Brand

Diskuse - canon 600D nebo 5D

ondrej

6 příspěvků

Dobry den , 

mam moznost koupe FF Canonu 5D mk1, je to pro me lakave ale fotak je stary a tezky (fotim hlavne na cestach), nicmene v soucasne dobe mam canon 600D s objektive canon 17-85 mm 3.5-5.6  a s vystupem nejsem moc spokojen. 

 

mmohu poprosit o doporuceni zda opravdu FF stoji za to , nebo by stacilo pouze vymenit objektiv v mem 600D? popripade za jaky? 

 

dekuji 

před 6 lety

František

921 příspěvků

Kouzlo FF je jistě lákavé. Je ale několik otázek, které je třeba si zodpovědět. První jsi si už položil a o tom, že se Ti bude chtít cestovat s 5 Déčkem přesvědčen nejsi. Pravděpodobně by jsi uvítal něco menšího, byť by to bylo cestou ponechání si šestistovky. ( ale cest je víc od změny za bezzrcátko až po pořízení některého profikompaktu, což na cesty asi vyjde nejlehčí a nejpraktičtější...s cenami je to jako vždycky....zadara to bylo jen u TMobilu :-D )

Druhá otázka je s čím na výstupu z tohoto stávajícího aparátu nejsi spokojený....je to s kvalitou snímků? Nevyhovují ohniska? Pokud budeš pomýšlet na skutečně razantní změnu pak jako vždy nastoupí otázka "co za to "  Vybírat třebas i superkvalitní zoom objektiv se jistě dá, ale ta kvalita se musí poté někde 1. využít a za 2. zaplatit.  Pokud by jsi to ale tak extrémně nemyslel navrhl bych Ti pořízení SIGMA 17-70mm f/2.8-4 DC MACRO OS HSM, což je docela povedený objektiv a ohnisky  se dost blíží tomu, co používáš. 

Pokud by jsi zvažoval podstatně vylepšit třebas jen portrétní snímky, pak považuju za vhodné pořízení pevného objektivu od 50mm do 85mm... 

F

 

před 6 lety

ondrej

6 příspěvků

to je jasne, ty bezzrcadlovky me tak nelakaji je to sice male nicmene , objektivy byvaji drazsi a s uplnymi kompakty se mi hure foti prave kvuli jejich velikosti nicmene velika cihla jako 5D je zase druhy extrem . 

 

z pevnych skel mnam tu canoni 50mm 1.8 a ta je super i kdyz an tom FF, je to vyrazne zabavnejsi . 

 

soucasny vystup me casto trapi sumem, a aberaci, obcas je problem i s ostrosti snimku , je to dost i tim ze casto nefotim uplne v idealnich svetelnych podminkach 

před 6 lety

František

921 příspěvků

no tak v tom myslím by ta sigma mohla být o fous lepší, ale je to stále jen zoom. Co tak něco ze sigmy ART uplatil by jsi to ??  Já si půjčil zoom na můj nikon a porovnával jej na 50 mm s mým pevným 1,8 a když jsem to dal na obrazovku,, tak to bylo jako dobrý sklo proti dírkový komoře.... ale 35 táců za objektiv je pro mně na focení psů trošku mimo.... :-D 

 

před 6 lety

ondrej

6 příspěvků

ne to je asi pro me taky mimo, jsem fotograf amater, mam to jako konicek takze davat 30000 za objektiv je hodne. 

takže vaš nazor je spiše se na 5D vykaslat (kdyz opomenu vahovy problem)

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ano, protože to stejně neřeší pořízení mimo těla také dobrého a pro FF obvykle i dražšího objektivu. Bohužel i ty bývají nejen dražší, ale taky větší a těžší než ty pro DSLR....jen ty základní řady  jako je ta 50/1,8 se dají používat u jednoho i druhého, jak šáhneš po lepším - pro FF, tak se za a) nedoplatíš a za b) proneseš ještě víc než s tím mackem 5D. Já bych to s amatérským  focením nechal tak, a koukal po lepším objektivu s ohledem na ohniska....byť bych to měl častěji střídat. I ta sigma už Ti nejaké to EV - 2EV pošetří a ono je rozdíl fotit na 800 ISO a na 400... :-)

Ale neboj....taky se "mlsně" poohlížím po nějakém FF z druhé ruky, tak takové nápady nemáš sám .....ovšem moje objektivy se na to dají už dnes nasadit - bez ořezu...nejsou pouze pro DX, tak pořídit z druhé ruky něco z nižší řady FF, ne profi macka bych si klidně troufl. Ale taky mi nedělá starost nosit vybavení. Jsem zvyklý. 

