Brand

Diskuse - Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Já jen doplním, že ten článek vyjde až po půlnoci, tedy zítra ve čtvrtek ráno ;)

před 14 lety

Galdra

6 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Chápu, že asi pro to není prostor, ale myslím si, že ve zkratce by se dal zmínit i Nikon nebo Olympus, ev. Pentax a Sony (možná i větší formáty) včetně skel. To místo by se našlo a nejen s Canonem lze fotografovat krajinu. .-)

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Chápu, že asi pro to není prostor, ale myslím si, že ve zkratce by se dal zmínit i Nikon nebo Olympus, ev. Pentax a Sony (možná i větší formáty) včetně skel. To místo by se našlo a nejen s Canonem lze fotografovat krajinu. .-)

před 14 lety

Galdra: Samozřejmě, to ano. On je sice Vašek "canonista", ale určitě to nebyl záměr uvést jenom jednoho výrobce... :)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ano, samozřejmě že krajinu lze fotografovat i s Nikonem, Olympusem, Pentaxem, či Sony. :) Ale šlo mi jen o ukázku... ne o výpis celé škály dostupného vybavení. Když bude chtít někdo fotit třeba s Nikonem, tak z mého článku určitě pochopí, že bude potřebovat ekvivalent uvedeného, jen od Nikonu. Navíc doporučuju to, s čím mám zkušenosti a jsem přesvědčený, že je opravdu dobré. Proto třeba uvádím Tokinu 11-16, protože to je moje nejoblíbenější krajinářské sklo a jsem přesvědčený, že v kategorii aps-c moc srovnatelných konkurentů mít nebude. Co se značek týče, nechci se do této "války" moc pouštět, protože každý chce od focení něco jiného. Mě šlo v prvé řadě o maximalizaci optické kvality, proto jsem volil mezi Nikonem a Canonem a jelikož Nikon mi nesedí ovládáním, tak volba padla na Canon. Ale to je jen moje osobní volba. Pro běžné focení není třeba řešit laboratorní kvalitu fotek a tak někomu může mnohem víc vyhovovat třeba Pentax či Sony.

před 14 lety

Kmínek

58 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Zdravím všechny, chci jen poděkovat za další super nápad jak nás začátečníky naučit zase nějaké nové věci. Jen tak dál. Díky Lukáš (tu)

před 14 lety

Rampa

5143 příspěvků

Zdravím všechny, chci jen poděkovat za další super nápad jak nás začátečníky naučit zase nějaké nové věci. Jen tak dál. Díky Lukáš (tu)

před 14 lety

článek je príma (tu) a těšim se na ten bližší článek o filtrech. ...Vašku stim největšim full-framem mě to docela zajímá, nemáš někde odkaz nebo nějaké srovnání ohledně velikostí snímačů kategorie full-frame? já myslel že full-frame je dycky 36x24mm ať už jeto canon nebo cokoli jinýho...

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

článek je príma (tu) a těšim se na ten bližší článek o filtrech. ...Vašku stim největšim full-framem mě to docela zajímá, nemáš někde odkaz nebo nějaké srovnání ohledně velikostí snímačů kategorie full-frame? já myslel že full-frame je dycky 36x24mm ať už jeto canon nebo cokoli jinýho...

před 14 lety

No, full-frame je full-frame, ať je to co je to a velikost snímače je stejná (max. se liší o milimetry).

před 14 lety

Rampa

5143 příspěvků

No, full-frame je full-frame, ať je to co je to a velikost snímače je stejná (max. se liší o milimetry).

před 14 lety

jo ták...takže jeto jasný, Vašek mě chtěl nalákat abych přešel na canon "lstivou fintou" ;) :D (tu) lišák jeden mazanej :) ...

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Já to uvedl jen jako perličku... rozdíl tam je, ale jen malej. U aps-c má větší snímač Nikon, ale u full-frame je na tom o chloupínek lépe Canon. Full-frame u Canonu má 36 x 24mm zatímco u Nikonu to je 36 x 23.9mm. Opravdu tady pár landscape fotografů (např. David Noton) uvádí, že velikost snímače byla tím důvodem proč přešli v krajinářské fotografii z Nikonu na Canon. Taky se mi moc nezdá, že by ta desetina milimetru mohla mít vliv. Jediný vysvětlení co mě ještě napadá, že jelikož tihle pánové fotí už xx let, mohli mít na mysli, že před x lety, v době přechodu z kinofilmu na digital, se Canon víc zaměřil na full-frame, zatímco Nikon působil víc v oblasti aps-c. Proto přešli z Nikonu na Canon, který poskytl největší snímač... ale to už je jen moje spekulace.... to by nám spíš mohl říct nějaký pamětník :) Každopádně Rampepurdo za každou zběhlou duši, kterou přetáhnu na Canon si do deníčku tajně připisuji bod :)) :))

před 14 lety

soptik

270 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Diky za VYBORNY clanek ! (tu) Budu to tu bedlive sledovat, jelikoz krajinarska fotografie je to, co me castecne tahne. Ale samozrejme nejen ta. A kdyz uz jsem u toho, tak jsem Pentaxista (K20D), coz mi na druhou stranu stizi vyber slusneho sirokace v budoucnu. No aspon ten zakladak mam povedenej, na nej si zatim opravdu nemuzu stezovat : smc DA* 16-50mm F2.8 ED AL (IF) SDM - bude muset zatim stacit pro krajinarskou fotografii. Ale aspon vim, jakym smerem se vydat pri vyberu vybaveni v budoucnosti. Ted to bohuzel neni mozne, jelikoz delam rekonstrukci bytoveho jadra + kuchyne a vsechny moje uspory konci v teto taky by se dalo rici bezedne jame. Navic z tohoto duvodu ani na to foceni neni cas. Ale planuju to zmenit. Jinak uz jsem pri vyberu vybavy v tomto duchu udelal jednu chybu a to tu, ze jsem si nechal poradit pri koupi Cokina systemu v jednom nejmenovanem Foto...skoda mluvit ;) Samozrejme ze pri pouziti zminovaneho objektivu mi to pri kombinaci siroke ohnisko+mala clona vinetuje :( Bohuzel jsem celou dobu s timto systemem fotil vodu, takze jsem mel vetsinou dost pricloneno a az po hodne delsi dobe, kdyz jsem to vytah na vylete po Krkonosich jsem se zdesil, jak mi to vinetuje pri jistych kombinacich clony a ohniska. No proste jsem pako, ale zivot jde dal a musim zvazit upgrade i v tomto smeru. Stativ mam pomerne slusny-cestovatelsky Velbon ULTRA MAXi/L, ktery jsem kdysi kupoval pro kompakt FZ18 a kupodivu v bezvetri se da pouzit pro K20D i s takto tezkym objektivem. Ale samozrejme uz to neni ono a i ja pocituju, ze je i v tomto ohledu nutna zmena. Vetsi fotobatoh je taky nutnost, jelikoz Flipside200, ktery mam jiz delsi dobu, je na vylety po horach fakt malo (mam overeno, vejde se tam vedle fotaku s dvema 2.8 objektivy navic maximalne ta svacina s pitim, ale obleceni uz ne). Nicmene do mesta plneho lidi je to super, to priznavam. Outdoorovy obleceni taky mam, jelikoz pri mych horskych vyletech to byva nutnost. Vasku jeste jednou diky za clanek, urcite se tu objevi nejake moje dotazy na tebe. Treba kdybys mohl konkretizovat jaky stativ a hlavu pouzivas a proc. Neni stativ jako stativ, ze ? Pokud to bude soucasti pristich clanku, rad si pockam na dobu, az vyjdou. Jo a jeste ti v nynejsim clanku : Krajinářská fotografie – vybíráme vybavení chybi jedna podle me moc dulezita vec : "Trpelivost". Ja vim, ze to neni vybava jako takova, ale urcite kazdy krajinar by touto vlastnosti mel byt dostatecne vybavem. Staci si precist tvoje clanky z Anglie. Ja osobne muzu rict, ze kdyz jsem 24.12.2009 vyrazil s bandou kamosu ve 4 rano obrim dolem na Snezku , abych vyfotil vychod slunce a nahore byla takova kosa a fujavice, ze nebylo videt vic nez na par metru, jsem si rikal, ze se na podobny skopiciny uz vyprdnu ;) Clovek se tam tahne s takovym vybavenim a nahore to ani nevynda z baglu, protoze neni videt na krok. A to pominu ty macky a cepiny, co jsme si pujcili kvuli varovani horsky sluzby ohledne zledovatele cesty Obrim dolem (samozrejme zbytecne, jelikoz tam bylo 30cm prasanu, ale na druhou stranu chapu obavy horske sluzby). No a vidite, chvilka "odpocinku" a uz se tam zase tesim ;) Pardon za tak dlouhy prispevek. Moc sem uz nepisu, spis jen ctu, tak jsem se alespon tady "vyradil :)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj Pentaxisto :)) Tak to tu aspoň budeme mít zajímavě namixovaný spolek :) No s tím širokáčem budeš mít výběr trošku omezený, ale žádná tragédie... volil bych v tvém případě mezi Sigma AF 10-20mm f/4-5.6 EX DC a Pentax DA 12-24mm f/4 AL ED [IF] a možná bych se i přimluvil k té levnější Sigmě (tu)... až teda doděláš tu kuchyň, protože s prázdným žaludkem se blbě fotí :)) U toho Cokinu záleží hlavně na tom, "co ti vinětuje" ...jestli to je držák nebo redukční kroužek. Pokud to je držák, tak je to v pohodě, jelikož lze přikoupit ten širokoúhlý držák s jedním slotem. Pokud ale vinětuje ten redukční kroužek, tak to je problém, protože tam nepomůže nic :( No ono stejně pokud jednou přikoupíš širokáč, tak s tímhle budeš mít pořádnej problém... zbudou 3 možnosti - 1. přejít na jinej filtrovej systém, 2. opravovat rožky v photoshopu, 3. nevyužívat nejširší ohnisko a fotit jen např. od 13mm kde to už nebude vinětovat. Jinak co se toho stativu a hlavy týče, tak vyloženě miluji Giottos Ball Head druhé série (http://www.warehouseexpress.com/buy-giottos-mh1301-652-series-ii-ball-head/p1025890). Není nejlevnější, ale je to pecka! Krom panoramatického posunu a normální ball head si třetí aretací můžeš ještě nastavit odpor, s jakým chceš aby se ti hlava pohybovala... tzn. kdybys fotil např. wildlife a zvířátko se ti pohybovalo, tak nastavíš vyšší odpor, posouváš fotoaparátem do jakého úhlu chceš a kam ho posuneš, tak tam ti bude bez aretace sám držet.. což je fakt bomba! Jinak stativ mám taky Giottos, což je rozumná volba vzhledem k poměru cena/výkon (můžu jen doporučit). Ale chci do budoucna ještě něco bytelnějšího - do extrémních podmínek a tak pošilhávám po stativech Gitzo na které stejně dříve nebo později přejdu (jsou tím nejlepším na trhu, ale bohužel ta cena tomu taky odpovídá). Ten tvůj stativ znám, ale asi bych časem doporučil jít do něčeho stabilnějšího (jakýkoliv Giottos s nosností okolo 5 kg by byl fajn, jen nevím jak je to s jeho distribucí pro ČR, jelikož já vše kupuji v Anglii). S tou trpělivostí svatá pravda... kdo si nevyzkouší tak neví o čem je řeč. Není nic šílenějšího než vstávat ve 4 ráno a drápat se někam na útes či na horu a pak zjistíš, jak říkáš, že fotoaparát ani nemá cenu vytahovat z batohu... to fakt deprimuje. Ale za to pak když se jednou člověk dočká a podaří se mu nafotit to co chtěl tak je to paráda (tu)

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Ahoj Pentaxisto :)) Tak to tu aspoň budeme mít zajímavě namixovaný spolek :) No s tím širokáčem budeš mít výběr trošku omezený, ale žádná tragédie... volil bych v tvém případě mezi Sigma AF 10-20mm f/4-5.6 EX DC a Pentax DA 12-24mm f/4 AL ED [IF] a možná bych se i přimluvil k té levnější Sigmě (tu)... až teda doděláš tu kuchyň, protože s prázdným žaludkem se blbě fotí :)) U toho Cokinu záleží hlavně na tom, "co ti vinětuje" ...jestli to je držák nebo redukční kroužek. Pokud to je držák, tak je to v pohodě, jelikož lze přikoupit ten širokoúhlý držák s jedním slotem. Pokud ale vinětuje ten redukční kroužek, tak to je problém, protože tam nepomůže nic :( No ono stejně pokud jednou přikoupíš širokáč, tak s tímhle budeš mít pořádnej problém... zbudou 3 možnosti - 1. přejít na jinej filtrovej systém, 2. opravovat rožky v photoshopu, 3. nevyužívat nejširší ohnisko a fotit jen např. od 13mm kde to už nebude vinětovat. Jinak co se toho stativu a hlavy týče, tak vyloženě miluji Giottos Ball Head druhé série (http://www.warehouseexpress.com/buy-giottos-mh1301-652-series-ii-ball-head/p1025890). Není nejlevnější, ale je to pecka! Krom panoramatického posunu a normální ball head si třetí aretací můžeš ještě nastavit odpor, s jakým chceš aby se ti hlava pohybovala... tzn. kdybys fotil např. wildlife a zvířátko se ti pohybovalo, tak nastavíš vyšší odpor, posouváš fotoaparátem do jakého úhlu chceš a kam ho posuneš, tak tam ti bude bez aretace sám držet.. což je fakt bomba! Jinak stativ mám taky Giottos, což je rozumná volba vzhledem k poměru cena/výkon (můžu jen doporučit). Ale chci do budoucna ještě něco bytelnějšího - do extrémních podmínek a tak pošilhávám po stativech Gitzo na které stejně dříve nebo později přejdu (jsou tím nejlepším na trhu, ale bohužel ta cena tomu taky odpovídá). Ten tvůj stativ znám, ale asi bych časem doporučil jít do něčeho stabilnějšího (jakýkoliv Giottos s nosností okolo 5 kg by byl fajn, jen nevím jak je to s jeho distribucí pro ČR, jelikož já vše kupuji v Anglii). S tou trpělivostí svatá pravda... kdo si nevyzkouší tak neví o čem je řeč. Není nic šílenějšího než vstávat ve 4 ráno a drápat se někam na útes či na horu a pak zjistíš, jak říkáš, že fotoaparát ani nemá cenu vytahovat z batohu... to fakt deprimuje. Ale za to pak když se jednou člověk dočká a podaří se mu nafotit to co chtěl tak je to paráda (tu)

před 14 lety

Jenom dodám, že jsem testoval obě Sigmy 10-20, jak tu, co uvádí výše Vašek, tak tu novější, tedy Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM http://www.fotoradce.cz/recenze-objektivu-sigma-10-20mm-f3-5-ex-dc-hsm-clanekid35 - tahle novější je znatelně lepší. Sice je taky dražší, ale opticky je fakt lepší.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Jo vidíš na tu novou jsem úplně zapoměl... sice dražší, ale jak jsem na to koukal, tak bych si určitě připlatil (tu).

