlavu nelámal a nechal foťák zaostřit tam kam namířím a buď to udělá nebo ne... to je jeho práce. ; )

před 6 lety

:-D jj je to jeho práce.... jasně...já to taky tak nepitvám, ale protože ty výsledky byly všelijaký a odpad doslova katastrofální, šel jsem tomu naproti ...pravda trošku po svém... MF na kompaktech na běžícího psa....to alespoň na těch co jsem měl v ruce je jako když začneš ládovat předovku, když vyletí bažant z křoví. Zvětšené náhledy taky nejsou k použití, protože se do náhledu vůbec nepovede psa zachytit, natož v takovém zlomku času ručně doostřit. Jo, na portrét...to je jiná...tam bych se podíval pořádně kam mám nastaveno. Jinak je to vše jako střelba na letící cíl.. :-) A pro Julliet.... žádný strach...když přijdu domů mám v aparátu 200 snímků a zůstane klidně 7. Stačí mi. Stejně je to nakonec pes běží doprava, pes běží doleva.... časem budeš muset víc přemýšlet co vytvořit pro změnu scény, než se soustředit na perfektní provedení snímku. 

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

:-D jj je to jeho práce.... jasně...já to taky tak nepitvám, ale protože ty výsledky byly všelijaký a odpad doslova katastrofální, šel jsem tomu naproti ...pravda trošku po svém... MF na kompaktech na běžícího psa....to alespoň na těch co jsem měl v ruce je jako když začneš ládovat předovku, když vyletí bažant z křoví. Zvětšené náhledy taky nejsou k použití, protože se do náhledu vůbec nepovede psa zachytit, natož v takovém zlomku času ručně doostřit. Jo, na portrét...to je jiná...tam bych se podíval pořádně kam mám nastaveno. Jinak je to vše jako střelba na letící cíl.. :-) A pro Julliet.... žádný strach...když přijdu domů mám v aparátu 200 snímků a zůstane klidně 7. Stačí mi. Stejně je to nakonec pes běží doprava, pes běží doleva.... časem budeš muset víc přemýšlet co vytvořit pro změnu scény, než se soustředit na perfektní provedení snímku. 

před 6 lety

:-))))))))))))))) hahaha

snažím se fotit i ptáčky, máme jich tu haba! ale křídla rozmazaná, a to je teda zázrak, že ho vůbec stihnu, většinou mám jen fotku s křovím :-))) 

moji psi dělaj moooc pěkné ksichty :-) tak snad se mi podaří zachytit je pořádně a ne zas rozmazané :-) 

tak MF ne???? 

před 6 lety

František

921 příspěvků

for julliet...zmenšení snímku není jeho ořez. Z aparátu vyjd snímek ve velikosti podle jeho rozlišení, nebo nastaveného rozlišení. Jistě tam máš možnost nastavit velikosti jpg snímku..třeba low. medium, basic, nebo podbně... Aparát tím "zkracuje" strany snímku v počtu bodů a to beze změny formátu ( třeba 4:3 ) a bez ořezu....prostě si představ , že snímek stlačí na menší... Tuto operaci jde s výhodou použít i při práci se snímky. Pokud v zoneru zadáš změnu velikosti snímku ( je tam nahoře ikonka) tak spolu se zmenšením snímku dojde ke zmenšení všeho...včetně šumu.....šumové hrudky a fleky vditelné na snímku se zmenší úměrně se zmenšením stran.....a to je zatraceně znát..... Někde jsme to tu psali, že dobrý rozměr je zmenšit snímek tak, aby svislá strana měla 1060 až 1080 bodů....tu vodorovnou ti dopočte Zoner sám.. Pak na FHD displeji uvidíš snímek 1:1 tak, jak jsi jej vytvořila. Bude ostřejší a bude na něm míň šumu.....například.. ;-)

 

před 6 lety

František

921 příspěvků

MF...však to vyzkoušej....když to bude nepoužitelné tak zapni AF a pracuj s tím...... hodně je to o tom jak se naučíš tyto prvky mechanicky ovládat.... AF se nabízí a je to dobrá věc.....MF je dobrý a možná lepší, přesnější v tom, že jej máš víc sama pod kontrolou....ovšem vyžaduje čas..... hodně času......a zodpovědná jsi za výsledek s MF sama....AF obsluhuje automatika a pokud není dobrá, nebo jí neumožníš aby byla dobrá, tak může chybovat.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

for julliet...zmenšení snímku není jeho ořez. Z aparátu vyjd snímek ve velikosti podle jeho rozlišení, nebo nastaveného rozlišení. Jistě tam máš možnost nastavit velikosti jpg snímku..třeba low. medium, basic, nebo podbně... Aparát tím "zkracuje" strany snímku v počtu bodů a to beze změny formátu ( třeba 4:3 ) a bez ořezu....prostě si představ , že snímek stlačí na menší... Tuto operaci jde s výhodou použít i při práci se snímky. Pokud v zoneru zadáš změnu velikosti snímku ( je tam nahoře ikonka) tak spolu se zmenšením snímku dojde ke zmenšení všeho...včetně šumu.....šumové hrudky a fleky vditelné na snímku se zmenší úměrně se zmenšením stran.....a to je zatraceně znát..... Někde jsme to tu psali, že dobrý rozměr je zmenšit snímek tak, aby svislá strana měla 1060 až 1080 bodů....tu vodorovnou ti dopočte Zoner sám.. Pak na FHD displeji uvidíš snímek 1:1 tak, jak jsi jej vytvořila. Bude ostřejší a bude na něm míň šumu.....například.. ;-)

