Brand

Diskuse - čáry přes fotografie - kompakt

Tomáš

8 příspěvků

Ahoj,

koupil jsem si z druhé ruky kompakt Minolta Hi-Matic AF z roku 1981 a přes všechny fotografie mám vodorovnou modrou čáru. Nenapadá vás, čím by to mohlo být?

Moc děkuji za odpovědi.

 

https://serving.photos.photobox.com/64468803c4aa7586354bc63428313e6b9dc1cbd4d356060a7f029a649fe708b29965059a.jpg

 

EDIT: problém vyřešen

před 5 lety

František

921 příspěvků

Dle mého je to závada na snímači, respektive na řadičiči snímače... Opravit to nejde , ale jde to podle občanského zákoníku vrátit majiteli... Pravda je , že by se každá taková věc měla při koupi vyzkoušet....ale věřím, že se domluvíte...

F

 

před 5 lety

Aleš

263 příspěvků

Tato Minolta je na kinofilm, takže snímač nemá. Myslím si, že by to mohla být vada filmu z výroby

a nebo poškození vzniklo mechanicky buď při exponování při posunu na další snímek a nebo přetáčením

zpět do kazety. Jinak mě nic jiného nenapadá...cool

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Dodatek k tomu co napsl Aleš. Tome, podívej se zda nemáš na dráze po které putuje film nějaký grot (přejeď ta místa vnější stranou ukazováčku) a to i na přítlačné destičce, když ne tak mohlo být něco s cívkou filmu a dáváš li  film někam zprcovat mohli to škrábnout tam, ale těžko jim to budeš dokazovat a snímky to nezachrání.  Zachránit by to šlo na nějakém slušném skeneru, který je vybaven funkci pro opravu rýh, ale výsledek již ztratí typické filmové zrno. Nebo nastudovat retuš filmu a pkusit se to opravit sám, ale tu piplačku s tím nemusíš dovést ke zdárnému konci a dopadnete to ještě hůř. 

před 5 lety

Tomáš

8 příspěvků

Naštěstí se jednalo o testovací film, takže tam nebyly žádné pro mě cenné snímky takže se retušování můžu vyhnout. Zkusil jsem přejet prstem po dráze po které putuje film a na nic jsem nenarazil. Budu tedy doufat, že se jednalo o nahodilou chybu a zkusím druhý film, tentokrát s pečlivým vložením a schválně nechám vyvolat někde jinde.

 

Moc děkuji za odpovědi.

před 5 lety

František

921 příspěvků

No to mně nenapadlo, že je to na svitkáč... :-) tak to je jiná.. :-) no já bych si tipl na převíjení zpět do kazety, ale pravda je , že se to dá škrábnout i při vytahování filmu před vyvoláváním... Nejrozumnější by asi bylo prohlídnout to jak píše Aleš a pak obětovat ještě jeden film. Pokud to bylo na kazetě nemělo by se to opakovat, jestli se to objeví znovu tak je to asi v aparátu...  A asi budu při tom čtení muset uvažovat... :-D jsem se hned šel podívat do odkazu a ten rok 81 mi ani nevadil.... :-D :-D ...

F

před 5 lety

Aleš

263 příspěvků

Františku, to bude asi únavou "materiálu". Jen ještě uvedu na pravou míru to, že Tomáš nepsal o "svitkáči",

ale o kinofilmu, což je rozdíl. Kinofilm je většinou o šíři 35mm, je na okrajích perforovaný a uložen a chráněn 

proti světlu v kazetě. Svitkový film je o šíři 61mm a je navinut na cívce společně s krycím papírovým pásem, 

nemá perforaci a je určen pro středoformátové fotoaparáty. Občas si totiž ještě na svitek zafotím...laughing

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Tome, máš někde ten negativ? Tak na něj koukni lupou proti světlu, jestli je tam přez něj červená čára a když ne, tak to udělal lab při tištění fotek. 

před 5 lety

František

921 příspěvků

to je fakt.... svitky nelezou z kazety a jedou jen přes dráhu pro film...  a myslím, že poslední Slaďasův nápad bude ten pravý..  :-) 

F

 

před 5 lety

Tomáš

8 příspěvků

Bohužel jsem jim řekl ať ho zlikvidují z důvodu, že mi moc nezáleželo na těch fotkách :D Ale chci tam v pondělí zavolat a zeptat se na to.. pokud ho budou mít tak to omrknu a když ne, tak zkusím druhý film a uvidíme :) 

před 5 lety

Tomáš

8 příspěvků

Hlásím se po delší odmlce a nafocení dalšího filmu.