před 14 lety

soptik

270 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Diky kluci za rady. Predevcirem jsem si ke kamosovi (kde po dobu rekonstrukce prespavam) dotahnul Cokin vybavu a zkusim na bily zdi zjistit, co mi to tam vlastne vinetuje. Jinak k tomu sirokaci od Sigmy jsem nekde cetl, ze ve verzi s bajonetem pro Pentax a Sony to je bez rychlého pohonu HSM. Nicmene nejak se mi nepodarilo zjistit, jestli to ma vliv treba na nizsi cenu, ale silne o tom pochybuji. No stejne ted na to nejsou penize at tak anebo onak :)

před 14 lety

Petr J

2834 příspěvků

Diky kluci za rady. Predevcirem jsem si ke kamosovi (kde po dobu rekonstrukce prespavam) dotahnul Cokin vybavu a zkusim na bily zdi zjistit, co mi to tam vlastne vinetuje. Jinak k tomu sirokaci od Sigmy jsem nekde cetl, ze ve verzi s bajonetem pro Pentax a Sony to je bez rychlého pohonu HSM. Nicmene nejak se mi nepodarilo zjistit, jestli to ma vliv treba na nizsi cenu, ale silne o tom pochybuji. No stejne ted na to nejsou penize at tak anebo onak :)

před 14 lety

To je pravda, Sony HSM nepodporuje. Přesto můžu potvrdit, že objektiv který "umí" s jiným bajonetem HSM, zaostřuje podstatně rychleji, než "obyčejný" objektiv zhruba stejné kvality... (Oba Sigma světelnosti 2,8)

před 14 lety

soptik

270 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Jo to mam taky u Pentaxu zjisteno - ty jejich dva vytecny svetelny objektivy jsou krome prachu a vode odolnosti zaroven i SDM (jako HSM, jen jine znaceni Pentaxu) a kdyz to srovnam s obyc 105kou makro objektivem od sigmy, tak je to dost znat (jsou samozrejme i tissi). Nicmene pokud by clovek bral zminovany sirokac "pouze" na krajinu, pak je HSM asi nepodstatny, nicmene je jasny, ze se da tento objektiv pouzit i pro jine zalezitosti, kde se rychle ostreni muze hodit. Ale to uz je trosku mimo topik, takze se omlouvam ;)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

V této problematice Pentaxu se moc nevyznám, ale co jsem četl, tak ten první uvedený Sigma AF 10-20mm f/4-5.6 EX DC se pro Pentax vůbec nevyrábí s verzí HSM (přičemž žádná sleva v ceně se za to nekoná) a ten druhý Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM zatím není pro Pentax v ČR v prodeji a na zahraničních stránkách je jen uvedeno, že HSM bude funkční pouze s těly které HSM podporují... takže to bude asi podobná polívčička. Ono na druhou stranu v takhle krátkým rozsahu ohnisek a s poměrně slušnou světelností by ten objektiv měl být rychlý i bez HSM. Moje Tokina 11-16 f2,8 je fakt super rychlá a tichá... takže nevnímám žádný rozdíl v ostření mezi ní a Canonem 17-55 f2,8 IS USM a to ani když jsem s ní fotil pod vodou při freedivingu, kde je rychlost ostření klíčová. Ten superširokáč od Pentaxu by byl super, ale dát 26tis. za tuhle srandu mi příjde fakt úlet (upřímně bych to nedal), uvážím-li, že skvělá Tokina 11-16 f2,8 se prodává za nějakých 15tis. Nj... to jo právě ono... kdyby všichni fotili s Canonem, jak by ten svět byl krásný a bez problémů :)) :)) :))

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

před 14 lety

Akrodif

4982 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Náhodou, David Noton má moc pěkný fotky - tuhle jsem od něj viděla knížku Waiting for the light a ta byla fakt povedená. I v BBC Wildlife Magazine to chválili :)

před 14 lety

Unholy_1

18 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Jan Suk napsal(a): >Laica připravuje nové tělo s čipem 36MPx Leica je firma zabývající se optikou. Laica jak si jitě dohledáte na internetu dělá masážní strojky a kojenecké váhy :)) Jan Suk napsal(a): > Freediver1980 neví co je Karl Zeiss .... To ví málokdo. Objektivy a jinou jemnou optiku totiž dělá Carl Zeiss...

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Jan Suk napsal(a): >Laica připravuje nové tělo s čipem 36MPx Leica je firma zabývající se optikou. Laica jak si jitě dohledáte na internetu dělá masážní strojky a kojenecké váhy :)) Jan Suk napsal(a): > Freediver1980 neví co je Karl Zeiss .... To ví málokdo. Objektivy a jinou jemnou optiku totiž dělá Carl Zeiss...

před 14 lety

:) jj...taky jsem si toho všiml, ale už jsem do toho nechtěl šťourat. Teď mě napadá...třeba to všechno bylo jen nedorozumnění... on se chtěl zapojit do diskuze o masážních strojcích a kojeneckých váhách, ale spletl si server! :))

před 14 lety

Amatérka_1

42 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Tvé články jsou úžasné (tu) - musím si ten poslední přečíst ještě několikrát a pak ještě. Parádní čtení a vysvětlení. Díky.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Dík :)

před 14 lety

Kmínek

58 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Super pokračování. I věci, o kterých sem si myslel že jsou mi už dostatečně jasné mohu říct, že po přečtění článku jsou mi ještě jasnější a snadněji pochopitelné. Díky a těším se na další tvůj článek o čemkoliv. (tu)

před 14 lety

honza.pist

1 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Vašku moc ti díky za jednoduchý návod, konečně do těch funkcí dostávám trochu světla a základních jednoduchý pravidel, které se mi nepodařilo jinde ve stručnosti najít, sem zvědav na další článek... H.

před 14 lety

popi

4677 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Vašku, vynikající článek, dozvěděla jse se nové věci, podané způsobem "po lopatě", takže nemám problém hned pochopit. Moc se těším až návody vyzkouším v praxi a taky na další články od tebe (tu).

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Já čekal nějaké dotazy a ona místo toho jenom chvála... tak jo, nestěžuju si :))

před 14 lety

popi

4677 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Dotazy přijdou po vyzkoušení, neboj :D

před 14 lety

Kdesevzaltusevzal

4 příspěvků

Já čekal nějaké dotazy a ona místo toho jenom chvála... tak jo, nestěžuju si :))

před 14 lety

K hodnocení článku bych si půjčil slogan jedné naší automobilky - simply clever! :-) Díky moc za názorný a výstižný popis krajinářských tipů a rad. Jsem rád, že existují lidé, kteří se o své know-how velkoryse podělí s národem a bez autorských odměn. Položím tedy první dotaz, možná hloupý - funkci bulb lze fixovat i nějak jinak, nežli držením spouště? (D90) Druhý dotaz - jak moc limitující je objektiv Nikon 16-85mm F3.5-5.6G AF-S DX VR ED ZOOM-NIKKOR pro použití krajinářské fotografie, resp. jeho relativně slabší světelnost? Co již nezvládne proti Canon 17-55mm f2.8 IS USM? PS. V článku je podle mne drobná chybička - v modelové situaci č. 3 v předposledním odstavci je uvedeno "přičemž si opět v duchu násobím 25 (minut) x 8 (z ISO 800) = 200 sekund = 3 minuty a 20 sekund". Domnívám se, že za číslem 25 má být "(sekund)", ale možná se mýlím. :-)

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

K hodnocení článku bych si půjčil slogan jedné naší automobilky - simply clever! :-) Díky moc za názorný a výstižný popis krajinářských tipů a rad. Jsem rád, že existují lidé, kteří se o své know-how velkoryse podělí s národem a bez autorských odměn. Položím tedy první dotaz, možná hloupý - funkci bulb lze fixovat i nějak jinak, nežli držením spouště? (D90) Druhý dotaz - jak moc limitující je objektiv Nikon 16-85mm F3.5-5.6G AF-S DX VR ED ZOOM-NIKKOR pro použití krajinářské fotografie, resp. jeho relativně slabší světelnost? Co již nezvládne proti Canon 17-55mm f2.8 IS USM? PS. V článku je podle mne drobná chybička - v modelové situaci č. 3 v předposledním odstavci je uvedeno "přičemž si opět v duchu násobím 25 (minut) x 8 (z ISO 800) = 200 sekund = 3 minuty a 20 sekund". Domnívám se, že za číslem 25 má být "(sekund)", ale možná se mýlím. :-)

před 14 lety

No, já bych na takovéto focení použil dálkovou spoušť - ta umožňuje aretaci spouště aniž by bylo nutné ji držet. Jednou v nouzi při focení noční oblohy jsem musel použít gumičku a kousek umělé hmoty, což zajistilo spoušť aktivovanou, ale řeknu vám, je to dost velká improvizace a nikomu bych to nepřál :). Nikon 16-85 Vás rozhodně nijak limitovat nebude, pro DX formát je to jedno z nejlepších skel za ty peníze. Slabí světelnost vůbec neva, na krajinu se stejně cloní. Nu, dám prostor i autorovi článku :)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Pro Kdesevzaltusevzal: Při funkci BULB je, jak už předemnou uvedl Tomáš, důležité používat dálkové ovládání, protože si opravdu nedokážu představit, jak by někdo držel třeba po dobu 5-ti minut zmáčknutou spoušť bez toho aniž by rozhýbal fotoaparát. O dálkovém ovládání jsem psal v minulém článku v rámci výběru vybavení, ale už nám asi zmizel z plochy. Dálkové ovládání určitě doporučuju koupit... volil bych tu nejlevnější originální verzi od Nikonu, nestojí to moc (já koupil svoje originální od Canonu za 10 liber) a rozhodně se to vyplatí. Profi landscape fotogafové vlastně vůbec nešáhnou na spoušť - ani když fotí za dne. Všechno odpalují přes dálkové ovládání, protože tím zamezují jakémukoliv dotyku a případnému roztřesení fotoaparátu, což je dobré kvůli maximalizaci ostrosti. U nikonu to může být třeba: "NIKON MC-DC2 KABELOVÁ SPOUŠŤ PRO D90" Nikon 16-85 je dobré sklo. Jak už psal Tomáš, u focení krajiny stejně cloníme, takže v té světelnosti v podstatě žádný zásadní limit není. Jediná výhoda objektivů s lepší světelností (jako je f2.8) je, že se s nimi většinou nemusí clonit tolik, aby byly dost ostré i v rozích. Koukl jsem do tabulek a Canon 17-55 f2,8 potvrzuje pravidlo a je na tom v tomhle směru o trošičku líp než to tvoje sklo. Ale jediné omezení z toho vyplývající je, že třeba tam, kde bude nedostatek světla a já budu chtít clonit co nejméně (abych neměl moc dlouhý čas), tak s Canonem mi bude stačit přiclonit třeba na f9 zatímco ty budeš muset přiclonit na f11, čímž se ti ten čas prodlouží. Ale jak říkám, tenhle druh limitu není nic zásadního. Co bych viděl jako limitující je spíš ohnisko, protože 80 % svých fotek nefotím záklaďákem ale širokáčem na 11mm. Ono se řekne, blbých 5mm rozdíl, ale je to znát. S těma minutama máš pravdu... jsem se tam v jedné závorce upsal :)

před 14 lety

Miles.D

287 příspěvků

Pro Kdesevzaltusevzal: Při funkci BULB je, jak už předemnou uvedl Tomáš, důležité používat dálkové ovládání, protože si opravdu nedokážu představit, jak by někdo držel třeba po dobu 5-ti minut zmáčknutou spoušť bez toho aniž by rozhýbal fotoaparát. O dálkovém ovládání jsem psal v minulém článku v rámci výběru vybavení, ale už nám asi zmizel z plochy. Dálkové ovládání určitě doporučuju koupit... volil bych tu nejlevnější originální verzi od Nikonu, nestojí to moc (já koupil svoje originální od Canonu za 10 liber) a rozhodně se to vyplatí. Profi landscape fotogafové vlastně vůbec nešáhnou na spoušť - ani když fotí za dne. Všechno odpalují přes dálkové ovládání, protože tím zamezují jakémukoliv dotyku a případnému roztřesení fotoaparátu, což je dobré kvůli maximalizaci ostrosti. U nikonu to může být třeba: "NIKON MC-DC2 KABELOVÁ SPOUŠŤ PRO D90" Nikon 16-85 je dobré sklo. Jak už psal Tomáš, u focení krajiny stejně cloníme, takže v té světelnosti v podstatě žádný zásadní limit není. Jediná výhoda objektivů s lepší světelností (jako je f2.8) je, že se s nimi většinou nemusí clonit tolik, aby byly dost ostré i v rozích. Koukl jsem do tabulek a Canon 17-55 f2,8 potvrzuje pravidlo a je na tom v tomhle směru o trošičku líp než to tvoje sklo. Ale jediné omezení z toho vyplývající je, že třeba tam, kde bude nedostatek světla a já budu chtít clonit co nejméně (abych neměl moc dlouhý čas), tak s Canonem mi bude stačit přiclonit třeba na f9 zatímco ty budeš muset přiclonit na f11, čímž se ti ten čas prodlouží. Ale jak říkám, tenhle druh limitu není nic zásadního. Co bych viděl jako limitující je spíš ohnisko, protože 80 % svých fotek nefotím záklaďákem ale širokáčem na 11mm. Ono se řekne, blbých 5mm rozdíl, ale je to znát. S těma minutama máš pravdu... jsem se tam v jedné závorce upsal :)

před 14 lety

Zdravím a ještě před dotazem bych rád pochválil článek. Opravdu skvělá práce - těším se na další díly. :) Měl bych dotaz k dálkové spoušti, i když si nejsem jist, zda máte někdo zkušenosti s fotoaparátem Konica Minolta Dimage A200. K přístroji patří bezdrátová spoušť, která funguje skvěle a při focení ze stativu opravdu normální spoušť nikdy nepoužívám. Nicméně v režimu Bulb zůstává závěrka při použití bezdrátu otevřená jen 30 vteřin a pak šlus. V návodu jsem žádné upozornění nenašel, právě naopak. Výrobce tvrdí, že by režim měl fungovat normálně. Myslíte, že se jedná o vadu fotoaparátu a jeho "konstrukce"?