 

před 6 lety

:-) pomalu ..ale už  chápu :-)))  a tu změnu velikosti mám dělat v raw???  a v jpg ?

nejprve zmenšit, pak upravovat ?

před 6 lety

František

921 příspěvků

tu změnu uděláš v editoru před exportem fotografie...dělává se jako poslední operace a při této se snímek ještě malinko...ale opravdu malinko znovu doostří. On editor musí při zmenšení některé pixely dopočítat a doslova si je vymyslí a tak je potřeba snímek znovu doostřením uhladit. Je jedno jestli budeš zmenšovat JPG, nebo RAW, zmenšit jde oboje. Snímek na ty uvedené rozměry upravuju skoro pokaždé pro použití na Webu, FB, nebo kdekoliv v PC. Dobré snímky ale znešuju pro archív třebas jen na 2/3 , nebo 1/2 původního snímku. Kdyby jsi totiž s takto zpracovaným a zmenšeným chtěla něco dělat dalšího měla by jsi k dispozici jen ten malý formát....a v zoneru Hurá!!! i jeho originál..... tam jde načíst znovu bez úprav...že ? :-)

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

tu změnu uděláš v editoru před exportem fotografie...dělává se jako poslední operace a při této se snímek ještě malinko...ale opravdu malinko znovu doostří. On editor musí při zmenšení některé pixely dopočítat a doslova si je vymyslí a tak je potřeba snímek znovu doostřením uhladit. Je jedno jestli budeš zmenšovat JPG, nebo RAW, zmenšit jde oboje. Snímek na ty uvedené rozměry upravuju skoro pokaždé pro použití na Webu, FB, nebo kdekoliv v PC. Dobré snímky ale znešuju pro archív třebas jen na 2/3 , nebo 1/2 původního snímku. Kdyby jsi totiž s takto zpracovaným a zmenšeným chtěla něco dělat dalšího měla by jsi k dispozici jen ten malý formát....a v zoneru Hurá!!! i jeho originál..... tam jde načíst znovu bez úprav...že ? :-)

před 6 lety

ach tááák :-) nedávno sem nahrála na facebook fotku, velká 4 mega nebo tak nějak :-) a ona se tak divně "zdeformovala" byla taková přeostřená, prostě divná .. říkala sem si, že to asi chce menší :-)

když raw upravím, pak uložím jako  jpg a raw vymažu .. to už asi nejde pak načíst :-P

foták mám sic rok, ale nejprve sem fotila na íá, pak na S, ted asi 14 dní zkouším A,  raw a zoner . jsem úúúúúúplně na začátku ;-)

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

------     tak dobrou noc ! vám oběma :-)

před 6 lety

František

921 příspěvků

ano....to je poměrně časté... Totiž jak jsem psal o tom zmenšování...tak totéž s fotkama které dáš k dispozici na FB provede tato aplikace sama bez Tvého vědomí...prostě je přepočítá na menší rozměr a zmenší..některé pixely sloučí, jiné zahodí a další si vymyslí...pak to vše doostří a zobrazí.... Díky tomu, že nad touto věcí kontrolu nemáš a už jsi snímek jistě upravila a mimo jiné i doostřila ( u snímků které dělá fotoaparát v JPG to udělal fotoaparát hned při tvorbě snímku ) tak po zmenšení je viditelnější vše jinak... Trošku je snímek kontrastnější, a vylezou zejména bílá místa na hranách kontur, kde byla již ostrost dost vysoká.. Vznikne jakési stříbření a to není nic jiného než přeostřená místa na snímku. Proto doostření snímku se dělá obvykle téměř jako poslední operace při zpracování a musíš brát i ohled na to, zda snímek budeš zmenšovat, nebo jej ponecháš ve větší velikosti. I tak ale v podstatě každá aplikace, každý prohlížeč, nebo editor připravuje náhled na obrázek vlastními algoritmy a tedy nebude stejný ani snímek zobrazený 1:1 v prohlížeči Zoneru jako tentýž 1:1 otevřený prohlížečem Win. Obvykle je to nejlíp zobrazeno v tom, v čem to bylo upravováno.