A dobrou světelnost ale kratší, jen do 50mm je tohle  https://www.alza.cz/sigma-17-50mm-f2-8-ex-dc-os-hsm-pro-canon-sleva-d4928050.htm?kampan=adpla_produkty_TV-AV-Monitory-Projektory_foto-audio-video_c_1o2_OT361e_newish_9062882&gclid=CjwKCAiAlfnUBRBQEiwAWpPA6RUL9ZcNb7hI_kZwBQqeXBQcW8cXPQwE11F-ZCjPV9Wtzd4K3q0kvxoC8KkQAvD_BwE 

 

 

 

před 6 lety

ondrej

6 příspěvků

a jak si tak sigma stoji s kresbou bude to znatelny posun oproti CAnonu 17-85

 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj, na 5Dmk1 určitě kašli, to patří minulosti. Pokud řešíš šum, je to věc senzoru a editoru. Velikost sice roli hraje, ale mnohem větší hraje posun samotné technologie, takže "starý FF" by nemusel znamenat vůbec žádné zlepšení. Pokud mne paměť neklame, protože po 5Dmk1 jsem také kdysi pokukoval, tak snad ani neměla něco tak základního a zásadního jako LiveView mód focení. Pravěk. ; )

Předpokládám, že pokud řešíš šum a kvalitu, tak fotíš do RAWu - dost záleží na editoru, kterým necháš RAW přechroupat a poprat se s šumem. Jaký editor na to používáš?

Aberace a ostrost (kresby) jsou věcí objektivu, kde opět FF nic sám o sobě nevyřeší. Aberace i ostrost lze opět ovlivnit na straně editoru. Je to levnější než kupovat další objektivy a může to stačit.

Otázkou také je tvoje "citlivost" na dané neduhy, tedy jestli řešíš, jak to vypadá v náhledu 1:1 (který nikdo další neuvidí) nebo ve zmenšenině pro web nebo na tisku. Pokud jde o ostrost, doostření po zmenšení fotky (pro web) často udělá větší rozdíl než ostřejší objektiv (nehledě na to, že můžeš narazit na opačný problém - jak zmenšit fotku, která je super ostrá, aby to vůbec vypadalo dobře).

Canon 1,8/50 by měla mít na f/5,6-8 parádní kresbu.

před 6 lety

ondrej

6 příspěvků

ahoj, jj to live wiev asi nevidim jako problem pouzil jsem to u 600D asi jednou , ale se zbytkem vesmes souhlasim , postupne vidim vyhodu jen ze s FF i starym se da lepe hrat s hloubkou ostrosti .

 

delaval jsem foto v lightroomu, to vesmes vetsinou slo ale ted na linuxu jzkousim darktable nebo rawtherapee a to je o poznani horsi 

před 6 lety

František

921 příspěvků

Na dotaz jak vychází porovnání těchto objektivů můžu říct, že nejvyrovnaněji a s parametricky nejlepšími výsledky z těchto tří zoom objektivů vyjde ten 17-50 2,8.

pro názornost jsem zadal ty tři do porovnávače DXOMark.

https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/EF-S-17-85mm-f-4-5.6-IS-USM-on-Canon-EOS-1200D-versus-17-50mm-f-2.8-EX-DC-OS-HSM-Canon-on-Canon-EOS-1200D-versus-Sigma-17-70mm-F28-4-DC-MACRO-OS-HSM-C-Canon-on-Canon-EOS-1200D__170_940_319_940_1053_940

porovnávač má několik zajímavých zobrazení. V záložce SCORE už je vidět, že na body tento objektiv na druhými dvěma trošku vede ( je tam jako tělo nastaven 1200D , ale při porovnání to nevadí - řešíme objektiv , ne tělo a 600D s těmito objektivy testován nebyl )

Když přejdeš do záložky MEASUREMENTS je možné zkontrolovat ostrost SCHARPNESS... nejzajímavější a nejnázornější je to v záložce FIELD MAP, kde se dá nastavovat objektiv na různá ohniska a různé clony a zjistit jak ostře kreslí na plochu snímače.  Tam když si s tím pohraješ tak uvidíš že ten objektiv co máš skutečně ostrosti moc nepobral a když už nějakou z toho dostaneš, tak jen ve středu snímku. Úplně nejlepších parametrů dosáhl při měření při nastavení ohniska 24mm a cloně 5,6. Skutečně ostrý po celé ploše prakticky  nebyl při žádném z nastavení.