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Zdravím a ještě před dotazem bych rád pochválil článek. Opravdu skvělá práce - těším se na další díly. :) Měl bych dotaz k dálkové spoušti, i když si nejsem jist, zda máte někdo zkušenosti s fotoaparátem Konica Minolta Dimage A200. K přístroji patří bezdrátová spoušť, která funguje skvěle a při focení ze stativu opravdu normální spoušť nikdy nepoužívám. Nicméně v režimu Bulb zůstává závěrka při použití bezdrátu otevřená jen 30 vteřin a pak šlus. V návodu jsem žádné upozornění nenašel, právě naopak. Výrobce tvrdí, že by režim měl fungovat normálně. Myslíte, že se jedná o vadu fotoaparátu a jeho "konstrukce"?

před 14 lety

Bohužel Konica Minolta A200 má sice režim Bulb, ale je omezený časem 30 sekund. Takže to ten opravdový Bulb režim vlastně není. Hledal jsem to ve specifikacích a dle nich je opravdu nejdelším časem závěrky právě 30 sekund.

před 14 lety

wide

1 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Dobrý den, měla bych dotaz jelikož jsem našla fotoaparát pod stromečkem a se spoustou funkcí :o se teprv seznamuji :S...chtěla jsem se zeptat jestli je funkce bulb stejná jako funkce hvězdné oblohy?? Děkuji

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den, měla bych dotaz jelikož jsem našla fotoaparát pod stromečkem a se spoustou funkcí :o se teprv seznamuji :S...chtěla jsem se zeptat jestli je funkce bulb stejná jako funkce hvězdné oblohy?? Děkuji

před 14 lety

Funkce Bulb = neomezená možnost času závěrky, třeba tři minuty nebo víc. Některé fotoaparáty mají ale i ve funkci Bulb čas omezený, zpravidla na několik minut. Funkce hvězdná obloha - to bude scénický režim a těžko říct, co tam automatika nastaví. V podstatě lze říct toto - v režimu Bulb máte vznik fotky plně pod kontrolou, zatímco ve scénickém režimu Hvězdná obloha je vše na automatice.

před 14 lety

Miles.D

287 příspěvků

Bohužel Konica Minolta A200 má sice režim Bulb, ale je omezený časem 30 sekund. Takže to ten opravdový Bulb režim vlastně není. Hledal jsem to ve specifikacích a dle nich je opravdu nejdelším časem závěrky právě 30 sekund.

před 14 lety

Moc Vám děkuji, Tomáši.

před 14 lety

Kdesevzaltusevzal

4 příspěvků

Pro Kdesevzaltusevzal: Při funkci BULB je, jak už předemnou uvedl Tomáš, důležité používat dálkové ovládání, protože si opravdu nedokážu představit, jak by někdo držel třeba po dobu 5-ti minut zmáčknutou spoušť bez toho aniž by rozhýbal fotoaparát. O dálkovém ovládání jsem psal v minulém článku v rámci výběru vybavení, ale už nám asi zmizel z plochy. Dálkové ovládání určitě doporučuju koupit... volil bych tu nejlevnější originální verzi od Nikonu, nestojí to moc (já koupil svoje originální od Canonu za 10 liber) a rozhodně se to vyplatí. Profi landscape fotogafové vlastně vůbec nešáhnou na spoušť - ani když fotí za dne. Všechno odpalují přes dálkové ovládání, protože tím zamezují jakémukoliv dotyku a případnému roztřesení fotoaparátu, což je dobré kvůli maximalizaci ostrosti. U nikonu to může být třeba: "NIKON MC-DC2 KABELOVÁ SPOUŠŤ PRO D90" Nikon 16-85 je dobré sklo. Jak už psal Tomáš, u focení krajiny stejně cloníme, takže v té světelnosti v podstatě žádný zásadní limit není. Jediná výhoda objektivů s lepší světelností (jako je f2.8) je, že se s nimi většinou nemusí clonit tolik, aby byly dost ostré i v rozích. Koukl jsem do tabulek a Canon 17-55 f2,8 potvrzuje pravidlo a je na tom v tomhle směru o trošičku líp než to tvoje sklo. Ale jediné omezení z toho vyplývající je, že třeba tam, kde bude nedostatek světla a já budu chtít clonit co nejméně (abych neměl moc dlouhý čas), tak s Canonem mi bude stačit přiclonit třeba na f9 zatímco ty budeš muset přiclonit na f11, čímž se ti ten čas prodlouží. Ale jak říkám, tenhle druh limitu není nic zásadního. Co bych viděl jako limitující je spíš ohnisko, protože 80 % svých fotek nefotím záklaďákem ale širokáčem na 11mm. Ono se řekne, blbých 5mm rozdíl, ale je to znát. S těma minutama máš pravdu... jsem se tam v jedné závorce upsal :)

před 14 lety

For Tomáš Dolejší a Freediver1980, díky moc za více než uspokojivé odpovědi. (tu) Měl bych ještě jeden dotaz - využití slunečních clon. Za jakých podmínek je účinné a vhodné použít sluneční clonu či zda je v některých situacích naopak na škodu? Mluvím samozřejmě o krajinářské fotografii. Předem děkuji za odpověď.

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

For Tomáš Dolejší a Freediver1980, díky moc za více než uspokojivé odpovědi. (tu) Měl bych ještě jeden dotaz - využití slunečních clon. Za jakých podmínek je účinné a vhodné použít sluneční clonu či zda je v některých situacích naopak na škodu? Mluvím samozřejmě o krajinářské fotografii. Předem děkuji za odpověď.

před 14 lety

Uvidíme, co řekne Freediver, já už moc krajinu nefotím, ale sluneční clonu používám prakticky pořád - funguje jako taková mechanická ochrana. Pokud je určená přímo pro daný objektiv, tak nemůže uškodit.

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Uvidíme, co řekne Freediver, já už moc krajinu nefotím, ale sluneční clonu používám prakticky pořád - funguje jako taková mechanická ochrana. Pokud je určená přímo pro daný objektiv, tak nemůže uškodit.

před 14 lety

Ještě jeden postřeh - při focení noční oblohy je použití sl. clony hodně znát, bez ní to moc nešlo. Třeba i obyč. lampa na obzoru dokáže udělat při delší expozici odlesk na fotce a díky cloně to lze uplně odstínit.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

No ono je to s těma slunečníma clonama a krajinářskou fotografií trošku problematické... a to kvůli filtrům :( Všeobecně můžu říct, že clonu bych nejradši používal všude. Jednak zabraňuje odleskům a jednak představuje skvělou mechanickou ochranu objektivu.... takže užitečná je vždycky. Znáš takové ty fotky s nepěkným šedavým světelným "závojem", který přehlušuje barvy a kresbu? ...to je právě výsledek bočního světla dopadajícího na sklo objektivu, který není chráněn clonou. Bohužel v krajinářské fotografii se ale neobejdeme bez přechodových filtrů, které se zasouvají do držáků před objektivy (filtrové systémy Cokin, Lee, atd) a to nám vlastně znemožňuje clonu použít. Jednoduše buď tam dám přechodové ND filtry nebo clonu.... obojí nelze. Nebo respektive lze - firma Lee takové řešení nabízí, ale v jejich případě se speciální clona (http://www.leefilters.com/camera/products/show/ref:C47610CC57DEFE/) upevňuje na držák před filtry a jelikož tahle clona stojí nějakých 6 tisíc korun, tak nevím o nikom kdo by ji používal. Co v tomto případě hraje také roli, je chování objektivu v protisvětle. Na krajinu mi tahle vlastnost přijde dost důležitá. Moje Tokina i Canon jsou na tom v tomhle směru opravdu dobře a tak v praxi fotím krajinu bez clony - s nasazeným filtrovým systémem od Lee. Pokud mi světlo na objektiv dopadá zboku, tak to zacloním čímkoliv co je po ruce (nejčastěji mapa). Jedinou vyjímku představují záběry nočního města, protože tam už nepotřebuju použít filtry a tak nasazuji vždycky clonu. U toho nočního města to je dost zásadní, protože většinou tam je vždycky nějaká lampa či jiný zdroj světla, který mi hází z boku paprsky na objektiv... tam je pak použití clony doslova nevyhnutelné. O filtrech pak bude samostatný článeček, ale až na to dojde řada :)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Tak ještě informace zpětně k výbavě... pro ty co mají těla Sony a chtějí do budoucna širokáč (viz diskuze na předešlých stranách), se rýsuje zajímavá možnost.... Tokina oznámila, že širokáč 11-16mm f2,8 PRO DX, který je mimochodem mým nejoblíbenějším sklem na krajinu, bude od konce února dostupný i ve verzi pro Sony. Zatím tedy jen v Japonsku, ale snad se to za nějaký čas dostane i k nám. Tady je link: http://www.dpreview.com/news/1002/10020103tokina1116mmalpha.asp (tu)

před 14 lety

Petr J

2834 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

:)) No to je dost, že si bratranec Tokina vzpomněli i na starýho Minoltu... :))

před 14 lety

allfa

4 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Pane profesore, pane profesore - filtry jsme ještě neprobírali :) Potřeboval bych poradit s výběrem polarizačního filtru, váhám mezi Hoya HD Circular PL a Hoya PRO1 Digital Circular PL. Na jeden objektiv mám Hoya PRO1 Digital Circular PL, ale ještě jsem neměl příležitost ho použít a teď potřebuji ještě jeden na jiný průměr, konkrétně na Canon 17-55mm f2.8 IS USM, tak nevím který. Co jsem se dočetl, tak Hoya HD propouští o chlup více světla a otepluje, tak bych chtěl vědět jak je to ve vztahu ke krajinářské fotografii. Jinak články jsou pro mě jako pro začínajícího se zrcadlovkou velmi přínosné. Děkuji a těším se na další.

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Pane profesore, pane profesore - filtry jsme ještě neprobírali :) Potřeboval bych poradit s výběrem polarizačního filtru, váhám mezi Hoya HD Circular PL a Hoya PRO1 Digital Circular PL. Na jeden objektiv mám Hoya PRO1 Digital Circular PL, ale ještě jsem neměl příležitost ho použít a teď potřebuji ještě jeden na jiný průměr, konkrétně na Canon 17-55mm f2.8 IS USM, tak nevím který. Co jsem se dočetl, tak Hoya HD propouští o chlup více světla a otepluje, tak bych chtěl vědět jak je to ve vztahu ke krajinářské fotografii. Jinak články jsou pro mě jako pro začínajícího se zrcadlovkou velmi přínosné. Děkuji a těším se na další.

před 14 lety

Mám zkušenost s Hoya PRO1 Digital a musím říct, že trochu táhnul do chladších tonů. Konkrétně při určité míře polarizace (natočení) docela posunul bílou do namodralých tónů. Používal jsem ho do doby, než se mi rozbil, teď už mám zase "obyčejný" Hoya Polarizák a dobrý. Výhodou toho PRO1 je, že má dost tenčí obroučku.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Já na skle 17-55 f2,8 IS USM používám Hoya PRO1 Digital Circular PL. Taky mám pocit, jak píše Tomáš, že to trochu víc ochlazuje, v porovnání s Hoya HMC který jsem měl předtím. A taky si myslím, že efekt PRO1 filtrů není tak silný jako u těch tradičních... ale to může být jen pocit - netestoval jsem to. Ten HD filtr by dle výrobce měl propouštět o 25% více světla, což může být dobré třeba při focení wildlife nebo sportu, kde potřebuješ co nekratší čas abys "zmrazil" akci. U krajinek to nemá žádný zásadní vliv. Tam spíš musíš řešit tloušťku obroučky filtru kvůli vinětaci a to, jestli filtr má nebo nemá na druhé sraně závit pro Cokin / Lee filtry. Hoya PRO1 Digital Circular PL je na tom v tomto směru skvěle - je tenký jako slim filtry + má z druhé strany závit na našroubování redukčního kroužku (na který se pak nasadí držák Cokin nebo Lee fitrů)....což je to podstatné pro focení krajiny, protože ti to umožní kombinovat polarizák s přechodovými ND filtry. Jak jsou na tom v tomto směru HD filtry netuším, jelikož je nepoužívám, ale pokud bys chtěl koupit ten HD, tak bych doporučil ho v obchodě před zakoupením porovnat s PRO1 co se tloušťky obroučky a závitu týče. Jinak k objektivu 17-55 f2,8 IS USM musím podotknout (protože ho mám také), že právě s tou vinětací problém mívá...tzn. chce to opravdu tenký filtr. Bohužel v kombinaci cokin systému a i toho nejtenčího polarizačního filtru vinětuje až do 28mm, tzn. chce to s ním pak fotit buďto jen s polarizačním filtrem nebo Cokin systémem bez polarizáku a nebo pořídit Lee systém, který v tomto směru nemá žádný problém, ale je opravdu drahý. Takže když to shrnu, tak bych neřešil optickou kvalitu, ale spíš tloušťku obroučky a přítomnost závitu pro případné nasazení dalších filtrů..