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Slaďásku...to není realizovatelná rada. Když si zadáš na A clonu 5,6...což je podle mne na psa v běhu super hloubka a dokonce i objektiv tam bude mít slušný obraz, tak si aparát bude  s omezenou ISO dělat s nastavením času, co bude chtít...a bude jej natahovat tak dlouho dokud se pes nebude objevovat jako běžící šmouha. Věř mi, ty bestie běhají pěkně rychle :-D ...teda...ty moje jo...  Proto používám tu verzi respektovat ISO jakékoliv - tedy AUTO ISO, nastavit na A 5,6 a omezit délku času tak aby nemohla být delší jak /320s.   :-)

před 6 lety

Františku, myslým to tak- A spíš krajinu, S běžící pes např.(1/640s) a ISO atuto jsem psal "třeba 800 ISO", aby to nepřsáhlo clonu 5,6. 

před 6 lety

František

921 příspěvků

jj Laďo... to se blíží běžně použitelnému nastavení pro takové parametry a za normálního světla by to mělo fungovat. Pokud bych měl poradit Juliet konkrétnější nastavení stejně bych si musel stáhnout manuál od FZ1000 a podívat se do podrobností, co tam jde , nebo se nenabízí k nastavení.... čistě aby to ulehčilo práci. Rozhodně s nastaveným S a 1/640s při zvoleném ISO 800 se ke cloně 5,6 dostane a spíš to i malounko přicloní, což by pro hloubku ostrosti bylo jen dobře.

 

... díval jsem se na manuál....spodní hranice času nejde omezit, tak zbývá opravdu jen to nastavit jak je popsáno výše a nebo (proč ne) použít jeden ze dvou nabízených scénických režimů a to je "sport" a "zmrazení pohybu zvířat" chce to vyzkoušet, co takto nastavená automatika umí a nabídne za služby.

před 6 lety

Martin

283 příspěvků

Jenom poznámku k FB a kvalitě fotěk tam uložených... FB automaticky komprimuje i fotky v malém rozlišení. A co jsem zkoušel, tak paradoxně kvalita zmenšené fotky byla horší než u stejné fotky, kterou jsem tam zkusil uložit ve větším rozlišení.

 

před 6 lety

František

921 příspěvků

Jenom poznámku k FB a kvalitě fotěk tam uložených... FB automaticky komprimuje i fotky v malém rozlišení. A co jsem zkoušel, tak paradoxně kvalita zmenšené fotky byla horší než u stejné fotky, kterou jsem tam zkusil uložit ve větším rozlišení.

 

před 6 lety

jj Martine a všiml jsem si, že ten algoritmus je prapodivný...někdy jsou fotky "dobré" a jindy to stojí za starou belu i když to připravím jak mohu.... naštěstí jde i tam použít tlačítko "dělejte" ..... a fotku pokud nestojí zobrazení za moc vyhodit, případně vložit jinak... Ale na FB se s tím fakt moc nepářu.... jen mě naštve , když tam dám fotku dobrou a ona dobrá není....co hůř není třebas ani snesitelná. Někdo nad tím mávne rukou a neřeší to....mě to naštve a smažu to... :-D

Obdobně podle mně funguje Rajče a jedna z mála takových co do fotek ppod vůbec nesahá jsou alba na Zonerámě..

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

jj Laďo... to se blíží běžně použitelnému nastavení pro takové parametry a za normálního světla by to mělo fungovat. Pokud bych měl poradit Juliet konkrétnější nastavení stejně bych si musel stáhnout manuál od FZ1000 a podívat se do podrobností, co tam jde , nebo se nenabízí k nastavení.... čistě aby to ulehčilo práci. Rozhodně s nastaveným S a 1/640s při zvoleném ISO 800 se ke cloně 5,6 dostane a spíš to i malounko přicloní, což by pro hloubku ostrosti bylo jen dobře.

 

... díval jsem se na manuál....spodní hranice času nejde omezit, tak zbývá opravdu jen to nastavit jak je popsáno výše a nebo (proč ne) použít jeden ze dvou nabízených scénických režimů a to je "sport" a "zmrazení pohybu zvířat" chce to vyzkoušet, co takto nastavená automatika umí a nabídne za služby.

před 6 lety

Jde tam i nastavit manual s automatickým ISO.Což vidím jako parádní věc, nastavím např. čas 1/500, clonu 5,6 a ISO auto s omezením na 800 kvuli šumu a jde se na pejsky. Když se vychytá idelní kombinace tak se to dá uložit do C1, nebo C2. On tento panák v programu P nerad hejbe clonou a když zvedneš ISO tak zkrátí čas. Tak se aspoň choval ten co jsem měl půjčený, když jsem přidal ISO z 200 na400 myslel jsem, že to změní clonu z 4 na 4,5 a čas z 1/250 na 1/320s a on nechal clonu 4 a čas zkrátil na 1/500 a tak jsem pak používal manuaální nastavení s autoISO.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

AHOJ ! Tak dnes sem fotila na S, čas  640 + , iso automat, f 4 +

psi kousek lepší, než na A, ale "nedokreslené" detaily

snažila sem se i ptáčka, ale křídla mázlá, taková až průsvitná :-) tam čas byl 1000, 2000

asi místo nového fotáku , potřebuju fotografa :-O

docela mně zajímá to C ;-)

mám na C nastaveno na krajinku, ale moje F je nejvíc 8 , takže prý s krajinkou nicmoc nenadělám (říkal: nastav si f 12-14 :-P)

trochu se bojím na svém fotáku dávat "uložit" , neb, když sem si s tím takhle hrála naposledy, musela  sem pak dát "tovární nastavení" :-DD

