Brand

Diskuse - Canon EF-M 32(51)mm f1.4 STM - hloubka ostrosti u plně otevřené clony

Jakub

17 příspěvků

Ahoj,

chystám se ke koupi výše uvedeného objektivu (k tělu EOS M50), se kterým, mimo jiné, plánuju neoficiální focení firemní akce. Dříve jsem již takto fotil se seťákem (15-45mm f3.5 - 6.3), jenže ony se ty objektivy příliš nedají srovnat.

 

Jde o to, že si jej do odjezdu, v tomto konkrétním žánru, asi nestihnu vyzkoušet (vzdálenější portréty, skupiny lidí z blízké až střední vzdálenosti - většinou se bude jednat o interiéry). No a nejsem si jistý, jaké budou výsledky při plně otevřené cloně, resp. 1.4 - 1.8 - 2.0: bude hloubka ostrosti (resp. její rozsah) dostatečná? Někde jsem četl, že zvláště při 1.4 to může být problém - ne všechny osoby mohou být v rozsahu DoF, i když jsou víceméně na stejné úrovni. Nebo že foťák může mít potíže se zaostřením, zvláště v interiéru, když je méně světla.

 

Nechtěl bych pak doma zjistit, že mi lidi létají do pozadí/popředí - mám raději fotit např. při f2.0 a dorovnat to zvýšením citlivosti, nebo to není až zas tak horké? S časem asi nic moc neudělám, jednak ten objektiv nemá stabilizaci a nemůžu po lidech řvát, ať stojí v pozoru :D, tudíž pod 1/70 asi nepůjdu...

 

Děkuju za rady

Jakub

 

 

před 5 lety

Stanislav Souček

4569 příspěvků

Ahoj,

chystám se ke koupi výše uvedeného objektivu (k tělu EOS M50), se kterým, mimo jiné, plánuju neoficiální focení firemní akce. Dříve jsem již takto fotil se seťákem (15-45mm f3.5 - 6.3), jenže ony se ty objektivy příliš nedají srovnat.

 

Jde o to, že si jej do odjezdu, v tomto konkrétním žánru, asi nestihnu vyzkoušet (vzdálenější portréty, skupiny lidí z blízké až střední vzdálenosti - většinou se bude jednat o interiéry). No a nejsem si jistý, jaké budou výsledky při plně otevřené cloně, resp. 1.4 - 1.8 - 2.0: bude hloubka ostrosti (resp. její rozsah) dostatečná? Někde jsem četl, že zvláště při 1.4 to může být problém - ne všechny osoby mohou být v rozsahu DoF, i když jsou víceméně na stejné úrovni. Nebo že foťák může mít potíže se zaostřením, zvláště v interiéru, když je méně světla.

 

Nechtěl bych pak doma zjistit, že mi lidi létají do pozadí/popředí - mám raději fotit např. při f2.0 a dorovnat to zvýšením citlivosti, nebo to není až zas tak horké? S časem asi nic moc neudělám, jednak ten objektiv nemá stabilizaci a nemůžu po lidech řvát, ať stojí v pozoru :D, tudíž pod 1/70 asi nepůjdu...

 

Děkuju za rady

Jakub

 

 

před 5 lety

Na tento dotaz nebude odpověď jednoduchá. O kresbě objektivu při otevřené cloně by mohl pohovořit jen ten, kdo s ním má už nějaké zkušenosti. Každý objektiv se chová jinak.

Co se týká DOF, bude vždy záležet na konkrétní scéně. S jistotou ovšem můžeme říci, že hloubku ostrosti ovlivňují výhradně tyto veličiny:

CLONA,

OHNISKOVÁ VZDÁLENOST(bavíme se o absolutních hodnotách, nikoli o nějakých přepočtech, či ekvivalentech!),

PŘEDMĚTNÁ VZDÁLENOST(vzdálenost, na kterou je zaostřeno) a

VELIKOST ROZPTYLOVÉHO KROUŽKU

a pokud nemáme pokdy nabýt znalostí ze zkušeností, nezbývá nám, než si výsledek vypočítat.

 

Vzorec pro výpočet hloubky ostrosti:

b1 = b . f² / f² + cp (b - f) b2 = b . f² / f² - cp (b - f)

Nebo, zjednodušený výpočet pomocí hyperfokální vzdálenosti:

b1 = b . (H - f / H + b - 2f²)

resp.zjedn. b1 = H . b / H + b b2 = b. H - f / H - b

resp.zjedn. H . b / H + b

Hranice hloubky ostrosti pro předem nařízené zaostření na "b" je možno snadno vypočítat, předpokládáme-li "p" = fN : 2000 pro kteroukoliv clonu s účinným průměrem "dN". V tomto případě použijeme rovnic:

b1 = 2000 dN . b / 2000 dN + b

b1 = 2000 dN . b / 2000 dN - b

 

"b1" = bližší hranice hloubky ostrosti

"b2" = vzdálenější hranice hloubky ostrosti

"b" = předmětná vzdálenost (vzdálenost, na kterou je zaostřeno)

"f" = ohnisková vzdálenost "p" velikost(průměr) rozptylového kroužku (Circle of Confusion, CoC)

"c" = clonové číslo (podle úměry "1:c = d:f")

"H" = hyperfokální vzdálenost.

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.