před 14 lety

allfa

4 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Děkuji za odpověď. Dotazoval jsem se na megapixelu na rozměry obou typů Hoya filtrů a prý jsou rozměrově stejné. Závit mají také oba. Tak už zbývá jen si vybrat.

před 14 lety

outstiv

3 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Potřebovala bych poradit, jsem začínající amatér a zdá se mi, že u zrcadlovy nerozumín vůbec ničemu, ale zkouším to. Nicméně mám fotoaparát Nikon D60 a základní objektiv 18-55 II AF-S DX a chtěla bych fotit krajiny a přírodu, můžete mi poradit jaký objektiv si mám koupit, zda si mám koupit sluneční clonu nebo nějaké filtry. Zjistila jsem, že pro Nikon D60 je dálkové ovládaní jen ML-L3, že jiné se nedá použít. A ještě jeden dotaz k jakému focení bych použila objektiv Tamron 18-200 a přechoďák 25%, tyto dvě věci mi byly doporučeny na mé začátečnické focení krajiny a když se to naučím pak si mám teprve koupit něco kvalitnějšího. Děkuji

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Potřebovala bych poradit, jsem začínající amatér a zdá se mi, že u zrcadlovy nerozumín vůbec ničemu, ale zkouším to. Nicméně mám fotoaparát Nikon D60 a základní objektiv 18-55 II AF-S DX a chtěla bych fotit krajiny a přírodu, můžete mi poradit jaký objektiv si mám koupit, zda si mám koupit sluneční clonu nebo nějaké filtry. Zjistila jsem, že pro Nikon D60 je dálkové ovládaní jen ML-L3, že jiné se nedá použít. A ještě jeden dotaz k jakému focení bych použila objektiv Tamron 18-200 a přechoďák 25%, tyto dvě věci mi byly doporučeny na mé začátečnické focení krajiny a když se to naučím pak si mám teprve koupit něco kvalitnějšího. Děkuji

před 14 lety

Dobrý den, z Vašeho příspěvku se mi zdá, že vás okolí zahltilo technikou a nikde vám neukázal, jak se zrcadlovkou fotit - chápu to správně? Jde o to, že i s tím objektivem, který máte, můžete dost dobře fotit krajinu, nemusíte kvůli tomu kupovat drahý širokoúhlý objektiv na krajinu. Sluneční clona se hodí, protože zamezí bočnímu vniku světla do objektivu, což dělá odlesky na fotkách, ale také to není nutnost. Filtry nechte chvíli stranou, nejprve je důležité ovládnout fotoaparát a pak teprve řešit další příslušenství. Na krajinu určitě nekupujte tamron 18-200, to je holý nesmysl. To je univerzální objektiv na všechno, ale daní za to je, že kvalita je spíše průměrná (tak jako u všech univerzálních věcí). Na ten objektiv zatím zapomeňte, stejně tak jako na ten přechoďák. Ten až podle toho, jestli budete nadále fotit se seťákem nebo ne. Působí to na mě dojmem, že vás někde v obchodě chtějí napakovat co nejvíc příslušenstvím, což je ale samozřejmě nesmysl. K focení krajiny vám bohatě stačí to, co zatím máte - nikon D60 a 18-55 seťák. Na tom si focení krajiny nejprve vyzkoušejte, naučte a pak teprve můžete řešit jestli něco dokoupit. Akorát byste vyhodila spoustu peněz oknem. To raději na krajinu popřemýšlejte o nějakém kvalitním stativu. Dálkové ovládání také zatím nepotřebujete, vždyť můžete použít samospoušť. 21.3. pro úspěch opakujeme kurz Začínáme s digitální zrcadlovkou http://www.fotoradce.cz/zaciname-s-digitalni-zrcadlovkou-kurzid13 - samozřejmě vám nechci nic nutit, ale dle toho, co jste psala, by vám myslím pomohl.

před 14 lety

outstiv

3 příspěvků

Dobrý den, z Vašeho příspěvku se mi zdá, že vás okolí zahltilo technikou a nikde vám neukázal, jak se zrcadlovkou fotit - chápu to správně? Jde o to, že i s tím objektivem, který máte, můžete dost dobře fotit krajinu, nemusíte kvůli tomu kupovat drahý širokoúhlý objektiv na krajinu. Sluneční clona se hodí, protože zamezí bočnímu vniku světla do objektivu, což dělá odlesky na fotkách, ale také to není nutnost. Filtry nechte chvíli stranou, nejprve je důležité ovládnout fotoaparát a pak teprve řešit další příslušenství. Na krajinu určitě nekupujte tamron 18-200, to je holý nesmysl. To je univerzální objektiv na všechno, ale daní za to je, že kvalita je spíše průměrná (tak jako u všech univerzálních věcí). Na ten objektiv zatím zapomeňte, stejně tak jako na ten přechoďák. Ten až podle toho, jestli budete nadále fotit se seťákem nebo ne. Působí to na mě dojmem, že vás někde v obchodě chtějí napakovat co nejvíc příslušenstvím, což je ale samozřejmě nesmysl. K focení krajiny vám bohatě stačí to, co zatím máte - nikon D60 a 18-55 seťák. Na tom si focení krajiny nejprve vyzkoušejte, naučte a pak teprve můžete řešit jestli něco dokoupit. Akorát byste vyhodila spoustu peněz oknem. To raději na krajinu popřemýšlejte o nějakém kvalitním stativu. Dálkové ovládání také zatím nepotřebujete, vždyť můžete použít samospoušť. 21.3. pro úspěch opakujeme kurz Začínáme s digitální zrcadlovkou http://www.fotoradce.cz/zaciname-s-digitalni-zrcadlovkou-kurzid13 - samozřejmě vám nechci nic nutit, ale dle toho, co jste psala, by vám myslím pomohl.

před 14 lety

Dobrý den, děkuji za odpověď, ono je to tak, že jsem vždy toužila po zrcadlovce (nevím proč) a tak když byla v akci tak jsem si splnila sen, jenže vzápětí jsem byla hodně zklamaná, protože manuál jsem nechápala a focení mi šlo jen na automat. Tak jsem si zaplatila jeden kurz, ale jelikož jsem o focení nic nevěděla byly pro mne termíny moc odborné (i když byly vysvětleny, ale člověk je hned nemá v hlavě) a než jsem pochopila o co jde tak už byli zase dál. Takže jsem hledala na internetu další kurz a narazila na ten Váš a uvažuji o tom, jen je pro mne horší, že musím k ceně za kurz připojit ještě cenu za cestu vlakem, jsem ze Severní Moravy. Jinak stativ nám, i když asi nebude moc kvalitní, ale pro moje začátky stačí. Tak tedy dokoupím ještě sluneční clonu a pravděpodobně se asi přihlásím na kurz. Ještě jednou děkuji

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den, z Vašeho příspěvku se mi zdá, že vás okolí zahltilo technikou a nikde vám neukázal, jak se zrcadlovkou fotit - chápu to správně? Jde o to, že i s tím objektivem, který máte, můžete dost dobře fotit krajinu, nemusíte kvůli tomu kupovat drahý širokoúhlý objektiv na krajinu. Sluneční clona se hodí, protože zamezí bočnímu vniku světla do objektivu, což dělá odlesky na fotkách, ale také to není nutnost. Filtry nechte chvíli stranou, nejprve je důležité ovládnout fotoaparát a pak teprve řešit další příslušenství. Na krajinu určitě nekupujte tamron 18-200, to je holý nesmysl. To je univerzální objektiv na všechno, ale daní za to je, že kvalita je spíše průměrná (tak jako u všech univerzálních věcí). Na ten objektiv zatím zapomeňte, stejně tak jako na ten přechoďák. Ten až podle toho, jestli budete nadále fotit se seťákem nebo ne. Působí to na mě dojmem, že vás někde v obchodě chtějí napakovat co nejvíc příslušenstvím, což je ale samozřejmě nesmysl. K focení krajiny vám bohatě stačí to, co zatím máte - nikon D60 a 18-55 seťák. Na tom si focení krajiny nejprve vyzkoušejte, naučte a pak teprve můžete řešit jestli něco dokoupit. Akorát byste vyhodila spoustu peněz oknem. To raději na krajinu popřemýšlejte o nějakém kvalitním stativu. Dálkové ovládání také zatím nepotřebujete, vždyť můžete použít samospoušť. 21.3. pro úspěch opakujeme kurz Začínáme s digitální zrcadlovkou http://www.fotoradce.cz/zaciname-s-digitalni-zrcadlovkou-kurzid13 - samozřejmě vám nechci nic nutit, ale dle toho, co jste psala, by vám myslím pomohl.

před 14 lety

Jen ještě jedna informace - ten kurz je 21.3. (nejprve jsem se spletl a napsal 28.3.). Ten kurz je dělaný pro naprosté začátečníky a probírají se tam základy focení od úplných začátků. Minule na kurzu byli lidé, kteří v podstatě také měli zrcadlovku párkrát v ruce a na konci kurzu bylo vidět, že už jim to jde o poznání lépe. Ten stativ nemusí být profi a nemusí stát šest tisíc korun, aby byl použitelný. I levnější stativ je lepší, než žádný.

před 14 lety

Petr J

2834 příspěvků

Dobrý den, děkuji za odpověď, ono je to tak, že jsem vždy toužila po zrcadlovce (nevím proč) a tak když byla v akci tak jsem si splnila sen, jenže vzápětí jsem byla hodně zklamaná, protože manuál jsem nechápala a focení mi šlo jen na automat. Tak jsem si zaplatila jeden kurz, ale jelikož jsem o focení nic nevěděla byly pro mne termíny moc odborné (i když byly vysvětleny, ale člověk je hned nemá v hlavě) a než jsem pochopila o co jde tak už byli zase dál. Takže jsem hledala na internetu další kurz a narazila na ten Váš a uvažuji o tom, jen je pro mne horší, že musím k ceně za kurz připojit ještě cenu za cestu vlakem, jsem ze Severní Moravy. Jinak stativ nám, i když asi nebude moc kvalitní, ale pro moje začátky stačí. Tak tedy dokoupím ještě sluneční clonu a pravděpodobně se asi přihlásím na kurz. Ještě jednou děkuji

před 14 lety

Další možnost je koupit, nebo půjčit si pár knížek, nebo prostudovat nějaké webové stránky, začít zkoušet fotit, koukat na fotky jiných, kde se rozebírá co a jak... Když se pak zeptáš na nějaké konkrétní problémy, určitě ti někdo dobře poradí. Některé věci jsou obecné, a nikonistů je tady taky pár... ;)

před 14 lety

outstiv

3 příspěvků

Další možnost je koupit, nebo půjčit si pár knížek, nebo prostudovat nějaké webové stránky, začít zkoušet fotit, koukat na fotky jiných, kde se rozebírá co a jak... Když se pak zeptáš na nějaké konkrétní problémy, určitě ti někdo dobře poradí. Některé věci jsou obecné, a nikonistů je tady taky pár... ;)

před 14 lety

Já jsem si koupila foťák a zároveň knížky, ale měla jsem problém s těmi odbornými výrazy a tak jsem knihy odložila a zkouším fotit. Venku to ještě jde, to se snažím nastavit, někdy to vyjde a někdy méně. Taky jsem četla třeba tady na fotorádci informace, ale co mi vůbec nejde když jsem v místnosti nebo je to osvětlení při žárovce, tak musím přepnout na automat, aby z toho něco bylo. Tak díky za radu.

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Já jsem si koupila foťák a zároveň knížky, ale měla jsem problém s těmi odbornými výrazy a tak jsem knihy odložila a zkouším fotit. Venku to ještě jde, to se snažím nastavit, někdy to vyjde a někdy méně. Taky jsem četla třeba tady na fotorádci informace, ale co mi vůbec nejde když jsem v místnosti nebo je to osvětlení při žárovce, tak musím přepnout na automat, aby z toho něco bylo. Tak díky za radu.