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Nedej na to co kdo říká a vyzkoušej si to, jdi ven třeba k nějaké silnici, nastav si nejkratší ohniskovou vzdálenost (25mm) a clonu 8, zaostři na patník, nebo značku asi ze 4metrů a udělej snímek, to samé udělej asi na 6 metrech a potom ještě na 10 metrech. Doma na to koukni v PC a uvidíš odkud kam je který snímek ostrý, ta clona 8 u tohoto snímače je jako 22 u FF co se hloubky týče. Tak to krajinku snad zvládne.Uložení- Tak to neukládej a nastav si to jen při konkrétním focení dle podmínek. Chce to fotit a kontrolovat exif jak u povedenýxh tak i špatných fotek a z toho se poučit. Sebelepší aparát za tebe tu fotku neudělá a ty se musíš naučit, co při kterém nastavení s tím foťákem zvládneš. Což znamená fotit a fotit a tím to dostávat pod kůži. Možnost jak to urychlit je navštívit nějaký fotokurz. (sportovní reportáž) Nebo nějaký fotokroužek  a tam se učit.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Nedej na to co kdo říká a vyzkoušej si to, jdi ven třeba k nějaké silnici, nastav si nejkratší ohniskovou vzdálenost (25mm) a clonu 8, zaostři na patník, nebo značku asi ze 4metrů a udělej snímek, to samé udělej asi na 6 metrech a potom ještě na 10 metrech. Doma na to koukni v PC a uvidíš odkud kam je který snímek ostrý, ta clona 8 u tohoto snímače je jako 22 u FF co se hloubky týče. Tak to krajinku snad zvládne.Uložení- Tak to neukládej a nastav si to jen při konkrétním focení dle podmínek. Chce to fotit a kontrolovat exif jak u povedenýxh tak i špatných fotek a z toho se poučit. Sebelepší aparát za tebe tu fotku neudělá a ty se musíš naučit, co při kterém nastavení s tím foťákem zvládneš. Což znamená fotit a fotit a tím to dostávat pod kůži. Možnost jak to urychlit je navštívit nějaký fotokurz. (sportovní reportáž) Nebo nějaký fotokroužek  a tam se učit.

před 6 lety

k ostření ... mám tam "ostřící bod", dala jsem si na čudlík "Iso", iso mám na fn3 :-D

no, to já jen tak pro představu :-)

takže když zmáčknu iso, na displeji mám "ostřící bod", můžu si ten čtvereček zvětšovat, zmenšovat, kamkoliv posunout ..

když fotím, mám poměrně malinký čtvereček, snažím se chytit oko, ucho ...

nebo mám mít ten čtvereček přes skoro celý displej ?

když fotím psa, tak asi přes celé oko :-) ale když krajinku ?

ještě teda sem měla asi napsat, že trochu blbě vidím :-D

já: "jeee, krávy" 

on: "to sou balíky slámy"

 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Jak píše Slaďas, z diskuzí a manuálů se nic nenaučíš, dokud to sama nevyzkoušíš a neproměníš to ve vlastní zkušenost. To jsou jen zdroje nápadů.

Téměř ve všem o čem se tu bavíme hraje zásadní roli subjektivní hodnocení každého fotografa/diváka - ohledně ostrosti, šumu, rozmazání, kvality nekvality ...

Pokud jde o testování času závěrky, který potřebuješ na zmrazení pohybu, základem je rozlišení, zda nedošlo k rozmazání pohybem foťáku (na fotce není nic perfektně ostré) nebo pohybem objektu (mávnutí křídel, ...). Pokud to druhé, tak víš, že příště potřebuješ ještě kratší čas, aby to bylo "na jistotu". ; )

A pokud budeš chtít naše vyjádření ke kontrétní fotce, kde něco nevyšlo tak jak sis přála, klidně něco hoď do zdejší galerie. Smazat to můžeš kdykoliv později.

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Blbě tu vidíme nejspíš všichni. Naštěstí fotoaparátu je to úplně jedno. ; )

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

tak jedna dnešní tady ;-) do galerie už nic nemůžu dát, dala jsem bubáka .-)

neupravená, jen z raw do jpg.  je to cca na deset metrů .

rychlost je 2000, tak jak to :-) že je rozmazaná :-P

 

https://www.zonerama.com/Julietku/Photo/4323055/142733734

 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Na Zoneramě nejde zvětšovat fotky? Kdybys měla výřez jen na toho ptáka a kousek plotu, bylo by to lepší. Můj dojem je, že možná už byl pták mimo hloubku ostrosti danou clonou f/4 a zaostřením na plot (který vypadá parádně ostrý). Co jsem v rychlosti koukal na články o focení ptáků v letu, 1/2000s by měla být většinou v klidu a často i méně.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Na Zoneramě nejde zvětšovat fotky? Kdybys měla výřez jen na toho ptáka a kousek plotu, bylo by to lepší. Můj dojem je, že možná už byl pták mimo hloubku ostrosti danou clonou f/4 a zaostřením na plot (který vypadá parádně ostrý). Co jsem v rychlosti koukal na články o focení ptáků v letu, 1/2000s by měla být většinou v klidu a často i méně.

před 6 lety

https://www.zonerama.com/Julietku/Photo/4323055/142740325

už mám :-)

a jestli jdou zvětšovat nevím, mám to chvilku , ještě sem pořádně nekoukala, co se tam dá/nedá

a s tím plotem - pravdu máš! je mnohem lépe zaostřenej, než vrabčák !

tzn... zvýšit F  ? ;-)

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

To tělo ptáka mi přijde dobře zastavené v čase, takže asi ano, buď víc zaclonit nebo nechat ostřit přesně na ptáka (asi problém).