Výsledek je bohužel pořád stejný. Foťák jsem před vložením dalšího filmu prolezl a nenašel nikde žádný ostrý hrot, ani nic co by nasvědčovalo vytvoření další podobné čáry přes všechny fotky. Stavil jsem se do stejného obchodu, kde mi to vyvolávali minule a tam uznali, že první film bude dost pravděpodobně jejich zaviněním a mám u nich tudíž další vyvolání zdarma. Jenže dnes mi paní volala s tím, že se stejná čára objevila i u druhého filmu a že před vyvoláním stroj prý zkontrolovali a na filmu pro někoho jiného hned po mně nebyla žádná čára. 

 

Nenapadlo by vás co ještě vyzkoušet? 
Díky mnohokrát!

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Tome. Sice mně nenapadlo, co to může být, ale poslouchej....ta čára není jedna...Je jich pět, jedna je přesně ve středu snímku a ty horní nejsou symetricky s těmi spodními... podívej se na ten ukázkový snímek 1 : 1...jsou tam vidět...cice slabší,, ty krajní jsou nejslabší, ale jsou tam. Dobře je to vidět na levé části snímku.... ony totiž nejsou v tom počtu po snímku celém...na pravé straně jsou vudět jen 3 a to ta středová a dvě bližší středu. Ty vzdálenější už tam zanikly. Jinak tak či tak, nepřijde mi to jako škrábnutí, ale jako světelná stopa.... ale to je fakt jen nápad... Nicméně protože ta pozice čar je stejná zkus zmenšit snímek na šířku kinofilmu a zkusit hledat důvod na středu vedení film a ve vzdálenostech těch čar. A vezmi na to dobrou lupu...  Ten důvod je v aparátu. Kazety byly dvě a filmy taky dva ...jeden je jen ten foťák... Taky bych jakýmkoliv způsobem zjistil, jestli je ta čára na adní straně filmu, nebo ve vrstvě. Přece takový vryp by musel být na prudkém světle vidět.. Takže...bádej bádej....  a dej vědět...

Taky mně napadlo ten film napakovat zpět do kazety na filmu zezadu vyznači ty čáry, založit jej zpě a podívt se podle toho na mís kudy ty znčky cestují...přece něco najít musíš... teda.. pokud je to světlo, tak nemusíš. Tak či tak...je jasné že to vzniká při převíjení a nebo posunu snímků... 

František

před 5 lety

František

921 příspěvků

A ještě na to koukáme.... napadla nás ještě závada na kazatě s filmem... Já už si houby pamatuju, ale z kazety leze film přes takovou látkovou výstelku a štěrbina je jí zacloněná proti vniknutí světla. Plech kazety býval v tom místě někdy nerovný, aby tam ta clona držela....vrypy by pak mohly pocházet odtud. Dál mně napadlo.. podívej se, jestli ty čáry jsou na obou filmech ve stejné pozici.... Nekupoval jsi třeba do Minolty několik kazet najednou ? Od stejného výrobce a ze stejné šarže ? Není závada prostě na filmu už před vložením do aparátu? Kdyby jsi si to vyvolával sám navrhl bych koupit jiný film a zkusit to do třetice.... Pak by mohlo být 100 pro jasné, že je to v aparátu.....

F

před 5 lety

Tomáš

8 příspěvků

Dobrý den Františku, moc děkuji za postřehy! Zkusím vzít lupu a poctivě bádat, ale zárověň máte pravdu, že filmy jsem kupoval v obchodě rovnou ve větším množstí. Takže pokud nic lupou neobjevím, zkusím koupit jiný film a vyvolat jinde, tím už úplně minimalizuji riziko a uvidíme co se objeví/neobjeví. Každopádně budu pečlivě zkoumat lupou dřív než vložím další film a po vyvolání třetího filmu dám vědět. 