před 14 lety

Tohle je právě spíš o komplexním pochopení základů focení než o konkrétní radě, v podstatě na focení za špatného světla žádná univerzální rada není. Tam jde v principu o to nastavit citlivost ISO a clonu tak, aby čas závěrky vyšel nějak rozumně. A taky vyvážení bílé bývá problematické a je potřeba použít spíše přednastavený režim.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Jo jo... přesně jak píše Tomáš. Do výbavy se vyplatí investovat, až člověk ví, co přesně chce a potřebuje. Pokud ale zatím nechápete základní principy fotografie, tak bych začal spíš u toho, než u vybavení. Doporučil bych: (1) naučit se ovládat fotoaparát a pochopit základní vztahy mezi clonou, časem a iso citlivostí + naučit se tuhle teorii aplikovat v praxi (2) až zvládnete bod (1) tak bych teprve přikročil k zaměření se na "to" co chcete fotografovat (krajinu, přírodu, atd.), jelikož každý typ fotografie má svá specifika a odlišnosti (3) až budete mít jasný bod (2) tak bych teprve uvažoval o upgrade Vaší výbavy (filtry, stativ, objektivy, atd.) Určitě bych nic nekupoval dokud nemáte něco odfocíno a jasně stanovený cíl, co chcete fotit a na jaké úrovni to chcete fotit... od toho se to pak vše odvíjí. Jinak se vystavujete nebezpečí, že si něco koupíte, protože Vám to nějaký "šikula" poradil a za pár týdnů zjistíte, že vlastně potřebujete něco jiného na to co chcete fotit.... Např. objektiv 18-200 bych (jestliže máte seťák 18-55) na krajinu určitě nekupoval! Kurzík na získání základních znalostí by vám prospěl, pak můžete sledovat články "Krajinářské fotografie" které tady na fotorádci dělám + si můžete rozšířit obzor nějakou tou knížkou... což by mělo bohatě celou tu teorii pokrýt. Ono se není čeho bát, až člověk pochopí principy, tak zjistí, že fotit se zrcadlovkou je vlastně hrozně jednoduché (tu)

před 14 lety

allfa

4 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Já bych se zeptal ještě k těm CPL. Napadlo mě na ten Canon 17-55 nasadit redukci 77/82, CPL 82mm a pak Cokin, případně Hitech 100mm wide 2-slotový. Bylo by to trochu překombinované, ale mohlo by to trochu omezit vinětaci. Akorát nevím, jestli to není úplná blbost :D Taky jsem tu redukci ještě neviděl, tak nevím jestli není moc tlustá.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Tady je jediná šance to vyzkoušet. Jsem sice trošku skeptickej, ale říkám si, že za vyzkoušení v obchodě člověk nic nedá. Ono tím, že by se před objektiv dala nejdřív redukce na 82mm by se mohl pořídit Cokin redukční kroužek 82mm (myslím tím ten kroužek co drží "filter-holder"), což by teoreticky hodně pomohlo vinětaci, ale na druhou stranu by se tím zvětšila vzdálenost mezi objektivem a filtrama, což k vinětaci naopak zase přispívá. Takhle zkombinovat jsem to nezkoušel, ale odhaduju, že to nepomůže a právě kvůli té větší vzdálenosti mezi objektivem a filtrama to může vinětaci ještě zhoršit. S tímhle objektivem na krátkém ohnisku nezbývá asi nic jiného než fotit buď s polarizákem nebo s přechodovýma filtrama, ale ne zároveň. V obchodě to lze jednoduše ověřit: nasadit redukci 77/82, pak polarizák, na něj pak redukci 82 Cokin, na něj pak širokoúhý Cokin držák, vyfotit nějakou světlou plochu (bílou zeď) a hned je vidět na čem jsme (za předpokladu, že to všechno v obchodě mají). Pozor taky na to, že použije-li se širokoúhlý držák, tak je to redukční Cokin kroužek který vinětuje a ne ten držák! Jinak kdyby byla možnost koupit Hitech, tak jsou určitě lepší než Cokin. Cokin doporučuji jako poslední možnost :o)

před 14 lety

allfa

4 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Dají se koupit Hitech 85 i 100mm, ty jsou o dost dražší, hlavně držák - je hliníkový dvouslotový (už se to cenově blíží k Lee). Navíc je to všechno o dost větší, tj.větší náročnost na místo. Zatím neplánuji vyloženě fotovýpravy, spíš turistika s focením, takže asi oželím kvalitu a půjdu do 85mm a ten exporiment s redukcí a filtry 100mm si nechám "na pak".

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

No já fotím s Lee, ale dřív jsem fotil i s Cokinem a tak z praxe můžu říct, že ono spíš než na velikosti filtru záleží na redukčním kroužku + držáku. Například Cokin je v tomto tak hloupě vymyšlený, že když přejdete z velikosti "P" na větší a dražší "Z" nebo "X" tak si nepomůžete, právě proto, že to co u některých objektivech vinětuje není držák, ale redukční kroužek (který je ve všech kategoriích stejný). S Hitech filtrama jsem nefotil, ale jestli to je 85mm nebo 100 mm bych vůbec neřešil a spíš bych si ověřil jak na tom je s vinětací ta redukce + držák (držák sice odpovídá velikosti skla, ale firmy často nabízí víc druhů držáků - klasika / širokoúhlý). Dva sloty jsou rozumné...používat víc než 2 filtry zároveň není kvůli ztrátě optické kvality vhodné a myslím že na začátek si bohatě vystačíte s jedním ND přechodovým 0.9 hard případně soft + pokud by se fotilo ze stativu a kreativně tak se hodí i ND 0.9 na spomalení expozice. Není potřeba kupovat nějaké rozsáhlé sady filtrů, protože to člověk stejně nevyužije.. v praxi pak zjistíte, že krajináři odfotí 90% fotek s ND grad 0.9 ...tedy s jedním fíltrem.

před 14 lety

Kmínek

58 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Zdravím a děkuji za další pokračování článku o krajinářské fotografii. Nechi být "hnidopich", ale zdá se mi že v části o histogramu máte chybičku. Snad se domnívám správně a nebudu za blbce :) , viz. část článku v závorce (což znamená, že fotoaparát zachytil všechny stupně šedé od černé (v pravé části histogramu) až po bílou (v levé části histogramu).) Myslím že by ty strany histogramu měli být obráceně. Doufám že jsem to pochopil správně. Ještě jednou dík za skvělý článek (tu)

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Zdravím a děkuji za další pokračování článku o krajinářské fotografii. Nechi být "hnidopich", ale zdá se mi že v části o histogramu máte chybičku. Snad se domnívám správně a nebudu za blbce :) , viz. část článku v závorce (což znamená, že fotoaparát zachytil všechny stupně šedé od černé (v pravé části histogramu) až po bílou (v levé části histogramu).) Myslím že by ty strany histogramu měli být obráceně. Doufám že jsem to pochopil správně. Ještě jednou dík za skvělý článek (tu)

před 14 lety

Díky za upozornění, Vašek se tam přepsal, tak jsem to v adminu už přepsal, tj. je to už upraveno. Ještě jednou dík (tu)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

No jo... sice umím fotit, ale jak tak koukám tak nevím kde je pravá a levá :))

před 14 lety

Kdesevzaltusevzal

4 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Přeji dobré světlo přítomným a dovolil bych si položit několik amatérských dotazů: 1) Proč v krajinářské fotografii nastavovat ISO co nejmenší, když i u aps-c objektivů lze fotit (říká se to) i na ISO 400 či 800 bez ztráty kvality, resp. bez viditelného šumu? Nekomplikujeme si tím ISO 100 trochu zbytečně život? :-) 2) Můj Nikon D90 má minimální nastavení ISO 200 a pak se přepíná do jakéhosi režimu L 0,3, L 0,7 a L 1,0, resp. u maximálního ISO nad 3200 se zobrazuje H 0,3, H 0,7 a H1,0. Jsou tyto režimy nějak nestandardní vůči např. ISO 200 a dochází při nich k významnější ztrátě kvality či k jiným negativním jevům? 3) Při použití polarizačního filtru (B+W MRC) se poměrně významně mění barevné ladění fotografie. Např. pokud v krajině fotím tmavě hnědého koně, tak na monitoru je téměř černý (nepředpokládám, že to je monitorem). Zřejmě to tak má být a je vše v pořádku, ale chtěl jsem se zeptat zda při nastavení polarizačního filtru (otáčením) existují nějaká psaná či nepsaná pravidla? 4) Dochází při použití limitních clon jako např. f22 ke ztrátě kvality či k jiným negativním jevům jako u nízkých (zpravidla pod f 2,0)? 5) Vyvážení bílé. Jak manuálně nastavit vhodné vyvážení bílé v případě např. souvislé sněhové pokrývky a kdy není ani pod mrakem ani jasno. Stalo se mi, že při nastavení mráčku to házelo přepaly a při sluníčku to házelo onaké barvy, než byla realita. Doufám tedy, že jsem popis nepopletl a chyba není někde mezi spouští a okem :-) To by asi prozatím stačilo. ;-) Předem děkuji za odpověď.

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Přeji dobré světlo přítomným a dovolil bych si položit několik amatérských dotazů: 1) Proč v krajinářské fotografii nastavovat ISO co nejmenší, když i u aps-c objektivů lze fotit (říká se to) i na ISO 400 či 800 bez ztráty kvality, resp. bez viditelného šumu? Nekomplikujeme si tím ISO 100 trochu zbytečně život? :-) 2) Můj Nikon D90 má minimální nastavení ISO 200 a pak se přepíná do jakéhosi režimu L 0,3, L 0,7 a L 1,0, resp. u maximálního ISO nad 3200 se zobrazuje H 0,3, H 0,7 a H1,0. Jsou tyto režimy nějak nestandardní vůči např. ISO 200 a dochází při nich k významnější ztrátě kvality či k jiným negativním jevům? 3) Při použití polarizačního filtru (B+W MRC) se poměrně významně mění barevné ladění fotografie. Např. pokud v krajině fotím tmavě hnědého koně, tak na monitoru je téměř černý (nepředpokládám, že to je monitorem). Zřejmě to tak má být a je vše v pořádku, ale chtěl jsem se zeptat zda při nastavení polarizačního filtru (otáčením) existují nějaká psaná či nepsaná pravidla? 4) Dochází při použití limitních clon jako např. f22 ke ztrátě kvality či k jiným negativním jevům jako u nízkých (zpravidla pod f 2,0)? 5) Vyvážení bílé. Jak manuálně nastavit vhodné vyvážení bílé v případě např. souvislé sněhové pokrývky a kdy není ani pod mrakem ani jasno. Stalo se mi, že při nastavení mráčku to házelo přepaly a při sluníčku to házelo onaké barvy, než byla realita. Doufám tedy, že jsem popis nepopletl a chyba není někde mezi spouští a okem :-) To by asi prozatím stačilo. ;-) Předem děkuji za odpověď.

před 14 lety

Dobrý den, nefotím tolik krajinu, jako Vašek Krpelík, takže on mě určitě ještě doplní a upřesní, ale zkusím zatím jenom stručně odpovědět na uvedené otázky. 1) proto, že při úpravách v editoru se laicky řečeno šum stále více zobrazuje - pokud bych fotku neupravoval a netisknul na velké formáty, tak by opravdu nevadilo ISO 400. Jenže jakmile fotku víc upravím, tak tím zvýrazním i šum a když to pak vytisknu na A2, tak mám problém. 2) V podstatě se jedná o možnost překročení limitních hodnot. Vyšší citlivosti než ISO 3200 bych neradil používat, výsledek bude obsahovat opravdu hodně šumu. Nízké hodnoty L umožňují dostat se až na ekvivalent ISO 100. 3) polarizační filtry samy o sobě zvýrazňují barvy proto, že odstraňují odlesky z nekovových povrchů, například i z trávy, listí stromů, ale klidně i kůže koně. Mrkněte na sérii článků o polarizačních filtrech: http://www.fotoradce.cz/polarizacni-filtr-tajemstvi-uspesnych-fotografu-1-dil-clanekid301 4) ano, a to dost výrazně; u většiny objektivů dochází ke ztrátě kvality už třeba při f/16, takže se moc nevyplatí na takto vysoké clony fotit - každý objektiv má takzvaný "sweet spot" - kombinaci ohniska a clony, kdy poskytuje nejlepší kvalitu. A právě tu clonu je potřeba si praxí vyzkoumat. 5) ideální je fotit do RAWu a potom vás vyvážení bílé netrápí :) Možností je použít kalibraci bílé dle šedé tabulky nebo vyvážení přesně v hodnotách Kelvina - tam se dá najít hodnota, která vyhovuje.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Tak já jenom doplním Tomáše: 1) Při focení krajiny opravdu ISO nezvyšujte. Obzvlášť když máte aps-c! Těch důvodů je hned několik. Tomáš zmínil ten hlavní - následnou úpravou fotek v Photoshopu (především ostřením) se veškerý šum dost radikálně zviditelní a fotografie pak není použitelná pro tisk. Ono se sice říká, že fotografie je u aps-c použitelná při ISO 400 či 800, ale ono je rozdíl "použitelná" a "kvalitní". Když se podíváte na srovnávací testy výřezů fotek na 100% při focení do rawu např. na www.dpreview.com, tak uvidíte, že ten rozdíl v úrovni šumu mezi ISO 100 a ISO 800 je dost značný. Ono samozřejmě záleží také na tom, na jaké úrovni a za jakým účelem chcete krajinu fotit. Pokud budete fotit s 12Mpx DSLR a pak tisknout fotky velikosti 10x15cm (což bude hodně zmenšené), tak je pravda, že ten šum tam moc neuvidíte ani když budete fotit při ISO 400 a lehce upravovat v Photoshopu. Na druhou stranu, pokud z toho budete chtít tisknout A3 nebo A2 (a krajinku chce právěže většina lidí tisknout ve velkým na zeď), tak počítejte s tím, že tady se projeví každá mucha. Často je třeba i interpolovat, čímž se pak úroveň šumu může i zněkolikanásobit. Jediný příklad kdy bych udělal v krajinářské fotografii vyjímku, je, když chceme zmrazit hodně rychlý pohyb... např. fotím západ slunce nad mořem a čekám až mi příval vody vystříkne na útesy... tam bych právě za účelem zmražení pohybu vody udělal vyjímku a obětoval trochu z obrazové kvality a použil ISO 100-400. I tady bych se ale snažil ISO minimalizovat tím, že bych spíše nejdřív snížil F číslo na jeho nejnižší hodnotu, při které ještě mám dostatečnou ostrost v rozích (u mé Tokiny to je f6-f8). Já jsem obrazovou kvalitou natolik posedlý, že i s úrovní ISO100 u aps-c nejsem spokojený a tak při focení použivám metodu zvanou "exponování pravo", která šum minimalizuje a pak ještě všechny fotky projíždím speciálním softwarem na redukci šumu (Imagenomic Noiseware Professional), než začnu s jakýmikoliv dalšími úpravami v Photoshopu. Všechny fotografie takhle připravuji na tisk ve velkým a rozdíl v kvalitě je pak opravdu markantní. Otázky 2-3-4 Tomáš plně zodpověděl. Jen bych možná dodal, že clonu f22 někdy používám, ale opět to jsou pouze extrémní situace, kdy už mi ani ND filtr neumožňuje expozici dostatečně zpomalit. Zálaží dost na objektivu, ale většinou cloním od f6 do f16 a když potřebuji prodloužit čas ještě víc (většinou za účelem kreativity), tak použiji raději Lee 0.9 ND filtr. F16 - 22 používám jako krajní možnost, právě kvůli zmíněné ztrátě kvality. K otázce č. 6 dodám... určitě se naučte fotit do RAWu. O focení do RAWu budu psát samostatný článeček. Možná si teď říkáte...to ne, do takových složitostí se nechci pouštět. Pravdou ale je, že složité je RAW nepoužívat. Při focení do RAWu nebudete vůbec řešit vyvážení bílé, nebudete si tolik lámat hlavu se správnou expozicí, zvýšíte dynamický rozsah a budete maximalizovat optickou kvalitu fotografií... vyvolání z RAWu a následné základní úpravy jsou přitom otázkou několika sekund a kliknutí. Já jsem prvního půl roku fotil do JPEG a všechny fotografie jsem pak musel vymazat, jelikož nebyly z optického hlediska použitelné (i když často zachycovaly fantastické scenérie). Ono nejen ve focení se člověk zlepšuje, ale stejně tak se zlepšuje i v softwarových úpravách a tak až toho se softwarem budete umět víc, tak si třeba z RAWu vyvoláte fotku focenou před rokem či dvouma a upravíte ji tak, jak byste to v době kdy byla vyfocena nezvládl. Chápu že ne každý žije v honbě za optickou kvalitou, ale osobně považuji focení do JPEG za ztrátu času, úsilí a příležitostí.