U křídel už si ale jistý nejsem, tam možná ten čas 1/2000s byl hraniční a jsou ještě trochu rozmazané jejich pohybem, ale není to tak ve výsledku lepší? Ostré tělo a křídla mírně ovlivněná rychlejším pohybem, aby posílila vjem letu?

V tomto případě bych tedy zkusil třeba F5,6 - 8, ISO 800-1600, čas 1/1000-2000s nebo i víc. Bacha na kompenzaci expozice, tedy ji máš do plusu +2/3, což znamená že foťáku říkáš, aby výsledek zesvětlit a to může udělat jen tím, že: zvedne ISO (víc šumu), odcloní (menší hloubka ostrosti) nebo prodlouží čas závěrky (pohybující se objekt zůstane rozmazaný).

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

To tělo ptáka mi přijde dobře zastavené v čase, takže asi ano, buď víc zaclonit nebo nechat ostřit přesně na ptáka (asi problém).

U křídel už si ale jistý nejsem, tam možná ten čas 1/2000s byl hraniční a jsou ještě trochu rozmazané jejich pohybem, ale není to tak ve výsledku lepší? Ostré tělo a křídla mírně ovlivněná rychlejším pohybem, aby posílila vjem letu?

V tomto případě bych tedy zkusil třeba F5,6 - 8, ISO 800-1600, čas 1/1000-2000s nebo i víc. Bacha na kompenzaci expozice, tedy ji máš do plusu +2/3, což znamená že foťáku říkáš, aby výsledek zesvětlit a to může udělat jen tím, že: zvedne ISO (víc šumu), odcloní (menší hloubka ostrosti) nebo prodlouží čas závěrky (pohybující se objekt zůstane rozmazaný).

před 6 lety

ostřit přesně na vrabčáka :-) jsem ráda, když ho vůbec na té fotce mám :-)) jsou děsně rychlý ...

zkusím zvýšit F, a tkompenz.expoz. to je ta kostička a v ní +- ;-) s tou občas štěluju .-) většinou mám - dva dílky

mně se líbí, když je vidět teb pohyb, ale jsou moc světlá (viz moje špatně nastvená komp. expozice:-) ) haha , no uvidíéme zítra, ted už spinkaj ;-)

ted sem fotila psy, stahuju... to sem teda zvědavá, ale měla sem hoodně vysoké iso, zatím ;-) nevím, kde si dát iso-limit

a mám dotaz, můžu fotit i pomalu se pohybující zvěř :-) na 1/2000 ?? nebo musím pořád přeštělovávat -)))

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Je to popsáno v návodu na str. 161a162. Tu pomalou zvěř je dobré fotit na co nejmenší ISO 125 a dle ohniskové vzdálenosti dát čas a dle toho co všechno chceš aby bylo ostré clonu. A ten vrabčák nebyl ostrý, neb letěl několik metrů za plotem a bylo zaostřeno na plot a při tom dlouhém ohnisku byla clona 4 málo. Věř, že bez toho štelování to půjde ztěžka. Ostření mám nastaveno na středový bod a poté překomponuji, čímž zabráním tomu aby si foťák zaostřil kam chce on.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Je to popsáno v návodu na str. 161a162. Tu pomalou zvěř je dobré fotit na co nejmenší ISO 125 a dle ohniskové vzdálenosti dát čas a dle toho co všechno chceš aby bylo ostré clonu. A ten vrabčák nebyl ostrý, neb letěl několik metrů za plotem a bylo zaostřeno na plot a při tom dlouhém ohnisku byla clona 4 málo. Věř, že bez toho štelování to půjde ztěžka. Ostření mám nastaveno na středový bod a poté překomponuji, čímž zabráním tomu aby si foťák zaostřil kam chce on.

před 6 lety

☺️ Ostrila sem vrabcaka :-) :-D

Teď zkouším, každou radu čtu 

Nastavuju čas, ISO na automat (( i 3200 )) ale šumu min, než fotky na ISO 800,, zajímavé :-)

Nastavuju čas, světlost + -, ISO někdy automat, někdy já ,, ale

Clona se automaticky dělá sama 

Fotka : waflicky hlava, na cca dva metry, při chůzi, pěkná, ostrá, kazdej chloupek vidět ;-), ale na 5, 6, 10 m zas nicmoc (víc nic, než moc) 

Takze potrebuju nastavit F, čas, ISO a vyvaz. expoz. ,, ale z těch 4 hodnot můžu stelovat jen tři a čtvrtá se k nějaké přidá a nasteluje dle fotakova uvážení B-)

 

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Měla bys nastavit ohniskovou vzdálenost(zoom), clonu, čas a ISO. Co je vyváz.expozice? To je korekce +a-? Ještě se zeptám stabilizátor máš zapnutý a v jakém režimu? (Normal,nebo Panorama)

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

:-D:-D:-D:-D 

Na program S :

Zoom nastavím 

Když natavuju čas, automaticky se mi k tomu přiřadí nějaká clona  která se pak mění, když foťákem pohybuju. Tzn: clonu měnit nemůžu, když nastavuju čas.... 

