Brand

Diskuse - CSC/DSLR vs Huawei P30 pro

Jiří

2 příspěvků

Zdravím lidi.
Řeším ošemetnou otázku výběru mezi temito třemi světy. Chtěli by jsme takový rodinný foták a rozmýšlíme ještli neni lepší koupit si spíš jen nový telefon, protože ty výsledky co předvádí nový huawei když jako laik porovnávám s cenově na stejné urovní u CSC/DSLR mi přijdou dost podobné. Dokonce i u nočních snímků kde smartphony byly vždycky průser taky si vede dost slušně díky nočnímu režimu a rozdíly sice vidět sou, ale až pod lupou což v případě že nechci fotit na nějaké velkoformáty, obrazy, mi může být vlastně jedno...

Samozřejmně hlavní myšlenka CSC/DSLR bylo naučit se fotit a kdyby to třeba přítelkyni chytlo měla by v ruce "asi" mocnejší nástroj...
Těch výhod mají ty fotoaparáty oproti smartphonu čím dál mín a já nevím jestli to má v téhle době úbec ještě smysl. Připočteme to, že Smartphone je o dost menší , skladnější a prakticky ho máme furt u sebe. To se nestane snad ani s kompaktem.

Do toho má P3pro širokouhlej objektiv s kterýho lezou fakt pěkný fotky a na telefon dost slušnej zoom... Vím že všechno dělá AI a dopočítavá se uměle ale komu to vadí když to vypadá dobře ? Snad právě jen těm profesionálům který s tím pracují a prodávají dál.

Chtěl bych znát váš názor na tuhle věc protože do tý doby než sem se podíval co umí takhle záležitost ba dokonce i starší P20 pro, je na pováženou...

Jasně být profik asi si kupovat Smartphone jako svuj pracovní nástroj... to by byl dobrej Joke. ale má cenu jako Amater, na kvalitní pěkný, stylový fotky na domací využíjí ( věřím, že i obraz by z toho za určitých podmínek vytáhnout šel... ) Kupovat CSC/DSLR za 20-25 tisíc se základníma 2 objektivama ? (Fuji-T20, nikon D5600,canon 77d,Sony A6400) nehledě na to že když budu chtít nový objektiv bude mě to stát dalších nejméně 8 tisíc a že se bavíme o těch nejlevnejších objektivech ? a to ještě smartphone má mnohem šírší možnost využití... Jo a btw... vyznat se v tech fotoaparátech... to je teda něco... Co je starší model co novější co má tohle co nemá tamto...je lepší zdrcadlovka nebo bez... par dní sem na to díval a jde mi z toho hlava kolem :D Jediný co vim že chci APS-C snímač a set se slušnejma dvěma objetivama.

Tohle je dilama co jako amater nejsem schopem posoudit. Z mého pohledu mi to přijdě prostě moc malej rozdíl na to abych, za ty stejný prachy měl "další věc navíc" co tahat sebou. Tím nechci ríct, že mám něco proti fotáků to ne... ba naopak vždycky to pro mě byl obraz kvalitních fotek kterým se smartphone prostě rovnat nemůže... Nebo se časy mění ? Aspoň na té amaterské úrovní ?
pak je tu ještě možnost G7X mark II... :D :D :D
Poraďte mi prosím nebo mi z toho hrábne :D

PS. Ještě doplním o srovnávací snímky starší P20 pro s FUJIFILM X-PRO 2 za nočního osvětlení.
https://www.alessandromichelazzi.com/huawei-p20-pro-low-light-shooting-test-versus-the-fujifilm-x-pro-2/

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Jiří. Palec nahoru ode mně za tolik písmenek na jedné obrazovce :-)) ale je vidět, že jsi se alespoň pokusil svůj "problém" popsat.

Zcela netradičně začnu od konce. Jedna z posledních otázek zněla, jestli se časy mění, alespoň na amatérské úrovni. Na tuto můžu s klidem odpovědět že zcela jistě. Výsledkem je, že malý jednoduchý a laciný kompaktní aparát už téměř nejde koupit...doslova tento prodejní segment vymřel a to u všech výrobců, protože jej právě pohřbily zlepšující se možnosti používání mobiů a fotomobilů. Ty pro pojetí dnešního "focení" ve smyslu cvak a je to na FB odvádějí naprosto skvělou práci, a to, že se dostaly tak daleko je jen důsledek tvrdé konkurence výrobců mobilů. Pokud na dnešním trhu chtějí uspět, tak jim totiž nic jiného nezbylo. Díky tomu je ale i pořízení nějakého snímku dostupné prakticky komumoliv.

 

Správně píšeš, že mobil - to je dnes to první co vytáhne každý když sáhne do kapsy a v něm automaticky má k dispozici aparát, který mu snímek - momentku z okamžiku, kdy má bytostně pocit, že to prostě chce vyfotit - udělá. Až potud je úvaha, zda mobil nebo foťák asi OK. 