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Tak já jenom doplním Tomáše: 1) Při focení krajiny opravdu ISO nezvyšujte. Obzvlášť když máte aps-c! Těch důvodů je hned několik. Tomáš zmínil ten hlavní - následnou úpravou fotek v Photoshopu (především ostřením) se veškerý šum dost radikálně zviditelní a fotografie pak není použitelná pro tisk. Ono se sice říká, že fotografie je u aps-c použitelná při ISO 400 či 800, ale ono je rozdíl "použitelná" a "kvalitní". Když se podíváte na srovnávací testy výřezů fotek na 100% při focení do rawu např. na www.dpreview.com, tak uvidíte, že ten rozdíl v úrovni šumu mezi ISO 100 a ISO 800 je dost značný. Ono samozřejmě záleží také na tom, na jaké úrovni a za jakým účelem chcete krajinu fotit. Pokud budete fotit s 12Mpx DSLR a pak tisknout fotky velikosti 10x15cm (což bude hodně zmenšené), tak je pravda, že ten šum tam moc neuvidíte ani když budete fotit při ISO 400 a lehce upravovat v Photoshopu. Na druhou stranu, pokud z toho budete chtít tisknout A3 nebo A2 (a krajinku chce právěže většina lidí tisknout ve velkým na zeď), tak počítejte s tím, že tady se projeví každá mucha. Často je třeba i interpolovat, čímž se pak úroveň šumu může i zněkolikanásobit. Jediný příklad kdy bych udělal v krajinářské fotografii vyjímku, je, když chceme zmrazit hodně rychlý pohyb... např. fotím západ slunce nad mořem a čekám až mi příval vody vystříkne na útesy... tam bych právě za účelem zmražení pohybu vody udělal vyjímku a obětoval trochu z obrazové kvality a použil ISO 100-400. I tady bych se ale snažil ISO minimalizovat tím, že bych spíše nejdřív snížil F číslo na jeho nejnižší hodnotu, při které ještě mám dostatečnou ostrost v rozích (u mé Tokiny to je f6-f8). Já jsem obrazovou kvalitou natolik posedlý, že i s úrovní ISO100 u aps-c nejsem spokojený a tak při focení použivám metodu zvanou "exponování pravo", která šum minimalizuje a pak ještě všechny fotky projíždím speciálním softwarem na redukci šumu (Imagenomic Noiseware Professional), než začnu s jakýmikoliv dalšími úpravami v Photoshopu. Všechny fotografie takhle připravuji na tisk ve velkým a rozdíl v kvalitě je pak opravdu markantní. Otázky 2-3-4 Tomáš plně zodpověděl. Jen bych možná dodal, že clonu f22 někdy používám, ale opět to jsou pouze extrémní situace, kdy už mi ani ND filtr neumožňuje expozici dostatečně zpomalit. Zálaží dost na objektivu, ale většinou cloním od f6 do f16 a když potřebuji prodloužit čas ještě víc (většinou za účelem kreativity), tak použiji raději Lee 0.9 ND filtr. F16 - 22 používám jako krajní možnost, právě kvůli zmíněné ztrátě kvality. K otázce č. 6 dodám... určitě se naučte fotit do RAWu. O focení do RAWu budu psát samostatný článeček. Možná si teď říkáte...to ne, do takových složitostí se nechci pouštět. Pravdou ale je, že složité je RAW nepoužívat. Při focení do RAWu nebudete vůbec řešit vyvážení bílé, nebudete si tolik lámat hlavu se správnou expozicí, zvýšíte dynamický rozsah a budete maximalizovat optickou kvalitu fotografií... vyvolání z RAWu a následné základní úpravy jsou přitom otázkou několika sekund a kliknutí. Já jsem prvního půl roku fotil do JPEG a všechny fotografie jsem pak musel vymazat, jelikož nebyly z optického hlediska použitelné (i když často zachycovaly fantastické scenérie). Ono nejen ve focení se člověk zlepšuje, ale stejně tak se zlepšuje i v softwarových úpravách a tak až toho se softwarem budete umět víc, tak si třeba z RAWu vyvoláte fotku focenou před rokem či dvouma a upravíte ji tak, jak byste to v době kdy byla vyfocena nezvládl. Chápu že ne každý žije v honbě za optickou kvalitou, ale osobně považuji focení do JPEG za ztrátu času, úsilí a příležitostí.

před 14 lety

Ještě k tomu RAWu - já si ze začátku taky myslel, že je to jenom taková "zástěrka pro profíky", aby to dobře vypadalo. Jenže ono je to fakt užitečné a dost mi to připomnělo práci s filmem, kde jsou taky dost velké možnosti i po pořízení fotky. A co hlavně - konverze RAW-JPEG je daleko rychlejší a snadnější než úpravy JPEG-JPEG.

před 14 lety

vanill

310 příspěvků

No já fotím s Lee, ale dřív jsem fotil i s Cokinem a tak z praxe můžu říct, že ono spíš než na velikosti filtru záleží na redukčním kroužku + držáku. Například Cokin je v tomto tak hloupě vymyšlený, že když přejdete z velikosti "P" na větší a dražší "Z" nebo "X" tak si nepomůžete, právě proto, že to co u některých objektivech vinětuje není držák, ale redukční kroužek (který je ve všech kategoriích stejný). S Hitech filtrama jsem nefotil, ale jestli to je 85mm nebo 100 mm bych vůbec neřešil a spíš bych si ověřil jak na tom je s vinětací ta redukce + držák (držák sice odpovídá velikosti skla, ale firmy často nabízí víc druhů držáků - klasika / širokoúhlý). Dva sloty jsou rozumné...používat víc než 2 filtry zároveň není kvůli ztrátě optické kvality vhodné a myslím že na začátek si bohatě vystačíte s jedním ND přechodovým 0.9 hard případně soft + pokud by se fotilo ze stativu a kreativně tak se hodí i ND 0.9 na spomalení expozice. Není potřeba kupovat nějaké rozsáhlé sady filtrů, protože to člověk stejně nevyužije.. v praxi pak zjistíte, že krajináři odfotí 90% fotek s ND grad 0.9 ...tedy s jedním fíltrem.

před 14 lety

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na názor k filtrům KOOD. Z finančního hlediska jsou pro mne v tuto chvíli asi nejdostupnější a co jsem se tak dočetl, tak kvalitou jsou o chlup nad Cokiny. A ještě jedna otázka, zda si jako začátečník v používání filtrů vystačím ve Skotsku s přechodovým filtrem soft ND4 a neutrálním ND4?? Jinak série těchto článků je parádní, moc pěkně a polopaticky napsané, že to chápu i já :) Těším se na další díly. Díky za odpověď D.V.

před 14 lety

Petr J

2834 příspěvků

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na názor k filtrům KOOD. Z finančního hlediska jsou pro mne v tuto chvíli asi nejdostupnější a co jsem se tak dočetl, tak kvalitou jsou o chlup nad Cokiny. A ještě jedna otázka, zda si jako začátečník v používání filtrů vystačím ve Skotsku s přechodovým filtrem soft ND4 a neutrálním ND4?? Jinak série těchto článků je parádní, moc pěkně a polopaticky napsané, že to chápu i já :) Těším se na další díly. Díky za odpověď D.V.

před 14 lety

Filtry KOOD mám a používám na držáku COKIN k mé naprosté spokojenosti. Mám ale i polarizák... Hodí se docela často, jenom to chce mít sebou pořád štěteček a hlídat prach ;) a vychytat nějaký šikovný systém k ukládání a výměnám... Pokud mám zasunutý polarizák, tak většinou vynechávám druhou drážku, abych s ním měl lepší manipulaci...

před 14 lety

vanill

310 příspěvků

Filtry KOOD mám a používám na držáku COKIN k mé naprosté spokojenosti. Mám ale i polarizák... Hodí se docela často, jenom to chce mít sebou pořád štěteček a hlídat prach ;) a vychytat nějaký šikovný systém k ukládání a výměnám... Pokud mám zasunutý polarizák, tak většinou vynechávám druhou drážku, abych s ním měl lepší manipulaci...

před 14 lety

jojo, polarizační filtr vlastním, spíše mi šlo o ty KOOD filtry a taky sestavu do začátku :) btw. jak je to s vinětací?? ten redukční kroužek cokinu prý vinětuje, tak jestli není lepší mít ten KOOD (sigma 17-70)?

před 14 lety

Petr J

2834 příspěvků

jojo, polarizační filtr vlastním, spíše mi šlo o ty KOOD filtry a taky sestavu do začátku :) btw. jak je to s vinětací?? ten redukční kroužek cokinu prý vinětuje, tak jestli není lepší mít ten KOOD (sigma 17-70)?

před 14 lety

Tak to bohužel nemůžu sloužit, bo je používám na nejmenši ohnisko 24mm a tam se vinětace naprojevuje... Ale stačí si pořídit "o číslo větší držák" + redukci ... ;)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj, nejdřív díky za chválu k článkům :) Kood filtry jsem bohužel vůbec v ruce neměl, tak nemůžu sloužit, ale co jsem o nich slyšel tak by na tom měly být podobně jako Cokin... (ale říkám, to vím jen z doslechu). Dost lidí si stěžovalo na jejich držák, takže dobrá varianta asi bude dávat je do Cokin držáku jak to dělá Petr. Píšeš o Skotsku, tak bych jenom podotknul, že pokud jsi v GB či okolí, zkusil bych raději sehnat ty Hitech, jelikož tu cenově vychází o dost lépe než v ČR. Já před návratem do ČR plánuju nakoupit i nějaké Lee filtry do zásoby :)) S tou vinětací... Cokin má tzv. "širokoúhlý držák" na jeden filtr, který je dobrý, ale pokud budeš fotit jednou se širokáčem (na 10,11, či 12mm) a budeš chtít před držák dát ještě polarizák tak ti to bude stoprocentně vinětovat (a to dost radikálně) i s tím širokoúhlým držákem a jakoukoliv třídou (velikostí) držáku, jelikož jak jsem psal v článku, tam pak vinětuje ten adaptační kroužek a ne širokoúhlý držák. Tzn. viz článek.. chce to pak fotit bez polarizáku. Sigmu 17-70 jsem v kombinaci s polarizákem + Cokin filtry nezkoušel. Zkoušel jsem ji bez polarizáku, s Cokin širokoúhlým držákem "P" a co si pamatuji tak nevinětovala. Jinak spíš bych doporučil ND 0.9 a ND grad soft 0.9 (viz článek). U Cokinu to je ND8 neboli 0.9 a ND grad soft 8 neboli 0.9.... ona každá firma má jiné číslování, ale ND 4 neboli 0.6 bych nekupoval... ten efekt je opravdu slabý a v praxi se to tak často nevyužije.

před 14 lety

vanill

310 příspěvků

Ahoj, nejdřív díky za chválu k článkům :) Kood filtry jsem bohužel vůbec v ruce neměl, tak nemůžu sloužit, ale co jsem o nich slyšel tak by na tom měly být podobně jako Cokin... (ale říkám, to vím jen z doslechu). Dost lidí si stěžovalo na jejich držák, takže dobrá varianta asi bude dávat je do Cokin držáku jak to dělá Petr. Píšeš o Skotsku, tak bych jenom podotknul, že pokud jsi v GB či okolí, zkusil bych raději sehnat ty Hitech, jelikož tu cenově vychází o dost lépe než v ČR. Já před návratem do ČR plánuju nakoupit i nějaké Lee filtry do zásoby :)) S tou vinětací... Cokin má tzv. "širokoúhlý držák" na jeden filtr, který je dobrý, ale pokud budeš fotit jednou se širokáčem (na 10,11, či 12mm) a budeš chtít před držák dát ještě polarizák tak ti to bude stoprocentně vinětovat (a to dost radikálně) i s tím širokoúhlým držákem a jakoukoliv třídou (velikostí) držáku, jelikož jak jsem psal v článku, tam pak vinětuje ten adaptační kroužek a ne širokoúhlý držák. Tzn. viz článek.. chce to pak fotit bez polarizáku. Sigmu 17-70 jsem v kombinaci s polarizákem + Cokin filtry nezkoušel. Zkoušel jsem ji bez polarizáku, s Cokin širokoúhlým držákem "P" a co si pamatuji tak nevinětovala. Jinak spíš bych doporučil ND 0.9 a ND grad soft 0.9 (viz článek). U Cokinu to je ND8 neboli 0.9 a ND grad soft 8 neboli 0.9.... ona každá firma má jiné číslování, ale ND 4 neboli 0.6 bych nekupoval... ten efekt je opravdu slabý a v praxi se to tak často nevyužije.

před 14 lety

No já jsem o problémech s držákem KOODu neslyšel, takže dobré si poznamenat :) V GB nejsem, letím jen v létě na "dovolenou" po Skotsku, takže filtry budu kupovat v Čechách. O výhodách Hitech a Lee filtrů vím, ale finančně jsou nad moje možnosti a říkám si, že asi ještě dlouho s nimi budu bojovat než se s nimi naučím fotit :D U přechodového filtru 0.9 se trošku bojím, jestli to není už moc. Samozřejmě ideální by bylo mít jak 0.9, tak 0.6 a používat podle situace, ale v nejbližší době uvažuju jen o jednom. Mojí teorií je, že přechoďák mi sníží dynamický rozsah scény alespoň trochu a v případě potřeby to můžu ještě ztmavit v počítači. jinak díky za obsáhlou odpověď, alespoň mám zase nad čím přemýšlet :D