ISO taky nastavím 

Vyvážení expozice, takovej čtvereček  v něm +/- taky nastavím

Stabilizátor mám na svislý a vodorovný třes,, druhá možnost je pouze svislý třes 

O jiném stabilizátoru nevím :-D 

před 6 lety

David

39 příspěvků

Sony CyberShot DSC-RX10 IV nebo staší model Sony DSC-RX10 III umí vše mají kvalitní videa 4K/1080p 24/30/50/60 fps a sllow motion 120/240/480/960 fps 1080p

před 6 lety

František

921 příspěvků

julli... ty stabilizátory ..... ten svislý i vodorovný je na běžné focení a ten jen svislý je na fotky, kdy  sleduješ pohybem aparátu pohybující se předmět....tedy třeba psa a používáš u toho záměrně delší čas.. ( dejme tomu 1/30) na ohnisku 150mm. navodí to dojem pohybu, pozadí se vodorovně rozmázne a pes zůstane "ostrý" V uvozovkách je to proto, že třeba tlapky se rozhodně nepohybují jen svisle a tak stabilizátor je nechá rozmazat, tělo psa se skoro svisle nebude pohybovat a tam se stabilizace projeví... VODOROVNĚ TO V TOMTO PŘÍPADU STABILIZOVAT NESMÍ protože záměrně pohybuješ aparátem přesně v romto směru....to by pak bylo na nic---- vznikají tak efektní fotky, některé tak efektní že jsou vhodné hned do koše, ale tak 1 z 50ti je fakt dobrá a jinak nejde udělat...

a to "vyvážení expozice" není vyvážení, ale korekce....tedy záměrný posun expozice buď ke světlejším, nebo tmavším snímkům.... :-). 

když nastavíš ISO AUTO na 3200 tak to neznamená, že na snímku bude uplatněno 3200, ale něco (podle uvážení automatiky) od 100 do 3200.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

julli... ty stabilizátory ..... ten svislý i vodorovný je na běžné focení a ten jen svislý je na fotky, kdy  sleduješ pohybem aparátu pohybující se předmět....tedy třeba psa a používáš u toho záměrně delší čas.. ( dejme tomu 1/30) na ohnisku 150mm. navodí to dojem pohybu, pozadí se vodorovně rozmázne a pes zůstane "ostrý" V uvozovkách je to proto, že třeba tlapky se rozhodně nepohybují jen svisle a tak stabilizátor je nechá rozmazat, tělo psa se skoro svisle nebude pohybovat a tam se stabilizace projeví... VODOROVNĚ TO V TOMTO PŘÍPADU STABILIZOVAT NESMÍ protože záměrně pohybuješ aparátem přesně v romto směru....to by pak bylo na nic---- vznikají tak efektní fotky, některé tak efektní že jsou vhodné hned do koše, ale tak 1 z 50ti je fakt dobrá a jinak nejde udělat...

a to "vyvážení expozice" není vyvážení, ale korekce....tedy záměrný posun expozice buď ke světlejším, nebo tmavším snímkům.... :-). 

když nastavíš ISO AUTO na 3200 tak to neznamená, že na snímku bude uplatněno 3200, ale něco (podle uvážení automatiky) od 100 do 3200.

před 6 lety

:-))) tak sem změnila ten stabilizátor, Iso mi automatika dělá docela vysoké, šum tam je veeeeeeeeelkej ;-) ale příště si iso nastavím si ručně :-)

korekce expozice - jojo

ještě zkusím ten čas i zkrátit, toho sem se vždycky bála, že budou jen čmouhy všechno

a pořád mi nejde nastavit i čas i F :-O .....bud čas a F se nějaké přiřadí, nebo F a přiřadí se nějaký čas :-(

ted se na pár dní odmlčím (v sobotu se vdávám :-))) tak mám fofr :-))

od pondělka budu zas trenovat

děkuji moc!

 

tady fotky s vyšším časem a svislým stabilizátorem (šumivé, ale pohyb lépe zachycený, než jindy)

jsou bez jakýchkoliv úprav, pouze ořízlé

https://www.zonerama.com/Julietku/Photo/4323055/143001961

https://www.zonerama.com/Julietku/Photo/4323055/143002054

https://www.zonerama.com/Julietku/Photo/4323055/143002070

 

 

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

--- ještě rychlej dotaz --

když budeme fotit lidi , bez pohybu :-))) statický, tam asi mám nastavit prioritu F , jako, že čas nebude až tak důležitej, jako u pohybu ;-)  ????

a je lepší trochu přiblížit (třeba i popojít dál a přiblížit) nebo nechat bez přibližování ? na kurzu focení zvířat říkal " radši přiblížit a trochu zacouvat"

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

--- ještě rychlej dotaz --

když budeme fotit lidi , bez pohybu :-))) statický, tam asi mám nastavit prioritu F , jako, že čas nebude až tak důležitej, jako u pohybu ;-)  ????

a je lepší trochu přiblížit (třeba i popojít dál a přiblížit) nebo nechat bez přibližování ? na kurzu focení zvířat říkal " radši přiblížit a trochu zacouvat"

 

před 6 lety

Když chceš nastavit jak čas i clonu, tak si přepni ovladač režimů na M. Ano nastav si režm A a clonu si uprav dle toho co vše chceš mít na snímku ostré. Tak ať vám to po sezdání klape!