Moc všem děkuji za postřehy!

před 5 lety

Filip Véle

49 příspěvků

Mě napadá chyba při digitalizaci. Máte fotografie fyzicky v ruce? Je tam ta čára taky? Scynovali fotky ve fotolabu? Může být, že vyvolání proběhne korektně, ale k čárám dojde při skenování....

před 5 lety

František

921 příspěvků

To je zajímavý dotaz....co ty na to Tome ? 

před 5 lety

Tomáš

8 příspěvků

Mě napadá chyba při digitalizaci. Máte fotografie fyzicky v ruce? Je tam ta čára taky? Scynovali fotky ve fotolabu? Může být, že vyvolání proběhne korektně, ale k čárám dojde při skenování....

před 5 lety

Dnes jsem vyzvedl negativy a čára je i na nich, v obchodě mi řekli, že pokud by to byla chyba z volačky, tak by čáry byly nepravidelné a měly jinou barvu. Takže si prý myslí, že to bude chyba ve fotoaparátu, ale tam jsem bohužel opět nic neobjevil. 

před 5 lety

František

921 příspěvků

Tak v aparátu jsi nenašel.... s vyjádřením obchodu s vyvoláváním bych souhlasil. Kdyby měli takový problém,, jistě by jej měli i další zákazníci...

asi bych koupil film...jiný od jiného výrobce...a zkusil to ještě jednou.... stačí vyvolat....bez zhotovení snímků. Pokud budou čáry na negativu znovu, pak je původ v aparátu. Pokud ne tak bych řekl, že čáry mají původ ve výrobě filmu... 

F

před 5 lety

Tomáš

8 příspěvků

Vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo.

před 5 lety

Ferd

9 příspěvků

už je asi pozdě-ale zeptal bych se jaký to je film? Je ta čára i mezi políčky (případně na osvětleném začátku, který čouhal ven z krabičky)? Nebo jen na snímku? Je to ze strany emulze? Při pohledu z bohu je to vidět jako škrábanec v emulzi nebo je to součást obrazu? Je na všech snímcích? Je stejná nebo se mění její tloušťka? ..měl bych podezření na nedoléhající nebo nedovírající závěrku.Pak by mohla mít jinou tloušťku na různých poíčkách filmu, pokud bylo natažené nové políčko a objektiv dlouho mířil do slunce (dlouho jsi foťák nosil bez krytky a svítilo do objektivu. 

Zkusil jsi nějaký snímek fotit také na výšku? Mechanické poškození dráhy filmu zepředu se se mi zdá málo pravděpodobné. Ono tam skoro nic není co by to mohlo způsobit. Obětoval bych nějaký levný (krátký) film na pár snímků při různých kombinacích času. Je vidět čára i na filmu? Mění se při různých časech? Je čára na všech filmech na stejném místě?

..ještě bych zkusil kouknout na dekl a hlavně na zadní přítlačnou destičku-jestli se z ní neodlupuje lak nebo tam není povolený nějaký šroubek/nýtek a nepoškrábal film ze zadu. To mělo by to být vidět přímo na filmovém pásu při pohledu pod šikmým světlem-aby se leskl. Připadá mi to jako poměrně jednoduchá závada, která musí jít snadno identifikovat. Jinak ta čára není jedna ani 3 ale je jich 5 (slabě patrné v levé třetině fotky).

před 4 lety

Ferd

9 příspěvků

...on le bude mít asi centrální závěrku a ne štěrbinovou, že? Pak bych netěsnost závěky vyloučil. Leda by na vnitřní straně komory byly nějaké lesklé škrábance odrážející světlo...

před 4 lety

Tomáš

8 příspěvků

Moc se omlouvám, úplně jsem zapomněl dát vědět, jak to dopadlo a upozornění na email nějak stávkovalo.. poslední komentář byl přidán před 22 dny a email přišel dnes :D 

 

Zpět k tématu.. problém vyřešen! Po vyvolání jiného filmu je už vše v pořádku! Takže 5 filmů, které jsem koupil najednou v jednom obchodě mělo stejný problém.. zvláštní, každopádně nyní už je vše v pořádku :) 

Děkuji všem za postřehy a snahu o pomoc s vyřešením problému!

před 4 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.