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

0.9 není moc... zvlášť když to je verze "soft edge"!! Já nejvíce využívám 0.9 "hard edge", pak 0.9 "soft edge" a 0.6 používám jen vyjímečně. A nejen já... David Noton ve své knize "Waiting for the light" taky uvádí, že u 90% svých fotek používá 0.9 filtr. Kdyby šlo o verzi "hard edge" tak bych ještě řekl ok, ale je třeba nezapomínat, že ve verzi "soft edge" je to ztmaveno na 0.6 až u vrchního konce filtru! A kupovat ND 0.6 na zpomalení expozice mi pak přijde jako úplný nesmysl. Tam mi přijde, že i 0.9 často nespomaluje dostatečně. Proto mám už od Lee objednaný tzv. "Big Stopper filter", který je novinkou, která funguje podobně jako klasický ND filtr, ale spomaluje expozici 10krát! (tzn. 3krát a kousíček více než ND 0.9) Jinak Skotsko je nádherny... chtěl jsem tam už několikrát do oblasti kolem Glen Etive (u vesničky Glen Coe), která je asi v celém Skotsku pro focení nejpopulárnější, ale Skotsko je krásný celý.. pokud zrovna neprší :)) tak držím palce ať vyjdou nějaké zajímavé snímky (tu)

před 14 lety

vanill

310 příspěvků

0.9 není moc... zvlášť když to je verze "soft edge"!! Já nejvíce využívám 0.9 "hard edge", pak 0.9 "soft edge" a 0.6 používám jen vyjímečně. A nejen já... David Noton ve své knize "Waiting for the light" taky uvádí, že u 90% svých fotek používá 0.9 filtr. Kdyby šlo o verzi "hard edge" tak bych ještě řekl ok, ale je třeba nezapomínat, že ve verzi "soft edge" je to ztmaveno na 0.6 až u vrchního konce filtru! A kupovat ND 0.6 na zpomalení expozice mi pak přijde jako úplný nesmysl. Tam mi přijde, že i 0.9 často nespomaluje dostatečně. Proto mám už od Lee objednaný tzv. "Big Stopper filter", který je novinkou, která funguje podobně jako klasický ND filtr, ale spomaluje expozici 10krát! (tzn. 3krát a kousíček více než ND 0.9) Jinak Skotsko je nádherny... chtěl jsem tam už několikrát do oblasti kolem Glen Etive (u vesničky Glen Coe), která je asi v celém Skotsku pro focení nejpopulárnější, ale Skotsko je krásný celý.. pokud zrovna neprší :)) tak držím palce ať vyjdou nějaké zajímavé snímky (tu)

před 14 lety

určitě na zpomalení expozice 0.9 pořídím, to už jsem pochopil, že 0.6 je málo :) A přechodový tedy taktéž, s tím že 0.6 je u soft edge až u vrchního konce, to mě vlastně nedošlo, to je pak opravdu málo :) jo, plán pro Skotsko teprve vymýšlím a tady o tom místě jsem neslyšel, takže zahrnu do zvažování, díky :)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Aby se líp přemýšlelo tak tohle je ta oblast která je prý nejkrásnější v celým Skotsku: http://www.undiscoveredscotland.co.uk/glenetive/glenetive/index.html ..bohužel je to docela dál od civilizace.... nejbližsí vesnička je Glen Coe zhruba 25km, takže to chce auto nebo aspoň kolo :) Ale jak říkám Skotsko je krásný celý (tu)

před 14 lety

vanill

310 příspěvků

Aby se líp přemýšlelo tak tohle je ta oblast která je prý nejkrásnější v celým Skotsku: http://www.undiscoveredscotland.co.uk/glenetive/glenetive/index.html ..bohužel je to docela dál od civilizace.... nejbližsí vesnička je Glen Coe zhruba 25km, takže to chce auto nebo aspoň kolo :) Ale jak říkám Skotsko je krásný celý (tu)

před 14 lety

určitě to pro mě není z ruky, jak na to koukám, tak je to po trase west highland way a cape wrath trail což jsou trasy po kterých chci jít, takže se tam určitě zastavím, diky za tip ;) každopádně jsme lehce offtopic :D

před 14 lety

vanill

310 příspěvků

Aby se líp přemýšlelo tak tohle je ta oblast která je prý nejkrásnější v celým Skotsku: http://www.undiscoveredscotland.co.uk/glenetive/glenetive/index.html ..bohužel je to docela dál od civilizace.... nejbližsí vesnička je Glen Coe zhruba 25km, takže to chce auto nebo aspoň kolo :) Ale jak říkám Skotsko je krásný celý (tu)

před 14 lety

určitě to pro mě není z ruky, jak na to koukám, tak je to po trase west highland way a cape wrath trail což jsou trasy po kterých chci jít, takže se tam určitě zastavím, diky za tip ;) každopádně jsme lehce offtopic :D

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

určitě to pro mě není z ruky, jak na to koukám, tak je to po trase west highland way a cape wrath trail což jsou trasy po kterých chci jít, takže se tam určitě zastavím, diky za tip ;) každopádně jsme lehce offtopic :D

před 14 lety

[ každopádně jsme lehce offtopic ] ... to vůbec neva ;)

před 14 lety

Swip

301 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Zdravím, 1) super články.. jen kdyby byly častěji :) 2) chtěl jsem se zeptat, jak dosahnout co nejvyssi ostrost fotek u landscape. V případě, že mám např. setový objektiv (brzy budu kupovat tu novou Sigmu 17-70, ale princip je stejný) - objektiv má nejlepší kresbu u clony cca f8. případně ještě f11. V knihách se však všude píše, že ideální je co nejvyšší clona (f16 apod.) - kvůli hloubce ostrosti. Je tedy lepší použít vyšší clonu nebo využít clonu, při které má objektiv nejlepší vlastnosti? Včera mi Tomáš u jedné fotky poradil využívat hyperfokální vzdálenost. Takže trocha teorie: pokud se tím budu řídit a zaostřím na hyperfokální vzdálenost např. pro clonu f8 (nejlepší kresba) a ohnisko 18mm, dostanu kvalitnější fotku, než když zaostřím na hyperfokální vzdálenost s clonou f16?

před 14 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Zdravím, 1) super články.. jen kdyby byly častěji :) 2) chtěl jsem se zeptat, jak dosahnout co nejvyssi ostrost fotek u landscape. V případě, že mám např. setový objektiv (brzy budu kupovat tu novou Sigmu 17-70, ale princip je stejný) - objektiv má nejlepší kresbu u clony cca f8. případně ještě f11. V knihách se však všude píše, že ideální je co nejvyšší clona (f16 apod.) - kvůli hloubce ostrosti. Je tedy lepší použít vyšší clonu nebo využít clonu, při které má objektiv nejlepší vlastnosti? Včera mi Tomáš u jedné fotky poradil využívat hyperfokální vzdálenost. Takže trocha teorie: pokud se tím budu řídit a zaostřím na hyperfokální vzdálenost např. pro clonu f8 (nejlepší kresba) a ohnisko 18mm, dostanu kvalitnější fotku, než když zaostřím na hyperfokální vzdálenost s clonou f16?

před 14 lety

Zdravím, tak ono je to tady už uvažování na hodně tenkém ledě. Respektive je to spíš o kresbě konkrétního kusu objektivu, než o teorii. Teorie: doporučil bych clonit tam, kde má objektiv nejlepší kresbu. Při cloně f/8 vychází hyperfokální vzdálenost hodně malá, tudíž bude možné při cloně f/8 mít ostré skoro vše na fotce (pokud nebude v popředí něco hodně blízkého). Teorie1: dost záleží na tom, jestli se poučky týkají full-frame zrcadlovek nebo zrcadlovek s menším snímačem. U aps-c dochází k přepočtu ohnisek a HO je tam vždy o trochu větší, než u srovnatelného objektivu na full-frame. Tj. 28mm objektiv bude na full-frame mít menší HO než 18mm na aps-c a přitom budou mít stejná ohniska (ve výsledku po přepočtu). Praxe: osobně bych doporučil udělat si test na nejlepší ostrost v závislosti na cloně u svého konkrétního objektivu. Může se to u různých kusů lišit - a není nad vlastní vyzkoumaný poznatek.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Jj... já souhlasím s Tomášem... nejlepší je to vyzkoušet u každého objektivu v praxi. (tu) Mě třeba kresba u Tokiny 11-16 na 11mm vychází nejlépe při cloně f/5.6 ale v praxi mám odzkoušeno, že pokud mám něco hodně v popředí a ostřím na vzdálené pozadí, tak to není úplně ono. Proto většinou ostřím na f8 a mám jistotu že všechno bude pěkně ostré z rohu do rohu. Knížky se většinou drží jakési univerzální teorie aplikovatelné "na všechno" (často ani neuvádí jestli je ta teorie mířená na aps-c či na full-frame) a tak bych ty informace o ostření na f16 bral jen jako orientační, kdy autor chce zdůraznit rozdíl mezi cloněním při focení portrétu a krajiny. Každopádně clonit na f16 je zbytečné, pokud to fotograf nedělá za účelem prodloužení času. Ale jak říká Tomáš, jsme už na dost tenkém ledě a tak ty rozdíly (zda clonit na f8 či f11) budou opravdu minimální a okem na finální fotce nerozeznatelné. Ono to chce také koupit hodně kvalitní objektiv a pak už člověk nemusí tu optimální clonu tolik řešit, jelikož objektiv bude podávat všeobecně dobré výsledky na většině hodnotách clony (tu) Jinak dík za chválu, pokusím se o víkendu udělat další článek (tentorkát o HDR).

před 14 lety

Swip

301 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Super, díky moc za rady. Co se týče objektivu - budu kupovat nejspíš tu novou Sigmu 17-70. Určitě by šlo sehnat něco lepšího a na landscape vhodnějšího, ale chci do toho investovat jen přiměřeně a Sigma bude super jak na běžné focení, tak snad i na landscape. :) Co se týče článku o HDR - už se nemůžu dočkat ;) HDR mě zajímá. Chtěl jsem tu zrovna hodit nějaký dotaz... :) Především mě zajímalo z kolika snímku nejčastěji HDR skládáš? Je mi jasný, jak moc to záleží na konkrétních podmínkách, ale kolik nejčastěji? 5? A ještě ohledně HDR - fotíš také na 450D, že? Když potřebuješ víc než tři snímky, děláš je vždy na manuál, nebo používáš používáš prioritu clony a třeba 2x AEB - např nejdřív s kompenzací o -2EV a pak +2EV?

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ta sigma 17-70 bude stačit i na krajinu... jestli chceš utrácet jen "přiměřeně" :)) Jinak HDR většinou skládám ze 3 (i když jsem skládal občas i z 5). Počet snímků se odvíjí od velikosti konstrastu... čím větší konstrast, tím více snímků je potřeba. Viděl jsem pár fotek složenýh i z 9 snímků (jednalo se např. o fotku z tmavého tunelu "koukající" směrem ven do světla... tzn. kontrast byl opravdu značný). Na většinu běžných landscape HDR fotek však stačí 3 snímky. Fotil jsem s 450D, teď fotím s 550D a všechna HDR jsem fotil na AV (priorita clony) a fotky snímal automaticky pomocí AEB.. tzn. Jednou zmáčknu spoušť (či spíše dálkové ovládání) a fotoaparát mi automaticky v rychlé sekvenci vyfotí 3 fotky za sebou. Pokud potřebuješ fotek víc (kvůli většímu kontrastu), tak přidržíš tlačítko kompenzace expozice a ovládacím prvkem kterým ovládáš clonu při prioritě clony, či čas při proritě času posouváš až kam potřebuješ. Myslím že se takhle dá dostat u 450D až na +/-5EV ...ale musel bych se podívat (z hlavy si to už nepamatuju :) ) Manuál jsem u HDR používal pouze když mi vycházely časy přes 30 sekund, tzn. musel jsem použít Bulb + dálkové ovládání. Ono při snímaní podkladových fotografií je nejlepší vůbec na fotoaparát nešahat ... stačí nepatrný dotyk - posunutí fotoaparátu a výsledná fotka je zničená... Nj HDR je kapitola sama o sobě, tak snad sfouknu co nejdříve ten článek :)

před 14 lety

Swip

301 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Jasný, už se na něj těším. ;). Mám slušný stativ i dálkovou spoušť. Teď už se to jen naučit a je to :)) Ještě jsem se chtěl na něco zeptat. Nepřemýšlíš o tom, že bys do toho článku přidal některou z tvých "magických" fotek a napsat, jak jsi ji tvořil? Myslím jak samotné focení, tak i následnou úpravu... Je mi jasný že to je jako chtít recept po šéfkuchaři, ale třeba mě (samozřejmě nevím jak ostatním) by to moc pomohlo pro utvoření představy (a trochu pro inspiraci), jak takový snímek vzniká... :)

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Jj... minimálně jednu fotku tam takhle plánuju dát, včetně podkladových fotografií, aby bylo vidět z čeho a jak vznikla (tu) Chtěl jsem něco takové udělat pro ten článek o filtrech, ale jelikož tady v Londýně snad měsíc vkuse pršelo, tak jsem neměl jak nafotit podkladové fotografie. U HDR mám všechny podkladové fotografie zálohované, takže nemusím nikam chodit :) Ono až jednou dokončím celou tu sérii krajinářské fotografie, tak se zaměřím na vkládání fotek různého typu a popis jak takovou fotku udělat. Ale nedříve bych chtěl dobrat tu teorii, abych pak na ni mohl v dalších článcích odkazovat...