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Zdravím Juliet.

vyjdu z toho, ze zadanim je teda výběr bezzrcadlovky na pejsky, ptáčky, objekty v pohybu, ale i další.

 

1/ Tipuji, ze tech 40000 pro Vas neni zanedbatelna polozka, kdyz to uvadite jako zhruba strop. Pokud se do te ceny ma vejit cely system tedy telo+objektivy+dalsi prislusenstvi tak bych rozhodne nesel do bezrcadlovky, ale do nejake male zrcadlovky. I tak byste ale mela pocitat s tim, ze ten rozpocet je hodne nizky neb foceni pohybu je proste vec hodne narocna. Samozrejme jako u vseho zalezi na tom, jakych vysledku chcete dosahovat.

Uprimne bych Vam asi nedoporucil ty penize nyni utratit. Rozumnejsi by asi bylo zatim fotit, tim co mate a presneji zjistit, co vlastne chcete a az to budete sama lepe vedet, pak se rozhodnout. Jinak je pomerne pravdepodobne, ze utratite desetitisice a po nejake dobe budete vedet, ze jste mela "radeji koupit to ci ono" Ono je to totiz i dost individualni, kazdemu muze vyhovovat neco jineho.

2/Pro Vas ma asi zrcadlovka oproti bezzrcadlovce tu vyhodu, ze reseni systemu se zrcadlovkou pro Vas ucel by mohlo vyjit levneji. I kdyz taky se znacnymi kompromisy. Na zachyceni pohybu pro Vas bude samozrejme prioritni Vase dovednost a znalosti, u techniky pak bude velmi dulezity autofocus a objektivy.

3/Je treba ale pocitat s tim, ze 40000 je na cely system pomerne malo. A pokud to musi byt do takove ceny, dal bych na rady Frantiska, tedy zrcadlovka z tech nejlevnejsich, nejaky slusnejsi teleobjektiv + kratsi univerzalni objektiv a takto se zase muzete vlezt dost pod 40000. neziskate zadny zazrak nicmene pri spravnem pouzivani budete mit urcite dobre vysledky, ale i spoustu odpadu. Pokud byste chtela kvalitu vystupu zvednout, zvednout i pouzitelnost a snizit mnozstvi odpadu, proste celkove se dostat dale, mela byste pocitat s tim, ze za telo date treba 30-60, klidne i vice a cena objektivu bude taky v radu desitek tisic za kus.

4/Ale zpet tedy k puvodnimu zadani, bezzrcadlovce. kdybych mel 40 tis a chtel fotit to, co vy, do zadneho bezrcadlovkoveho systemu bych nesel. Podle me na Vami popsany ucel se hodi dnes asi jedina bezrcadlovka

telo

https://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/e_m1_mark_ii/index.html

objektiv

https://www.olympus.cz/site/cs/c/lenses/om_d_pen_lenses/m_zuiko_pro/m_zuiko_digital_40_150mm_1_2_8/index.html

S timhle telem lze nafotit uz docela hodne viz treba https://500px.com/sulasulacom/galleries/olympus  ale i pres kvalitni techniku je nutno pocitat se spustou postprocesu, aby byly vysledky podobne tem, ktere jsou v odkazu.

Podle me u ostatnich bezrcadlovek nebude dostacovat autofocus. Oproti dnesnimu reseni byste asi pocitila zlepseni nicmene pokud se fotografovani budete venovat i dale, brzy byste se dostala do stavu "ze ja nepockala a ....."

Olympus, ktery uvadite OMD-EM5 bych neporizoval na foceni pohybu. Ma totiz jen konstratsni system ostreni autofocusu a tak neni dle meho nazoru tim pravym. Jeho porizenim ziskate spoustu funkci, ale ne to, co je pro foceni pohybu jeden ze zakladu, tedy AF s fazovym ostrenim. OMD-EM5 pro foceni pohybu fakt neni efektivni reseni.

To uz mi prijde jako lepsi reseni(ale jen pokud jste presvedcena, ze foceni Vam vydrzi na dlouho a nyni nutne musite neco poridit a nemuzete cekat :) ) koupit OMD-EM10 markII, s kterym byste se hodne naucila a casem az byste presla na OMD E-M1markII pripadne v te dobe uz mozna novejsi model, tak byste tenhle porizeny nyni pouzivala jako zalozni ci proste "druhy fotak" s nasazenym druhym objektivem.

No a pokud Olympus, tak bych urcite pocital s radou objektivu "PRO" hlavne s tim linknutym mnou o par radku vyse.

A urcite si techniku vzdy chodte vyzkouset na prodejnu, kde Vam to umozni, treba FotoSkoda, Megapixel ...

