Brand

Diskuse - Canon EF-S 10-18 mm f/4,5-5,6 IS STM vs. Canon EF-S 10-22 mm f/3,5-4,5 USM vs. Canon EF-S 15-85 mm f/3,5-5,6 IS USM

Sibyla

3 příspěvků

Dobrý den.

Uvažuju o rozšíření/obměně příslušenství a ráda bych znala Váš názor. Fotím čistě pro radost, zejména svou tříletou dceru (akční snímky na hřišti, na kole apod. - žádné stylizované portréty). Mám APS-C zrcadlovku, vícero objektivů, z nichž nejoblíbenější je Canon EF-S 24 mm f/2,8 STM. Venku na výletě si občas nafotím nějakou krajinu nebo architekturu a tak trochu jsem zatoužila po širokoúhlém objektivu. Takže se nabízí tyto možnosti:

1. Canon EF-S 10-18 mm f/4,5-5,6 IS STM. Skvělá cena, recenze dobré (ve smylu za tu cenu škoda ho nekoupit), navíc je teď v nabídce i včetně sluneční clony. Je to samozřejmě plasťák a světelnost nic moc, ale zase má stabilizátor obrazu.

2. Canon EF-S 10-22 mm f/3,5-4,5 USM. Z bazaru za 7500,-. Brali byste spíš ten kvůli lepší světelnosti (bez stabilizace) a větší bytelnosti? Je USM ostření o tolik lepší, jak někteří přísahají?

3. Canon EF-S 15-85 mm f/3,5-5,6 IS USM. Z bazaru za 6500,-. Mohl by mi zároveň nahradit setový EF-S 18-55 mm f/4-5,6 IS STM, který skoro vůbec nepoužívám, nejsem s ním moc spokojená, nelíbí se mi kresba atd. Otázka je, zda mi pro širokoúhlé záběry stačí ohnisko 15 mm?

Asi bych měla vybírat i podle rozměrů a hmotnosti, protože se často přesouvám na kole (takže dětská sedačka 4,5 kg + dcera 15 kg + batoh s fotovýbavou, svačinou, rezervním oblečením...celkově tedy možná +25 kg???), i když se přiznám, že to řeším čím dál méně - prostě když chci někam jet a fotit, tak jedu i s rancem na zádech a někdy i něco nafotím :-)

Děkuji za každý názor.

před 4 lety

sladas

4173 příspěvků

Jsem spokojen s 10-18, když jsem měl půjčený10-22, tak ten měl větší zkreslení i mi připadal měkčí a tak jsem musel stejně přiclonit. Ale jestli nepotřebujete až tak široký záběr, pak ten 15-85 (24-136 kimofilm) je parádní univerzál.  

před 4 lety

Sibyla

3 příspěvků

Jsem spokojen s 10-18, když jsem měl půjčený10-22, tak ten měl větší zkreslení i mi připadal měkčí a tak jsem musel stejně přiclonit. Ale jestli nepotřebujete až tak široký záběr, pak ten 15-85 (24-136 kimofilm) je parádní univerzál.  

před 4 lety

Děkuji, potěšil jste mě :-) Já k té 10-18 tíhnu asi nejvíc. Nízká hmotnost, skladnost, to jsou pro mě výrazné bonusy (důvody viz výše).

Ad 15-85...asi bych spíš "potřebovala" širší záběr. Mně se prostě ty širokoúhlé záběry líbí. Spíš si nejsem jistá, jestli potřebuju "parádní univerzál". Já jsem si hodně rychle zvykla na pevná skla. Když pominu stokrát omílané důvody typu světelnost, kresba atd., tak se mi s nimi focení výrazně zjednodušilo - tím, jak většinou fotím mládě v pohybu, musela jsem si při každém zazoomování kontrolovat, jestli mám pořád ještě dostatečně krátký čas...a spousta zajímavých scén mi utekla. S pevným sklem si prostě nastavím prioritu času (a v případě horších světelných podmínek poladím ISO) a pak už jen číhám, co se uděje a mačkám spoušť. Jasně že se víc naběhám než se zoomem, ale to není negativum :-) Takže vlastně nevím, jestli se mi chce vracet k zoomům (používám zoom jen u teleobjektivu). Seťák nasazuju asi jen když si potřebuju udělat fotokopie nějakých dokumentů.

Projdu si ještě na netu ukázky fotek z té 10-18 a když mě uspokojí technická kvalita, tak do ní půjdu. Byla bych moc ráda, kdyby mi tady ještě někdo napsal své zkušenosti s tímto objektivem.

před 4 lety

sladas

4173 příspěvků

Tak to vás s tímto sklem čeká ještě trochu víc tělocviku, neb u takto širokého skla když nejste v ose pohledu dochází ke kácení svislic. Tak když budete fotit to mládě tak budete víc na kolenou, nebo na břiše a když naopak budet fotit neco podobného tomuto ( Smiřické nádraží- přání v galerii fotorádce ) tak si budete muset pújčit židli, kteru jsem dal na dvě lavičky z čekárny. Já mám u fotek dětí výhodu, neb jsem nejmenší obr a největší trpaslík v okolí.

 

před 4 lety

Filip Véle

49 příspěvků

Ještě zvažte Sigma 10-20 f3,5. Používám ji na Sonym a jsem moc spokojený. Dá se sehnat bazarová velice levně.

před 4 lety

Sibyla

3 příspěvků

Ještě zvažte Sigma 10-20 f3,5. Používám ji na Sonym a jsem moc spokojený. Dá se sehnat bazarová velice levně.

před 4 lety

Radši bych se držela originál Canon objektivů, ale děkuji za doporučení, popřemýšlím.

před 4 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.