Něco jiného ovšem je vytáhnout fotoaparát a s ním pracovat. Ono to totiž nezačíná v kapse, ale doma...přípravou aparátu... ( nabít baterii, naformátovat kartu, dokonce ti poctivější z nás se kouknou na objektivy, jestli to nechce přejet fotoutěrkou, další začnou zvažovat, zda jdou fotit něco konkrétního a co na to sebou vzít. Co filtry a který objektiv? co stativ? v kterou dobu? do čeho to zabalím, aby mi to nezavazelo a byla to pohoda..? ) Až tohle všechno nacpu do fotobatohu a nebo brašny budu asi drobet připravený. Vytáhnout proti tomu z kapsy P30 a udělat "klik" to je přece pohoda...a nakonec...dyť mně to takle stačí... Nikterak předchozí čyři slova nehaním...opravdu to třeba takle stačí. ( a stačí to dnes valné většině spotřebitelů vlastnících mobil. )

Ale nedovedu si představit, že by fotoamatér, který pro svou radost ráno vstal za tmy, vyrazil na kopec čekat na svítání tam vytáhl z kapsy P30 a udělal "klik" a těšil se, jak si to dnešní focení užil. A už vůbec si nedovedu zatím představit, že by nějaký majitel P30 přišel domů, připojil P30 k PC a importoval fotky do LR , nebo PS a tam zahájil jejich úpravy a bavil se tím, jak krásně prosvětlil stíny a jak s citem odšuměl snímek ( pořád mluvím o amatérské fotografii  :-)))   ) 

Tím jsem Ti Jirko lehce chtěl nazanačit, že i amatérské focení obvykle nekončí zastrčením mobilu do kapsy, ale že k němu při vlastnictví aparátu budeš potřebovat minimálně PC a to raději slušné PC a k němu alespoň nějaký editor fotografií +nějaké znalosti a čas. ( to vše v případě, že budeš machr a snímky budou ok na první dobrou můžeš vypustit...) Prostě je velký rozdíl ve focení mobilem a aparátem a nespočívá to jen v technické kvalitě vytvořeného snímku.

 

Tvůj dotaz se tedy dá lehce odpovědět.  Pokud se rozhodneš a spokojíš prací s mobilem a zobrazováním snímků v něm, případně z něj v počítači ( věřím, že to dopadne tak, že na snímcích žádné seriózní úpravy už nebudou prováděny, takže v surovém stavu, což v případě focení světa kolem je někdy i dobrá zábava bůh odpusť tvůrcům různých "prasičů snímků, které je třeba možné použít aby to bylo IN ) budeš to mít prosté a jednoduché a také nenáročné finančně, časově ....a v neposlední řadě také v odpovídající kvalitě.

 

Pokud si pořídíš aparát budeš muset pro využití jeho možností především přijmout fakt, že udělat fotku není zmáčknoutí spouště aparátu. V opačném případě sice pořídíš foťák, ale výsledkem bude investice v tisících tiše odpočívající v šupleti, nebo snímky ne nepodobné těm z mobilu....a ten mobil budeš mít přece kdykoliv sebou.. tak na co to kupovat ;-)

 

No a jak je to dnes mezi zrcadlovkou a "bezzrcátkem" je napsáno polopatě a čerstvě třeba tady https://www.megapixel.cz/nevite-jestli-vybrat-digitalni-zrcadlovku-nebo-bezrcadlovku-prozradime-vam-rozdily , tak to sem psát nemusím. Pro mne důležitá je snad jen informace, že pokud bych se chystal točit často video fotoaparátem, tak bych si na to dnes vzal a pořídil asi bezzrcátko.

Jinak Jirko já fotím jak kompaktem, tak používám DX zrcadlovku, nově i FF  a někdy klidně vytáhnu z kapsy mobil od Lenova a udělám "klik"...nikterak na žádný z těchto způsobů nenasazuji ve smyslu horší - lepší...od každého něco očekávám a to se obvykle i zdaří. Pokud ne - pak je to rukama a hlavou.

 František

Zdravím všechny co dělají "klik" a i ty, co před tím užívají všeho co amatérská fotografie přináší.

 

 

před 5 lety

Jiří

2 příspěvků

Super odpověd, tak nějak sem si to představoval. A utvrdilo mě to v tom, že foták nebude asi to co právě potřebujeme. Přesně jak říkáš, foták čeká v šuplíku kdežto mobil je vzdy připraven a to je asi právě to co potřebujem obvzlášť, když ta technologie tolik pokročila. Chápu, že za určitých situací by bylo lepší mít po ruce právě ten foták ale na to běžné focení je DSLR naopak troufám si říct nevhodný.

 

Jinak taková myšlenka... vetšina fotografů strašně odsuzuje ono softwarové přikrášlování ten se tomu říka... EI... Co ale nakonec všichni deláte v tom PS, nebo lightroomu ? Nakonec to taky přikrášlíte.... změníte teplotu barev, tam se neco zaostří , tam se něco ubere... akorát to deláte všechno ručně a "zatím" lépe než ona umělá inteligence.

ale to mě jen tak napadlo :)

 

Takže, foťáky at už bez či zdrcadlovky chápu spíš jako takovej životní/profesní styl fotografování než to běžné focení. Člověk tomu musí dát víc, víc se na to připravit, víc se tomu věnovat, a dál fotky zpracovávát, pak se dostaví i kvalitnější výsledek.

 

Já moc děkuji za objasnění otevřelo mi to oči a třeba někdy pořídíme i ten foták na nějakej ten pěknej východ slunce ;-)

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Jiří. Jsem rád, jestli jsem Ti mohl odpovědět nějlíp jak to šlo, možná od jiného přispěvatele by zazněl jiný názor, prostě každý to nějak děláme.. Nijak neodsuzuji úpravy snímků pro spotřební použití je to věc vkusu a věc invence, co kdo se svými snímky děláme a jak s nimi naložíme. Přeju hezké focení čímkoliv.. 

František

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.