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

--- ještě rychlej dotaz --

když budeme fotit lidi , bez pohybu :-))) statický, tam asi mám nastavit prioritu F , jako, že čas nebude až tak důležitej, jako u pohybu ;-)  ????

a je lepší trochu přiblížit (třeba i popojít dál a přiblížit) nebo nechat bez přibližování ? na kurzu focení zvířat říkal " radši přiblížit a trochu zacouvat"

 

před 6 lety

Cas muze byt dulezity treba kvuli pozadi(zalezi jak bude scena nasvetlena atd), ale clona bude dulezitejsi nejspise v tomto pripade. Ono na prioritu clony se foti vetsina veci i ten pohyb vetsinou.

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Juliet:

Ted jsem jeste zahledl v diskuzi info od vas, ze nyni mate Panasonic dmc fz 1000.

Vsadil bych se, ze bezrcatko do 40 000 bude pro Vas pro ucel, ktery jste popsala, akorat  tak vyhozenymi penezi.

Podle me na tom budete porad stejne. Do takove zmeny bych fakt nesel. Netusim, v cem byste mohla ziskat vymenou vaseho fotaku za nejake bezrcatko posun k lepsimu pro vami popsany ucel, ktery by stal za ty penize.

edit: koukal jsem na Vaši Zoneramu a byl jsem vcelku mile překvapen. A nyní si myslím ještě silněji, že ta bezrcadlovka by Vás moc neposunula, tedy krom té jediné, co jsem ji linknul.

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Když chceš nastavit jak čas i clonu, tak si přepni ovladač režimů na M. Ano nastav si režm A a clonu si uprav dle toho co vše chceš mít na snímku ostré. Tak ať vám to po sezdání klape!

před 6 lety

ahoj! tak sem nastavila clonu i čas -na M :-) bratr od rána kamarádil s pyrátem (=rum),

po začátku obřadu si zamáčkl blesk, pak nemohl najít, kde ho otevřít, použil všechna kolečka i čudlíky ... no, byla to velká sranda, ale fotky si teda zarámovat nedám :-DDDDDDDDDDDDDD obřad sem přerušila :-) a blesk bratrovi otevřela :-P ..ale  foták tak strašidelně rozladil :-))) že bych potřebovala asi kouzelníka, aby mi ty fotky spravil :-O

vracím se k "hledání" fotáku.. koupi ted odložím, leda bych rovnou koupila něco pořádného, např pouze tělo a pak ještě (třeba od ježíska) objektiv (teleobjektiv)

snažím se fotit na M, ale tam mi zas nejde světlo upravit :-) já se z toho začarovanýho kruhu asi nedostanu :-DDDD

na blízko mi to jde už i ostřit a dnes sem si všimla, že už mi jdou lépe ostřit ptáčci, letící! dřív mi uletěli, i letadlo mi frnklo :-)

takže si jdu zase pročíst rady ... a zítra zas s fotákem na lavičku ..

 

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Juliet:

Ted jsem jeste zahledl v diskuzi info od vas, ze nyni mate Panasonic dmc fz 1000.

Vsadil bych se, ze bezrcatko do 40 000 bude pro Vas pro ucel, ktery jste popsala, akorat  tak vyhozenymi penezi.

Podle me na tom budete porad stejne. Do takove zmeny bych fakt nesel. Netusim, v cem byste mohla ziskat vymenou vaseho fotaku za nejake bezrcatko posun k lepsimu pro vami popsany ucel, ktery by stal za ty penize.

edit: koukal jsem na Vaši Zoneramu a byl jsem vcelku mile překvapen. A nyní si myslím ještě silněji, že ta bezrcadlovka by Vás moc neposunula, tedy krom té jediné, co jsem ji linknul.

před 6 lety

děkuji ! i za skoro-pochvalu fotek :-)))) snažím se, ale zatím většinou ani pořádně nevím, co vlastně s tím fotákem dělám :-)

už ste třetí - myslím, kdo mi bezzrc. "rozmlouvá" . přehodnotím .. nechci na tom být stejně, ani podobně... chci na tom být VÝRAZNĚ LÉPE ;-)  ;-)  ;-)

 

 

před 6 lety

Juliet

39 příspěvků

Cas muze byt dulezity treba kvuli pozadi(zalezi jak bude scena nasvetlena atd), ale clona bude dulezitejsi nejspise v tomto pripade. Ono na prioritu clony se foti vetsina veci i ten pohyb vetsinou.

před 6 lety

čas byl dobrej :-) světla málo, fotograf ´vožralej :-D :-D foták rozšteloval a fotky jsou .. no... vtipný :-) ale celej obřad byl vysmátej, takže to tak asi má být ;-)

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Juliet:

Gratluji a preji vse nej do spolecneho zivota.

Koukal jsem na ty fotky a rozhodne se daji o dost vylepsit, rozhodne nejsou "na nic". Nevim, jestli pouzivate nejaky software na upravu fotek, ale obecne nejcitelnejsich zmen k lepsimu byste podle mne dosahla 1-upravou barevne teploty 2-vytazenim stinu 3-potlacenim teplych barev v pleti.

 

 

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.