před 14 lety

bluesax

86 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj všem, jen přidám svou zkušenost s novou Sigmou 17-70. Mám možnost porovnat jí pouze s canon 50mm f1,8 a ani jiný kousek Sigmy jsem netestoval, nicméně oproti 50 má subjektivně měkčí kresbu, co je ale naprosto úžasné, je stabilizátor Sigmy. Ten opravdu pomáhá. Nejsem krajinář, ale rozsah ohnisek (pro tuto cenovou kategorii a univerzálnost) je pro mne naprosto dostačující. O kvalitách tohoto skla se už rozepsal Tomáš v recenzi, tak jen potvrzuji, co již bylo řečeno. Optimum clony pro krajinu se mi zdá tak 16 až 18, ale důkladný test jsem si ještě nedělal. Tom

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj Tome, no nechci ti do toho kecat (se Sigmou 17-70 jsem fotil jen jeden den) ale clonit s ní pro krajinu na 16-18 mi přijde zbytečný. MTF resolution ji vychází nejlépe u clony f/5.6 až f/8 http://www.photozone.de/canon-eos/312-sigma-af-17-70mm-f28-45-dc-macro-test-report--review?start=1 a na krajinu bych s ní asi nejčastěji clonil od f/8 do f/14 dle toho zda mám vyloženě nějaký objekt v popředí, či ne. Jinak je fajn, že se ze Sigmy 17-70 po přidání hsm a stabilizace stalo ještě oblíbenější sklo než předtím (tu)

před 14 lety

soptik

270 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj. Tak jsem se konecne rozhoupal a razne zvazuji nakup konecneho stativu. Rozhodne nechci jit cestou "koupim neco levnejsiho a casem to upgraduju". Proste chci uz tedka finalni stativ na moji zrcadlovku K20D s rezervou zlepseni vybavy (ve smyslu novych, napr delsich/tezsich objektivu). Sel sjem zatim cestou, kterou si mi Vasku naznacil, tedy znacku Giottos : hlava : http://www.giottos.cz/giottos-mh1302-652-3d-kulova-hlava_d40991.html karbonovy stativ (jde mi hodne o vahu + tuhost, auto nemam a vsude chodim pesky nebo na kole) : stativ 1 : http://www.giottos.cz/giottos-mtl8361b-stativ-tripod-karbon_d40963.html stativ 2 : http://www.giottos.cz/giottos-mtl8360b-stativ-tripod-karbon_d40964.html - tady zatim jen celim rozporuplnosti, jestli mit 4 nebo 3 sektorove nohy. Taky ta 4sektorka ma mensi celkovou vysku, ale zase je pri sbaleni kratsi. Vaha je podobna. A potom jsou ve hre jeste levnejsi varianty karbonu : http://www.giottos.cz/giottos-mtl8351b-stativ-tripod-karbon_d40961.html http://www.giottos.cz/giottos-mtl8350b-stativ-tripod-karbon_d40962.html - opet 4ka a 3jka akorat maji mensi nosnost (z predchozich 8kg na 5kg) Na oficielnich strankach maji ponekud sirsi vyber z jednotlivych rad (MTL 92/82), viz http://giottos.com/MTL-9.htm ...takze jeste mozna mrknu na jine prodejce, jestli se neda treba jina rada sehnat u nich. Koukam, ze asi jediny rozdil mezi radou MTL83 a MTL82 bude 2-way nebo 3-way varianta. Jedna se o takovy ten sikmy uchyt stredove trubky u 3-way stativu ? Jeste se ale poradne s tim karbonem rozmyslim. Ono preci jen ta vaha stativu hraje podstatnou roli pro celkovou stabilitu pri foceni, takze "sidit" to odlehcenym materialem navic za vyssi cenu je mozna i od veci (na ten ucel, na ktery to chci ja pouzivat - tedy na staticke krajiny). Tahat se mi s tim samosebou moc nechce, ale na druhou stranu chci, aby ten stativ fungoval jak ma. Takze nakonec mozna i vyhraje nejaky hlinikovy giottos ;) Diky za pomoc.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj soptíku, no asi ti poradím ještě jinak. Giottos dělá opravdu dobře ty kulové hlavy. S nohama ale už zas tak super spokojenej nejsem. Já teď jdu se stativy Induro, viz tento post v diskuzi: http://www.fotoradce.cz/diskuze/read.php?27,21625 V podstatě jde o jakousi levnou kopii stativů Gitzo, které jsou jednoznačně ty nejlepší na světě. Tzn. Gitzo to sice není, ale úroveň zpracování se tomu blíží a je to za poloviční cenu ve srovnání s Gitzo. S tím karbonem nevím, nevím.... určitě bych si nekoupil karbonový stativ od Giottos, jelikož u této značky karbon ve srovnání s hliníkem příliš na váze neubírá (rozdíl toho samého typu stativu je např. 300 gramů), což skoro při dvojnásobné ceně... nevím, nevím. Když už chceš utratit za stativ tolik peněz tak bych volil mezi Induro a Gitzo. Gitzo seženeš v ČR, Induro by jsi musel objednal odtud: http://www.teamworkphoto.com/index.php?main_page=index&cPath=74&zenid=947e2923d0ec0c9bff1af80ea146319c Gitzo je více sázka na jistotu (i jednodužší reklamace), Induro je zase levnější a řekl bych že má lepší poměr cena / výkon. Co se karbonu týče, tak spíš bych doporučil hliník od Induro / Gitzo než karbon od Giottos či cokoliv jiného, jelikož největším problémem po čase nebudou trubky, ale spoje...tzn. způsob zamykání, který u levnějších firem většinou nevydrží tolik co u těch firem renomovanějších. Co se počtu členů noh týče, tak bych bral určitě tři. Je to stabilnější a rychlejší při skládání. Ta hlava ale bohatě stačí Giottos... ta je fakt dobrá. Asi tak? (tu)

před 14 lety

soptik

270 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Diky moc Vasku. No uz mam objednano od Giottos ale nakonec ten hlinik. Je celkem "levnej" tak uvidime, co casem ty spoje. Diskutoval jsem o tom s dovozcem/prodejcem a osobne mi spise doporucil variantu MTL3261B nez MT9261, udajne ze je prave trosku bytelnejsi. No jsem na to zvedavej, jelikoz to asi sebou "potahnu" na dovcu do nizkych Tater pristi tyden :) Kazdopadne diky.

před 14 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

No je to docela macík :) ale ta cena je dobrá, takže bych toho asi nelitoval. Já mám 2kg těžkej induro a v extrémních podmínkách je to fakt super-držák, ale je pravda že šplhat do kopců s 2,5 kg těžkým stativem (stativ + hlava) není nejpříjemnější. Já doporučoval Gitzo či Induro s ohledem na to, že jsi uváděl stativy kolem 7 tisíc. Tenhle kousek stojí něco přes 2.5tis tak když ho rozbiješ, koupíš novej a nebude to bolet. Ale on by měl něco vydržet, jelikož si myslím že tahla řada je trošičku bytelnější. Za ušetřený peníz aspoň budeš moct koupit revolver 44 magnum. Až budeš v Tatrách fotit pozdě večer nějaký ten západ slunce či brzy ráno východ slunce a uslyšíš blížící se bručení, pochopíš proč :)) Ale vážně... jestli se tam chystáš toulat ve večerních či ranních hodinách, kdy se krajina fotí, tak bych doporučil "Bear spray" http://www.medvede.sk/?action=sprej Přeji ať stativ slouží a ať nenarazíš na žádného bručouna (tu)

před 14 lety

f.havel

3 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Zdravím, úvodem bych rád pochválil autora za články. Jsou perfektně pochopitelné - ideální pro začátečníky (jako i já). Po úvaze jsem však došel k jedné otázce. Jestli byla někde zodpovězena dřív, tak se omlouvám. HDR vs. exposure blending Jaký je rozdíl ve výsledku po aplikování těchto metod? Myslím si, že HDR je výhodnější. Nedokážu si představit, že v kontrastní scéně plné stínů a světel budu dosahovat "malováním" štětcem dobrých výsledků. Pokud by nebyl rozdíl ve výsledném vzhledu snímků, nevidím důvod pro používání exposure blendingu. V čem je tedy výhoda EB proti HDR? Ve kterých situacích je to výhodné? Díky

před 13 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj, HDR a exposure blending jsou dvě úplně jiné metody a dosahují odlišných výsledků. Dříve jsem se dost věnoval HDR, po zkušenostech dnes ale každému doporučím jednoznačně EB. Těch důvodů je několik: 1) HDR fotografie může mít své kouzlo, ale fotografie vždy vypadají nepřirozeně - jakoby "přesoftěné". Oproti tomu EB ponechá fotografiím přirozený nádech... u EB jde jen o zaznamenání toho, co naše oči vidí, ale senzory fotoaparátů nedokážou kvůli přílišnému kontrastu zaznamenat. 2) U EB mám lepení expozic plně pod kontrolou, právě tím, že se mohu rozhodnou které části fotografie chci lepit a jak štětec použít (nastavením jeho velikosti, intenzity, atd.), zatímco u HDR je tohle necháno na software, který slepuje všechny partie fotografie (ať chci nebo nechci). K tomu musím dodat, že spousta lidí si neuvědomuje možnosti jaké EB nabízí, jelikož neumí správně pracovat se štětcem. 3) HDR používá spousta začátečníků, kteří se tímto softěním snaží z nezajímavých fotek udělat fotky zajímavé. Ze špatné fotky ale žádným softwarem unikátní fotografie udělat nejde.. je to prostě krok špatným směrem. Nejdůležitějším rozdílem tedy je fakt, že v případě použití EB si mohu zvolit jaké části fotografie chci ovlivnit (většinou pouze oblohu, či přepaly) a do jaké míry je chci ovlivnit (to ovlivní nastavení štětce - jeho intenzita a velikost). Mám tedy svou práci plně pod kontrolou a dostávám přirozeně vypadající výsledek. Přiznám se, že poslední dobou se EB stává mojí hlavní metodou, jelikož přechodové filtry nelze vždy použít (když objekty přesahují horizont). Jinak díky za pochvalu článků, budu v nich pokračovat. Již teď už mám další připravené, jen ještě čekám než mi začne fungovat nový web, což bude trvat cca měsíc. Vašek

před 13 lety

f.havel

3 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Díky za vyčerpávající odpověď.

před 13 lety

Pepa01

26 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj potřeboval bych se zeptat, plánuju koupit přechodový filtr od firmy Cokin. Po přečtení článku jsem se rozhodl že bych chtěl koupit alternativu k Lee 0.9 ND grad soft edge. Jenomže Cokin ma trochu jiné značení a nechci koupit špatný filtr. Nejlíp se mi zdá tento, ale nevím jestli to má stejnou denzitu jako ten od Lee. http://oehling.cz/inshop/filtry-cokin-prechodove/cokin-p121s-gradual-grey-g2-soft-nd8-%5Bid-122896%5D.html Děkuji

před 12 lety

Václav

634 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ahoj, ND 8 by měl být podobný 0.9 od Lee... tedy co se denzity týče (kdysi jsem ho taky měl). Netuším jaké jsou plány, ale pokud by se časem mělo přikupovat filtrů víc, doporučil bych koupit rovnou něco lepšího... třeba ten Hitech. Cokin bohužel není žádný hitparáda.

před 12 lety

Pepa01

26 příspěvků

Ahoj, ND 8 by měl být podobný 0.9 od Lee... tedy co se denzity týče (kdysi jsem ho taky měl). Netuším jaké jsou plány, ale pokud by se časem mělo přikupovat filtrů víc, doporučil bych koupit rovnou něco lepšího... třeba ten Hitech. Cokin bohužel není žádný hitparáda.

před 12 lety

Ahoj Plánuju ten filtr použít ještě s polarizákem. Ok dík za tip popřemýšlím i o tom Hitechu.

před 12 lety

faish

19 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa s mojím objektívom M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm ( vo verzii mikro pre foťáky rady Olympus PL) dá urobiť kvalitná krajinárska snímka, lebo pri viacerích pokusoch mi to nevyšlo. Chcem teda vedieť, či je to objektívom alebo mojou nešikovnosťou :D Ďakujem

před 12 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa s mojím objektívom M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm ( vo verzii mikro pre foťáky rady Olympus PL) dá urobiť kvalitná krajinárska snímka, lebo pri viacerích pokusoch mi to nevyšlo. Chcem teda vedieť, či je to objektívom alebo mojou nešikovnosťou :D Ďakujem

před 12 lety

Dobrý den, tak pojem kvalita je hodně subjektivní :) Samozřejmě nelze čekat super speciální top kvalitu jako z nejdražších objektivů a těl. Na druhou stranu si myslím, že by se s tímhle objektivem měla dát udělat kvalitní fotka - v takové kvalitě, aby to bylo koukatelné i při 100% zvětšení. Jenom je potřeba přiclonit (ohlídat si takzvaný sweet spot, tedy clonu při které objektiv nejlépe kreslí, lze snadno praxí zjistit), mít pevný stativ no a samozřejmě fotit do rawu a pak dobře konvertovat. Jsem přesvědčen že pokud objektiv není vadný, že to prostě musí jít :)

před 12 lety

faish

19 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Ďakujem za pomoc

před 12 lety

faish

19 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Poradili by ste mi prosím kvalitný freeware na panorámy ?

před 12 lety

faish

19 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

A ešte jedna otázočka :) Keď fotím krajinu, na ktorý objekt mám zaostriť ?

před 12 lety

Tomáš

10315 příspěvků

A ešte jedna otázočka :) Keď fotím krajinu, na ktorý objekt mám zaostriť ?

před 12 lety

http://www.fotoradce.cz/krajinarska-fotografie-hyperfokalni-vzdalenost-clanekid954 Mrkněte na tenhle článek

před 12 lety

faish

19 příspěvků

Diskuze, otázky a komentáře ke článkům KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFIE

Takže jsem tady s prvním článečkem o krajinářské fotografii, tentokrát zaměřeným na úplné začátky - tedy na výběr základního vybavení. Následovat bude řada dalších, zaměřených na jednotlivé techniky focení. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy k článkům nebo ke krajinářské fotografii samotné můžete se na mě s nimi obrátit tady. To nej světlo všem přeje Vašek

před 14 lety

Vďaka :D

před 12 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Vďaka :D

před 12 lety

Není zač :)

před 12 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.