Brand

Diskuse - čáry přes fotografie - kompakt

Tomáš

3 příspěvků

Ahoj,

koupil jsem si z druhé ruky kompakt Minolta Hi-Matic AF z roku 1981 a přes všechny fotografie mám vodorovnou modrou čáru. Nenapadá vás, čím by to mohlo být?

Moc děkuji za odpovědi.

 

https://serving.photos.photobox.com/64468803c4aa7586354bc63428313e6b9dc1cbd4d356060a7f029a649fe708b29965059a.jpg

před 16 dny

František

855 příspěvků

Dle mého je to závada na snímači, respektive na řadičiči snímače... Opravit to nejde , ale jde to podle občanského zákoníku vrátit majiteli... Pravda je , že by se každá taková věc měla při koupi vyzkoušet....ale věřím, že se domluvíte...

F

 

před 16 dny

Aleš

240 příspěvků

Tato Minolta je na kinofilm, takže snímač nemá. Myslím si, že by to mohla být vada filmu z výroby

a nebo poškození vzniklo mechanicky buď při exponování při posunu na další snímek a nebo přetáčením

zpět do kazety. Jinak mě nic jiného nenapadá...cool

před 16 dny

sladas

4064 příspěvků

Dodatek k tomu co napsl Aleš. Tome, podívej se zda nemáš na dráze po které putuje film nějaký grot (přejeď ta místa vnější stranou ukazováčku) a to i na přítlačné destičce, když ne tak mohlo být něco s cívkou filmu a dáváš li  film někam zprcovat mohli to škrábnout tam, ale těžko jim to budeš dokazovat a snímky to nezachrání.  Zachránit by to šlo na nějakém slušném skeneru, který je vybaven funkci pro opravu rýh, ale výsledek již ztratí typické filmové zrno. Nebo nastudovat retuš filmu a pkusit se to opravit sám, ale tu piplačku s tím nemusíš dovést ke zdárnému konci a dopadnete to ještě hůř. 

před 15 dny

Tomáš

3 příspěvků

Naštěstí se jednalo o testovací film, takže tam nebyly žádné pro mě cenné snímky takže se retušování můžu vyhnout. Zkusil jsem přejet prstem po dráze po které putuje film a na nic jsem nenarazil. Budu tedy doufat, že se jednalo o nahodilou chybu a zkusím druhý film, tentokrát s pečlivým vložením a schválně nechám vyvolat někde jinde.

 

Moc děkuji za odpovědi.

před 15 dny

František

855 příspěvků

No to mně nenapadlo, že je to na svitkáč... :-) tak to je jiná.. :-) no já bych si tipl na převíjení zpět do kazety, ale pravda je , že se to dá škrábnout i při vytahování filmu před vyvoláváním... Nejrozumnější by asi bylo prohlídnout to jak píše Aleš a pak obětovat ještě jeden film. Pokud to bylo na kazetě nemělo by se to opakovat, jestli se to objeví znovu tak je to asi v aparátu...  A asi budu při tom čtení muset uvažovat... :-D jsem se hned šel podívat do odkazu a ten rok 81 mi ani nevadil.... :-D :-D ...

F

před 15 dny

Aleš

240 příspěvků

Františku, to bude asi únavou "materiálu". Jen ještě uvedu na pravou míru to, že Tomáš nepsal o "svitkáči",

ale o kinofilmu, což je rozdíl. Kinofilm je většinou o šíři 35mm, je na okrajích perforovaný a uložen a chráněn 

proti světlu v kazetě. Svitkový film je o šíři 61mm a je navinut na cívce společně s krycím papírovým pásem, 

nemá perforaci a je určen pro středoformátové fotoaparáty. Občas si totiž ještě na svitek zafotím...laughing

před 15 dny

sladas

4064 příspěvků

Tome, máš někde ten negativ? Tak na něj koukni lupou proti světlu, jestli je tam přez něj červená čára a když ne, tak to udělal lab při tištění fotek. 

před 15 dny

František

855 příspěvků

to je fakt.... svitky nelezou z kazety a jedou jen přes dráhu pro film...  a myslím, že poslední Slaďasův nápad bude ten pravý..  :-) 

F

 

před 14 dny

Tomáš

3 příspěvků

Bohužel jsem jim řekl ať ho zlikvidují z důvodu, že mi moc nezáleželo na těch fotkách :D Ale chci tam v pondělí zavolat a zeptat se na to.. pokud ho budou mít tak to omrknu a když ne, tak zkusím druhý film a uvidíme :) 

před 14 dny
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.