To sigma 17-50mm je při cloně 5,6 velmi ucházející téměř po celém zoom rozsahu a paradoxně je nejméně vyrovnaná v ostrosti na ohnisku 35mm, kde krešlí ostře v širším středu a ke krajům ostrost také výrazněji slábne, ale pořád je lepší než oba zbývající. No však si pocvakej a uvidíš. :-D Mimo jiné je tento srovnávač dobrý na to ověřit si kde který typ objektivu dosahuje toho nejlepšího výsledku a cíleně to nastavení potom užívat - jde li to dohromady s kompozicí... Ale ještě jednou upozorňuji, že se jedná o naměřené zjištění na vzorkovém materiálu. Nevylučuju, že se jednotlivé kusy objektivu mohou ( a budou) lišit...  Výsledek mně nepřekvapil. Skla - objektivy zoom s pevným clonovým číslem po celém rozsahu ohnisek -  jsou obvykle kvalitnější, než ty, kde se mění všechny parametry..

Jo a poznámku k tomu 1,8 50mm ...mám brášku pro Nikon a také dosahuje nejlepších výsledků na cloně 5,6

Co do editoru jsem spokojený s LR, vyzkoušel jsem Zoner 14 15 a 16 ... dnes jej používám pro některé možnosti, které v LR nelze dělat... Se šumem si LR poradí o dost lépe.

F

 

 

 

před 6 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Jen lehce přispěju do diskuze... stařičký 5D I mám ještě doma a opravdu by to byl nesmysl jej kupovat. Na dnešní poměry je to dědeček, u kterého bys postrádal spoustu možností. Navíc na cesty zbytečně velký, nutnost ff objektivů... tímto směrem bych vůbec neuvažoval. 5D I bych doporučil někomu kdo si chce víc zkusit portrét pěkně v klidu bez stresu a většího pohybu. Ale na cesty opravdu ne.

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Dobry den , 

mam moznost koupe FF Canonu 5D mk1, je to pro me lakave ale fotak je stary a tezky (fotim hlavne na cestach), nicmene v soucasne dobe mam canon 600D s objektive canon 17-85 mm 3.5-5.6  a s vystupem nejsem moc spokojen. 

 

mmohu poprosit o doporuceni zda opravdu FF stoji za to , nebo by stacilo pouze vymenit objektiv v mem 600D? popripade za jaky? 

 

dekuji 

před 6 lety

Koukní se na toto https://foto.bazos.cz/inzerat/86358415/SIGMA-ZOOM-DC-18-50mmsvetelnost-128EX.php .

On ten FF Canonu 5D mk1 za šera taky nijak rychle neostřil.

před 6 lety

ondrej

6 příspěvků

Jen lehce přispěju do diskuze... stařičký 5D I mám ještě doma a opravdu by to byl nesmysl jej kupovat. Na dnešní poměry je to dědeček, u kterého bys postrádal spoustu možností. Navíc na cesty zbytečně velký, nutnost ff objektivů... tímto směrem bych vůbec neuvažoval. 5D I bych doporučil někomu kdo si chce víc zkusit portrét pěkně v klidu bez stresu a většího pohybu. Ale na cesty opravdu ne.

před 6 lety

Ono ten 600d taky neni zadny mladik

před 6 lety

David

39 příspěvků

A co tento máš tam vše v jednom kvalitní kamera u fotoaparát SONY CyberShot DSC-RX10 IV

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

A co tento máš tam vše v jednom kvalitní kamera u fotoaparát SONY CyberShot DSC-RX10 IV

před 6 lety

Až na to, že oproti 600D, který už má, by RX10 mělo horší kresbu a citelně víc šumu v obraze. Za cenu, za kterou by mohl mít FF, který by byl zase úplně jinde.

před 6 lety

David

39 příspěvků

Až na to, že oproti 600D, který už má, by RX10 mělo horší kresbu a citelně víc šumu v obraze. Za cenu, za kterou by mohl mít FF, který by byl zase úplně jinde.

před 6 lety

Ano ale kolik stojí FF objektivy pokud fotí vše myslím tí krajiny, makra, lidi atd bude potřebovat tři objektivy a ty ho výjdou podle mě minimálně na 60 000 kč asi bude nejlepší doporučit foťáky se snímači APS-H nebo APS-C

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.